Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Ridicarea in slavi a sportivilor romani

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
97 replies to this topic

#37
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Deci cei care promovează valorile,au mers pe logica lui nea Ăla,când au trecut sub preș reușitele olimpioților(la carte,nu la dresaj de circ).

Și vorbitul prea mult(ridicatul în slăvi) despre sport,vine de la americani.
Am văzut toți enșpe mii de filme americane în care sportivul de la ei este cel puțin mesia.
Însă totul se reduce la"reclamă".Datorită căreia unii câștigă mai mulți bani decât ar face.
Atât și nimic mai mult.

Cu ce ne încălzește Halep,Nadia și Hagii?
Datorită lor știu unii că există țara România.
Să nu uităm că Nadia a fost singura care a luat nota 10,într-un timp în care nici nu se concepea așa ceva,deoarece nici măcar aparatele nu știau să afișeze nota 10.

#38
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

 ASCENDED, on 12 august 2017 - 14:35, said:

Deci cei care promovează valorile,au mers pe logica lui nea Ăla,când au trecut sub preș reușitele olimpioților(la carte,nu la dresaj de circ).

Și vorbitul prea mult(ridicatul în slăvi) despre sport,vine de la americani.
Am văzut toți enșpe mii de filme americane în care sportivul de la ei este cel puțin mesia.
Însă totul se reduce la"reclamă".Datorită căreia unii câștigă mai mulți bani decât ar face.
Atât și nimic mai mult.

Cu ce ne încălzește Halep,Nadia și Hagii?
Datorită lor știu unii că există țara România.
Să nu uităm că Nadia a fost singura care a luat nota 10,într-un timp în care nici nu se concepea așa ceva,deoarece nici măcar aparatele nu știau să afișeze nota 10.

tu nu vezi ce idiot e omul..compara sportivii cu soldatii.."s-au sacrificat":)).. "s-au jertfit pentru tara"..

#39
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,501
  • Înscris: 13.06.2004
E bine să avem şi exemple de oameni care au făcut ceva! Că te saturi la un moment dat să auzi vorbindu-se aproape numai de rău despre România şi locuitorii ei.

#40
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,020
  • Înscris: 30.07.2006

 Bibulus, on 12 august 2017 - 11:05, said:

Se stie ca nu poti zice nimic de Hagi, Halep, Nadia si altii ca ei. Numai laude si atat, caci altfel esti atacat in haita.


Din lista de mai sus,tu in mod real boala ai doar pe Halep.
Dar Halep nu reprezinta Romania, se reprezinta doar pe ea.
Nu a cerut nimic de la stat si nici nu datoreaza nimic acestei tari.
Ce este si ce are i se datoreaza exclusiv ei si familiei care a sustinut-o.

Singurul care a cerut-si a si primit-a fost Ilie Nastase, pe timpul lui Ceasca.
"Daca nu-mi dati vila in Primaverii, raman in strainatate". Si a primit.

In rest, au fost pe barba lor, toti cei de sus.

Chiar si asa  , Hagi, Nastase , Nadia si Halep au facut mai multa reclama Romaniei decat toate programele de promovare ale statului.

Intre a "nu poti zice nimic de..." si aruncat cu noroi e totusi o diferenta.

Edited by marius.bunu, 12 August 2017 - 15:08.


#41
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Or sa primeasca rente viagere toti. Dar nici macar nu despre asta e vorba in topic, ci despre isteria asta cu importanta oamenilor din sport.
Am o cunostinta care a fost olimpica pe tara la limba latina.
Si tot ea spunea ca.. mai important pentru ea e ca a trecut clasa la matematica, nu ca a fost olimpica la latina. N-a ajutat-o cu nimic.
Asa si cu sportul asta.
Ce daca a luat Nadia 10?
Egal cu 0.
Important e sa luam nota de trecere la capitolele cu adevarat importante.
Un olimpic la mate, fizica.. etc. Un cercetator care a pus osul la descoperirea a ceva in medicina, fizica, etc.
De un Stefan Procopiu nimeni nu a auzit. Sau poate a mai auzit cate cineva care a vazut-o pe nevasta-sa la ProTV, femeia a trait destul de mult, o femeie foarte decenta care cred ca a acordat un interviu la un anume moment.
Fizicienii stiu cine e Procopiu, dar.. puii mei, daca tot e sa ne cacam pe noi cu simbolurile astea nationale, ar trebui sa stie mai multa lume, cu mult mai multa.
De Hagi.. toti ciumetii de prin carciumele din gari si autogari. Si Nadia.. mdeah. Simboluri de tinichea, nu valoreaza mare lucru.
Aia nu mi se pare mie normal.

#42
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Daca intrebi de Romania in lume auzi Nadia Comaneci....Casa poporului.....si poate ceva de Maramures si Voronet.
Nimeni nu o sa-l pomeneasca pe Nicolae Valter Maracineanu. Nici romanii.

Problema este alta.
capitalizarea sportului a distrus mai mult din ramurile sportive in care romanii excelau si aveau un nume si un prestigiu in lume.
Sportul a devenit bursa si inotul, tenisul, ciclismul velociclismul, caiac canoe, tirul de toat felurile, rugby, handbal, volei
au devenit nerentabile si acoperite de panze groase de paianjeni.
Sunt sporturi ce au fost sustinute de statul roman, finaciar si moral
Si care au adus prestigiu si medalii, si a facut auzit imnul tarii din China pana in Mexic.

Azi ai vedete.
Vedete de multe milioane de euro.
Sportivi infumurati , manageri interesati.
Adio sport de masa, pepiniera, baza de club
Totul se vinde si se cumpara.
Exact bursa cum am spus

Ridicarea in slavi ?
Poate, dar sunt ultimii care ii mai avem
Am reusit sa ne vindem si sportul ca fier vechi

Edited by vio69a, 12 August 2017 - 15:23.


#43
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

 marius.bunu, on 12 august 2017 - 15:01, said:

Din lista de mai sus,tu in mod real boala ai doar pe Halep.
Dar Halep nu reprezinta Romania, se reprezinta doar pe ea.
Nu a cerut nimic de la stat si nici nu datoreaza nimic acestei tari.
Ce este si ce are i se datoreaza exclusiv ei si familiei care a sustinut-o.


Singurul care a cerut-si a si primit-a fost Ilie Nastase, pe timpul lui Ceasca.
"Daca nu-mi dati vila in Primaverii, raman in strainatate". Si a primit.

In rest, au fost pe barba lor, toti cei de sus.

Chiar si asa  , Hagi, Nastase , Nadia si Halep au facut mai multa reclama Romaniei decat toate programele de promovare ale statului.
Nu e adevarat ca am boala pe Halep, eu chiar urmaresc meciurile ei pentru ca este o sportiva buna. Insa nu mi-a placut ca ea a insistat sa-l puna pe Ilie capitan nejucator si sa duca meciurile fedcup unde a avut ea chef. Si-a depasit atributiile sportive implicandu-se in aceste chestiuni organizatorice si s-a vazut ce a iesit.

Si sa stii ca toti au capusat intr-un fel sau altul statul.
Gica Popescu a facut puscarie pentru evaziune fiscala.
Tiriac are case luate de la stat si se judeca pentru chirie ca i se pare mare, si de patriot ce e a mutat turneul lui la Budapesta.
Ilie Nastase a primit vila pe timpul comunistilor.
Bute a facut manaria cu Udrea si a mancat fara jena bani publici si ii multumea mieros la finalul galei bucuros ca incasase gras de la fraierii de romani.
Halep a primit teren dubios la Busteni de la niste penali care stateau intr-un timp in loja ei.
Hagi a facut si el o groaza de manarii si transferuri dubioase.
Gabi Szabo a mancat bani publici via PSD, ajungand intr-un post de ministru din care nu a facut absolut nimic.
Octavian Morariu a facut smecheria cu echipamentul contrafacut pe care lotul nostru l-a purtat la Rio, de crapau cusaturile la fiecare aplecare.
Si exemplele pot continua......

Edited by Bibulus, 12 August 2017 - 15:31.


#44
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,020
  • Înscris: 30.07.2006

 maccip, on 12 august 2017 - 15:15, said:


Aia nu mi se pare mie normal.

Nici mie nu mi se pare normal sa stie o planeta intreaga de Messi si doar putini de Flemming, dar asta e lumea in care traim.

#45
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 maccip, on 12 august 2017 - 12:17, said:

Pai sa joace pentru ce-o duce pe ea capul. Daca crede ca pentru tara.. treaba ei.
Pe mine ma deranjeaza cand cate-un ciumete din asta devine sau se erijeaza in simboluri false ca spre exemplu Halep asta.



Ca ai pomenit-o pe Halep.
Nu a fost finantata, nu a fost ajutata, nu a fost promovata de federatia de tenis.
Halep joaca pentru ea, ca jucator profesionist, care si-a platit antrenamentele, drumurile, hotelurile, antrenorii.
Faptul ca e din Romania si nu din Bangladesh ii indreptateste pe unii romani, poate pe drept, poate pe nedrept sa se laude cu ea ca fiind succes national.
E alegerea ei daca vrea sau nu sa se pozeze cu steagul Romaniei.
La nivelul ei orice poza valoreaza bani buni.
pentru publicitate.

Edited by vio69a, 12 August 2017 - 15:34.


#46
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Cine mai lovea basica ca Hagi ? Nimeni.

#47
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 Bibulus, on 12 august 2017 - 15:28, said:

Ilie Nastase a primit vila pe timpul comunistilor.
Halep a primit teren dubios la Busteni de la niste penali care stateau intr-un timp in loja ei.
Pai daca erai tu in locul lor, nu primeai si tu cu draga inima?
Cand ajungi sportiv renumit pe plan international, toti politicienii cauta sa iti intre in voie, iti ofera terenuri gratuite, cladiri, avantaje, etc.

#48
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 25.12.2016

 Memeito, on 12 august 2017 - 15:34, said:

Cand ajungi sportiv renumit pe plan international, toti politicienii cauta sa iti intre in voie, iti ofera terenuri gratuite, cladiri, avantaje, etc.
Asta se intampla in Romania, nu in tarile civilizate. De exemplu, sportivii olimpici din UK sau Norvegia (si alte tari) nu au primit niciun ban pentru medaliile de la Rio. Pentru ca acolo sportivul trebuie sa-si valorifice imaginea, sa atraga sponsori si firme, sa traiasca de pe urma rezultatelor lui. In Romania orice sportiv mediocru cauta o pila, un loc caldut in vreo federatie si freaca menta. Si astfel, putinii bani care merg spre sport se pierd in sinecurile acestor bagatori de seama, pentru ca trebuie sa platesti salarii si sporuri la zeci sau sute de oameni in fiecare federatie, oameni care nu contribuie cu nimic la ridicarea sportului. Pestii mari lucreaza la alt nivel si tentatia de a pacali statul este prezenta peste tot: ganditi-va numai la marii fotbalisti, precum Messi sau Ronaldo, care au probleme cu fiscul spaniol pentru ca n-au platit taxe de milioane de euro.

#49
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 Manasu, on 12 august 2017 - 15:52, said:

Pestii mari lucreaza la alt nivel si tentatia de a pacali statul este prezenta peste tot: ganditi-va numai la marii fotbalisti, precum Messi sau Ronaldo, care au probleme cu fiscul spaniol pentru ca n-au platit taxe de milioane de euro.
Eu stii ce as face daca as conduce Romania? As elimina impozitele pentru sportivi, sa vedeti ce impuls o sa primeasca sportul pe urma si cum o gramada de sportivi o sa se mute apoi in Romania ca sa scape de beleaua asta numita impozite.
O sa devenim atunci numarul unu la toate olimpiadele si competitiile in lume!

#50
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 ericmario, on 12 august 2017 - 12:02, said:

Gică Hagi:
"Vreau să joc pe scena care trebuie, să mă bat cu ăia adevărații, care vom vedea dacă vom ajunge acolo să fie mai buni"
"Haideţi să mergem acolo, haideţi să ieşim, să câştigăm orice, să facem, să fie bine ca să nu fie rău"
"Iancu daca talent, orice ne-a demonstrat totul"
"Copii, mergeti la scoala ca si scoala e buna la ceva"
"Omul este o persoană umană"
"Nu putem să ne ascundem după unghii"
"Gicu Grozav e Gicu Grozav. Fiecare om suntem diferiti. El se va identifica cu el insusi"
"Viata e frumoasa, dar merita traita".
"Ai, n-ai mingea, tragi la poarta."

Lunga si p-a doua!
Eu, şi când eram jucător, am lucrat în detrimentul echipei
Important e punctele.

#51
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Hagi, Nastase, Nadia, inteleg si apreciez meritele lor.
Dar la Halep? Pare o chestie ciudata in care femeile orbeste iau apararea unei tenismene care nu prea joaca.

#52
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 25.12.2016

 Memeito, on 12 august 2017 - 15:59, said:

Eu stii ce as face daca as conduce Romania? As elimina impozitele pentru sportivi, sa vedeti ce impuls o sa primeasca sportul pe urma si cum o gramada de sportivi o sa se mute apoi in Romania ca sa scape de beleaua asta numita impozite.
Exista deja numeroase paradisuri fiscale pentru bogati in Europa, dar si alea au niste reguli de pe urma carora sa poata profita: de ex o perioada minima de stat (si implicit, de cheltuit) in tara respectiva.

#53
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 MateiEvi, on 12 august 2017 - 16:09, said:

Hagi, Nastase, Nadia, inteleg si apreciez meritele lor.
Dar la Halep? Pare o chestie ciudata in care femeile orbeste iau apararea unei tenismene care nu prea joaca.

Cred ca nu ai mai vazut-o jucand din liceu, asa-i ??

#54
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
in principiu din cate mi se pare mie se ridica in slavi si pentru ca ei au apartinut vechiului regim comunist. in speta au fost educati si formati pe timpul comunismului. acuma performantele fiecaruia sunt individuale insa au aparut asa o serie de proletari nostalgici care toata ziua bat toba ca azi nu se mai face performanta si inainte se facea.
dupa mine un jucator de fotbal/orice sportiv nu trebuie sa se laude cu ridicarile in sus aduse de un club sau de un regim. ci strict pe performantele individuale si capacitatea lui. altfel risti sa te transformi intr-un fel de beizadea a sistemului care iti permite orice. si  ajungi prost educat.
astazi nu se face performanta si fiindca nu se vrea ...de sus. caci tineri capabili avem

 Memeito, on 12 august 2017 - 15:59, said:

Eu stii ce as face daca as conduce Romania? As elimina impozitele pentru sportivi, sa vedeti ce impuls o sa primeasca sportul pe urma si cum o gramada de sportivi o sa se mute apoi in Romania ca sa scape de beleaua asta numita impozite.
O sa devenim atunci numarul unu la toate olimpiadele si competitiile in lume!
pai asta e beleaua sportivilor ca au impozite?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate