Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Dimensiune suruburi autofiletante?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
LG6

LG6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.07.2017
Trebuie sa schimb manerele si partea de jos la o usa termopan, sa zicem ca manerele si partea de vine peste yala au venit fara suruburi.
De cat sa cumpar suruburile autofiletante sa nu trec cu ele prin usa pana in metal?
Manerele au cate 4 suruburi/gauri pe o parte si protectia de la yala are 2 suruburi.

Model http://www.reparatii...i2015/71237.jpg

Edited by LG6, 14 August 2017 - 07:13.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,252
  • Înscris: 01.12.2001
3,5x19 autoforant.

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postdorin_2k, on 14 august 2017 - 07:23, said:

3,5x19 autoforant.

   Sper ca puna si o poza cu retultatul. Ma indoiesc ca o sa reuseasca sa puna niste "autoforante" de-astea...

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,252
  • Înscris: 01.12.2001
Trebuie autoforant, nu autofiletant
Au si 2 taisuri si nu trebuie gaura initial.
La cele autofiletante, nu exista dele 2 taisuri frontale si trebuie gaura data initial.

Edited by dorin_2k, 14 August 2017 - 18:15.


#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postdorin_2k, on 14 august 2017 - 07:23, said:

3,5x19 autoforant.

View Postdorin_2k, on 14 august 2017 - 07:23, said:

3,5x19 autoforant.


     Mai bine ca ai uitat sa intrebi ce dimensiuni are usa si din ce e facuta. Ne faceam de ras amandoi...

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Șuruburile trebuie să fie în setul de șilduri/măscuțe de butuc, dacă sunt ca cele din poză. Nu știu exact dimensiunile, între 4,2 și 5,5 mm, dar sunt groase și scurte pentru șilduri, iar pentru butuc, mai subțiri un pic și mai scurte. Ca să le prinzi, ai nevoie de pre-găurire cu burghiu de 3-3,5 mm dacă nu se mai potrivesc vechile găuri.
Ce ai pus tu în poză e pentru numai pentru tâmplărie din aluminiu. Dacă asta ai, se potrivesc, dar dacă ai tâmplărie PVC, ai nevoie de altfel de șilduri.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostDigix, on 14 august 2017 - 19:58, said:

Șuruburile trebuie să fie ĂŽn setul de șilduri/măscuțe de butuc, dacă sunt ca cele din poză. Nu știu exact dimensiunile, ĂŽntre 4,2 și 5,5 mm, dar sunt groase și scurte pentru șilduri, iar pentru butuc, mai subțiri un pic și mai scurte. Ca să le prinzi, ai nevoie de pre-găurire cu burghiu de 3-3,5 mm dacă nu se mai potrivesc vechile găuri.
Ce ai pus tu ĂŽn poză e pentru numai pentru tâmplărie din aluminiu. Dacă asta ai, se potrivesc, dar dacă ai tâmplărie PVC, ai nevoie de altfel de șilduri.

    Oamenii se plictisesc rau. Pun intrebari stupide ca sa faca reclama  sau pentru ca nu altceva mai bun de facut. Raspund tot ei, si dau raspunsuri aiurea...
     Conform regulamentului softpedia cand pui o intrebare trebuie sa vii si cu detalii. Ce usa? ce broasca? Din ce material e usa ? Orice telefon face poze...
     Mistocari ! Ma intreb daca astia au ceva de munca....



#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postdorin_2k, on 14 august 2017 - 07:23, said:

3,5x19 autoforant.



   Hai sa zicem ca usa e din Inox. E bune ?

#9
LG6

LG6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.07.2017
Citeste ma bine ca o sa gasesti ca este precizat "usa de termopan" si este pusa poza cu modelul exact.

Multumesc dorin_2k, au fost suruburile potrivite.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,252
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcspot, on 15 august 2017 - 01:34, said:

   Hai sa zicem ca usa e din Inox. E bune ?
Citeste ca a scris in primul mesaj. (Sa nu treaca pana la meta). Ce deduci din asta? Ca are profil din plastic cu armatura metalica in interior.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ca o poveste,
cand am pus plasele de tanari am cumparat suruburi autoforante
dadeau gaura mai mare decat zona de filet iar filetul era o gluma proasta,
in final am trecut la suruburi autofiletante, de ~3mm la care am pregaurit cu burghiu de 1mm, lucrearea a iesit ok

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
La cât de subțiri au devenit profilele pentru plase în ultima vreme, cele mai bune sunt șuruburile autofiletante de 4,3 X 25 mm. Nu e nevoie de pregăurire, intră chiar dacă nu au cap autoforant.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pozitia de montaj la balamale in tocul geamului era dificila si ma ajutat sa dau semne, sa pregauresc iar suruburile sa se ghideze dupa pregaurire...

#14
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

View PostDigix, on 14 august 2017 - 19:58, said:

Șuruburile trebuie să fie în setul de șilduri/măscuțe de butuc, dacă sunt ca cele din poză. Nu știu exact dimensiunile, între 4,2 și 5,5 mm, dar sunt groase și scurte pentru șilduri, iar pentru butuc, mai subțiri un pic și mai scurte. Ca să le prinzi, ai nevoie de pre-găurire cu burghiu de 3-3,5 mm dacă nu se mai potrivesc vechile găuri.
Ce ai pus tu în poză e pentru numai pentru tâmplărie din aluminiu. Dacă asta ai, se potrivesc, dar dacă ai tâmplărie PVC, ai nevoie de altfel de șilduri.
In ziua de azi am vazut manere pt usile de aluminiu la usi din pvc....toata problema este la aceste manaere ca se dau gauri (usa de aluminiu) sau fara gauri(pvc) in profil ceea ce dupa o utilizare  mai indelungata se schimba ..si daca la usa respectiva se schimba de 5 ori manerele iese o prostie ...fiecare vine cu surubele lui pana locul unde trebuie infiletate ajunge  urat rau.

View PostDigix, on 15 august 2017 - 14:58, said:

La cât de subțiri au devenit profilele pentru plase în ultima vreme, cele mai bune sunt șuruburile autofiletante de 4,3 X 25 mm. Nu e nevoie de pregăurire, intră chiar dacă nu au cap autoforant.
asta este adevarat au facut profilele de insecte  foarte subtiri.....eu intodeauna am folosit autofiletantele de la wurt pt asa ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate