Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Baby Monitor pt a folosi in croaziera

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
Salutare tuturor.
Mergem cu familia in croaziera, cu vaporul MSC Divina (o lungime de 333m).
Dorim sa avem un baby monitor care are raza de functionare cat mai mare in conditii grele ( si anume vaporul fiind o cusca Faraday).
Ce baby monitor recomandati?
Macar sa aiba conditii de raza de actiune de 200 ~ 250m (si nu in conditii ideale (in camp liber), ci pe un vapor din metal 100%).
Multumesc frumos.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Ca sa mearga in acele conditii, probabil are nevoie de o putere de emisie ce necesita spor de radiatii.
Cu alte cuvinte, no way!

#3
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
Cam asa am gandit si eu. :(
Singura solutie era cu telefon mobil (daca avea semnal). dar si aceasta metoda a picat (fiind pe mare).
Baby monitor de zi de zi, abia daca are o raza de actiune de 25m (care in cazurile 99.99% este arhisuficient).

#4
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,761
  • Înscris: 01.10.2002
Cauta un set de PMR cu functia baby monitor (sau baby monitor pe canal PMR): https://www.pmctelec...mr-baby-monitor

Ca sa nu consumi bateriile rapid, functia VOX ar fi utila: https://www.manualsl...00.html?page=19

Edited by Wotan, 13 August 2017 - 21:03.


#5
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postdjxhouse, on 13 august 2017 - 20:38, said:

Salutare tuturor.
Mergem cu familia in croaziera, cu vaporul MSC Divina (o lungime de 333m).
Dorim sa avem un baby monitor care are raza de functionare cat mai mare in conditii grele ( si anume vaporul fiind o cusca Faraday).
Ce baby monitor recomandati?
Macar sa aiba conditii de raza de actiune de 200 ~ 250m (si nu in conditii ideale (in camp liber), ci pe un vapor din metal 100%).
Multumesc frumos.

Cred ca era mai bine sa duceti si bona cu voi in croaziera.
Nu prea ai cum sa emiti eficient dintr-o camera a carei pereti metalici trec de 90% din suparafata si la fel, receptia ii la fel de proasta in camera in care ii receptorul.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjxhouse, on 13 august 2017 - 20:38, said:

Salutare tuturor.
Mergem cu familia in croaziera, cu vaporul MSC Divina (o lungime de 333m).
Doua variante... 1 stati acasa daca aveti copil mic, distractia poate sa astepte... sau daca e musai il tineti la voi sau cineva sta cu el in cabina tot timpul.

Edited by andreic, 13 August 2017 - 21:39.


#7
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Luati o filipineză cu plămâni buni

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjxhouse, on 13 august 2017 - 20:38, said:

Salutare tuturor.
Mergem cu familia in croaziera, cu vaporul MSC Divina (o lungime de 333m).
Dorim sa avem un baby monitor care are raza de functionare cat mai mare in conditii grele ( si anume vaporul fiind o cusca Faraday).
Ce baby monitor recomandati?
Macar sa aiba conditii de raza de actiune de 200 ~ 250m (si nu in conditii ideale (in camp liber), ci pe un vapor din metal 100%).
Multumesc frumos.
PMR cu antenă externă. Asta dacă poți scoate cumva un cablu în exteriorul cabinei (puțin probabil)

#9
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Daca gasesti ceva sa ma anunti si pe mine. Momentan ne chinuim cu niste statii profesionale motorola prin 3 punti si cam 100m. Cu siguranta ne-ai face viata mai usoara!

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDaculScoril0, on 13 august 2017 - 22:11, said:

PMR cu antenă externă. Asta dacă poți scoate cumva un cablu în exteriorul cabinei (puțin probabil)
Hai sa fim seriosi... 0.5w in uhf... mare minune daca te auzi si la cateva camere distanta Posted Image

Edited by andreic, 14 August 2017 - 01:50.


#11
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
WIFI baby monitor, gasesti pe google. ai acoperire wifi pe toata nava,cumperi pachetul full si ai acces nelimitat. ai si semnal la telefon dar pe mare te costa vreo 4 euro minutul in roaming.

View PostMaterium, on 13 august 2017 - 22:29, said:

Daca gasesti ceva sa ma anunti si pe mine. Momentan ne chinuim cu niste statii profesionale motorola prin 3 punti si cam 100m. Cu siguranta ne-ai face viata mai usoara!

se rezolva cu repeatere. eu am semnal in toate colturile navei pe 12 deck-uri(avem vreo 200 motorole sl 300 si dp4800 + vreo alte cateva sute de pagere) .

Edited by csi1, 14 August 2017 - 04:27.


#12
StrictSecret

StrictSecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.06.2016

View Postcsi1, on 14 august 2017 - 04:10, said:

WIFI baby monitor, gasesti pe google. ai acoperire wifi pe toata nava,cumperi pachetul full si ai acces nelimitat. ai si semnal la telefon dar pe mare te costa vreo 4 euro minutul in roaming.
se rezolva cu repeatere. eu am semnal in toate colturile navei pe 12 deck-uri(avem vreo 200 motorole sl 300 si dp4800 + vreo alte cateva sute de pagere) .

Ne-ai rupt. Initiatorul pleaca cu un rucsac de repeatere si le monteaza pe la colturi, precum Chuck Norris bombele telecomandate? Cat despre solutia baby monitor cu roaming pe mare ce sa mai zic ...
PS Si in cat timp parcurgeti 250 m pana la copil in caz de doamne-fereste naufragiu? Nu mai bine il lasati acasa?

Edited by StrictSecret, 14 August 2017 - 04:45.


#13
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
cu repeaterele i-am raspuns lui materium . e vorba de repeatere motorola vhf nu wifi range extendere Posted Image

semnal wifi ai pe tot vaporul. eu scriu acum de pe laptop in pat Posted Image

LE: trebuie achizitionat un pachet internet, la noi costa vreo 17$/zi daca nu ma insel.

Edited by csi1, 14 August 2017 - 04:53.


#14
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
tati, rezolvi cu 2 din astea.
https://www.banggood...ml?rmmds=search
iei si antene mai ungi.
2 W - marfa.

#15
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006

View Postdragne2017, on 14 august 2017 - 10:35, said:

tati, rezolvi cu 2 din astea.
https://www.banggood...ml?rmmds=search
iei si antene mai ungi.
2 W - marfa.

Dar asta nu imi este bun.
Nu aud daca plange copilul. Copilul nu poate apasa butonul PTT (Push To Talk).

#16
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da' cat de mare/mic e copilul si de ce tre' sa ramana in camera fara voi?

#17
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006

View PostDev, on 14 august 2017 - 15:51, said:

Da' cat de mare/mic e copilul si de ce tre' sa ramana in camera fara voi?

Copilul are 1 an si 3 luni.
Seara il punem in pat sa doarma. Si 99.99% din cazuri doarme de la 10 seara pana la 5 dimineata.
Dar pentru acel 00.01% doresc un fel de baby audio monitor.
Ca sa putem iesi pe punte, in club, la distractie. De la 10 seara pana la 11 ~ 12 noaptea.

#18
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
N-au serviciu de baby sitting? Eu nu cred ca auziti baby phone-ul daca sunteti undeva unde e galagie oricum. Adica chiar daca ai gasi ceva care sa aiba raza suficient de mare.

Da' daca aveti wifi poti incerca aplicatia Alfred pentru android. Merge oarecum decent.
Sau iti poti comanda o camera wifi doar ca ai nevoie sa ai acces la modem pentru a o seta. Deci ceva mai greu.

Bine, eu n-as indrazi s-o las pe a mea fiica in camera fie si cu baby phone da' voi stiti mai bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate