Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Propunere modificare regulament.

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#1
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
As dori sa vin cu o propunere de introducere in regulament, a unui punct special dedicat cazurilor de boli mintrale. In ultimul timp este plin de postari are unor tulburati mintal, care nu incalca regulamentul, dar continutul mesajelor lor este profund disturbing. Asa cum in IRL sunt reguli si in media si in public, de pastrare a ordinii publice, nu vad de ce Softpedia ar trebui sa arate ca un spital de nebuni unde apar tot felul de mizerii. Am vazut supermozi care erau deranjati de mesaje absolut ingrozitoare, pe un topic comemorativ al unui artist care s-a sinucis si care nu au putut lua nicio masura, desi personajele in cauza i-au sfidat si provocat continuu, tocmai fiindca in regulament nu este specificat nimic despre continutul mesajelor cu puternic impact emotional.
Nu mi se pare normal asa ceva, este ca si cum ai vedea pe strada cum un nebun ii arata fundul unui politist, iar acesta nu zice nimic, fiindca asa prevede legea.
Sau exista situatii in  care un nebun posteaza ceva aberant, alt user vede si exclama: Doamne, ce nebun ! apoi primeste puncte/suspendare pentru jignire. Ar trebui sa existe posibilitatea ca aceste postari sa poata fi raportate de oamenii normali la cap si apoi STERSE. In acest moment eu pot face dovada a zeci de postari ale unor oameni cu probleme psihice, prezente pe Softpedia.

Edited by Cr1spy, 12 August 2017 - 08:07.


#2
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Corect. Dar noi când mai si râdem?

#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostCr1spy, on 12 august 2017 - 07:38, said:

STERSE. In acest moment eu pot face dovada a zeci de postari ale unor oameni cu probleme psihice, prezente pe Softpedia.

In acest moment tu probabil pari la fel de "nebun" pentru cei pe care ii crezi tu "nebuni". See? Ce vrei tu se numeste cenzura.

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
În nici un caz nu-mi doresc așa ceva! Nu poți interzice dreptul la liberă exprimare, în limitele legale evident.
În plus, nu putem noi stabili în mod arbitrar cine-i ”tulburat mintal”, nici nu putem solicita la înscriere documente privind așa ceva!

#5
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu mi se pare totul atat de relativ cum sugerezi tu a fi. Si daca este vorba de cenzura, exact despre acel tip de cenzura practicat intr-o societate normala vorbesc: blurarea unor imagini socante, acoperirea cu bip a unor cuvinte.
Si Softpedia cenzureaza cuvinte discriminatorii,  sau cu continut vulgar. See ?

Edited by Cr1spy, 12 August 2017 - 08:29.


#6
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postshogun1, on 12 august 2017 - 08:22, said:

ÃŽn nici un caz nu-mi doresc așa ceva! Nu poți interzice dreptul la liberã exprimare, în limitele legale evident.
ÃŽn plus, nu putem noi stabili în mod arbitrar cine-i â€tulburat mintalâ€, nici nu putem solicita la înscriere documente privind așa ceva!
Pe cuvantul tau de onoare, ca daca vezi o postare ce iese din tiparele normale, nu-ti dai seama instantaneu ?

Edited by Cr1spy, 12 August 2017 - 08:30.


#7
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View PostAfrikaner76, on 12 august 2017 - 07:48, said:

Corect. Dar noi când mai si râdem?
Daca vrei sa razi,nu rade de o persoana bolnava !

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Crispy i a aratã ne un post scris de un dereglat mintal .

#9
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Sper sa nu-i stergeti mesajele lui ady69.)))

#10
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
ady69 - 7 zile fara posturi. Offtopic. E in regulament Posted Image
In cazuri precum acesta, logic ca sustin suspendarea banarea celor ce posteaza voit si in mod repetat offtopic si nu permit o discutie. Dar daca posteaza la subiect si au alta parere, aia e. E dreptul lor.

View PostCr1spy, on 12 august 2017 - 08:34, said:

Sper sa nu-i stergeti mesajele lui ady69.)))

O ba da. Nu erau la subiect. Posted Image

#11
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postsilesax, on 12 august 2017 - 08:32, said:

Crispy i a aratã ne un post scris de un dereglat mintal .
Tu esti la ignore pe lista mea.

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostCr1spy, on 12 august 2017 - 07:38, said:

In acest moment eu pot face dovada a zeci de postari ale unor oameni cu probleme psihice, prezente pe Softpedia.
Si marmota invelea ciocolata.

Deci sunt nebun pentru ca am vazut-o facand asta?

#13
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Sper sa nu se confunde libertatea de exprimare, cu libertatea unora care doresc doar sa strice discutii!!! Cazul de fata e de manual.
Si "sa strice discutii" nu inseamna ca nu sunt de acord cu majoritatea ci ca posteaza tampenii complet fara nicio legatura cu discutia in scopul de a nu permite o discutie.

#14
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostCr1spy, on 12 august 2017 - 07:38, said:

Am vazut supermozi care erau deranjati de mesaje absolut ingrozitoare, pe un topic comemorativ al unui artist care s-a sinucis si care nu au putut lua nicio masura, desi personajele in cauza i-au sfidat si provocat continuu, tocmai fiindca in regulament nu este specificat nimic despre continutul mesajelor cu puternic impact emotional.

Ca idee, nu am luat masuri acolo, nu pentru ca imi lipseau puncte de regulament ci pentru ca linia dintre libertatea de exprimare si cenzura, cand vine vorba de opinii personale, este foarte vaga.


ps. ca sa fiu corect, cu exceptia lui RasAlGhul care nu mai retin ce postase dar iritase brusc multe persoane care-l raportasera pentru limbaj si l-am incadrat la 2B, "comportament nepotrivit sau ofensator."

Edited by Mr_Woppit, 12 August 2017 - 08:58.


#15
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostMr_Woppit, on 12 august 2017 - 08:42, said:

Ca idee, nu am luat masuri acolo, nu pentru ca imi lipseau puncte de regulament ci pentru ca linia dintre libertatea de exprimare si cenzura, cand vine vorba de opinii personale, este foarte vaga.

Posted Image

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ma intreb cine are probleme pshihice mai mari, unii care posteaza probabil la misto sau cineva care sta sa le puna diagnostice de la distanta si sa tina in cap o baza de date cu zeci de postari care zice-se l-au deranjat ca-s facute de nebuni dar pe care le retine si despre care discuta.

#17
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@Cr1spy: realizezi că exact în baza ”argumentării” expuse de tine-n primul post ar putea dispărea-n ceață topicul ăsta? Nebuni, tulburați mintal, aberanți, oameni normal la cap (doar unii)

View PostCr1spy, on 12 august 2017 - 08:28, said:

Pe cuvantul tau de onoare, ca daca vezi o postare ce iese din tiparele normale, nu-ti dai seama instantaneu ?
Definește-mi anormalitatea te rog. Abatere de la regula generală??? Păi așa am avea o  grămadă de subiecte tabu, de la gay la atei sau la folsirea pastei de dinți și a toaletei în interiorul locuinței...
Atât timp cât cineva își exprimă opiniile personale (indiferent care-s acestea) într-un mod decent, fără injurii și fără să încalce legislația (fără să incite la violență, sau la discriminări de exemplu) totul e ok. Ne plac aceste opinii sau nu, cum aș putea eu avea pretenția să se interzică discuțiile privind religia că-s io ateu? Posted Image

#18
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostMr_Woppit, on 12 august 2017 - 08:42, said:



Ca idee, nu am luat masuri acolo, nu pentru ca imi lipseau puncte de regulament ci pentru ca linia dintre libertatea de exprimare si cenzura, cand vine vorba de opinii personale, este foarte vaga.
Deci, sa spui despre cineva ca este un sinucigas nenorocit, un drogat infect care si-a distrus familia si le-a facut rau, chiar si prin moartea lui, familiei fiindu-i mult mai rau fara nebun, decat cu el...este ceva vag ? Sau opinia unui nebun care stie ca el face rau familiei, dar traieste cu iluzia ca ceilalti fara el ar dispera ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate