Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Tupeul si Nesimtirea la romani

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postpasilla, on 12 august 2017 - 22:13, said:

De asta societatea are [ ar trebui sa aibe]  institutii specializate pentru educatia copiilor.

Iar in aceste institutii de regula lucreaza niste lichele care mai degraba constituie exemple negative pentru copii.

#38
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postpasilla, on 12 august 2017 - 22:07, said:

Curentul asta este dat de frustrarea oamenilor corecti fata de societatea in care traiesc.

E pe dracu'.... e dat de gradul de cultura din casa si de mediul in care traieste persoana respectiva.....Daca ta-su sparge seminte si se uita la fotbal toata ziua, il asculta pe Guta, iar singura carte din casa e cartea de telefon....ce naiba vrei sa invete copilul? Sa puna mana sa citeasca nu sa stea toata ziua pe smartfon, sa mearga la teatru, la opera...nu in Cluburi cu pitipoance....sa incerce sa se ridice intelectual nu sa bata mingea pe maidan....pardon pe X-box.....

Edited by Clovis, 13 August 2017 - 09:57.


#39
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016
Părinții nu pot obliga copilul să fie tupeist sau bleg, pentru că nu aşa funcționează educația.
Degeaba îi lipeşti una peste ochi când înjură dacă TU ca părinte înjuri zi de zi. Poate nu va mai înjura acasă, dar va înjura la şcoală sau oriunde altundeva pentru că aşa a învățat de la părinți. Când îi trage cineva la răspundere "de ce înveti copilul prostii?", atunci ei vor veni cu replici de genul "dar ce, l-am pus eu să înjure?" . Ei sunt defapt inconştienți de ceea ce fac, la fel cum au fost şi părinții lor şi tot aşa.
E suficient să prindă unul "aere de smardoi" şi toată generația viitoare a belit-o. Asta mai ține şi de libertatea copiilor. Dacă nu-l iei puțin de urechi când greşeşte, atunci o să-l educe anturajul acestuia în locul tău, care este format de obicei din copii prost educați.

E bine să te porți frumos cu cei care se poartă frumos. Dacă vezi ca persoana e puțin idioată, atunci eviți să mai discuți cu ea.


#40
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postargonaut, on 12 august 2017 - 22:07, said:

Doamne, in ce anturaj te-ai nascut si traiesti. Ar trebui sa-l schimbi, urgent daca se poate !
E Bucuresti.

Initiator, vino la mine in sat si o sa vezi copii ca o sa iti dea buna ziua pe drum, o sa te numeasca ”nene”

lasa mahalaua aia de Bucuresti.

Edited by Benderbut, 13 August 2017 - 10:49.


#41
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015
ce exemplu de copil cuminte,asa trebuiesc educati toti :D


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ivb_oYvodQI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,230
  • Înscris: 31.08.2006

View PostBenderbut, on 13 august 2017 - 10:45, said:

lasa mahalaua aia de Bucuresti.

  De ce e Bucurestiul "mahala" ?

#43
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postfansat, on 13 august 2017 - 11:42, said:


  De ce e Bucurestiul "mahala" ?
Am vrut sa zic ” degradant ” .

Eu nu folosesc de obicei astfel de termeni precum ”mahala”, a fost o scapare. Posted Image

#44
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View Posttiti_greucean, on 13 august 2017 - 09:22, said:

daca va place sa traiti in aceasta cloaca good luck

Exceptii de la regula cautate pe youtube. Femeia aia abia a fost un pic imbrancita, drum lung pana la dinti in poseta. Iar ce a facut ea nu a fost tocmai ok. Cazul celalalt a aparut pe toate posturile de stiri.

Incidente din astea apar oriunde. Nu vad rostul sa ne lamentam de Romania in mod particular. Vasta majoritate a oamenilor cu care interactionez, cel putin eu, sunt civilizati.

View PostBenderbut, on 13 august 2017 - 11:48, said:

Am vrut sa zic ” degradant ” .
Ce e degradant?

#45
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 31.07.2017

View Posttiti_greucean, on 13 august 2017 - 08:38, said:

Copiii capitalisti sunt educati sa fie foarte civilizati si cu bun simt.
Aha, copii acestia sa-i vezi ce o sa-i trimita la munca peste 1-2 ani pe toti pensionarii, asistatii sociali si angajatii sistemului bugetar cand nu o sa mai fie bani la buget  si or sa astepte cu nerbadare sa le pice bani in mana la DATA FIXA./.... bani care nu or sa mai vine deoarece NU MAI SUNT si le tremura ghiorlaul de foamePosted Image

View Postrosix, on 13 august 2017 - 08:54, said:

Problema este ca foarte multi romani de categoria a doua isi educa copiii dupa principiul "Decat prost, mai bine neam prost"
... asta este una din definitiile "capitalismului"

View Postdanpet, on 13 august 2017 - 08:30, said:

Pe scurt,e legea junglei: "mananca-i tu pe altii,ca sa nu fii mancat" Posted Image
.. o alta lege a capitalismului, nu exista pomana si mila pentru semenu de langa tine indiferent de cat de bolnav si batran este. daca stii sa te "descurci" poti ajunge miliardar cu ZERO clase si fara sa muncesti O ZI in viata ta///  deoarece mai este o vorba capitalista "munca innobileaza orice prost"

Edited by mariancristea1982, 13 August 2017 - 12:00.


#46
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View PostAMAN_SER, on 13 august 2017 - 07:17, said:


Ti se pare tie, ce ai descris tu mai sus este cultura americana 100%, competitie pentru succes si calcat pe capete pentru succes. Dar cand stai doar in ograda proprie vezi doar ce ai  in ograda si crezi ca doar la tine este asa.

Mai degraba cultura americana pe intelesul romanilor as zice. Pentru ca americanii reali (nu aia din filme) sunt un pic altfel decat ne imaginam noi.

#47
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
In Romania este o ceata ca in The Mist, majoritatea nu au curaj sa zica nimic, asa ca prefera sa creada ca traiesc intr-o tara civilizata.
Ce sa zicem despre nesimtirea si tupeul in Romania? Pai este la nivel de arta, noi ca natie pe unde ne-am dus am provocat distrugere si schimbare in rau, brexit, am praduit ajutoarele sociale de prin orice tara prin care am trecut, am fortat schimbarea legilor etc...

Cat despre Romania? Aici fiind locul nostru in care ne-am nascut, pai este normal ca la noi acasa nu vine NIMENEA sa ne spuna noua ce sa facem, sa ne spuna copiilor nostri ca nu sunt destul de destepti, frumosi, nespalati sau prost educati.
Poti face 1 milion de subiecte pozitive despre Romania, nu conteaza ca pleci pe camp la plimbare ca ultimul drogat care se violeaza singur pentru o doza de heroina, conteaza ca gandesti pozitiv si ai o atitudine pozitiva despre tara.
Dar daca cumva zici ceva rau despre Romania, ca macar te gandesti la schimbat ceva in tara asta, ca macar ai indraznit sa zici ceva despre realitatea care zace ca o mlastina uitata de timp, pac esti personaj negativ.

#48
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,711
  • Înscris: 06.07.2005

View Postshogun1, on 13 august 2017 - 08:29, said:

Pe restul site-urilor de tip " dex " lipseste cu desavarsire. Din pacate n-am la indemana ultima editie pentru a ma lamuri.

View Posttiti_greucean, on 13 august 2017 - 08:56, said:

a fi sau nu assertive tine de temperament, de personalitate, personalitatea si temperamentul nu se pot modifica. De asemenea unii confunda persoanele introvertite sau care "sunt prea calmi" in opinia lor cu blegii.
E un skill care se invata, dar e mai usor sa dai vina pe temperament. Am zis-o si inainte, cine nu vrea deloc sa se zbata, sta la coada.

Edited by vimann, 13 August 2017 - 14:14.


#49
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View PostBenderbut, on 13 august 2017 - 11:48, said:


Am vrut sa zic ” degradant ” .

Eu nu folosesc de obicei astfel de termeni precum ”mahala”, a fost o scapare. Posted Image
Ce e degradant n cuvntul mahala?
Mahala e un cuvnt turcesc și nseamn cartier.

#50
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Sunt din Ardeal, 4 ani am trait in Bucuresti.

Pot sa spun, cu mana pe inima, ca mai respectat am fost (si a existat un respect reciproc), intre mine si cei de 20-30 de ani, decat intre mine si pensionari (sau hai sa spunem 55+). Unde? In RATB, In metrou, pe strada.

Faptul ca se vorbeste la per-tu (intre mine si o persoana de 30 de ani ex.) este un lucru perfect normal in Bucuresti - si nu ma deranjeaza absolut deloc - (chiar daca in Ardeal, nu am fost obisnuit cu aceasta mentalitate: aici, de obicei, pastrezi o relatie de tipul ,,dvs."), cu un necunoscut), atata timp cat mi s-a vorbit f. politicos:
- Imi spui, te rog, cat este ceasul?
- Scuza-ma, ma poti ajuta sa ajung la ... ?
etc. M-am simtit mai tanar, si mai respectat! Posted Image

Acestea au fost discutii spontane, cu persoana de varsta mea (20-30) de ani. Chiar si unii liceeni. In schimb, la capitolul pensionari, nu prea am cuvinte de lauda:
- o rautate inexplicabila ce exista in ei, se vede pe fata lor: oriunde mergi - in RATB, metrou, pe banca din fata blocului, etc.
- te "citesc" cum urci in masina, se uita la tine mai ceva ca la radiografie
- mai mult, incep ei sa arunce vorbe (nu neaparat asupra persoanei tale, dar asa ,,voalat"): De ex., stai langa ei, si dintr-o data auzi: studentii astia iarasi dreg, iarasi fac, iarasi etc..

Ar fi culmea sa generalizez. Dar, atata timp cat in mod preponderent (80-90%) asa am patit, e clar ca mi-am facut o idee. Bineinteles ca:
- exista si copii/adolescenti/tineri tupeisti, neobrazati (am vazut cum, de ex., comentau - fara sa fie intrebati - la adresa lui X,Y : ba, uite ce moaca are ala, ce tricou jegos are aia, ce ,,misto" e tipa aia imi vine sa ,,i-o trag" - in gura mare, intr-o liniste deplina etc.
- exista si oameni care isi vad de treaba.

Tupeu si nesimtire? Si in Ardeal, fara grija. Cu duiumul. Poate nu asa osentativ (in mijloace de transport in comun, pe strada). Dar intrati numai intr-un sediu/institutie publica ...

Ca sa raspund initiatorului. Da. Tupeul si nesimtirea este o boala cronica a noastra, a natiei noastre. Poate de bine ce ne merge, poate ca nu mai avem rabdare (iesind din comunism, suntem mai labili: asteptam performante imediate: in sport, in educatie, etc., totul sa fie acum, sa creasca salariul/pensia ACUM). Nervii nostri sunt la pamant. Suntem scarbiti. Poate, pe acest fond psihic, au loc devierile acestea, care din pacate, vor deveni iremediabile.

Mai bine sanatos psihic si pleci din tara, decat sa stai aici si sa te schimbi in rau (poate nevoit, ci impins de imprejurari).

Edited by Rhesus, 13 August 2017 - 16:08.


#51
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View Postlaffin, on 12 august 2017 - 22:13, said:

mai bine ii educam pe aia de 40-50 sa nu se mai ofenseze atata daca sunt injurati de putoi de 15 ani... zic si eu...
Las' ca ai sa vezi si tu cum e peste niste ani.

#52
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014

View PostTruculMagic, on 12 august 2017 - 22:11, said:

Pai te consideri mai "breaz" ?
-inportant
-piatza


E ca ala ce o mers la iumor sa zica cat de prosti sunt romanii dar el zicea in loc de claxoneaza, clansoneaza Posted Image


Viata-i dura, ai stat numai in casa pana acuma ? Posted Image
Nici tu nu esti mai breaz.
Daca esti pe taparalk e posibil sa nu vezi ce ai gresit. Greseala poate mai grava decat "inportantul" lui, daca tinem cont ca n e langa m pe tastatura. Nu-i iau apararea, normal e sa editezi cand vezi ca ai tastat greseli mari din graba, dar si ce ai facut tu mi se pare hilar in conditiile in care ai facut-o intr-un mesaj in care ii atrageai atentia.

Edited by The_Cult, 13 August 2017 - 16:43.


#53
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View Postvimann, on 13 august 2017 - 14:14, said:


Pe restul site-urilor de tip " dex " lipseste cu desavarsire. Din pacate n-am la indemana ultima editie pentru a ma lamuri.


E un skill care se invata, dar e mai usor sa dai vina pe temperament. Am zis-o si inainte, cine nu vrea deloc sa se zbata, sta la coada.

Skilluri pentru ce mai exact ca nu inteleg?

Edited by titi_greucean, 13 August 2017 - 16:50.


#54
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postfansat, on 13 august 2017 - 11:42, said:


  De ce e Bucurestiul "mahala" ?
Omul a fost politicos cand a zis "mahala".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate