Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Penibilitati marca Digisport...

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
serpiko33

serpiko33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 16.05.2005
Mare reclama mare pe toate cele 4 canale Digisport, pe Digi24 pe burtiera, pe site la Digisport... Vai duminica seara debutul lui Neymar la PSG.

OK, toate bune si frumoase pana la faptul ca ei promoveaza debutul lui la PSG si fac transmisie SD, la un eveniment care in toata Europa si aproape toata lumea este transmis in HD, EU nu inteleg aceasta absurditate cu Digisport 4 sa nu ii fie oferita si versiunea HD cand el este procesat si produs in full HD de catre RCS-RDS si cand ii da drumul pe cablu este downscalat la formatul SD. Pe monitoarele interne din sediul Digisport el se vede FULL HD.

Cum puteti sa fiti asa penibili ? Eu efectiv nu inteleg chestia asta, tot weekendul a fost plin de tenis in FULL HD si Ligue 1 unul dintre motoarele Digisport este inghesuit pe Digisport 4 in format SD... Oricum pe satelit ei nu ofera varianta HD a canalelor proprii de sport. Iar pe reteaua proprie CATV nu ii costa nici un ban sa retransmita varianta HD a lui Digisport 4 care este canal propriu RCS-RDS, efectiv NU INTELEG.

#2
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
uita-te pe gsp sau dolce ca acolo da HD , haide mai ce o dai in barci acum

#3
serpiko33

serpiko33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 16.05.2005

View Postadicontakt, on 13 august 2017 - 19:02, said:

uita-te pe gsp sau dolce ca acolo da HD , haide mai ce o dai in barci acum

Intr-o perioada in care mai toate tv-urile care sunt la vanzare in magazine au 4k deja HD-ul a cam luat locul SD-ului ca norma standard, numai in Romania inca este impins in fata SD-ul. Uitati-va pe orice TV de la 32" in sus sa vedeti cat de oribil se vede Digisport 4 SD in comparatie cu versiunile HD ale lui Digisport 1,2,3 . Repet nu inteleg incapatanarea celor de la RCS-RDS de a oferi varianta HD a canalului Digisport 4 cand ei il produc direct in HD si nu ii costa nici un ban sa ii dea drumu' la retransmisie in reteaua proprie.

Povestea nu este similara cu problema Eurosport 1 Romania deoarece acolo implica niste costuri mult mai mari din partea Eurosport pentru a oferi versiunea HD a Eurosport 1 Romania in timp ce pe RCS-RDS nu ii costa nici un cent sa ofere Digisport 4 HD.

Edited by serpiko33, 13 August 2017 - 19:16.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postserpiko33, on 13 august 2017 - 19:12, said:

Intr-o perioada in care mai toate tv-urile care sunt la vanzare in magazine au 4k deja HD-ul a cam luat locul SD-ului ca norma standard, numai in Romania inca este impins in fata SD-ul.
Ce 4K, multe posturi nu-s inca 16:9 ci 4:3!

N-am idee de ce nu are acest canal si varianta HD dar poate tine si de mediul de transmisie, un astfel de canal ocupa o banda mai mare, hiperbanda in care sunt transmise digitalele e si ea limitata, nu stiu cat % e umpluta!

Edited by neagu_laurentiu, 13 August 2017 - 19:39.


#5
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Intre noi fie vorba, mie si digisporturile 1,2,3 mi se par oribile fata de hd-urile de la eurosport de ex.

#6
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Pe bune, mai există Digi-urile ????????? :D

#7
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Glumetule fara Digi Sport nu s-ar mai vedea multe competitii sportive la televizor. La fel si fara Dolce Sport!

#8
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View PostPloiesteanul2015, on 14 august 2017 - 19:11, said:

Pe bune, mai există Digi-urile ????????? :D
Daca esti la upc ,nu ,nu exista

#9
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
Faceti ceva cu anumiti comentatori, indeosebi cu cei de la liga 1. Cretinelul ala de Ionut Angheluta, cand il aud, instant schimb si prefer sa ma uit la Look sau la Dolce Sport, care au comentatori de departe cu mult peste prostii astia de la digi...E jenant sa tineti toti cretineii pe post. Si mai este unul la matinal, in weekend Grigoroiu...la fel de prost.  Nu isi permit sa aduca niste comentatori profi?

Edited by Silviudeep, 15 August 2017 - 13:39.


#10
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
pentru mine toti comentatorii sunt niste dobitoci rupti de realitate care vorbesc din amintiri
eu intreb altceva : nu se pot transmite meciurile de fotbal cu canal audio alternativ in care sa nu fie comentatori? assa cum ai la filme de selectezi in ce limba sa fie audio la fel sa fie si la sport , un canal cu comentatori ,unul fara
mi-ar fi mult mai placut sa aud tribunele cu injuraturi decat ineptiile scoase pe gura de mintile minunate care comenteza(nu vorbesc numai de digi)

Edited by adicontakt, 15 August 2017 - 14:11.


#11
serpiko33

serpiko33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 16.05.2005
Depinde de ce feed iti da, la marea majoritate a campionatelor exista si pista audio doi.

Problema este pe acest topic despre Digisport 4 HD. Un canal pentru care transmisiile de pe satelit vin in HD, referindu-ma la feed-urile care le preiau cu evenimentele externe. El este produs in HD si este retransmis in SD in conditiile in care nu ii costa nici un ban sa retransmita Digisport 4 HD in reteaua proprie, asa ceva nu s-a pomenit in istoria televiziunii.

Iar in Slovacia din septembrie dau drumu' si la Digisport 5 HD, iar la noi in tara de baza a companiei si cu cei mai multi abonati iti bat joc.

http://www.broadband...ports-hd-offer/

#12
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Atunci ar trebui "bombardati" cu emailuri cei de la digi sa transforme canalul in HD. Digihelper ce zice?

#13
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005

View Postserpiko33, on 16 august 2017 - 12:54, said:

Depinde de ce feed iti da, la marea majoritate a campionatelor exista si pista audio doi.

Problema este pe acest topic despre Digisport 4 HD. Un canal pentru care transmisiile de pe satelit vin in HD, referindu-ma la feed-urile care le preiau cu evenimentele externe. El este produs in HD si este retransmis in SD in conditiile in care nu ii costa nici un ban sa retransmita Digisport 4 HD in reteaua proprie, asa ceva nu s-a pomenit in istoria televiziunii.

Iar in Slovacia din septembrie dau drumu' si la Digisport 5 HD, iar la noi in tara de baza a companiei si cu cei mai multi abonati iti bat joc.

http://www.broadband...ports-hd-offer/

Din cate stiu , Digi Slovacia a vandut operatiunile de acolo...Deci nu mai au nici o treaba cu RCS. Digi Slovacia au 7 posturi de sport, nu e rau deloc :)

#14
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Asa e a vandut.. Cine nu stie sa taca.. Daca serpiko33 crede ca inca apartine de RCS-RDS inseamna ca s-a bagat aiurea in seama. Au trecut 4 ani. https://www.paginade...eutsche-telekom

#15
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Nici pe satelit nu-și introduc, măcar, posturile lor, în HD! Nu cred că este vorba numai de bani ci și de incompetență și șmecherie( "Las' că merge și așa!")

#16
serpiko33

serpiko33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 16.05.2005

View Postcristinel07, on 16 august 2017 - 13:24, said:

Asa e a vandut.. Cine nu stie sa taca.. Daca serpiko33 crede ca inca apartine de RCS-RDS inseamna ca s-a bagat aiurea in seama. Au trecut 4 ani. https://www.paginade...eutsche-telekom

Au vandut, dar din ce am inteles nu au vandut si canalele Digisport din Slovacia si Cehia. Uita-te in josul paginii la Digisport  Slovacia http://www.digisport.sk/ ca da linkuri spre toate site-urile cu Digi, daca nu mai avea Digi nici o treaba nu mai erau acele linkuri, crede-ma.

#17
serpiko33

serpiko33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 16.05.2005
Travestitii astia de la Digisport iar s-au facut de cacao. Ne dau tenis cu sacul in HD, iar Seria A si Ligue 1 in SD ca la boschetari.

Vreau sa stiu si eu cum e posibil ca un canal care preia toate transmisiile de pe satelit in HD si este produs si procesat in HD sa fie transmis decat in SD ??? O sa intreb chestia asta la nesfarsit pana primesc un raspuns. Le-am scris celor de la RCS-RDS de mai multe ori pe tema asta dar nu am primit nici un raspuns inapoi, ca sunt niste boschetari [șters].

Boschetarie tipic romaneasca, desi sunt multumit in general de serviciile RCS-RDS pe chestia asta o sa ii boscorodesc tot timpul ca mi se pare absurd si hilar modul cum procedeaza.

Plus ca deja 4 canale sunt putine sambata si duminica, de exemplu in aceasta seara nu au avut unde sa transmita Ligue1 si aceasta situatie se va intampla in fiecare duminica seara, deoarece pe Digisport 1 va fi Liga 1, pe Digisport 2 va fi La Liga, pe Digisport 3 va fi tenis, iar pe Digisport 4 va fi Seria A in SD, iar Ligue 1 nu mai are unde sa fie transmisa, la fel si dintre meciurile de duminica seara din Belgia niciunul ca nu au unde. Degeaba au atatea drepturi ca in weekend mai au nevoie de inca doua-trei canale ca sa poata transmite totul cum trebuie, pana si Telekom are 6 canale care din 12 septembrie vor fi in HD toate si la nivel de Telekom se mai discuta de inca doua extra pentru a putea da toate meciurile din UCL si UEL din sezonul 2017-2018.

Postare editată de 'alfa_alfa': Nu suntem pe maidan! 1 punct penalizare pentru limbajul licențios!

Edited by alfa_alfa, 21 August 2017 - 10:00.
Avertizare.


#18
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 23.02.2010

View Postserpiko33, on 20 august 2017 - 22:37, said:

6 canale care din 12 septembrie vor fi in HD toate
Păi nu sunt deja?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate