Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cainele si gazonul

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Buna ziua iubitori de animalute de companie :)

De curand ne-am mutat la casa, si inevitabil a aparut intrebarea de la baiatul meu "Cand ne luam caine?" Am tinut problema sub control o vreme ("hai ca avem pisoi", "hai ca face mizerie", etc), dar acum ne-am intors din concediu si nu imi mai iese din cap nici mie cainele pe care l-am vazut pe o plaja (un Weimarener frumos de tot). Tot concediul am dezbatut problema Weimarener vs. Doberman vs Chihuahua (asta din urma strecurat la misto de sotul meu). Din una in alta, m-am trezit ca caut canise si ma uit la poze juma de zi. Am avut caine in copilarie 15 ani de zile , dar acum dragostea mea e un motan Sphynx. Nu imi fac probleme cu pisoiul, este extrem de placid, nu cred ca ar trezi nici un instinct de vanatoare nici intr-un leu, ii e lene si sa se taraie de colo-colo. Plus ca ii plac cainii - are mama un bishon si doarme cu el, il linge, etc cand se vad.
Cam stiu ce inseamna caine mare, dar nu stiu ce inseamna la curte caine mare. Nu vreau un caine sa stea in curte, ci in/out, dormit in casa. Nu vreau tarc, mi se pare o aberatie sa tii un animal inchis in cativa mp. As vrea sa ii fac o zona in spatele casei de 1-2 mp unde sa il invat sa isi faca nevoile.

Strica gazonul ? Face poteci ? Roade pomi ? Am auzit ceva povesti horror, dar nu pot sa cred, cainele meu din copilarie nu facea d-astea (sapat/ distrus copaci/etc) Aseara am iesit cu sotul sa ne uitam cam cum arata curtile de pe strazile adiacente care au cate un caine in ele - toate aveau cainii pe beton, nu era nici una cu un caine liber si gazon. Era si un pitbull intr-o curte, acela parea periculos si pentru pavaje, cand a inceput sa ne latre sareau pavelele sub picioarele lui Posted Image

Pareri ceva? Are cineva caine mare tinut in casa/afara ? Am tot felul de intrebari ciudate : exemplu : la bloc toamna il plimbam, intram in bloc, lift, etc, pana ajungeam in casa era relativ uscat pe labe, il duceam in cada si il spalam. La curte, din praf/noroi pana in casa sunt doar cativa metri... se poate tine si o casa curata si un caine fericit ? (adica nu legat de calorifer tot timpul?)

#2
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Mai bine ia un maidanez.
Si nu, nu strica pomii, poate va face gropi unde va dormi, in rest...

Edited by Erwin_Rommel, 14 August 2017 - 10:47.


#3
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Nu vreau maidanez, sunt destui pe strada mea, sunt utili pentru resturile de carne/oase de la gatit...

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Curatenie 100% nu exista! Cu un caine in curte sau iesind si intrand in casa, nici atat nu se poate. Trebuie facut rabat, adica balanta intre avantaje si dezavantaje. Tu decizi.

Cainii liberi, mai ales femelele, mai sapa. Treaba mare o mai aduni la cateva zile din curte. Masculii urineaza pe casa si pe orice lucru din curte, mai rasarit, in mod regulat si obsesiv.

Sa vezi zgomot, cand apar si ceva maidanezi la poarta...!

Edited by arab, 14 August 2017 - 10:48.


#5
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 denache, on 14 august 2017 - 10:47, said:

Nu vreau maidanez, sunt destui pe strada mea, sunt utili pentru resturile de carne/oase de la gatit...
Ma gandeam ca cei mai multi mor in adaposturi, sunt omorati cu toporu-n cap, nu strica unul adoptat.

Edited by Erwin_Rommel, 14 August 2017 - 10:51.


#6
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

 Erwin_Rommel, on 14 august 2017 - 10:49, said:

Ma gandeam ca cei mai multi mor in adaposturi, sunt omorati cu toporul-n cap, nu strica unul adoptat.
Ai perfecta dreptate, insa sunt si foarte multi copii care mor de foame in Africa, si tot putem dormi linistiti p-aici. Nu conteaza ca e maidanez sau are un pedigree nobil, important pentru mine e cam care o sa fie efectele asupra curtii/casei.

#7
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 denache, on 14 august 2017 - 10:53, said:

Ai perfecta dreptate, insa sunt si foarte multi copii care mor de foame in Africa, si tot putem dormi linistiti p-aici. Nu conteaza ca e maidanez sau are un pedigree nobil, important pentru mine e cam care o sa fie efectele asupra curtii/casei.
Sunt multi maidanezi, corcituri cu Rottweileri si caini-lup sau chiar pur-sange abandonati, cauta pe la adaposturi si ai sa vezi diferenta intre ei si ceilalti caini. Mai ales cum au stat in ''salbaticie'' si nu iubiti de mici, vor da rezultate la protectie curtii.
Iar treaba din adaposturi se petrece la noi in tara, in UE, daca era in Africa...

Edited by Erwin_Rommel, 14 August 2017 - 10:59.


#8
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Bunicul meu avea o vorba, "al dracului caine, unde sunt florile cele mai frumoase se gaseste sa se .ace"

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Cavalier King Charles Spaniel este o solutie la ce cauti.
Este un caine care se adapteaza cu usurinta conditiilor de trai oferite si stilului de viata al stapanului. Are un nivel de activitate scazut si se va multumi cu plimbari scurte,

#10
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Weimarener si Doberman sunt caini mari si foarte activi, au nevoie de multa miscare. Multa. Si dresaj. Nu le ajunge sa stea in curte, ca de plictiseala fac totul praf pe acolo. De aia si ajung in padocuri prapadite. Din experienta mea, prin cate case am fost, cu cat proprietarii erau mai avuti si mai ocupati, cu atat cainii aveau o viata mai mizera.
Vreti pui sau adult? Sunt avantaje si dezavantaje de ambele parti.

Edited by cumparator, 14 August 2017 - 11:31.


#11
boigeorge

boigeorge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.08.2017
pentru tinut in casa recomand ceva mai mic, gen bichon maltez. Nu iti devasteaza curtea. Eu am unul prin curte, uneori mai doarme pe afara, altadata il las in casa sa doarma cu pisica.
Am avut si doberman dar a fost cam greu in sensul ca facea foarte multa mizerie. Facea caca mai mult ca un om. Pe unde apuca.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 denache, on 14 august 2017 - 10:41, said:

Strica gazonul ? Face poteci ? Roade pomi ? Am auzit ceva povesti horror, dar nu pot sa cred, cainele meu din copilarie nu facea d-astea (sapat/ distrus copaci/etc)
N-am vazut asa ceva, desi si noi si vecinii nostri avem caini (insa al meu e de talie mica).  Copaceii din curte sunt protejati cu gardulet de sarma impotriva iepurilor, oricum cainele nu da semne ca ar dori sa-i ''atace''.

 denache, on 14 august 2017 - 10:41, said:

La curte, din praf/noroi pana in casa sunt doar cativa metri... se poate tine si o casa curata si un caine fericit ?
Cand venim de la plimbarre il plimb putin si prin curte, pe gazon, sa se mai curete. Daca e cazul, ne oprim putin pe terasa unde sunt lucrurile lui, inclusiv un prosop de sters pe picioare.
De aspirat aspiram insa mai des decat inainte de a-l avea...

#13
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

 cumparator, on 14 august 2017 - 11:29, said:

Weimarener si Doberman sunt caini mari si foarte activi, au nevoie de multa miscare. Multa. Si dresaj. Nu le ajunge sa stea in curte, ca de plictiseala fac totul praf pe acolo. De aia si ajung in padocuri prapadite. Din experienta mea, prin cate case am fost, cu cat proprietarii erau mai avuti si mai ocupati, cu atat cainii aveau o viata mai mizera.
Vreti pui sau adult? Sunt avantaje si dezavantaje de ambele parti.

Am citit foarte mult, m-am oprit la doberman. Dresajul o sa il fac eu personal, am pe CV un dalmatian cu toata obedienta de baza, inclusiv mers la picior (haha, asta dupa 5-6 ani am reusit), si o pisica care isi facea nevoile la WC. Cred ca un doberman o sa fie piece-of-cake, dalmatienii, desi foarte frumosi, nu sunt ...hm, cum sa zic - sa zicem ca nu sunt cele mai "stralucioare" stelute de pe cer....
Am constat ca de multa miscare avem nevoie si noi, nu numai cainii. Ies seara la alergat si mi-ar placea sa galopeze (hai sa nu ma laud, sa mearga la trap) un caine langa mine...
Dupa ce am terminat casa am timp liber destul. Ca sa iti faci o parere -  smulg mici buruieni de 5 cm din gazon la 2 zile, iar adineauri am facut o placinta cu mere din gradina (prima din viata mea), deci cu timpul stam bine Posted Image

Vreau pui din motive legate de motan. Vreau sa se cunoasca din pozitii echilibrate...

 Karhu, on 14 august 2017 - 12:00, said:

Copaceii din curte sunt protejati cu gardulet de sarma impotriva iepurilor, oricum cainele nu da semne ca ar dori sa-i ''atace''.
Verisoara mea are un Cane Corso - pana la urma i-a facut un tarc, distrugea tot, inclusiv rodea tot ce reusise sa planteze prin gradina. Dar e un caz special, ceva de speriat : eram in vizita la ea, stateam in living, vine catelul care pe atunci nu era foarte mare, era catelandru, si zbang ! o laba pe geam plina de rahat. Deci facuse, il spoise, il adusese. Parea intentionat...

Edited by denache, 14 August 2017 - 16:10.


#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 denache, on 14 august 2017 - 16:10, said:

Verisoara mea are un Cane Corso ...
Da, depinde foarte mult de rasa cainelui, de temperamentul lui, de dresaj etc...

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 denache, on 14 august 2017 - 10:41, said:


Strica gazonul ? Face poteci ? Roade pomi ? Am auzit ceva povesti horror, dar nu pot sa cred, cainele meu din copilarie nu facea d-astea (sapat/ distrus copaci/etc) Aseara am iesit cu sotul sa ne uitam cam cum arata curtile de pe strazile adiacente care au cate un caine in ele - toate aveau cainii pe beton, nu era nici una cu un caine liber si gazon. Era si un pitbull intr-o curte, acela parea periculos si pentru pavaje, cand a inceput sa ne latre sareau pavelele sub picioarele lui Posted Image


da, da, da.

De crezi că toți câinii pe care i-ai văzut stăteau pe beton?

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pana la un an ..orice caine sapa gazonul , roade pomii si alte buruieni , se cufureste pe unde apuca. Uita de cainele tinut in casa . Nici un copl handicapat nu are nevoe de asa multa atentie ca un caine tinut in casa . Fa-i o mica camaruta in care sa pui un cotet izolat , cu o gaura in usa camarutei ca sa poate intra si iesi . Nu cumparati caini de paza  daca nu stiti ce inseamna asta . Un caine de paza vine dintr-un lung sir de caini de paza care au muscat , au latrat , au fugarit tot ce au prins pe teritoriul lor . Nu cumparati pui la venirea iernii. Cumparati-i in primavara . Pana iarna urmatare devine aproape adult si scapati de multe probleme. .

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Sa-ti iei femela deoarece masculii urineaza tot ce prind ca este mai inalt de 5cm plus gardul, soclul casei, scaunele ori fotoliiile de gradina, picioarele meselor ori vreo sacosa lasata mai mult de 5minute. In afara de asta orice caine de pana in doi ani va sapa si va roade mai ales cat sunt in perioada schimbarii dintilor. Dobermanul nu poate fi tinut afara fiindca e foarte friguros. Chiar fiind in casa, ii place sa doarma invelit.

#18
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Câinii de pază nu sunt chiar mici, nu o să vă facă plăcere să stea în casă .... Dobermanului o să îi fie frig, de asta nu am dorit niciodată, eu am ciobăneşti germani. Dorm pe zăpadă în faţa geamului sau în faţa uşii la -20°C, nu au nicio treabă.
Eu îi ţin liberi, în curte, adun dimineaţa şi seara după ei, au locurile lor unde îşi fac nevoile dar nu sunt chiar fixe, le mai schimbă :)). Nu stau în casă niciodată.
Le-am făcut padocuri separate, acolo e casa lor, cu cuşti izolate. Când ai musafiri o să trebuiască să îi bagi undeva, unora le este frică de câini iar câinii au nevoie de un loc unde să fie casa lor şi să poată sta acolo în caz de o furtună, de o urgenţă etc.
Ai mei au distrus tot şi încă distrug. Sistematic. Dacă nu le dau atenţie, dacă se plictisesc tare, dacă sunt plecat mai mult timp, atunci devin distructivi. Poate de la doi ani sunt mai cuminţi dar totuşi ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate