Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alegere intre Focus 2010 si Mercedes C Klasse

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Un sfat si pentru mine va rog.Ce ati alege intre un Focus din 2010(facelift) si un Mercedes C Klasse C 180 Kompressor cam din 2005-2006,
ambele motorizari pe benzina?Nu doresc diesel.
Personal ma atrage C 180-ul(despre care am citit lucruri bune),dar la vechimea lui si costurile ulterioare de intretinere(ca na,e Mercedes)
cam stau pe ganduri.Ambele masini le-as vazut pe OLX undeva la 5000-5500 euro.
Momentan detinator de Logan 1.4 MPI(are 12 ani),despre care ce sa zic...in toti acesti ani nu ma lasat o data-n drum iar cheltuielile de intretinere
nu mai zic(ca mi-e rusine).Doar ca atunci cand mergi cu el,zici ca mergi cu ...marfarul.Toate zdrangane,toate scartaie si parca as incerca altceva.
Sunt convins ca fata de Logan,in oricare din ele m-as simti ca intr-o naveta spatiala.
Voi ce-ati alege?

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Pe cea mai noua.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://i.ebayimg.com/00/s/MTIwMFgxNjAw/z/~XsAAOSwP2FZjdxG/$_3.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Focus 1,8 Turnier Titanium este mai ieftin de intretinut: https://www.mobile.d.../248796234.html

#4
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Da,chiar la modelul ala de Focus(Turnier) ma gandeam si da vad ca sunte-ti rationali,dar stii cum e ....cand cauti o masina
te fura 'peisajul' si nu mai judeci limpede....desi inima ma trage spre Mercedes,ratiunea imi spune sa stau cuminte.
Zic sa ma opresc la Mercedes,daca si numai daca as da peste unul cu istoric verificabil in reprezentanta...asta
insemnand revizii facute la timp si la reprezentanta.Ori asta imi pare ca mai greu o sa gasesc.Mersi

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
C-ul e din clasa medie si comparatia corecta e cu Mondeo.
Daca vrei placere si calitate alege Mercedes. Daca vrei intretinere ieftina alege Golf.
Fata de Loganul pe care il ai si cu buna dreptate spui ca parca mergi cu marfarul, trecerea la Focus e un mare pas inainte. Insa de la Focus la C e diferenta si mai mare ca de la Logan la Focus.

Edited by Kroghy, 13 August 2017 - 18:44.


#6
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 879
  • Înscris: 19.05.2009
daca alegi rational iei focus daca nu Mercedes.

Edited by hexis, 13 August 2017 - 19:02.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ia C-ul ce dracu , o viata ai , s-poi daca iei Focusul o sa-ti para rau , e un fel de Logan mai rasarit da' nu cu mult .

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostKroghy, on 13 august 2017 - 18:42, said:

C-ul e din clasa medie si comparatia corecta e cu Mondeo.
Daca vrei placere si calitate alege Mercedes. Daca vrei intretinere ieftina alege Golf.
Fata de Loganul pe care il ai si cu buna dreptate spui ca parca mergi cu marfarul, trecerea la Focus e un mare pas inainte. Insa de la Focus la C e diferenta si mai mare ca de la Logan la Focus.
Depinde din ce postura compari, de posesor de Logan, de Focus sau de Merc.
Daca ai un Logan rablagit sau un Merc bun s-ar putea sa nu vezi atat de mare diferenta intre celelalte doua cum o vezi intre a ta si ele.

Initiator, gija mare cu Mercul. Nu zic nu, dar casca bine ochii. Eu as lua totusi Focusul. E un Logan foarte rasarit, crede-ma.

In alta ordine de idei, iti vor lipsi multe lucruri pe care poate nu le-ai apreciat pana acum la Logan. Si vb aici la modul in care te-ai folosit de masina. Probabil ti-a mai curs ceva de-a lungul timpului in portbagaj, ai mai bagat una-alta in portbagaj care a mai degradat putin masina, poate pe la mare ti-ai pus un prosop pe scaun si te-ai urcat direct de pe plaja in masina. Poate ai mai luat o groapa, ai urcat o bordura mai mare sau ai omorat-o in zapada. Si lista poate continua. Vorba cuiva de mai sus, o viata ai. Nu are rost sa te impiedici de constrangeri inutile. Depinde si de tine, ce fel de persoana esti.

Ce vreau sa spun este ca n-ar fi rau sa te gandesti bine cum va decurge viata ta cu noua masina si daca nu cumva vor fi mai multe constrangeri decat avantaje si sa iei si chestia asta in calcul.

Edited by underb, 13 August 2017 - 19:28.


#9
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
daca ai bani sa intretii corect, si esti constient de ce presupune intretinerea unei masini de peste 10 ani vechime cu piese ceva mai scumpe si nici foarte fiabila, cu motor ceva mai complicat atunci as alege linistit mercedesul.

daca vrei o masina cu putini km, cu vechime cam la jumate, as alege focusul.


totul este legat de bugetul tau de intretinere, doar tu stii cati bani/timp pierdut in service/stres ai.  

daca iei c klass ai grija sa iei macar unul dotat. minim xenon, trapa, jante frumoase..nu un c klass chel.

#10
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Mda,tragand linie si dupa ce am aruncat un ochi si pe forumul monomarca merita luat
un Mercedes la anii astia doar daca gasesti unul corect intretinut(asta inseamna revizii facute la timp).
Zicea unul pe forum ,ca i s-a cerut pentru o schimbare de distributie la un E250 din 2011....17.000RON unde 7000RON piesele restul e manopera.
Asta in reprezentanta....m-a cam luat cu frig, cand am citit asta.In final cred ca Focus scrie pe mine.
O sa mai postez,functie de ce gasesc ...pentru o parere.Multumesc tuturor

#11
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Mai da-o naibii de treaba cu preturile alea. Nu exista asa ceva, poate doar daca a vrut sa schimbe distributia in monte carlo.
Cel mai scump kit gasit acum este 1380lei. Cu 17.000lei schimbi tot motorul...


#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postpyxysh, on 14 august 2017 - 05:28, said:

...
Zicea unul pe forum ,ca i s-a cerut pentru o schimbare de distributie la un E250 din 2011....17.000RON unde 7000RON piesele restul e manopera.
Zicea unul pe forum niste minciuni ...
Cu 17.000 lei schimbi masina cu totul .

Edited by Baxon, 14 August 2017 - 09:39.


#13
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
nu exista asa ceva. La Bavaria Baneasa era 9000 lei distributia la seria 3 anul trecut N-as baga mana in foc ca la Merc in reprezentanta nu sare de 10 12 mii de lei.  Eu am schimbat ambreiaj si volant la un C klasse acum 4 ani si au fost 8000 lei la tiriac doar piesele fara manopera.
  Mercedes ul e scump de intretinut, mai ales cu piese originale. La unele repere nici nu se gasesc aftermarket. Spre exemplu am dat pe o pompa de apa 14 milioane tot acum vreo 5 ani la un E.
Cat despre Merc corect intretinut, alea corect intretinute au un pret corect si el. Dar sunt sigur ca majoritatea nu e dispusa sa plateasca pretul ala corect si si-ar dori eventual Merc ul tipla intretinut la pret de cazan de pe oleix. :))

#14
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Vezi ca mertanu ala pe benzina iti ia vreo 14l/100km in oras.

#15
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Mai,si mie mi sau parut exagerate preturile,dar asta spunea el(pot sa dau link)
Cred ca mai aproape de realitate sun cele puse de 'cavaliere'(oricum mari)
Eu m-am oprit la acest model pentruca are un motorl foarte reusit,atat ca performante cat si ca fiabilitate.
Mi-a placut modelul asta de motor si vorbim de cilindreea asta(1.8)care presupune taxe mai mici(impozit,asigurare etc)
si care scoate 163 CP. toate astea dintr-un motor clasic aspirat
Cat despre consum...nu,nu are cum sa scoata consumul ala,pe forumul momomarca se vorbeste de 10-11 l/100 urban.

Edited by pyxysh, 14 August 2017 - 15:16.


#16
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010

View Postpyxysh, on 14 august 2017 - 15:15, said:

si care scoate 163 CP. toate astea dintr-un motor clasic aspirat
Cat despre consum...nu,nu are cum sa scoata consumul ala,pe forumul momomarca se vorbeste de 10-11 l/100 urban.

Tine cont ca e motor supraalimentat, Krompressor ala din nume nu iti zice nimic?!
iar consum ala de 11l/100km cred ca il scoti noaptea in oras :lol:

#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
14% e o valoare mai apropiata de consumul dintr-un oras aglomerat, la ore de varf pentru o masina de clasa medie cu greutate considerabila. Dar in aceleasi conditii si Focus scoate 11-12% asa ca nu e mare diferenta in conditiile in care Focus e dintr-o clasa inferioara si e mai usoara.

Edited by Kroghy, 14 August 2017 - 15:28.


#18
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Mareg grija la C 2005-2007, probleme mari cu dinti la axa cu came. Motor distrus la un fost c class din 2005 cu 139k km... s-au tocit dinti si a sarit lantul de distributie.
Pe de alta parte consum mare si este lenesa...

Edited by i860, 14 August 2017 - 15:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate