Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Achizitie masina 5500 Euro

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

View PostTruculMagic, on 12 august 2017 - 20:35, said:

SAMSAR de golf 4 spune asa:
-golf 4 e mult mai reusit ca golf 5
-am avut si golf 5 si golf 6, dar ca golf 4 de fiabil nu s-a mai facut.
-e masina fabricata pana in 2005, e fara moarte
-intretinere ieftina la suspensii

Samsar de golf 5 spune asa:
-golf 5 e mai modern ca golf 4, arata mai bine, zici ca e masina fabricata in 2017
-merge mult mai bine la drum, ca are suspensie din aia misto


Deja stiu destul de bine piata sh din Romania. Fiecare e specializat pe o anumita masina, stie cum sa o prezinte, cum sa o faca sa functioneze pana ti-o vinde, se pricepe bine la modelul respectiv de masina.

Cred ca acel samsar isi poate adapta foarte usor "papagalul" de la o masina nemteasca, la alta. Pe de alta parte, daca ii spui samsarului de Golf 4 ca vrei un A4 si iti face rost de el, se va pricepe sa ti-o bage pe gat.
Oricum nu are prea multa nevoie de putere de convingere. Romanul de multe ori atat stie: un "W" argintiu pe capota. Vezi exemplul lui Kroghy. E plina tara de oameni cu mentalitatea asta. Poate sa fie cea mai rupta masina, dar calitatea si placerea condusului nu le gasesti niciunde in alta parte. Poate la Bentley sau Rolls Royce. Repet: poate. Posted Image Posted Image

Edited by LauCalin, 12 August 2017 - 22:07.


#20
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

View PostTruculMagic, on 12 august 2017 - 21:57, said:

PS: Ultima data am facut un focus 2... nu avea nici o sansa pe curbe, dapoi daca as avea si quattro si jante pe 18... ar sta ca trenul pe sine Posted Image

Și când te-ai trezit era dimineață... 😂

#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostAnnoying, on 12 august 2017 - 22:05, said:

Și când te-ai trezit era dimineață... ��

Posted Image vrei sa iti mai zic ce am depasit ?

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ai depasit toate masinile parcate ... pe bune , ceva on topic ai de spus sau vrei sa ne areti muschii pardon , mustele ?! Nu eram eu cu bombita ca stateai frumusel in spatele meu mult si bine de-ti rontaiai volanul ...

Edited by Baxon, 13 August 2017 - 00:08.


#23
emix1

emix1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.05.2016
Bombita...petarda pe roti, depaseste-o daca poti... Posted Image

#24
vladvlad111

vladvlad111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.05.2015
Scuze pentru intarziere cu reply dar nu mi-a mers netul. Aveti dreptate, euforia de ati cumpara o masina frumoasa (premium) este mare, nu putem compara un a4 din 2007-2008 sau un Passat cu un Megane Logan sau chiar focus. Dar cu intretinerea masinii aveti dreptate. Daca iti cade cv la ea incepi sa plangi ca dc am luat-o pasta si nu pe aia ca era mai ieftina de intretinut.

Astazi o sa merg in targ in autovit pentru a le vedea mai bine...sa stau in ele...nu neaparat sa le cumpar din targ. Incept sa vad mult mai aproape focusul :)

Daca aveti ideei de masini undeva la 5500e astept propunerile voastre !

Multumesc

#25
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014
Poti sa te uiti si la Mazda 3 și la seat leon Honda civic



View Postvladvlad111, on 13 august 2017 - 08:26, said:

Scuze pentru intarziere cu reply dar nu mi-a mers netul. Aveti dreptate, euforia de ati cumpara o masina frumoasa (premium) este mare, nu putem compara un a4 din 2007-2008 sau un Passat cu un Megane Logan sau chiar focus. Dar cu intretinerea masinii aveti dreptate. Daca iti cade cv la ea incepi sa plangi ca dc am luat-o pasta si nu pe aia ca era mai ieftina de intretinut.

Astazi o sa merg in targ in autovit pentru a le vedea mai bine...sa stau in ele...nu neaparat sa le cumpar din targ. Incept sa vad mult mai aproape focusul :)

Daca aveti ideei de masini undeva la 5500e astept propunerile voastre !

Multumesc

Cel mai important este sa iti placa fie modelul și să te simți bine în el. Un Audi o sa plângi când ii pica o piesă fața de alte mașini.....masina premium întreținere premium(nu băgați faza cu dezmembrari).
Toată lumea zice ca un focus e mai placut se condus ca un golf dar tot vine cineva și ridică VW în slăvi. Apropo trucmagic nu cred ca e ok sa compari un a4 quatro și 170 cp cu un focus de 115cp....compara-l cu un rs ca tot pe acolo ajungi la bani...daca nu cumva mai mult pt audi.
Vrei plăcerea condusului??? Nu te uiti la un a4......sunt alte mașini făcute pt asa ceva a4 este o mașină în care sa simti calitate și confort nu plăcerea condusului...daca ziceai de un s5 sau tt poate. Atâta recomandări pentru golf peste tot dar faptul ca are o grămadă de probleme nu le vedeti....nu e ok sa fii fanboy.

#26
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Eu m-as uita si la Auris. Sau o Mazda 3. Ambele de prin 2009-2010.

#27
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Un coleg de munca si-a luat din Germania un Opel Astra J din 2009 sau 2010 cu 5500 €. Tatal lui cu aceeasi bani, si-a luat Mercedes C class din 2005.

#28
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Samsarii se adapteaza lejer de la un client la altul. Sunt actori multi-lateral dezvoltati. Ar putea sa joace usor in comedii, drame, orice !
La Galati avem un supermaket pe nume Supeco in parcarea caruia se fac muuulte deal-uri.
Am prins intr-o zi o discutie intre vanzatorul unei Skoda dinaia gheboasa, Roomster cred, vrajeala smechera ii dadea omu, replici pe moment, vrajeala dinaia pufoasa.

#29
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postnetty1994, on 13 august 2017 - 08:42, said:

Poti sa te uiti si la Mazda 3 și la seat leon Honda civic





Cel mai important este sa iti placa fie modelul și să te simți bine în el. Un Audi o sa plângi când ii pica o piesă fața de alte mașini.....masina premium întreținere premium(nu băgați faza cu dezmembrari).
Toată lumea zice ca un focus e mai placut se condus ca un golf dar tot vine cineva și ridică VW în slăvi. Apropo trucmagic nu cred ca e ok sa compari un a4 quatro și 170 cp cu un focus de 115cp....compara-l cu un rs ca tot pe acolo ajungi la bani...daca nu cumva mai mult pt audi.
Vrei plăcerea condusului??? Nu te uiti la un a4......sunt alte mașini făcute pt asa ceva a4 este o mașină în care sa simti calitate și confort nu plăcerea condusului...daca ziceai de un s5 sau tt poate. Atâta recomandări pentru golf peste tot dar faptul ca are o grămadă de probleme nu le vedeti....nu e ok sa fii fanboy.

  Fata de un Focus sau Logan, este o mare placere a condusului intr-un A4. Incearca unul chiar si mai vechi, ca asa de tastat prostii pe forum e usor.
Confundati placerea condusului unei masini bune, calitative, cu motor decent, cu placerea condusului unei masini sport.
Ba daca e un A4 chiar si diesel cu suspensii adaptive si pachet sport, eu zic ca iti ofera mai multa placere a condusului decat orice compacta.
Cat despre intretinere, Audi este mai ieftin de intretinut decat BMW, care e putin mai ieftin decat Merc. Iar Focus, depinde ce piese pica, poate fi si ala costisitor.

#30
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ce-i intradevar scump la audi, este sistemul de suspensie. Te cam baga in sperieti pretul bratelor alea. Dar nu le schimbi des, iar confortul pe care il dau merita efortul financiar.
Vorbim de o masina care e ok si in rest.

#31
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
toyota avensis

#32
redryver

redryver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.11.2007
salut,

ma gandesc si eu sa imi cumpar o masina,buget maxim 5000 e.
doar ca ma gandesc si fie si ceva mai noua,sa nu fie scumpa la piese si din cate mi-au placut mie,le-am ales pe astea....

https://www.autovit....html#ff48b591bc

https://www.autovit....html#4c083c86f9

https://www.autovit....html#4c083c86f9

https://www.autovit....html#60fa7d9968

https://www.autovit....html#60fa7d9968

https://www.autovit....html#60fa7d9968

https://www.autovit....html#60fa7d9968

ce sfat imi dati ?

#33
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Primul anunt, cel cu Golf e singurul care imi place si imi inspira incredere.
Chevrolet e fostul Daewoo, sunt slabe, mai bine Dacia ca e la acelasi nivel de calitate dar ai multe avantaje ca e produsa la noi.
i30 e model vechi, arata urat
i20 e din clasa mica, deci prea mica
Super e masina ok [...]. Poate alt Superb ar fi ok dar acela nu.
Fabia e din clasa mica, deci prea mica
Octavia e masina ok, [...]. Poate alta Octavia dar aceea nu.

Edited by Dany_Darke, 15 August 2017 - 08:36.
nu mai categorisi oamenii dupa sigla si/sau masina in general. nu esti la prima abatere


#34
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Superbul ala alb arata bine, dar kilometrii aia nu-s ai ei. Daca masina e tehnic ok, eu la aia m-as uita. A doua varianta golful, dar trebuie puricat bine, sa nu fi fost lovita mai rau decit declara.

Edited by dan78rom, 14 August 2017 - 19:20.


#35
redryver

redryver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.11.2007

View PostKroghy, on 14 august 2017 - 19:12, said:

Primul anunt, cel cu Golf e singurul care imi place si imi inspira incredere.
Chevrolet e fostul Daewoo, sunt slabe, mai bine Dacia ca e la acelasi nivel de calitate dar ai multe avantaje ca e produsa la noi.
i30 e model vechi, arata urat
i20 e din clasa mica, deci prea mica
Super e masina ok dar acel model alb cu geamuri negre aduce a cocalar, jante negre care tare cred ca sunt de Audi. Poate alt Superb ar fi ok dar acela nu.
Fabia e din clasa mica, deci prea mica
Octavia e masina ok, dar jante de tabla fara capace? Saracie lucie. Poate alta Octavia dar aceea nu.


astea le-am gasit eu pana in 5000 e,
vorbesti serios cu golful,sau esti ironic?
mie Fabia imi place chiar daca e mica,dar intreb cum e in ani,ca piese,ca daca o iau nu ma gandesc sa o vand in urmatorii 10 ani.
deci sa inteleg ca u mi-ai recomanda super si octavia....si...nu stiu ce sa cred de golf...

multumesc.

#36
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Da, sunt serios cu Golf-ul, de ce nu as fi? Arata bine, are dotarile corecte, fara modificari aiurea, are jantele originale, are aspectul pe care il avea cand a iesit din fabrica.
Mie imi plac masinile second care arata ca atunci cand au iesit din fabrica. Nu-mi plac masinile modificate cu jante aftermarket, cu folii pe geam, etc. pentru ca odata cu modificari aduc si improvizatii.

Edited by Kroghy, 14 August 2017 - 19:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate