Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cainele si gazonul

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Avem un labrador care are acces liber in casa si afara. dar pe vreme buna sta ziua in gradina cat suntem noi la munca. Gradina are vreo 800 m2 si e cu gazon, flori si copacei.

Domnul clapaug nu sapa in gradina. Decat in straturile cu flori unde isi ingroapa comorile  :) Dar nu strica cand sapa. O gropita mica, cat sa incapa ce are de pus la macerat :)

Pipi face pe pomisori. Jumatate din buxus e uscat. din cauza la pipi asa ca ne pregatim sa il scoatem si sa punem cev mai rezistent.

Exista varianta sa il dresezi sa faca totul in acelasi loc. Am tot citit despre gropi cu nisip si chestii puse de de forma acolo ca sa faca cainele pipi. Cum nu ma deranjeaza asa tare ce face acum (pt ca nu face pe casa sau pe mobila de gradina sau pe gratar sau pe orice altceva in afara de buxus) nu i-am cautat o alta solutie.

Caca evident ca face prin curte. dar are locurile lui. Pt ca nu ii place sa dea cu nasul in caca propriu cand se joaca asa ca are spatii clare unde merge. Tot la fel cum are momente ale zilei foarte clare in care face. daca ies cu el la plimbare imediat ce vin acasa atunci face cand suntem plecati. Daca nu e in curte. Dar dupa ce venim noi. E amuzant cum are timer pt asta :) Noi curatam o data pe zi si e curat. Zic eu.

Insa doua lucruri sunt foarte importante zic eu:
-dresajul cand e mic. Cum il cresti asa il ai
-cat de activ esti. Nu poti cere de la un caine sa stea bibelou in curte. Trebuie sa il "obosesti". Si depinde de la caine la caine, dar al meu de exemplu iti alearga 50 de km si tot are ardeiul in fund. Deci daca l-as scoate juma de ora la plimbare ar fi ca si cum nu am facut nimic in ziua aia. Cand eram operata la picior si mergeam incet si greu se aseza in fund si se uita nedumerit la mine ca nu intelegea de ce mai mult stau decat merg :) Cainele nostru alearga si suta de kilometri pe saptamana. Cu noi alearga atat. Ce face el de capul lui e altceva. Dar ce il oboseste cel mai mult sunt exercitiile de dresaj. O ora de desaj face mai mult decat 50 de km de alergat

Deci raspunsul nu cred ca e la caine ci la tine. Daca tu stii cum sa educi un caine si stii cum sa ii satisfaci nevoile (unii sunt mai activi altii mai putin, unii sunt mai independenti altii mai putin, unii sunt mai incapatanati atii mai putin etc etc etc) atunci poti sa traiesti si cu el si cu gazonul. Daca nu atunci mai bine ramai cu pisica.

#20
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Caine=gazon, refuz sa cred ca exista asa ceva. Eu sunt pentru animal, da' in tarc! Cu plimbari dimineata si seara. E locul lui, gradina e a mea.
Eu am caine lup si sapaaaa...transee daca ar putea.
Intr-o iarna aproape ca si-a facut iglu, iubeste iarna, n-are nici-o treaba sa sape si sa-si faca culcus in zapada.

Acu fiecare face cum doreste.
Ah, sa nu uit, in fiecare dimineata (obligatoriu) iese din tarc pana in fac curat , ii dau mancare si apa . De cate ori iese face pipi pe gazon, asa ca am numai cercuri concentrice pe-o bucata buna de gazon. Pipi cred ca e foarte acid ca arde gazonul.

#21
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
Sa ma bag si eu in seama, desi tardiv.
Dupa un an de labradori (2 bucati), am 2 pomi rosi pana la 60cm, de a ramas doar ciotul din ei si gazonul a inceput sa se rareasca in curte. Am facut garduri suplimentare pentru ce vreau sa protejez :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate