Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Instalatie electrica bloc din placi de beton

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Exista si la noi intenc de cupru dar nu-mi inspira incredere. Seamana a produs de unica folosinta. Daca nu testezi colacul si incepi sa-l pozezi si are defect de fabricatie ce faci? dai intencul afara? Daca nenea faiantarul baga spaclul in el sa-l aseze pe la colturi cand pune gresia si ii taie izolatia?
Primul exemplu gasit pe net CAB-00336273 de la celon.
@ASCENDED: nu se baga nimeni in mijlocul camerei sa faca gauri in podea ci urmeaza traseul spre perete, este mai putin vizibil sau/si poate fi ascuns usor.

#20
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Ba la vecinul de deasupra merge.
În primul rând are cuntul tăiat de "ei"(electrica).
În al 2 rând are parchet din ăla vechi(nu cum e ăsta nou).
Deci putea masca foarte ușor "lucrarea".

Și cireașa de pe tort,nu se bagă nimeni.
Nici o autoritate.

#21
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostASCENDED, on 12 august 2017 - 09:11, said:

Eu am refăcut anul trecut instalația,deoarece aveam factura mai mare decât consumam(așa mi se părea mie).Am avut supoziția că vecinul de deasupra fură de la mine(că a găurit dușumeaua lui până a ajuns la firele mele).
Bloc ca al inițiatorului.
Am pus toată instalația pe exterior(firele trase prin chestii patrate albe).
Am renunțat de tot la cea veche.
Nici acum nu știu dacă vecinul de deasupra chiar fura curent de la mine,dar știu că a scăzut consumul exact cu aceeași "consumatori".
La săpat în pereți se poate folosi și flexul cu pânza "corerspunzătoare".Merge mai repede și mai drept.
Dar,dacă nu se poate aplica această soluție,firele se pot trage la exterior.
Este mai inestetic,dar nu mult.
Cel puțin până la următoarea renovare.

Așa că,mai bine așa decât pe jos(prin pardoseală).

Io in locul tau pastram instalatia veche cu toate legaturile anulate/izolate si imi faceam un autotransformator de 1-2KW care sa scoata vreo 500V-1KV. Dupa ce-l cuplai cateva secunde maxim, te duceai pe la usi si ascultai daca injura si blastama careva.

Edited by gabyxm, 13 August 2017 - 00:19.


#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postmyshyk, on 12 august 2017 - 05:19, said:

La blocurile vechi, o parte a instalatiei e trecuta pe sub pardoseala vecinului de sus, iar sub pardoseala proprie e trecuta instalatia vecinului de jos. Au incercat, la inceputuri, sa lase in prefabricat tuburile necesare, dar deobicei, nu se "pupau" tuburile la imbinarile dintre pereti si s-a renuntat. S-a mers in continuare, pe rosturile dintre prefabricate si pe sub dusumea. Daca nu faci inadiri sub dusumea, nu e nici o problema, bagi firele prin tub Kopex.

   Cablurile electrice au prostul obicei sa imbatraneasca in timp. De asemenea, nu scrie nicaieri ca sunt submersible.


#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostASCENDED, on 12 august 2017 - 09:11, said:

Eu am refăcut anul trecut instalația,deoarece aveam factura mai mare decât consumam(așa mi se părea mie).Am avut supoziția că vecinul de deasupra fură de la mine(că a găurit dușumeaua lui până a ajuns la firele mele).
Bloc ca al inițiatorului.
Am pus toată instalația pe exterior(firele trase prin chestii patrate albe).
Am renunțat de tot la cea veche.
Nici acum nu știu dacă vecinul de deasupra chiar fura curent de la mine,dar știu că a scăzut consumul exact cu aceeași "consumatori".
La săpat ĂŽn pereți se poate folosi și flexul cu pânza "corerspunzătoare".Merge mai repede și mai drept.
Dar,dacă nu se poate aplica această soluție,firele se pot trage la exterior.
Este mai inestetic,dar nu mult.
Cel puțin până la următoarea renovare.

Așa că,mai bine așa decât pe jos(prin pardoseală).

   Daca intra apa in instalatie, nu e nevoie sa te fure vecinu.
   Curentul electric se scurge in pamant. Factura creste pana la tavan.

#24
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postgabyxm, on 13 august 2017 - 00:16, said:

Io in locul tau pastram instalatia veche cu toate legaturile anulate/izolate si imi faceam un autotransformator de 1-2KW care sa scoata vreo 500V-1KV. Dupa ce-l cuplai cateva secunde maxim, te duceai pe la usi si ascultai daca injura si blastama careva.
Păi pocneau becurile mele.Iar instalația veche,ce am putut scoate am scos(să nu o mai știu acolo-la câți bani mi-a tocat),unele au mai rămas că firele erau zidite în perete.
Însă de răzbunat am altele pregătite,și ei știu ce le este pregătit,la "recidivă",i-am "ars".

View Postcspot, on 13 august 2017 - 06:20, said:

Daca intra apa in instalatie, nu e nevoie sa te fure vecinu.
Curentul electric se scurge in pamant. Factura creste pana la tavan.
Corect.Mă și inundau,dar pe unde venea apa nu era curent.

#25
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Io ziceam sa o pastrezi in paralel cu cea noua, nu sa o folosesti. O lasi acolo sa o foloseasca vecinul cateva saptamani sau luni, macar partea pe care ai detectat ca "pierzi" curent si o alimentai periodic cum am zis. Unde o mers mia poate merge si suta, da macar te distrai cand ii vedeai cu televizorul in patura sau cu alte electronice/electrocasnice la reparat.

Edited by gabyxm, 13 August 2017 - 11:38.


#26
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Am înțeles,dar acum e prea târziu.

Sfatul tău rămâne pentru "posteritate".
Poate va ajuta pe cineva într-o astfel de situație.

#27
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostThe Stressmaker, on 12 august 2017 - 20:30, said:

Exista si la noi intenc de cupru dar nu-mi inspira incredere. Seamana a produs de unica folosinta. Daca nu testezi colacul si incepi sa-l pozezi si are defect de fabricatie ce faci? dai intencul afara? Daca nenea faiantarul baga spaclul in el sa-l aseze pe la colturi cand pune gresia si ii taie izolatia?
Primul exemplu gasit pe net CAB-00336273 de la celon.
@ASCENDED: nu se baga nimeni in mijlocul camerei sa faca gauri in podea ci urmeaza traseul spre perete, este mai putin vizibil sau/si poate fi ascuns usor.
Indiferent ce tip de cablu  (conductor) folosesti inainte de finisare faci niste masuratori ca sa vezi daca circuitele sunt in regula....Abia apoi incepi sa finisezi peretii.....Cat despre bagatul spaclului in cablu e destul de greu din moment ce el e ingropat in perete , deci sub tencuiala....
PS: Eu ma refeream la cablu de tipul de mai jos....are 3 mantale....bine nu cu atatea conductoare (4 conductoare ar fi arhisuficiente desi majoritastea folosesc 3 conductoare)

Edited by Clovis, 13 August 2017 - 12:47.


#28
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Cablul acela este CYY-F si nu-l recomand direct in tencuiala. Prin pdf-urile lui gasite pe la diversi producatori nu se mentioneaza macar acest lucru. Doar la un producator am gasit o mentiune precum ca nu se foloseste la tencuiala acida. Inclusiv ipsosul este acid pana se intareste/usuca.
Diferenta intre intenc si CYY-F este ca intenc-ul are mantaua exterioara de 3mm iar CYY-F are mantaua exterioara de 1,2mm. Chestia aia alba dintre izolatia conductorului si mantaua exterioara nu poate fi considerata manta, mai degraba material de umplutura a golurilor dintre conductoare.
PS: cablul acela are 5 conductoare de 2,5mm2 dar nu corespund culorile pentru un cablu trifazat cu nul de lucru si protectie. Daca ma iau dupa culori s-ar parea ca maro-albastru-verde/galben este alimentarea aparatului monofazic iar firul rosu este o comanda catre un motor trifazat, probabil printr-un contactor cu bobina la 230V.

#29
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 04.07.2007

View Postddaannii, on 12 august 2017 - 11:43, said:

De ce nu aduce nimeni în discuție cabluri speciale care se pot ascunde în tencuiala?
Au nemții la greu.
Caut și revin..
https://www.google.d...0.0.MQY3vh3QhDQ

chiar sunt interesat de aceasta optiune.
Exista electricieni la noi, in Bucuresti, care lucreaza cu astfel de produse ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate