Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Poti fi concediat daca angajatorul afla ca vrei sa pleci?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
De acord cu tine si e normal ca oamenii sa vrea sa promoveze si sa schimbe ceva. Dar nu e cazul sa apara noi provocari tot timpul. Nu vad de ce o firma ar cere angajatilor sa accepte noi provocari ca si cum ar aparea tot timpul. Ar putea sa le spuna clar la angajare: asta e treaba ta dar trebuie sa fii priceput ca seful tau. Si atunci lucrurile sunt clare.

#38
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
asta cu firma ce cere angajatilor sa accepte noi provocari se traduce asa: se doreste si exista asteptari de la tine sa faci mai mult decat este strict jobul tau si sa nu te astepti sa fi retribuit extra.

#39
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
La destule joburi din corporatii, cel putin, nici sa vrei si nu poti face mai multe. In firme mai mici mai poti sa dai o mana de ajutor, ca e altceva.

In orice caz, situatii sunt multe si diferite. Unii manageri nici ei nu stiu ce vor si ce sa faca. Sa atraga omul, ca totusi e bun la ce face, sa-l concedieze, ca nu se potriveste, sa-i ofere ceva ca sa il motiveze... De multe ori o buna perioada doar se strica relatia si totul devine trist pentru ambele parti. E ceva general.

Oricum ar fi, angajatul modern nu prea mai sta mult la un job ca acum XX ani. Daca exista oportunitati sau vrea ceva diferit, de obicei pleaca. Ar fi bine sa ai oricum ochii pe piata si ce se cauta, ca sa fii relativ pregatit in caz de ramai fara job.

#40
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 10.08.2005

 mlegs, on 11 august 2017 - 18:41, said:

Salut!

O intrebare pentru cei care se pricep la contractele de munca si dedesubturile lor legale. De obicei angajatii tin secret fata de sefi atunci cand merg la interviuri de angajare.  Am fost de curand la un interviu unde am impresia ca angajatorul se cunoaste cu angajatorul actual. Deci exista riscul sa afle ca vreau sa plec...
Are angajatorul dreptul sa te dea afara pentru a cauta pe altcineva,  daca sa spunem ca ti-ai facut bine treaba la serviciu, insa afla ca vrei sa pleci din firma?

Multumesc
In momentul de fata, contractul este pe X ani sau perioada nedeterminata?

#41
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
noi nu, dar ce, tu esti voda lapusneanu?

#42
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
O alta abordare mai sigura. Daca omul e angajat cu un contract normal ar avea 40 de ore de lucru pe saptamana. Asta inseamna 8 ore pe zi. Poate sa motiveze ca are nevoie de bani si isi cauta un al doilea serviciu in restul de 8 ore pe saptamana pana la 48 de ore maxim cat permite legea. Asa si patronul existent e multumit ca "stie" ca altii nu-l vor angaja "part-time" si angajatul e multumit ca poate sa-si caute "sub radar" un alt job. Depinde de cum stie sa vorbeasca cu patronul. Este posibil ca patronul sa mareasca miza ca sa-l pastreze.

#43
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Legea nu interzice(codul muncii) ca o persoană să aibă n contracte cu normă întreagă la n angajatori.

#44
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

 Tsunnnami, on 11 august 2017 - 19:01, said:

O sa invoce un motiv si te da afara.
Tu n-ai face la fel?

Pe unde am muncit eu nu a fost cu suparare ptr ca le-am explicat destul de clar ce oferea celalalt. Mi se pare normal sa merg la mai bine, la fel cum si angajotorul poate spune la un moment dat din diferite motive sa iti spuna ca ii pare rau ca trebuie sa te dea afara. Cei scrii tu acolo parca-s lectii de viata din societatea albaneaza de la1900!

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,849
  • Înscris: 20.10.2015

 Astute, on 11 august 2017 - 19:49, said:

Ba chiar in firma romaneasca unde lucram, cei care plecau erau oarecum vazuti mai bine decat cei care ramaneau in firma. Cei care ramaneau erau vazuti ca aia slabi, care se plafonau, si le era teama de provocari noi

Asa exista si pictori celebri post mortem, :lol:

 florinel, on 11 august 2017 - 19:51, said:

Teoretic, intr-o lume ideala - daca esti angajat bun si seful afla ca vrei sa pleci:
- te cheama la o discutie
- iti ofera avantaje (bani mai multi, zile de concediu suplimentare...etc)

....ca sa te determine sa ramai.

Cateodata nu poate oferi si atunci iti ureaza drum bun.
Dupa care incepe procesul de angajare.

Dar asta se intampla DUPA ce ai contractul semnat dincolo.
Daca afla ca vrei sa pleci inainte... atunci si el se pregateste dinainte

 Astute, on 11 august 2017 - 20:00, said:

Nu inteleg ce castiga angajatorul daca are o atitudine ostila.
Daca pleci in relatii amicale, e posibil sa te si introci peste ani.

In momentul in care am plecat din firma, seful meu mi-a zis cam asa: in momentul in care umpli sacul cu bani acolo in UK, te poti intoarce la noi in firma, esti binevenit.
Si fix asta si intentionez sa fac, sa ma intorc de unde am plecat la un moment dat

Tu esti Astute?
Uite mah ca gandesti cand vrei

 karapok, on 11 august 2017 - 20:08, said:


Daca ai fi patron ti-ai schimba modul de a gandi, dar acum ti se pare normal, unui patron nu i se pare normal, poate a investit in tine, poate te-a trimis la cursuri pe cheltuiala firmei, poate ti-a dat niste avantaje, poate acum lucrezi ceva care ar folosi concurentei......etc etc

Cum sa nu. Orice patron stie ca e posibil sa-i plece angajatii.
Daca nu ia asta in considerare, e prost

 Astute, on 11 august 2017 - 20:13, said:

Daca as fi patron, nu as vrea sa am un angajat frustrat, palfonat si conflictual in echipa pentru ca l-as tine cu forta
Plus ca dupa o peroada se poate intoarce cu mai multe cunostinte dobandite la alte firma, si asta se intoarce in avantajul tau.
Multi pleaca si pentru ca vor sa schimbe peisajul, vor o schimbare.

Ti-o fi spart careva contul...

 argentum, on 11 august 2017 - 22:14, said:

asta cu firma ce cere angajatilor sa accepte noi provocari se traduce asa: se doreste si exista asteptari de la tine sa faci mai mult decat este strict jobul tau si sa nu te astepti sa fi retribuit extra.

Da, se cere fidelitate, dar in momentul in care ti se spune asta, e deja prea tarziu, se lucreaza deja la inlocuirea ta

 illbebackt100, on 12 august 2017 - 00:01, said:

motivul trebuie demonstrat. chiar toti sunteti niste lasi?

Se face foarte usor
Dac-ai munci ai stii.

 Materium, on 12 august 2017 - 13:49, said:


Pe unde am muncit eu nu a fost cu suparare ptr ca le-am explicat destul de clar ce oferea celalalt. Mi se pare normal sa merg la mai bine, la fel cum si angajotorul poate spune la un moment dat din diferite motive sa iti spuna ca ii pare rau ca trebuie sa te dea afara. Cei scrii tu acolo parca-s lectii de viata din societatea albaneaza de la1900!

De cate ori le-ai spus ca vrei sa pleci FARA a fi gasit un nou loc pentru tine?

Eu am facut-o o data.

#46
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
@ jobist: art. 114/1 din codul muncii zice ca numarul maxim de ore pe saptamana este de 48 iar art.113/1,2 spune ca durata normala este de 8 ore pe zi a cate 5 zile care da 40 de ore pe saptamana. Concluzia este ca nu poti avea simultan doua contracte de munca cu timp de lucru normal ci doar unul normal si unul sau mai multe partiale. Sau toate contractele cu timp de lucru partial. Aceasta este varianta "oficiala" pentru ca se pot face si exceptii. Si cum ITM sta cu ochii pe "exceptii"...

#47
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014

 samebo, on 11 august 2017 - 20:31, said:

Nu e ilegala, ba chiar e prevazuta in codul muncii.
Ilegal era altceva, ca se faceau in fals acele traininguri ;)
Gresit. Angajatorul iti poate cere prelungirea obligatorie pe o anumita durata a contractului daca mergi la acele traininguri. Sau obligativitatea de a nu iti da demisia o perioada de...in cazul contractelor pe perioada nedeterminata. Daca accepti participi la acele traininguri si ramai in firma cel putin acea perioada Plecarea in perioada respectiva se face platind contravaloarea acelor traininguri. Atentie, asta este o obligativitate a salariatului, firma te poate da afara in acea perioada daca se indeplinesc conditiile legale. Adica sa nu aiba impresia unii ca pot zice "ce tare, ma duc la training si 2 ani n-au ce sa-mi faca ca sunt obligati sa ma tina". Nu, tu esti obligat sa ramai. Evident excluzand cazurile de abuzuri si alte ilegalitati la locul de munca din partea angajatorului.
La stat se mai practica o magarie. Te trimit fortat la cursuri si dupa incheierea lor te obliga sa semnezi ca ramai o perioada de...altfel platesti cursul. Sfatul meu pt aia este sa refuze sa semneze asa ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate