Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Oc gtx 750 ti

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015
Salut, am acest model de placa video https://www.pcgarage...b-ddr5-128-bit/, m-am jucat putin cu MSI Afterburner si i-am dat la core clock +150 si la memory clock parca tot 150.. In benchmark luasem vreo 10 fps. Am vazut la unul pe net ca a pus +200 core clock si +400 memory clock. Se poate intampla ceva? Nu as dori sa o stric, ajunsese pe la 67 de grade speed fan 40%

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
GTX-urile intra in zona de alerta termica la 90 de grade, deci esti OK.
Daca treci cu frecventele peste un anume prag trebuie sa modifici si "power target" altfel o sa se blocheze sistemul. Nu prea ai ce strica decat daca ai o racire ineficienta.
GTX-ul meu de exemplu (un 1080) nu devine instabil daca ii dau mai muilt de 233 extra frecventa la GPU si mai mult de 400 la memorie. Ca sa mentin puctul ala i-am pus limita de putere la +10%.

Oricum, ca idee, gtx-urile isi maresc singure frecventa cu psistemul turbo daca ai racire suficienta.

In cazul meu de exemplu, stock este 1607 cu turbo boost pe la 1750  si cu overclock si racire cu apa am frecventa de baza 1840 si trurbo sta constant la 2100, in conditiile in care temperaturile nu trec de 61-62 de grade (cu ventilatoarele setate la un maxim posibil de 1200rpm, caci devin auzibila mai sus si nu imi place)..

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cam are ce sa se intample fiindca ai un model ce nu are alimentare suplimetara.AMD a avut problema asta cand s-a bazat prea mult pe abilitatea placilor de baza de a livra 75W prin slotul pci-e (ceea ce multe ieftinituri nu pot),astfel ca se ardeau chestii.

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Da, corect, am uitat de aspectul asta. Totusi, cu componente OK cel mult ar trebui sa iti intre chestii in protectii, nu sa se arda. Dar Murphy actioneaza peste tot banuiesc.

#5
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015

View Postro_explorer, on 13 august 2017 - 19:39, said:

GTX-urile intra in zona de alerta termica la 90 de grade, deci esti OK.
Daca treci cu frecventele peste un anume prag trebuie sa modifici si "power target" altfel o sa se blocheze sistemul. Nu prea ai ce strica decat daca ai o racire ineficienta.
GTX-ul meu de exemplu (un 1080) nu devine instabil daca ii dau mai muilt de 233 extra frecventa la GPU si mai mult de 400 la memorie. Ca sa mentin puctul ala i-am pus limita de putere la +10%.

Oricum, ca idee, gtx-urile isi maresc singure frecventa cu psistemul turbo daca ai racire suficienta.

In cazul meu de exemplu, stock este 1607 cu turbo boost pe la 1750  si cu overclock si racire cu apa am frecventa de baza 1840 si trurbo sta constant la 2100, in conditiile in care temperaturile nu trec de 61-62 de grade (cu ventilatoarele setate la un maxim posibil de 1200rpm, caci devin auzibila mai sus si nu imi place)..
Spune-mi tu niste setari cu care placa mea ar functiona bine,cu care nu ar aparea probleme :)

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Presupunand ca ai o placa de baza competenta, care chiar sa furnizeze pe PCI cei 75W pe care trebuie sa ii furnizeze, poti incerca +200, +400 si power target +10%. Daca nu e stabil asa, mai coboara cu cate 10 MHz  la frecvente ai 1% la power pana cand sistemul devine stabil.

#7
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015

View Postro_explorer, on 14 august 2017 - 08:06, said:

Presupunand ca ai o placa de baza competenta, care chiar sa furnizeze pe PCI cei 75W pe care trebuie sa ii furnizeze, poti incerca +200, +400 si power target +10%. Daca nu e stabil asa, mai coboara cu cate 10 MHz  la frecvente ai 1% la power pana cand sistemul devine stabil.
Am o placa de baza msi fm2 a55 e33. Power target de unde il setez? E cumva power limit?

#8
Pradator

Pradator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.08.2017

View Postro_explorer, on 14 august 2017 - 08:06, said:

Presupunand ca ai o placa de baza competenta, care chiar sa furnizeze pe PCI cei 75W pe care trebuie sa ii furnizeze
Placa nu furnizeaza niciun watt slotului pcie. Sursa o face. Limita de 75W se refera strict la contactele fizice, asa cum un stecher de 16A nu este indicat pentru un load de 20A. Placa de baza nu are cum stabiliza 12V dintr-o tensiune de 12V.
Sunt 9 contacte ale slotului care alimenteaza placa video, prin 5 circuland curent cu tensiune de 12V si prin restul curent la 3.3V. Toate duc la WRM-ul placii video.

View PostAndrei2221, on 14 august 2017 - 09:06, said:

Am o placa de baza msi fm2 a55 e33. Power target de unde il setez? E cumva power limit?
Daca aveai model MSI, cu Afterburner puteai seta un oc la nivel de molecula.

Poti incerca ceva de genul, dar monitorizeaza voltajele inainte si dupa oc cu GPU-Z. Daca nimeresti o varianta cu frecvente mai mari la voltaj mai mic, ai tras lozul castigator.

Attached File  192W.jpg   239.01K   9 downloads
Attached File  178W.jpg   228.13K   7 downloads

In cazul de fata, varianta cu oc trage de la priza cu 14W mai putin decat cea stock. Daca nu ai wattmetru, poti urmari frecventa si temperatura placii in jocuri. Daca frecventa este mai mare insa temperatura nu creste, e semn ca placa nu trage mai mult curent.

Succesuri!

Edited by Pradator, 14 August 2017 - 09:42.


#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPradator, on 14 august 2017 - 09:35, said:

Placa nu furnizeaza niciun watt slotului pcie. Sursa o face. Limita de 75W se refera strict la contactele fizice, asa cum un stecher de 16A nu este indicat pentru un load de 20A. Placa de baza nu are cum stabiliza 12V dintr-o tensiune de 12V.
Ai dreptate (necunoscutule cu multe nume) dar nu am vrut sa intru in detalii tehnice. Orice sursa poate da 75W pe railul de 12V, nu asta e problema ... problema este ca placa de baza sa fie facuta bine si sa poata transporta curentul necesar catre placa video, conform specificatiilor standard, in lipsa unui conector extern, ca in cazul de fata.

View PostAndrei2221, on 14 august 2017 - 09:06, said:

Am o placa de baza msi fm2 a55 e33. Power target de unde il setez? E cumva power limit?
Placa de baza pare OK. Da, power target e power limit. Este monitorul intern al placii grafice si impune throttling pe GPU daca se atinge acel punct de putere. Orice crestere de fecventa impune o crestere a puterii consumate (cu cat creste depinde de foarte multi parametri). Ideea e ca in caz de OC puterea consumata creste si trebuie sa ii permiti placii sa urce un pic in putere altfel OCul poate deveni inutil daca incepe ca isi scada frecventa imediat ce se ambaleaza un pic.

Ca in cazul oricarui overclock, trebuie sa te joci ca sa vezi unde este punctul confortabil pentru hardware-ul tau. Succes.

Cam orice placa video ar trebui sa suporte lejer un OC de 10%.

Edited by ro_explorer, 14 August 2017 - 10:23.


#10
Pradator

Pradator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.08.2017
Nu au voie sa lucreze sub standard, amenzile si problemele legate de imagine ar fi prea mari. Calcaiul lui Ahile sunt pinii care alimenteaza placa video direct prin slot. Un contact imperfect si se lasa cu fum.
Zic eu ca nu trebuie sa isi faca griji. Placa lui consuma 60W si in mod cert nu poate oc cat sa ii consume rezerva pana la cei 75W si rezerva pe care o lasa producatorul peste cei 75W.
Ii recomand sa incerce si varianta mea. Prin reducerea Power Limit, dar cu cresterea frecventei, singurul compromis pentru a atinge tinta e reducerea voltajului.
Asa am reusit sa ii dau lui al meu gtx960 oc de 100MHz (1430MHz) cu consum la priza mai mic cu circa 6W in jocul meu preferat.

Edited by Pradator, 14 August 2017 - 10:34.


#11
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015
Pana la urma am umblat decat la core clock +200 si memory clock +300 si merge bine. Vreau sa vad cum merge la memory clock +400

#12
Pradator

Pradator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.08.2017
Ma indoiesc ca vei scoate chiar si un fps in plus overclocand memoriile. Mergi o perioada cu frecventele de acum si mai baga niste carbuni la GPU daca placa nu clacheaza in jocuri cateva zile.

Edited by Pradator, 15 August 2017 - 06:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate