Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achizitie sistem 5.1 400 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View PostMirel_F, on 13 august 2017 - 13:18, said:

Tot ii mai  trebuie un DAC 5.1 sa-l conecteze prin optic.

Da. Si mai trebuie sa se uite la un canal cu sunet 5.1 , nu stereo, si sa aiba si o bere rece la indemana ca sa se simta bine cu adevarat :)

#20
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
La Cel.ro T6300 e 286 lei si ii raman ceva  bani si de un Dac 5.1 de pe oly .
Sunt cateva canale care transmit Dolby Digital  (protv , filmele)

Edited by Mirel_F, 13 August 2017 - 13:40.


#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Postcutinastefan, on 13 august 2017 - 13:30, said:

La 400 de lei nu are cum să scoată sunet multicanal adevărat din TV !
N-am citit cu atenție, (din nou) și abia acum văd că-i trebuie 5.1 pentru TV... Nu ! Doar 2.1 sau 2.0, și asta doar pe ieșirea pe căști, Optic sau Coaxial ! La 400 de lei eu unul nu știu să existe boxe cu DAC integrat...
Ba sunt:
https://www.pcgarage...icrolab/m-1910/
Putin peste 400

#22
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Prostiile astea cu sunet 5.1 la un tv sunt la fel de utile ca un panou 4K, adica 0.

#23
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,157
  • Înscris: 15.12.2013
Si cum ai ajuns la concluzia ca un TV 4K e inutil?

#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Postmodoran, on 13 august 2017 - 13:49, said:

Prostiile astea cu sunet 5.1 la un tv sunt la fel de utile ca un panou 4K, adica 0.
Aici gresesti ,exista o gramada de materiale video 4K ,inclusiv BluRay 4k

BTW ,catre initiator: 5.1 nu inseamna ca suna "mai tare" decat 2.1 sau 2.0.

Edited by edigee, 13 August 2017 - 13:57.


#25
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postalex_bv2001, on 13 august 2017 - 13:54, said:

Si cum ai ajuns la concluzia ca un TV 4K e inutil?

Hai sa ne limitam la 5.1 :D

#26
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008

View Postedigee, on 13 august 2017 - 13:49, said:

Ba sunt:
https://www.pcgarage...icrolab/m-1910/
Putin peste 400
Putin sub 400   Posted Image

Edited by Mirel_F, 13 August 2017 - 14:01.


#27
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Cu 400 lei nici sa nu te gandesti sa-ti cumperi sistem 5.1 ! Vrei niste chinezarii din alea care suna ca o tabla ??? De ce nu te gandesti la o marca (brand) renumit(a) ?

#28
tygger14

tygger14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 28.01.2010
Da eu as vrea un brand cunoscut, dar presupune mai multi bani. Eu vreau sunet surround pentru filme si sa pot asculta muzica la un nivel decent cu un bass bun, nu vreau sa fac club in camera sau sa imi fac cinema. Vreau ceva ce sa se auda mult mai bine decat TV-ul si combina ce am postat-o pe prima pagina.
Multumesc pentru raspunsuri. Ma uitam la sistemul de la Microlab ca are intrare optica si nu as mai avea nevoie de un DAC pentru a il conecta la TV. Acum pare ca are o putere cam mica si nu stiu cum se aude.

#29
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013

View Posttygger14, on 13 august 2017 - 14:57, said:

Da eu as vrea un brand cunoscut, dar presupune mai multi bani. Eu vreau sunet surround pentru filme si sa pot asculta muzica la un nivel decent cu un bass bun, nu vreau sa fac club in camera sau sa imi fac cinema. Vreau ceva ce sa se auda mult mai bine decat TV-ul si combina ce am postat-o pe prima pagina.
Multumesc pentru raspunsuri. Ma uitam la sistemul de la Microlab ca are intrare optica si nu as mai avea nevoie de un DAC pentru a il conecta la TV. Acum pare ca are o putere cam mica si nu stiu cum se aude.
5.1 este oricum relativ inutil mai ales la 400 lei... Oricum acțiunea se petrece mai mult în boxele frontale. Basul da, aduce un plus, dar cred că basul combinei este mult mai bun decât basul unui 5.1 , mai ales pe muzică.

Mai tare si mai bine decât combina ce o ai nu se va auzi niciun 5.1 la banii ăștia, asta e clar și fără discuție. Mai bine leagă combina aia la TV.

Edited by cutinastefan, 13 August 2017 - 15:41.


#30
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006

View Posttygger14, on 13 august 2017 - 14:57, said:

Ma uitam la sistemul de la Microlab ca are intrare optica si nu as mai avea nevoie de un DAC pentru a il conecta la TV. Acum pare ca are o putere cam mica si nu stiu cum se aude.
Microlab-ul ala are DAC integrat, dar numai STEREO. Reda prin DAC 5.1 daca semnalul este decodat anterior si recodat in format PCM 5.1, ceea ce TV-ul nu face. Ce TV ai, ce optiuni ai la setarile pe iesirea audio digitala?
Tie iti trebuie un DAC cu decodare DD si DTS, pentru ca pe iesirea digitala a TV-ului semnalul iese RAW, adica exact asa cum este codat la sursa. In cazul in care redai un film cu sunet DTS pe TV, in boxe vei auzi un mare FASSSSSSSS. Exact cum spun - FASSSSSS.
Este bun acel 5.1 AudioGear, eu folosesc unul la TV + sistem Point in sufragerie si unul + sistem Philips in dormitor(Philips-ul are boxe mici) Ambele TV-uri sunt Samsung LCD, care oricum decodeaza DTS, dar suna plasticul...

#31
tygger14

tygger14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 28.01.2010
La TV am la ieșirea digitala PCM și compact. Ce mai vreau să știu dacă acel Microlab se aude mai bine decât combina mea.

#32
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013

View Posttygger14, on 13 august 2017 - 22:54, said:

La TV am la ieșirea digitala PCM și compact. Ce mai vreau să știu dacă acel Microlab se aude mai bine decât combina mea.
Nici vorbă ! La combina ta Samsung am impresia că ai inclusiv subwwofere integrate în boxe, (poate greșesc) dacă e așa, clar îi dă clasă Microlab-ului... Gândește-te ce litraj are o boxă a combinei față de un satelit al Microlab-ului... Înțeleg că vrei 5.1 care să ocupe loc puțin, să poată reda coloana sonoră a filmelor multicanal direct din ieșirea optică/coaxială a TV-ului, și toate astea cu 400 de lei... Dar cred că 5.1 vei asculta cam 10% din timp, iar muzică vei asculta cam 90% din timp... Demult, și eu am făcut prostia asta, am achiziționat pentru un DVD Player E-Boda un sistem 5.1 Logitech X-540 (avea niște review-uri extraordinare) sperând că cei 5 sateliți cât pumnul vor umplea camera cu sunet, cu bas, ce mai, discotecă... Da de unde, un sunet mai strident, mai sărac și mai enervant ca ăla n-am mai auzit în viața mea ! Ghinionul (sau norocul) a făcut că la o furtună mai îmbățoșată, Logitech-ul a fost trăsnit și am scăpat de el... Până am adunat bani de ceva mai serios, am legat DVD Playerul la niște boxe 2.1 Creative Inspire P-380, împrumutate de la PC-ul meu. Deși 2.1 se auzeau muuult mai bine, mai natural și aveau un bas de se zguduia mobila prin casă, pe muzică, dar mai ales la filme, unde numai basul te făcea să uiți de 5.1 !

Edited by cutinastefan, 14 August 2017 - 13:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate