Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Scrisoare deschisă către Colegiul Psihologilor din România

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
nextmf00100

nextmf00100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.08.2017
"Nu, nu voi depune contestație pentru că mi-am pierdut toată încrederea construită în atâția ani într-o instituție și în niște oameni care pretind că sprijină starea de bine a omului!" va scria cineva acum un an... si nimic nu s-a schimbat.


Faptul ca nu scrieti, transparent, toate sursele de venit care va motiveaza in activitatea dvs. nu este un semn bun, va asigur!

Luati exemplu celor de la Institutul Român pentru Drepturile Omului, care au preferat sa piarda in instanta un proces de transparenta in loc sa faca ceea ce omeneste este corect.

Sint sigur ca realizati importanta dvs. in societatea actuala, dovada e data de "Comisia de psihologie pentru apărare, ordine publică și siguranță națională".

Nu simtiti ca prin calitatile dvs. ar trebui sa consiliati directorii institutiilor de stat? Ati facut demersuri in acest sens? Puteti sa le faceti publice?

Inteleg ca vi se pare importat sa subliniati ori de cite ori aveti ocazia cit de importanta este familia in viata fiecaruia dintre noi dar eu va asigur ca la fel de importanta este si comunitatea din jurul nostru. Nu incercati sa le separati cele doua! Munca in folosul comunitatii nu este o rusine.

Ati incercat o colaborare cu Institutul National de Statistica? Puteti sa comentati, macar un pic, rezultatul muncii lor? Poate si cu Avocatul Poporului, Curtea de Conturi, ANAF?

Cred ca sinteti de acord cu afirmatia "statul ne fura"! Dovada e data de documentele contabile ale institutiilor de stat care sint publice conform legii.
Nu "simtiti" ca societatea este divizata? Intre cei care muncesc si cei care fura?

De ce este nevoie de justitie sa demonstram ca cineva fura? Institutiile statului nu mai pot opri furtul. Atunci, statul nu ar trebui sa se foloseasca de comunitate pentru a demasca furtul? Poate respectivul isi da demisia si nici nu mai e nevoie de proces.
Vi se pare normal ca statul sa ascunda adevarul unui cetatean care demasca un furt prin reclamatia pe care o face?
Credeti ca cetateanului ii cade bine ca trebuie sa dea in judecata statul pentru ca nu-si face treaba si uita de reclamatia initiala?
"From here on out everyone is to blame" va suna cunoscut?

Nu credeti ca ar fi cazul ca in mod obligatoriu toti directorii din sistemul de stat sa treaca pe la psiholog si sa recunoasca ce e in neregula in viata lor? Diploma aia de management pe care afirma ca o detin nu ii motiveaza deloc?

De ce trebuie noi, cei care sintem corecti, sa-i suportam pe cei care FURA?!

Credeti si dumneavoatra ca pentru unii e mai bine sa plece din tara daca nu le convine? Ce se petrecere interiorul unei familie care isi paraseste tara... doar pentru ca s-a saturat de atitudinea celor care au impresia ca isi permit orice pentru ca nimeni nu are ce sa le faca, chiar si atunci cind fura!?

#2
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 31.07.2017
Foarte tare Posted Image

#3
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Si furturile stimuleaza economia.
Mafia este o intreaga parte a economiei italiene.
Fara furt, fara mafie, fara coruptie, tara asta s-ar prabusi la pamant.
Cam atat.

Edited by MateiEvi, 13 August 2017 - 12:07.


#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postnextmf00100, on 13 august 2017 - 11:51, said:

Nu "simtiti" ca societatea este divizata? Intre cei care ....nu muncesc si cei care fura?

Corect ce zici, doar aceasta precizare era eronată... atât.

#5
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

View PostMateiEvi, on 13 august 2017 - 12:07, said:

Si furturile stimuleaza economia.
Mafia este o intreaga parte a economiei italiene.
Fara furt, fara mafie, fara coruptie, tara asta s-ar prabusi la pamant.
Cam atat.

serios? eu zic sa-ti pui ochelari, tara e la pamant, si asta datorita coruptiei si furturilor, de unde teoria asta a ta?!

#6
nextmf00100

nextmf00100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.08.2017

View PostMateiEvi, on 13 august 2017 - 12:07, said:

Si furturile stimuleaza economia.
Mafia este o intreaga parte a economiei italiene.
Fara furt, fara mafie, fara coruptie, tara asta s-ar prabusi la pamant.
Cam atat.

Sper sa nu vina ca un soc pentru tine, un psiholog ti-ar explica faptul ca un psihopat are impresia ca nimeni nu s-ar descurca daca nu ar fi EL!

Uite:
Caracteristicile comune ale celor cu această tulburare de personalitate sunt:
mint și fură în mod persistent;
tendința de a viola drepturile altora (la proprietate, fizică, sexuală, legală, emoțională);
inabilitatea de a păstra un serviciu;
lipsa de interes față de siguranța sa și a altora;
lipsa regretului că au făcut rău altora;
prezența unui farmec superficial;
impulsivitate;

inabilitatea de a-și face sau a menține prietenii.

#7
nextmf00100

nextmf00100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.08.2017

View Postddaannii, on 13 august 2017 - 12:17, said:

Corect ce zici, doar aceasta precizare era eronată... atât.

Eronat este Avocatul Poporului, atunci cind discuti cu cineva trebuie sa ai posibilitatea sa te uiti in ochii lui sa iti dai seama daca este un om cinstit sau nu!

#8
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
tine in principiu de faptul daca exista un mecanism sa iti dai seama. altfel nimeni nu poate inventa unul asa la nimereala daca nu exista.

#9
nextmf00100

nextmf00100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.08.2017
Stiti ce inseamna concurenta neloiala pe piata locurilor de munca de la stat?
Cei care au bani cumpara locurile respective, cei care se angajeaza nu au nimic de comentat.

Eu pot sa va asigur ca un contabil sef cinstit nu ar avea nici o problema sa opreasca un director corupt.
De aici nu putem decit sa tragem concluzia ca la stat
                                                                     - nu exista contabili cinstiti
                                                                     - nu exista directori cu diplome de manager reale!

Acestia sint cei care nu permit absolventilor de facultate sa-si gaseasca un loc de munca. Pentru ca ei nu au nevoie de oameni cinstiti in aparatul lor.
Doar cei care nu au muncit pentru o diploma de absolvent ar accepta sa ajunga robii sefilor din sistemul de stat.

Lucrurile sint logice, de ce ne ascundem de ele?

View Posthigh_energy, on 13 august 2017 - 13:22, said:

tine in principiu de faptul daca exista un mecanism sa iti dai seama. altfel nimeni nu poate inventa unul asa la nimereala daca nu exista.

btw... era un apropo, cu bataie lunga. Posted Image

#10
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View PostMateiEvi, on 13 august 2017 - 12:07, said:

Si furturile stimuleaza economia.
Mafia este o intreaga parte a economiei italiene.
Fara furt, fara mafie, fara coruptie, tara asta s-ar prabusi la pamant.
Cam atat.

Eu zic sa incercam, fara mafie, fara coruptie, fara furt, sa vedem daca tara se prabuseste la pamant, ce parere ai ?

#11
nextmf00100

nextmf00100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.08.2017
Eu cred ca sint foarte multi absolventi de facultate care si-ar dori sa lucreze in sistemul de stat.
In mod suspect statul face tot posibilul sa-i respinga... practic ii obliga ori sa plece ori sa accepte niste slujbe suspecte la niste patroni si mai suspecti care, culmea, fac afaceri cu statul!

Unde e controlul statului aici in folosul cetatenilor corecti?

Stie cineva ceva despre Inspectoratul Teritorial de Munca sa fi realizat ceva "maret" in viata lui?
Dar despre Ministerul Dezvoltarii Regionale, Administratiei Publice si Fondurilor...?

Toata lumea se pare ca casca gura la Talk Showrile live de la TV la niste mascarici dar cind e vorba de ceva concret ... apare golul!

Edited by nextmf00100, 13 August 2017 - 14:09.


#12
nextmf00100

nextmf00100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.08.2017
Nu le stiu pe toate, nu stiu care e legatura dintre Inspectoratul Teritorial de Munca si Ministerul Administratiei Publice.

Auzi tot timpul in presa, cutare a fost demis, noul numit... cutare au depus juramintul dar inainte de asta si demisia "in alb".
Nu auzi pe nimeni, din partea statului, ca a verificat legalitatea faptelor.

Rareori auzi in presa ca cel demis a dat institutia in judecata si daca verifici mai atent descoperi ca de fapt statul pierde in instanta si acorda despagubiri demisului.

Intrebarea care se pune: SSM-ul nu ar trebui sa verifice daca institutia respectiva este... sanatoasa?!
Ministerul Administratiri Publice, atunci cind aude ca un Ministru si-a depus demisia in alb nu ar trebui sa ii "bata" public obrazul respectivului pentru denigrarea institutiei din care face parte?
E cineva responsabil sa inregistreze un 'exit interview' celor care isi dau demisia sau care sint demisi?
Se tine o statistica cu asa ceva?

Batia de joc publica are o limita?
Programului Național de Management Modern în Administrație are vreo logica in aceste conditii?

#13
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu are ce sa faca un psiholog unui om care NU VREA, NU DORESTE.
Psihologul este asociat cu medicul la un nivel de categorie sociala. Te duci la doctor si te face bine ! Sa-l trimitem la psiholog sa-si revina !
In realitate omul merge la psiholog daca VREA sa se schimbe sau sa faca bine. Varianta a doua iese din discutie cu HOTII NEPRINSI, iar prima numai prin minuni de la Dumnezeu.

#14
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
@ cei care au raspuns postării initiale:
Imi puteti explica si mie ce vrea sa zică initiatorul?

#15
nextmf00100

nextmf00100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.08.2017
Stii cum se spune: doar un psiholog poate sa te citeasca!
Nu trebuie sa intelegi, doar laie sau balaie e suficient.

View PostCr1spy, on 13 august 2017 - 16:14, said:

Nu are ce sa faca un psiholog unui om care NU VREA, NU DORESTE.

NU VREA, NU DORESTE pare suficient pentru mine.
Dar trebuie sa se duca pina acolo!

#16
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ai scris: Luati exemplu ! in loc de Ati luat exemplul. Poate de-asta nu se intelege.

Da, ai dreptate.

#17
nextmf00100

nextmf00100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.08.2017
S-a dus naibii totul:

Preşedintele Colegiului Psihologilor din România (CPR), Mihai Aniţei, a fost trimis în judecată pentru conflict de interese şi folosire de documente false în scopul obţinerii, pe nedrept, de fonduri europene. Aniţei ar fi încheiat, în numele CPR, contracte cu el însuşi şi cu soţia sa, prejudiciul creat fiind, potrivit procurorilor, de aproximativ 340.000 de lei, potrivit unui comunicat oficial.

printre altele:În prezent este profesor asociat la Universitatea ”Titu Maiorescu”, fiind titular al cursurilor Fundamentele psihologiei, Psihologia personalității, Psihologie experimentală, Personalitate și comportament.
Este doctor în psihologie, iar în perioada 2009-2017 a fost președintele Colegiului Psihologilor din România.

..inculpat în exercitarea atribuţiilor de reprezentant al Colegiului Psihologilor din România - entitate juridică de interes public, atribuţii vizând activitatea psihologilor din domeniul privat sau public, stabilite prin Legea nr. 213/2004 şi care atrag calitatea de funcţionar public în accepţiunea art. 175 al. 2 Cod penal".


Pai ce facurati pisalogilor sefi?! Luati taxe de la oameni si nu ne spuneti si noua, public, cit va iese? Ca la coruptia din ziua de azi...? Doar RENAR mai #rezista!
Uitindu-ma asa din avion aveti un venit anual comparabil cu ANPC-ul... sa nu spuneti ca tot 500 de angajati aveti si dvs.

Chiar ma uitam si eu asa intr-o dunga ... sint in medie cam 50 de practicanti/supervizori in fiecare judet din tara in domeniul "Psih. Apărare, Ord. Publică şi Sig. Naţ". Adica se poate cistiga din asa ceva? Sau doar primesc si ei un salariu ca doar nu o sa stea pe uscat?! Pina si la Crevedia e unul!

Edited by nextmf00100, 14 August 2017 - 00:10.


#18
nextmf00100

nextmf00100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.08.2017
Asta e tara in care traim. Nici macar psihologi nu avem.

Sint tinuti sub papuc prin obligarea lor sa plateasca o taxa anuala abuziva in folosul smecherilor care detin controlul.
Platesti: esti cu ei. Nu platesti, pentru ca e democratie, pentru ca stii ca banii aia se fura - nimeni nu te asculta, nimeni nu are nevoie de tine.

Hello, Avocatul Poporului... o iau psihologii razna... In democratie nu poti sa obligi pe cineva sa faca parte dintr-un Colegiu care nu e in stare sa asigure transparenta fondurilor pe care le administreaza. Ca nu sintem prosti sa muncim pentru altii care doar fura!


Ce sa mai spunem de tot restul cetatenilor care beneficiaza de curent electric in case... care desi au depus o declaratie ca nu au TV si radio in casa s-au trezit ca li se factureaza acest serviciu!
Pai de ce sa-mi pierd eu din timpul meu linistit sa mai depun inca o cerere.
Nu m-am schimbat la cap intre timp. In grota de sub casa in care meditez zi de zi nu am nevoie de TV.
Avocatul Poporului, auzi, mai lasa drepturile puscariasilor si vezi ca ne fura astia prin toate schemele! Cind vezi ca astia fura si nu poti sa faci nimic nu simti ca nu ti se respecta drepturile la o viata armonioasa si la o sanatate mintala lipsita de grija hotilor care-ti fura banii cu chitanta?

Pur si simplu nu am chef sa dau niste bani la alti hoti de la Electrica care conform articolelor existente "Electrica SA, prin subsidiara Electrica Furnizare, datora televiziunii și radioului public 12,69 milioane lei la finalul primului trimestru al acestui an, - 2016"
Nu ar fi necesar sa fie transparent ce se intimpla cu fondurile strinse de Electrica pentru Radio-TV. Cum le spune astora din Energie? Baieti Destepti.
Alooo, psihologii, vedeti ca sint unii mai destepti decit voi si nici macar nu au o facultate!

De ce trebuie sa pierd eu timp sa semnalez asa ceva si mai ales daca o fac cine imi raspunde?!

O sa fac o cerere la Presedinte, desigur, si se rezolva!

Edited by nextmf00100, 14 August 2017 - 08:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate