Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Importanta matematicii in programare

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Ca sa fii programator de succes trebuie sa fii foarte bun la matematica, sau poti fi si mai slab ?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Trebuie sa-ti mearga bila. Iar daca merge, vei sti si matematica si informatica si orice altceva. Cand e gripata... nimic nu vei sti.

#3
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013

View Postneagu_laurentiu, on 12 august 2017 - 13:22, said:

Trebuie sa-ti mearga bila. Iar daca merge, vei sti si matematica si informatica si orice altceva. Cand e gripata... nimic nu vei sti.
Eu am fost varza murata la matematica de cand am inceput scoala si pana am terminat-o. In sensu ca mai mult de 6 nu luam nici mort (pe cunostintele mele, bineinteles). La restu eram de 8-10. Deci care-i faza cu mintea agera?
Si ca sa raspund initiatorului, da, ai nevoie de matematica si cu cat mai bine o stapanesti, cu atat mai usor iti va fi sa intelegi si sa folosesti anumite notiuni din programare.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postneagu_laurentiu, on 12 august 2017 - 13:22, said:

Trebuie sa-ti mearga bila. Iar daca merge, vei sti si matematica si informatica si orice altceva. Cand e gripata... nimic nu vei sti.

EXACT. Cunostinte in sine nu iti trebuie in mod special (sint convins ca marea majoritate a programatorilor, ba chiar din cei care erau asi la matematica trebuie sa stea sa se gindeasca sau sa dea cu google chiar si pentru ca sa rezolve o ecuatie de gradul al doilea, de vreo problema de geometrie de generala nu mai zis).

Dar pentru cei care se gindesc daca au o cariera in domeniu: aici nu e ceva unde sa ai dubii, daca intr-adevar vrei asta atunci deja stii. Stiu pe cineva cu bac anul asta care nu stie ce sa faca dar crede ca programarea e buna pentru ca acolo sint salarii bune si e de munca. Dar ce stie ... nu stie nici macar sa dea shutdown la un calculator; calculatorul de acasa are 15 ani, de nu stiu cind nu-i mai merge netul (sau a luat vreun virus sau cine stie) si tot ce poate e sa se joace pe iphone. Nu merge, pe linga ca spre deosebire de alte meserii concurezi cu aia care vin acasa de la scoala sau servici si dupa aia stau pe calculator pina dupa miezul noptii mai concurezi si cu joburile ieftine de pe tot mapamondul. Cum au venit la noi joburile o sa si plece bine mersi; daca acum in unele locuri ar angaja si scaietii de pe strada daca le-ar spune ca stiu programare cind o sa se intoarca roata o sa fie mii de programatori someri concurind pe citeva locuri libere cite or exista la un moment dat.

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,553
  • Înscris: 06.03.2016
Continuând cu asemenea întrebari tu sigur nu vei fi un programator de succes.
La tine toate întrebările conțin "programator de succes". Ce succes vrei tu să ai când probabil nu ştii nici un limbaj de programare sau cu ce se mănâncă (în mare) programarea?

O sa realizezi şi tu singur asta..la un moment dat. O sa realizezi că trece viața pe lângă tine şi eşti mereu nelămurit.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Daca esti slab la matematica o sa fii slab si in programare.
     Spre deosebire de istorie sau geografie, matematica nu se invata pe de rost.
     Trebuie sa o intelegi. In fapt iti formeaza mintea.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View Postturbocompresor, on 12 august 2017 - 13:49, said:

Eu am fost varza murata la matematica de cand am inceput scoala si pana am terminat-o. In sensu ca mai mult de 6 nu luam nici mort (pe cunostintele mele, bineinteles). La restu eram de 8-10. Deci care-i faza cu mintea agera?
Poate daca alocai mai mult timp si matematicii, nu mai erai asa cum spuneai. Dar una e sa nu te duca mintea si alta cand ai potential dar te canalizezi spre alte pasiuni.

In cls. a VIII-a a venit un coleg sa-l invat ecuatia de gr. II, respectivul era catalogat destul de jos, trecea si el ca asa era mersul lucrurilor. I-am explicat, am facut o mica intoarcere in timp, pana la urma a inteles si asta in mod logic, nu doar sa aplice un sablon. Asta m-a facut sa inteleg ca doar n-a avut nimeni timp sa stea un pic mai mult cu persoana in cauza, ca in rest putea tine ritmul dar soarta i-a fost potrivnica.

Edited by neagu_laurentiu, 12 August 2017 - 14:48.


#8
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Aşa este; pentru programare nu are importanţă că ştii matematică de 8 sau 10;

Quote

îţi formează mintea
Cine se uită cu spatele la matematică ajunge programator "de insucces"(duzină). (chiar dacă îi merge mintea)

Edited by jobist, 12 August 2017 - 14:26.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcspot, on 12 august 2017 - 14:17, said:

Spre deosebire de istorie sau geografie, matematica nu se invata pe de rost.
Trebuie sa o intelegi. In fapt iti formeaza mintea.
Pana la urma in toate stiintele ai nevoie de logica daca vrei sa fii cu adevarat cunoscator in respectivele, toate au "matematica" lor pentru cine vrea sa devina bun acolo. Totul e sa o descoperi.

Edited by neagu_laurentiu, 12 August 2017 - 14:26.


#10
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Matematica este folositoare in programare pentru realizarea unor softuri de nișă.

Pe de alta parte, imi pare ca matematica dezvolta gândirea si o pregătește pentru anumite abstractizări din programare. Doar că, pentru a stăpâni matematica, trebuie foarte mult lucru individual. Spun treaba asta din perspectiva unui elev cel mult mediocru la matematică in primii ani de liceu.

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View Posthalflife, on 12 august 2017 - 13:15, said:

sa fii foarte bun la matematica, sau poti fi si mai slab ?

In programare discutam cu numere concrete. foarte bun si slab nu spun nimic.

#12
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View Postdani.user, on 12 august 2017 - 15:50, said:

In programare discutam cu numere concrete. foarte bun si slab nu spun nimic.
poate se refera la faptul ca unii fac programe gen hello world si altii fac de la playere pana la jocuri. well nu toti pot intelege structurile si logica unui block de program. mai ales cand acesta e mare si complicat.

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 10.08.2005
Poate nu ii este cunoscut faptul ca la jocuri si playere video lucreaza echipe.

#14
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
depinde. am vazut si playere simpliste care functioneaza in consola facute de cate un pasionat.

#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Posthalflife, on 12 august 2017 - 13:15, said:

Ca sa fii programator de succes trebuie sa fii foarte bun la matematica, sau poti fi si mai slab ?
Cel mai slab dar totusi suficient de bun incat sa te poti numi programator e sa fii capabil sa intelegi scrieri matematice despre programare si sa transpui in cod.

O mostra luata la intamplare care nu inseamna nimic pentru ca trebuie sa citesti toata lucrarea (pe care nu o pot atasa aici):

https://i.imgur.com/0mLwViD.png

Gasesti pe net articole d-astea. Daca cu "suficient efort" tot nu reusesti sa implementezi nici o specificatie d-asta mai "deocheata", atunci nu stii suficienta programare.

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View Posthigh_energy, on 12 august 2017 - 18:41, said:

depinde. am vazut si playere simpliste care functioneaza in consola facute de cate un pasionat.

Playere se gasesc la tot pasul. Biblioteciile ce interpreteaza/proceseaza imaginile si sunetul le fac o mana de oameni.

#17
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Sunt multe cacaturi.

In primul rand. Ce inseamna sa stii matematica ?
1. Sa fii capabil sa rezolvi niste tipuri de probleme si exercitii folosind niste formule si sa te folosesti de experienta acumulata  anterior.
2. Sa fii capabil sa intelegi cu adevarat matematica.

Depinde ce anume faci ca programator.
Poti duce o viata de programator foarte smechera, iti poti lua o masina destul de smechera daca stii sa te vinzi fara sa folosesti pointeri, daramite matematica.
Exista niste task-uri sau tipuri de cacaturi care tre sa le faca cineva care stie matematica. Daca-s mai simplute poate le face unu care doar are impresia ca stie matematica pentru simplu fapt ca a luat 10 la BAC.
Daca-s mai tricky ...

Eu in peste 6 ani nu am avut nevoie decat de regula de 3 simpla.
Daca eram forta mondiala in matematica oare vedeam mai usor unde-mi crapa inainte sa fie nevoie sa umblu cu gdb in core dump-uri ?

Bottom line, depinde de ce faci la munca si de ce inseamna pentru tine ca stii matematica.

#18
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View PostOriginalCopy, on 12 august 2017 - 18:48, said:

Cel mai slab dar totusi suficient de bun incat sa te poti numi programator e sa fii capabil sa intelegi scrieri matematice despre programare si sa transpui in cod.

O mostra luata la intamplare care nu inseamna nimic pentru ca trebuie sa citesti toata lucrarea (pe care nu o pot atasa aici):

https://i.imgur.com/0mLwViD.png

Gasesti pe net articole d-astea. Daca cu "suficient efort" tot nu reusesti sa implementezi nici o specificatie d-asta mai "deocheata", atunci nu stii suficienta programare.
de aia avem operatori <> <= => in informatica. plus && || !=. ca sa rezolvam astfel de exercitii. astea plus niste array rezolva problema de mai sus

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate