Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Enel Fix Online - Cititi Termenii si conditiile

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
Salut, as vrea sa stiu daca trec sau nu la Enel Fix Online, dupa ce am citit urmatoarele in anexa termenilor si conditiilor:

B)  Servicii incluse:
-  o deplasare la adresa locului de consum a unei echipe tehnice specializată în astfel de
avarii
-  identificarea defecțiunii/ avariei
-  evaluarea  timpului  reparației  și  materialelor  necesare  remedierii  defecțiunii/  avariei
constatate

dupa care...surpriza:

Declinarea răspunderii: serviciile menționate mai sus sunt considerate incluse în Limita
Abonamentului. În  cazul  în  care  contravaloarea  serviciilor  depășește  Limita
Abonamentului,  Prestatorul  sau  reprezentantul  acestuia  au  obligația  de  a  informa
Beneficiarul asupra costului estimat al intervenției și de a solicita acordul prealabil al
Beneficiarului  pentru  efectuarea  intervenției  și  acoperirea  diferenței  între  Limita
Abonamentului și valoarea efectivă a intervenției

-  facturarea  și  încasarea  depășirii  valorii  maxime  prevăzute  pentru  intervenții  va  fi
efectuată direct de către Furnizorul de servicii

Wow, deci daca interventia este mai mare, trebuie platita de consumator, asta este de fapt marea teapa cu asa zisa piata libera?
Sunt socat ca o firma de energie electrica este lasata sa aiba asemenea clauze abuzive.
Care este valoarea maxima? De ce nu se comnica clar acest aspect...iti poti vinde casa ca sa repari de ex. ceva la retea...pt ca tot iei fac pretull, vai ce teapa extrema...

Astept feedback de la voi...o zi frumoasa...

#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
N-ai dat cea mai importanta informatie .
Taxarea se referea la interventii pina in contor , sau dupa contor ?

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Cum să fie înainte de contor? Pînă la contor e proprietatea Enel deci tu n-ai treabă cu partea aia de rețea.

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
In zece ani cred ca o singura data am avut nevoie de interventie in bloc, parca ceva probleme la o faza. Deci, oricum, la ei.

Edited by sorin147, 11 August 2017 - 19:45.


#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Asa este......pana la contor ......Enel este obligata sa remedieze problemele!Posted Image

Dupa contor instalatia electrica este a proprietarului.Posted Image

#6
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 xmanyacs77, on 11 august 2017 - 19:50, said:

Asa este......pana la contor ......Enel este obligata sa remedieze problemele!Posted Image

Dupa contor instalatia electrica este a proprietarului.Posted Image
Eu avand contor pe scara pot umbla linistit la treseul vertical de cabluri :D

#7
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Panica, panica, nici nu te privesc problemele pana la contorul tau! Semneaza linistit.

#8
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007

 86-APP, on 11 august 2017 - 19:16, said:

N-ai dat cea mai importanta informatie .
Taxarea se referea la interventii pina in contor , sau dupa contor ?
Nu eu nu am furnizat informatia completa, in contract nu este precizat nimic concret, acolo scrie:

1.4. Limita Abonamentului
Serviciileincluse și descrise mai sus vor fi prestate la cerere de maximum 2 (două) ori în decursul unui an de zile, calculat de la începutul valabilitățiiprezentului Contract de Asistență.
Contravaloarea cumulată maximă a Serviciilor, incluzând materialele folosite nu poate depăși echivalentul a 450 lei(TVA inclus) per Incident. Contravaloarea remedierii unei defecțiunieste calculată în urmaprocesului de diagnosticare şiprezentată Beneficiarului sub formaunui deviz de lucrări, înaintea efectuării intervenției.
Serviciilesolicitate peste limitele menționatenu sunt acoperite de prezentul Contract.

Deci ai 900 Ron acoperiti de contract, restul se ia de la tine, indiferent daca este dupa sau inainte de contor. In Plus, contorul este considerat pana la bloc, deci aici este inclusa si instalatia Enel din Bloc cel putin, dar eu cred ca se refera si la exterior, de ex. daca esti conectat la un stalp...etc.

Edited by taxishop, 11 August 2017 - 20:28.


#9
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005

 taxishop, on 11 august 2017 - 19:02, said:

Wow, deci daca interventia este mai mare, trebuie platita de consumator, asta este de fapt marea teapa cu asa zisa piata libera?
Eu inteleg ca e libera din moment ce ai reusit sa citesti niste clauze in contract si poti  proceda in consecinta !
Esti liber sa refuzi contractul sau sa -l renegociezi cu alte clauze .
Pe de alta parte , de ce nu-i intrebi prima data pe cei de la Enel care at fi valoarea  maxima respectiva . Banuiesc ca ei fiind in cauza ar putea stii mai bine decat multitudinea de useri de pe un forum .
Vrei sa stii daca schimbi un contract de furnizare servicii care te priveste direct si ii intrebi pe altii?

#10
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
ndor...daca ai citit sau ascultat "scufita rosie"...enel fiind lupul...atunci intelegi de ce am nevoie de cineva care a patit ceva nasol in legatura cu asta pana acum...ma mir ca nimeni nu vorbeste de aceste clauze...

#11
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007

 xmanyacs77, on 11 august 2017 - 19:50, said:

Asa este......pana la contor ......Enel este obligata sa remedieze problemele!Posted Image

Dupa contor instalatia electrica este a proprietarului.Posted Image
Exact asta este problema, din contract nu se intelege clar...ce inseamna concret?

1.2.4. Instalațiade utilizare -reprezintă instalațiaelectrică a beneficiarului, aflată în aval de punctul/punctele de delimitare, cuprinzând instalațiile aflate în interiorul locului de consum.

Care este punctul de delimitare?..Delimitare de ce? De ce nu scriu concret "Contor" ci punct de delimitare?Nu inteleg ce treaba ar avea Enel cu instalatia din interiorul imobilului? Asta ar insemna ca daca as avea probleme in casa, ar veni cei de la Enel si mi-ar face lucrarea in limita a 900 de Lei? Ar fi prea frumos ca sa fie adevarat. Eu cred ca este vorba despre punctul dintre distributie si locul de consum care poate fi si blocul, deci punctul de delimitare nu este Contorul, ci stalpul, etc. Deci, daca un stalp este lovit de fulger, eu platesc lucrarea de la stalp pana la locuinta, asta insemnand si cablul prin Bloc sau casa, etc... Ceea ce nu era asa la Enel standard...

Edited by taxishop, 11 August 2017 - 22:09.


#12
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
partile contractului sunteti tu si enel. deci pct de delimitare e contorul! simplu..
probabil ca, pentru a atrage clienti, iti ofera un serviciu suplimentar de reparatie in casa, in limita sumei respective, ca sa nu mai chemi electrician in caz de ceva. doar ca probabil factureaza si deplasarea, deci atentie de cate ori si pentru ce suni. E un fel de "promotie"

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Soluția e simplă - ceri lămuriri în scris. Precizezi că vrei răspuns în scris. Așa ai o dovadă pentru eventuale discuții viitoare.

#14
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Eu am acest tip de contract. Confirm ca nu se taxeaza nimic daca interventia este pana in contor. Am chemat de 2 ori in 30 de zile si ambele defecte erau pe partea lor(stalp odata si transformator a doua oara). Nu au cerut nimic si nici nu s-a adaugat vreun serviciu la factura.
Cel mai probabil se refera la vreo defectiune in casa si acesta eu il vad ca pe un serviciu aditional de buna credinta. Adica nu stai sa cauti electrician in mujlocul noptii, iti trimit echipa si rectifica defectul. Costa mai mult de 450 ron pe intervebtie, platesti. Altfel , nu. Nu vad o clauza abuziva in faptul ca iti ofera un serviciu contracost (cu 2 interventii in limita a 450/interventie).

#15
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008
salut, si eu vreau sa fac abonament la acest serviciu: Enel Fix Online

A gasit cineva pana acum vreo problema? Acele interventii gratis se refera la interventii dupa contoar da ?
Acum vad ca oferta cu reparatii incluse e la Enel Fix Relaxat si include si alte reparatii la domiciuliu:


Quote

2 intervenții de urgență/an1 la instalațiile electrice, de alimentare cu apă, desfundarea instalației de canalizare a apei, lacătușerie, repararea boilerelor electrice. Totul inclus în același abonament2.

Quote

Costul informativ include și tarifele de transport, de servicii de sistem şi de distribuţie (reglementate de ANRE), contribuţia pentru cogenerarea de înaltă eficienţă, valoarea certificatelor verzi, accize şi TVA, valabile la momentul estimării ofertei.
1 Fiecare în valoare maximă de 450 lei (TVA inclus), disponibile la nivel național, conform condițiilor generale de prestare a serviciilor.
2 În cazul în care, în perioada de derulare a contractului renunți la serviciile de asistență vei beneficia în continuare de furnizarea de energie electrică, fiind trecut automat la abonamentul Enel Fix Anual.

Deci cei cu astfel de abonament pot suna la enel cand au probleme cu apa ?:))

Edited by kreeper, 21 January 2019 - 21:56.


#16
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

View Postflp014, on 12 august 2017 - 13:20, said:

Eu am acest tip de contract. Confirm ca nu se taxeaza nimic daca interventia este pana in contor. Am chemat de 2 ori in 30 de zile si ambele defecte erau pe partea lor(stalp odata si transformator a doua oara). Nu au cerut nimic si nici nu s-a adaugat vreun serviciu la factura.
Cel mai probabil se refera la vreo defectiune in casa si acesta eu il vad ca pe un serviciu aditional de buna credinta. Adica nu stai sa cauti electrician in mujlocul noptii, iti trimit echipa si rectifica defectul. Costa mai mult de 450 ron pe intervebtie, platesti. Altfel , nu. Nu vad o clauza abuziva in faptul ca iti ofera un serviciu contracost (cu 2 interventii in limita a 450/interventie).

View Postkreeper, on 21 ianuarie 2019 - 21:52, said:

salut, si eu vreau sa fac abonament la acest serviciu: Enel Fix Online

A gasit cineva pana acum vreo problema? Acele interventii gratis se refera la interventii dupa contoar da ?
Acum vad ca oferta cu reparatii incluse e la Enel Fix Relaxat si include si alte reparatii la domiciuliu
Salutare, cum este la Enel Fix, sunteti multumiti, in comparatie cu ce ati avut inainte?

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate