Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum desfaci o usa blocata fara sa o faci praf?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Cum desfaci o usa blocata fara sa o spargi? Ma refer la usa care are blocata ciocul, partea care se retrage cand apesi pe maner, nu ma refer la yala.

Daca se blocheaza ciocul respectiv cum o desfaci cu cat mai mica distrugere?

Edited by MateiEvi, 12 August 2017 - 18:40.


#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Incerci sa desfaci in zona aia tot ce inseamna surub, cui, autofiletant etc. Apoi vezi cum e facut sistemul si cu scule potrivite si multa rabdare e realizabil

Edited by dan1980_25, 12 August 2017 - 18:45.


#3
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Cu polizorul cel mai simplu (daca ai acces cat de cat la cioc).
Si eu m-am intrebat pentru asta.

Poate vine cineva cu idei mai bune.

#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Sau strici putin din toc ca sa ajungi la cioc. Il impingi cu o surubelnita si asta e.

Edited by dan1980_25, 12 August 2017 - 18:49.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Ce fel de usa este, metalica sau de interior ? Tocul din ce este confectionat ? Pe ce parte a usii ai ramas blocat, sau cum se deschide usa, spre tine sau in partea opusa ?

#6
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Ceri ajutorul hotilor.

#7
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Este vorba despre ciocul ala care se lasa in jos cand apesi pe maner, nu are rost sa cer ajutorul unui hot ca ar ramane si ala blocat ca nu s-ar deschide usa nici cu cheia.

#8
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017

 MateiEvi, on 12 august 2017 - 18:37, said:

Cum desfaci o usa blocata fara sa o spargi? Ma refer la usa care are blocata ciocul, partea care se retrage cand apesi pe maner, nu ma refer la yala.

Daca se blocheaza ciocul respectiv cum o desfaci cu cat mai mica distrugere?


Deci nu s-a intamplat inca...

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dai o gaura in toc, in dreptul ciocului si-l impingi cu o sarma, surubelnita,....

#10
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Am patit sa se blocheze o usa de tamplarie PVC, s-a blocat cu manerul ridicat si cheia rotita. Solutia a fost sa fie lovita pana a sarit, adica punctele de prindere au fost rupte.
Am patit sa se blocheze usa de tamplarie AL, s-a blocat ciocul din subiectul asta. Solutia a fost sa fie deschisa prin forta bruta, adica usa a iesit sifonata.

#11
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Cati ani ai? Eu nu am patit astea in 39. Si da, stau la tara de adevaratelea. Dat fiind faptul ca nu ai patit nimic la usa, orice sfat inseamna ajutarea infractorului.

#12
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
De ce crezi ca am intrebat despre ciocul care ramane blocat si nu are legatura cu yala? Ca mi-am dat seama ca daca intrebam de yala subiectul capata un alt sens.

Deci ma intereseaza cand apesi pe maner si ciocul ala se rupe, ramane blocat, nu se mai retrage.
Si ca fapt divers, merg preventiv ca am o usa de termopan la care nu mai merge arcul, ori s-a rupt ori a sarit, nu se mai ridica manerul, asa ca preventiv intreb daca se poate face ceva fara sa o spargi.

Edited by MateiEvi, 12 August 2017 - 19:16.


#13
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Da, o repari inainte sa se intample figura.

Tu crezi ca cineva care stie sa deschida usi iti da tie raspunsul? :))

Sa  nu zici ca ai usa termopan cu yala si clanta clasica...

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 MateiEvi, on 12 august 2017 - 19:15, said:

De ce crezi ca am intrebat despre ciocul care ramane blocat si nu are legatura cu yala? Ca mi-am dat seama ca daca intrebam de yala subiectul capata un alt sens.

Deci ma intereseaza cand apesi pe maner si ciocul ala se rupe, ramane blocat, nu se mai retrage.
Si ca fapt divers, merg preventiv ca am o usa de termopan la care nu mai merge arcul, ori s-a rupt ori a sarit, nu se mai ridica manerul, asa ca preventiv intreb daca se poate face ceva fara sa o spargi.
Vezi ca la usile de termopan, sta altfel smecheria decat la usile clasice. Acelea mai au o serie de blocatoare pe tocul usii, la care nu ai acces. Hotaraste-te la ce usa te referi.Iar daca te gandesti sa nu ramana urme de efractie, lasa-te pagubas. Aia se incadreaza in alta categorie.

#15
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

 myshyk, on 12 august 2017 - 19:21, said:

Vezi ca la usile de termopan, sta altfel smecheria decat la usile clasice. Acelea mai au o serie de blocatoare pe tocul usii, la care nu ai acces. Hotaraste-te la ce usa te referi.Iar daca te gandesti sa nu ramana urme de efractie, lasa-te pagubas. Aia se incadreaza in alta categorie.
Stiu, am scris mai sus. Am spart o usa de termopan cu blocatoare pe ea. Blocatoarele se coboara cand rotesti manerul in sus.
La cele de AL este doar yala.

#16
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

 DeCeCe, on 12 august 2017 - 19:18, said:

Da, o repari inainte sa se intample figura.

Tu crezi ca cineva care stie sa deschida usi iti da tie raspunsul? Posted Image)
Nu este vorba despre deschis usile, de deschis vreo yala, este vorba despre cand se blocheaza ciocul. Adica chestia aia care la orice usa sare daca lovesti destul de tare in ea. Dar eu ziceam poate este vreo varianta sa nu trebuiasca sa dai cateva picioare la usa.

Ciocul respectiv nu are legatura cu zavorul sau cu yala, deci nu are ce sa fie folosita informatia la furt sau sa fur meseria cuiva.

Edited by MateiEvi, 12 August 2017 - 19:30.


#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 MateiEvi, on 12 august 2017 - 19:11, said:

Am patit sa se blocheze o usa de tamplarie PVC, s-a blocat cu manerul ridicat si cheia rotita. Solutia a fost sa fie lovita pana a sarit, adica punctele de prindere au fost rupte.
Am patit sa se blocheze usa de tamplarie AL, s-a blocat ciocul din subiectul asta. Solutia a fost sa fie deschisa prin forta bruta, adica usa a iesit sifonata.
Solutia e cea data de mine la #12

#18
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Adevar ca mai curat de atat nu cred ca exista, o gaura mica in usa care nu afecteaza functionarea viitoare.
Nu ti-am vazut mesajul, eu ma gandeam deja la flex, o taietura cu flexul cat sa taie ciocul respectiv, dar asta cu gaura in dreptul ciocului este mult mai curata.

Edited by MateiEvi, 12 August 2017 - 20:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate