Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Merită sa iau MacBook din America?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Salutare!

Îmi doresc foarte mult un MacBook (nu mă întrebați de ce, pur și simplu e o dorință veche, deși știu că nu fac chiar toți banii pe care îi tai și plătești mult doar firma, nu neaparat specificațiile). O prietenă în care am mare încredere se va întoarce din America peste o lună și ceva și am discutat cu ea să îmi aducă un MacBook.

Bugetul se învârte la 1.000 $ (4.500 lei, mai pot pune maxim 100-200 în plus dacă e necesar) și vreau să vă întreb dacă poate lua de acolo ceva bun si mai ales dacă merită? În România la banii pe care sunt dispus să îi dau nu am nicio șansă la un model bun la prima mână, am găsit doar niste anunțuri pe olx și okazii care par clar țepe.

Cam cu cât e mai ieftin un Mac acolo decât aici? E bugetul meu suficient pentru ceva bun (nu mă interesează gaming-ul, îl voi folosi la programare și navigare web, neaparat vreau Retina)? Se merită să cumpăr laptop din America (nu neaparat Mac, dar la banii aștia măcar să iau ceva bun, dacă de la Apple nu pot achiziționa un model performant)?

Aștept cu interes răspunsurile voastre,  știu că mulți ați fost în situația mea.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
dupa ce-l primesti poti intra cu el pe internet sa vezi ce preturi au magazinele de acolo. https://www.newegg.com  de exemplu.

#3
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

 Daian95, on 12 august 2017 - 20:28, said:

Aștept cu interes răspunsurile voastre,  știu că mulți ați fost în situația mea.
Nope, noi de obicei preferam sa dam 2500 pe euro pe el.

#4
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Si mie imi place Mac-ul, dar de cand mi-am vandut rinichiul stang, parca ma doare cand stau cu laptopul in pat. Dar a meritat.

On: Acuma te inteleg de ce vrei neaparat sa aiba "Retina"...

Edited by Rhesus, 12 August 2017 - 21:00.


#5
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

 Daian95, on 12 august 2017 - 20:59, said:


Din România l-ai luat?

Am glumit, nu am Mac, prefer sa am ambii rinichi in mine :lol: . Ca sa fiu ontopic, din cate am auzit (dupa cum ti-ai dat seama, nu sunt fan Apple), e mai bine sa-l iei din America dar si acolo ai mare mare atentie la fake-uri.

#6
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 Rhesus, on 12 august 2017 - 21:01, said:


Am glumit, nu am Mac, prefer sa am ambii rinichi in mine Posted Image . Ca sa fiu ontopic, din cate am auzit (dupa cum ti-ai dat seama, nu sunt fan Apple), e mai bine sa-l iei din America dar si acolo ai mare mare atentie la fake-uri.

Achiziția va fi făcută din magazin, nu prin site-uri dubioasa, nu vreau second. Mă interesează dacă diferența de preț e semnificativă sau e doar de ordinul a câtorva sute de lei.

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Of of ... mai mai ca ma doare capuil ... dar am sa fac un efort si de data asta ...

In primul rand nu stiu "daca se merita" sau nu dar cu certitudine merita un macbook.
In al doilea rand, http://www.newegg.com
In al treilea rand, la 1000 USD nu iei nici un mac nou cu retina ... mai trebuie vreo 30% extra.

Edited by ro_explorer, 12 August 2017 - 21:04.


#8
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 27.06.2009
Daca il iei de acolo cel mai probabil nu o sa primesti garantie, iar daca primesti acolo se ofera doar un an fata de 2 din UE.

#9
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 rosix, on 12 august 2017 - 21:00, said:

Normal ca produsele IT sunt mai ieftine daca le iei din America si le aduci in bagaj decat daca le-ai lua din Romania. Altfel in Romania ar fi ca in America.
Pai si nu te pune sa platesti taxe cand vii cu ele in bagaj? Ce ii impiedica pe romani sa ia cate zece laptopuri din America, si sa vina cu ele aici, ca sa le vanda?

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
economisesti diferenta dintre pretul din Romania si pretul din US.
da, pc-urile (si componentele lor) sunt mai ieftine acolo. cat de ieftine depinde de multe lucruri, nu-ti poate da nimeni un raspuns clar.


 Memeito, on 12 august 2017 - 21:27, said:

Pai si nu te pune sa platesti taxe cand vii cu ele in bagaj? Ce ii impiedica pe romani sa ia cate zece laptopuri din America, si sa vina cu ele aici, ca sa le vanda?
poti trece vama cu produse pe care ti le-ai cumparat pentru tine si care nu sunt pentru revanzare. deci merge cu 1-2 laptop-uri, dar la 10 deja se schimba treaba.

Edited by _Smiley_, 12 August 2017 - 21:29.


#11
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 _Smiley_, on 12 august 2017 - 21:27, said:

poti trece vama cu produse pe care ti le-ai cumparat pentru tine si care nu sunt pentru revanzare. deci merge cu 1-2 laptop-uri, dar la 10 deja se schimba treaba.
Pai care e limita concreta?
Sau daca iti iei cate una din fiecare chestie: un laptop, o tableta, un telefon, o camera video, etc. - te lasa sa treci cu toate fara sa te taxeze?

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 Mr_nobody_, on 12 august 2017 - 21:21, said:

Merită doar dacă n-ai ce face cu banii.
Ai un macbook personal? Ai folosit intens macar unul? Argumeteaza-ti afirmatia te rog caci de troli si de hateri mi-a ajuns.
Sa stii ca acum multi ani in urma (cand eram tanar si naiv) aveam aceeasi parere ca si tine, pana cand mi-am cumparat unul ... acum vorbesc in cunostinta de cauza.

Edited by ro_explorer, 12 August 2017 - 21:45.


#13
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Nu te supara, dar daca locuiesti in Romania si vrei sa-ti iei mac din state pt ca e mai ieftin, atunci nu ti-l permiti.
Eu am unul, imi place, dar l-am primit gratis si daca ar fi sa iau altul din banii mei nu as face-o, pt ca nu imi permit sa lucrez 3 luni doar pt un laptop. M-as multumi cu windows, isi face treaba si ala chiar daca cu mai multi nervi si injuraturi

#14
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 AlexaLesby, on 12 august 2017 - 21:55, said:

Nu te supara, dar daca locuiesti in Romania si vrei sa-ti iei mac din state pt ca e mai ieftin, atunci nu ti-l permiti.
Eu am unul, imi place, dar l-am primit gratis si daca ar fi sa iau altul din banii mei nu as face-o, pt ca nu imi permit sa lucrez 3 luni doar pt un laptop. M-as multumi cu windows, isi face treaba si ala chiar daca cu mai multi nervi si injuraturi

Totusi 1.000 $ e un buget decent, sper să îmi pot achiziționa ceva cât de cât bun. Pentru fiebilitate mă interesează, chiar vreau să lucrez și cu sistemul de operare de la Apple.

#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
e cacat, are omul niste bani si vrea sa-si ia un macbook si cauta varianta cea mai avantajoasa. atata teoria chibritului ca daca ti-l permiti sau nu.

de ce nu cumperi direct din shop-ul apple, daca zici ca ai pe cineva in US?

http://www.apple.com/shop

Edited by laffin, 12 August 2017 - 22:10.


#16
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

 Daian95, on 12 august 2017 - 21:24, said:

Asta știu, dar pe mine mă interesează câți bani aș putea economisi.
Daca ti se strica trebuie sa-l expediezi in State inapoi pe cheltuiala ta, chiar daca este in garantie

Edited by Qupidqu, 12 August 2017 - 22:25.


#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 Qupidqu, on 12 august 2017 - 22:25, said:

Daca ti se strica trebuie sa-l expediezi in State
ERONAT!

Garantia Apple la macbookuri este internationala. Fiecare MAC intra in programul de garantii odata ce este vandut si este identificat unic in lume.

Edited by ro_explorer, 12 August 2017 - 22:35.


#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca vrei un macbook din romanica , te rezolv eu Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate