Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Gsr 600 din 2007 pt un incepator?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Raul2017

Raul2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.08.2017
Multumesc de încurajare.

#20
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Nu incurajez pe nimeni sa-si rupa gitul.
Daca la 37 ai luat permis moto, l-ai luat pentru ca te minca, nu pentru ca naveta. Cine vrea naveta, cauta un maxiscooter, sau altceva confortabil, nu un motor naked de 90 de cai. Un motor pe care nu stii sa-l stapinesti, si care la prima greseala o sa dea cu tine de terra de nu te vezi.

LE

Lectureaza cu atentie
http://www.motocicli...i-de-la-a-la-z/

Edited by dan78rom, 12 August 2017 - 16:57.


#21
Raul2017

Raul2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.08.2017
Am mai mers pe motoare . Am scris mai sus si stiu cat de cat cu ce se mânca.  Eu am întrebat cu totul altceva si se ajunge la comentarii de asigurare de viata de rupt gât și chestii de genul asta .

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdan78rom, on 12 august 2017 - 16:52, said:

Nu incurajez pe nimeni sa-si rupa gitul.
Daca la 37 ai luat permis moto, l-ai luat pentru ca te minca, nu pentru ca naveta. Cine vrea naveta, cauta un maxiscooter, sau altceva confortabil, nu un motor naked de 90 de cai. Un motor pe care nu stii sa-l stapinesti, si care la prima greseala o sa dea cu tine de terra de nu te vezi.

LE

Lectureaza cu atentie
http://www.motocicli...i-de-la-a-la-z/


Ideea e ca pe viitor vreau si eu una ... care sa sune frumos in ture mari Posted Image

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Adevarul e ca ai fost sfatuit f bine de colegul Dan , un maxi de 250 , 400, chiar si mai mare ar fi o alegere mai ok pt naveta dar decizia in final iti apartine .

#24
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostRaul2017, on 12 august 2017 - 11:06, said:

Buna as avea si eu o intrebare si as ruga persoanele care nu se pot abtine de la comentarii aiurea sa nu comenteze .

Am 37 de ani si conduc din '98 . Carnetul de moto l-am luat anul aceste . As dori sa imi achiziționeze un gsr 600 din 2007 . Am mai mers pe motociclete dar nu de 600 au fost doar 125cc sau 250cc si am avut un Yamaha raptor de 700 quad.  As dori sa stiu daca gsr 600 este ok pentru cineva care nu este asa de experimentat .

Multumesc
Bre, eu am motocicleta (F650GS) de vreo 5 ani. Mers in special pt facut naveta, cu cate o tura mai lunga ocazional (tocmai m-am intors dintr-una de 1000+km). Parerea mea e cam asa:
1) E irelevant de cat timp conduci automobilul. Cu o motocicleta esti aproape invizibil in trafic si trebuie sa mergi altfel decat cu o masina.
2) E irelevant daca ai avut experienta pe ATV-uri. Pur si simplu 4 roti merg altfel de 2 roti Posted Image.
3) Inainte sa cauti motocicleta, citest cartea asta: https://www.amazon.c...g/dp/1889540536
4) Citeste primul post de aici: http://www.motocicli...i-de-la-a-la-z/ si petrece ceva timp citind topicurile de aici: http://www.motocicli...m/14-accidente/ . Daca te gandesti ca nu ti se poate intampla tie si ca traiesti in Irlanda (parca?) si nu e ca la noi, tine minte: esti invizibil cand esti pe motocicleta si asfaltul doare la fel peste tot.
5) Fa o asigurare de viata / sanatate serioasa.

Dupa ce am trecut de pasii astia, sa discutam putin despre motocicleta:
Suzuki GSR 600.
An 2007 - destul de veche, cine stie cat de bine ingrijita va fi.
Motor de GSXR din aceeasi perioada.  4 in linie => trebuie turat ca sa ai cuplu => consum mare, plaja mai mica de eroare daca scapi mana in gaz.
Calitate Suzuki din acea perioada (adica nu, lipsa, pauza, gaura). Va trebui sa ai grija de ea mai mult decat in mod normal sa nu o manance rugina.
Sasiu de naked din 2000+, adica greoi in oras, gandit sa mearga mai mult in afara decat ca moto de naveta.

Sfatul meu: o Honda CB500 (varianta X ar fi cea mai faina). Sau o Honda NC700(din nou, varianta X e mai faina). O Yamaha MT07. Un BMW F700GS. Oricare din aceste motociclete ar fi o alegere muuult mai buna pt naveta decat GSR-ul ala. Neaparat sa fie cu ABS Posted Image.
Daca totusi, bugetul e foarte mic, Honda CBF600 ABS e o alegere foarte buna dpdv al calitatii/confortului/pretului.

Sau maxi-scooter de 250-400.

P.S:

View PostRaul2017, on 12 august 2017 - 16:58, said:

Am mai mers pe motoare . Am scris mai sus si stiu cat de cat cu ce se mânca.  Eu am întrebat cu totul altceva si se ajunge la comentarii de asigurare de viata de rupt gât și chestii de genul asta .
Stii cu ce se mananca? Ia un moment si fii sincer cu tine...cati din termenii astia ii stii fara sa ii cauti pe google si stii cum se aplica la motociclete: countersteering, trail-braking, transfer de masa, tank slapper, point fixation, contact patch. Stii ce se intampla daca aplici frana fata atunci cand esti inclinat intr-un viraj? Dar daca aplici frana spate? Cum trebuie sa tii gazul in curbe?

Edited by StefanSC, 16 August 2017 - 12:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate