Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Recomandare accesorii cosit pt tractor monoax

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
themerrydead

themerrydead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.06.2014
Salutare tuturor,

Doresc sa-mi cumpar un tractor monoax de vreo 9-12 cai putere pentru intretinerea proprietatii (aprox 29800mp): in primul rand pentru taierea vegetatiei (ierburi mai dure, dar si arbusti: porumbari, soc, macesi, etc), apoi pentru sapat gradina si carat una alta.
Am vazut ca la noi (prin magazinele online) sunt foarte populare tractoarele BCS si au felurite accesorii pentru cosit. Acum am tot navigat si survolat si pe Youtube sa vad masinile in actiune... cei care aveti asemenea instrumente si/sau cunostinte de ele ce mi-ati recomanda?
Mentionez ca am si o gradina de legume, solare (mici), livada si mi-ar prinde bine ceva flexibil, atat pentru iarba, dar si pentru vegetatia lemnoasa. Sa pot cosi si pe langa gard, sub pomi, etc.

Pe site-ul BCS Italia sunt trecute urmatoarele:

- cutterbar (bara de cosire)
- heavy duty mower
- bladerunner
- rollerblade

Eu as merge, la o prima vedere, pe Bladerunner sau Rollerblade, desi nu inteleg care e diferenta, amandoua fiind tocatoare de vegetatie.
Pe canalul youtube al BCS SUA apare un video cu un „cutter bar” care taie si vegetatie lemnoasa...
Mai mentionez ca terenul e „brazdat” de cartite care fac musuroaie destul de mari... Ce piesa mi-ati recomanda pentru munca asta? Ce lungime de taiere?

Si mai adaug o intrebare: pot la monotractor sa atasez o remorca care sa duca mai mult decat remorcile BCS,adica peste 400 KG, sa zicem vreo 750kg?

Va multumesc anticipat si seara faina!

#2
themerrydead

themerrydead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.06.2014
Dau o bere pentru un raspuns!

#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Dîn ce zici ai avea nevoie de bladerunner sau roller blade.
Musuroaiele le distruge și pe alea.
Pentru remorca cu 700kg se poate dar doar dacă cumperi cel mai mare monoax de la BCS. (Ai văzut cat costa?)
Se poate și cu unul mai mic dar doar pe drum drept, dacă ai de urcat nu cred ca duce.
Freza, aia face toți banii, cu ea faci pământul strat.
Alea aproape 3ha ce vrei sa faci mai exact, cat din terenul respectiv cultivi?

Berea timisoreana ca vad ca ești de acolo la anu la vară. Posted Image

#4
themerrydead

themerrydead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.06.2014
Multumesc pt reply!

Momentan cultiv doar vreo 400 500 m2, ce ma intereseaza in principal e cosiderea vegetatiei.

Ce scula mi-ai recomanda care sa faca fata si la musuroaie?

#5
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postthemerrydead, on 29 septembrie 2017 - 19:00, said:


Ce scula mi-ai recomanda care sa faca fata si la musuroaie?
.

View Postddaannii, on 29 septembrie 2017 - 18:59, said:

Dîn ce zici ai avea nevoie de bladerunner sau roller blade.

Tu cat ești dispus sa dai pe scule (sa investesti)

#6
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Pentru musuroaie si arbusti grosi cat degetul mare te poti folosi si de o cositoare rotativa pe curea sau la priza de putere. Eu am pe curea, pusa la o motosapa de 6,5 cai si se descurca onorabil. In musuroaiele mai mari se opreste motorul. Banuiesc ca atasata la un monoax diesel ar trece prin orice.

#7
themerrydead

themerrydead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.06.2014

View Postddaannii, on 29 septembrie 2017 - 19:08, said:

.



Tu cat ești dispus sa dai pe scule (sa investesti)

Inca mai strang bani. Ma gandeam la un BCS nou si pt durata de viata/calitate. Vreo 20000 ron ma gandesc: 12000 unitate motor si vreo 8000 piesa pt tocat.

View Postsandel1, on 29 septembrie 2017 - 19:35, said:

Pentru musuroaie si arbusti grosi cat degetul mare te poti folosi si de o cositoare rotativa pe curea sau la priza de putere. Eu am pe curea, pusa la o motosapa de 6,5 cai si se descurca onorabil. In musuroaiele mai mari se opreste motorul. Banuiesc ca atasata la un monoax diesel ar trece prin orice.
Multumesc sandel1. . Eu vreau sa pot cosi si pe langa gard, sub pomi si sa zona cu multi arbusti... nu stiu daca cea rotativa gace fata. de aceea ma gandeam la un tocator de vegetatie

Edited by themerrydead, 30 September 2017 - 13:11.


#8
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Pai cu rotativa poti cosi chiar mai bine langa gard, in panta si mai ales sub pomi ca nu trebuie sa te bagi si tu pe sub ramuri. Asta daca tocatoarea care te intereseaza se leaga in spatele motocultorului. Daca in schimb vine prinsa in fata, atunci poti sa te bagi si pe sub pomi si intradevar lasa mult mai curat in urma decat coasa, dar tot sunt si cu asta dezavantaje. În primul rand viteza de deplasare mult mai mica ( la 3 ha conteaza foarte mult), consumul mult mai mare si greutatea la fel (pe asta pot sa o urc singur in duba). Are si cositoarea cateva dezavantaje pentru ce vrei tu, in primul rand trebuie greblat dupa ea si facute clãi daca cosesti mai rar si ce ma deranjeaza mai nou, este inaltimea de taiere, care-i cam mare (la asta am in plan ceva modificari ca sa poata taia la 1-2  cm inaltime).
Si pe terenurile mele au fost macesi cat casa, pruni si salcami crescuti aiurea, pe astia i-am taiat cu edmondorul si cu sacurea in primul an, dupa aceea cu 2-3 coase pe sezon as tine balariile sub control( totusi nu prea reusesc ca-s mai multe hectare).

Edited by sandel1, 30 September 2017 - 14:36.


#9
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Discuta cu initiatorul topicului urmator: https://forum.softpe...-de-bord/unread

#10
themerrydead

themerrydead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.06.2014
Multumesc, ma uit!

#11
themerrydead

themerrydead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.06.2014
Salutare,

M-am gandit sa scriu concluziile la care am ajuns... in ideea ca poate informatiile o sa mai ajute alte persoane.

Pe scurt, cu link-uri (in engleza).

1. Tractor monoax/ motocultor

E mai ieftin si mai versatil pt o proprietate mica (3ha), si vin cu o gama larga de accesorii (dintre care unele se gasesc si la noi).
Prima data am citit despre asa ceva in cartea lui Eliot Coleman, New Organic Grower. Pe Youtube sunt numeroase video-uri cu ce fac masinariile astea...

2. BCS sau Grillo

In magazinele din Ro, si mai ales din TM, agentii de vanzari vin cu poezia bine memorizata ca BCS are o istorie, are piese speciale, etc... Cea mai buna comparatie pe care am citit-o este aceasta:

https://www.earthtoo...llo-comparison/

Un detaliu important de luat in considerare e mentenanta post-service!!! Si pretul pieselor de schimb!!!

3. Benzina sau Diesel

https://www.earthtoo.../gas-vs-diesel/

4.Accesorii

O lista mai completa aici: https://www.earthtoo...com/implements/

Importatorul Grillo pt Romania AGT, nu aduce toate accesoriile... dar se pot gasi variante de la alti producatori.

De exemplu: tocatoarea de vegetatie de 85 cm (ce se gaseste in Catalogul Grillo) este produsa de firma BERTA, si am gasit un magazin care le aduce in tara (nu fac reclama..). Am cerut si o oferta de pret la AGT, dar nu s-au sinchisit sa imi raspunda la mail (nici al meu, si nici al altor 2 distribuitori...). Si luand-o direct de la Berta, probabil e mai ieftina decat prin Grillo/AGT.


4.1 Tocatoare de vegetatie


Grillo vs Bcs vs Berta  https://www.earthtoo...ng/flailmowers/



4.2 Plug rotativ


Facut tot de Berta (si vandut de BCS sub numele de Ground Blaster), combina plugul si freza intr-un singur utilaj. https://www.earthtoo...ng/rotary-plow/


(un plug reversibil Grillo + freza + accesorii iesi aproape de pretul plugului rotativ Berta... numai ca Grillo vinde freza cu motocultorul la pachet).




Asa ca... mi-am comandat un Grillo 110 DF cu motor Honda de 12 CP (sau 13 la noi, la americani e de 11.7, acelasi motor), plug rotativ berta si tocatoare de vegetatie de 85 cm.

Cand o sa le primesc poate fac si niste video-uri cu ele, daca o fi careva interesat.

O primavara rodnica sa aveti (si fara zapezi)!

PS: pe YouTube, Joel Dufour, tipul de la Earthtools a facut o serie de video-uri explicand cum functioneaza, cum se monteaza accesoriile, etc. Linkul
este https://www.youtube.com/user/EarthtoolsKy/featured

Edited by themerrydead, 26 March 2018 - 13:19.


#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
https://tractoras.ro...5&product_id=71
Ia aia si ai rezolvat mai ales ca`i aproape de tine.

#13
themerrydead

themerrydead

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.06.2014

View PostIon_Bumbu, on 26 martie 2018 - 13:20, said:

https://tractoras.ro...5&product_id=71
Ia aia si ai rezolvat mai ales ca`i aproape de tine.
Multumesc de sugestie. M-am uitat la ceva asemanator, numai ca am si cateva zone cu arbusti (macesi, porumbari, etc) si vreau sa scap de ei. Cat mai usor :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate