Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Posibil fals făcut de un angajat Orange

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Tocmai ce am aflat treaba asta de la fratele meu si nu sunt sigur ce pot sa fac  .
Treaba este urmatoarea : Maica-mea a aflat intamplator ca i s-a reinoit abonamentul Orange (care expira in Octombrie ) din   luna Mai fara ca ea sa stie !
Cica ar fi fost intr-un magazin din Bucuresti si ca ar fi inoit abonamentul si ar fi luat si telefon , si ca are si contractul semnat !
Eu am inteles ce s-a intamplat dar nu stiu sigur exact  ce sa fac ...
A intrebat pe la Oringiurile' din Giurgiu dar aia dau din umeri si zic ca nu are ce sa faca ...
Eu ziceam ca merge plangere facuta la politie !Voi ce ziceti?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Politia nu rezolva cazul. Cel mult trimite dosarul in justitie, acolo trebuie sa demonstrezi ca nu a fost semnatura persoanei, cu expertiza etc.

Eu i-as saluta din tren, anunt ca nu mai continui cu serviciile lor, nu le mai platesc nimic de acum incolo si n-au decat sa ma dea in judecata. Ei, nu eu. Iar daca au chef de asta atunci pui si tu pe tapet motivele si judecatorul sa decida.

Edited by neagu_laurentiu, 11 August 2017 - 18:24.


#3
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 neagu_laurentiu, on 11 august 2017 - 18:21, said:

Politia nu rezolva cazul. Cel mult trimite dosarul in justitie, acolo trebuie sa demonstrezi ca nu a fost semnatura persoanei, cu expertiza etc.

Eu i-as saluta din tren, anunt ca nu mai continui cu serviciile lor, nu le mai platesc nimic de acum incolo si n-au decat sa ma dea in judecata. Ei, nu eu. Iar daca au chef de asta atunci pui si tu pe tapet motivele si judecatorul sa decida.

Adica un angajat de la o companie  care are acces la toate datele mele personale poate oricand sa semneze in locul meu si eu nu am ce sa fac ????

Edited by mihaiduban, 11 August 2017 - 18:25.


#4
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 mihaiduban, on 11 august 2017 - 18:25, said:


Adica un angajat care are acces la toate datele mele personale poate oricand sa semneze in locul meu si eu nu am ce sa fac ????
Solicita copie dupa contract unde mama ta a semnat reinnoirea sau inregistrarea telefonica unde si-a dat acceptul.

#5
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
E o practica des intalnita si la Vodafone. Suna la sediul central si fa plangerea asta. In general se rezolva favorabil, insa e putin de munca pentru ca il vor lua pe NU in brate. E vorba ca in goana de a-si atinge targhetele, minunatii angajati din magazine fac magarii. Anul trecut m-am angajat la Vodafone si n-am stat decat 4 zile. Am fugit mancand nori cand am vazut cum sta treaba, cat trebuie sa mint si cat rahat trebuie sa sterg dupa altii.

Edited by usrnm, 11 August 2017 - 18:29.


#6
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 Reynolds, on 11 august 2017 - 18:27, said:

Solicita copie dupa contract unde mama ta a semnat reinnoirea sau inregistrarea telefonica unde si-a dat acceptul.
Bun ! Si cu asta ce sa faca ?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 mihaiduban, on 11 august 2017 - 18:25, said:

si eu nu am ce sa fac ????
Ba ai. Te lupti in justite sa demonstrezi ca nu-i asa. Firma va sustine sus si tare ca a fost persoana acolo! Judecatorul nu stie unde-i adevarul doar prin povestile ambelor parti.

Edited by neagu_laurentiu, 11 August 2017 - 18:29.


#8
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 usrnm, on 11 august 2017 - 18:28, said:

E o practica des intalnita si la Vodafone. Suna la sediul central si fa plangerea asta. In general se rezolva favorabil, insa e putin de munca pentru ca il vor lua pe NU in brate. E vorba ca in goana de a-si atinge targhetele, minunatii angajati din magazine fac magarii. Anul trecut m-am angajat la Vodafone si n-am stat decat 4 zile. Am fugit mancand nori cand am vazut cum sta treaba, cat trebuie sa mint si cat rahat trebuie sa sterg dupa altii.
Au sunat la Orange si aia au zis ca nu se poate face nimic !
Momentan sunt plecat din tara si ma intorc peste aprox o saptamana .... dar oricum nu cred ca pot eu sa fac nimic in numele mamei mele .....

 neagu_laurentiu, on 11 august 2017 - 18:29, said:

Ba ai. Te lupti in justite sa demonstrezi ca nu-i asa. Firma va sustine sus si tare ca a fost persoana acolo! Judecatorul nu stie unde-i adevarul doar prin povestile ambelor parti.
Si nu costa cam multi bani lupta asta ?

#9
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Solicita copie dupa contract sa vezi daca e semnatura mamei sau nu. Si verifica daca nu cumva a fost mama ta cea care a semnat, batranii mai au obiceiul sa nu "isi aduca aminte" prostiile pe care le fac.
Daca intradevar ea nu a semnat nimic niciodata si nici telephonic nu a acceptat vreo oferta atunci obligatoriu te duci la Politie sa faci o plangere, furt de identitate, fals si uz de fals.
Asta indifferent daca Orange va renunta la pretentiile financiare si va accepta rezilierea ceruta de tine.
Cineva a facut niste fapte penale si e treaba companiei Orange si a Politiei sa afle cine din structura Orange a facut asta. S-au mai intamplat cazuri cu parteneri ai operatorilor, care faceau astfel de contracte si prelungiri in fals sa scoata telefoanele si apoi sa le vanda.

Edited by samebo, 11 August 2017 - 18:33.


#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
Ceri copie de contract dupa care politie sau parchet.

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
E fals și uz de fals, adică infracțiune. Mai ales că vorbim și de un telefon luat subvenționat. Plângere la poliție după ce mai întâi vorbești cu cei de la Orange.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 mihaiduban, on 11 august 2017 - 18:31, said:

Si nu costa cam multi bani lupta asta ?
Si nu ti-am zis sa-i lasi balta sa te dea ei daca au chef (nu vor avea)?

#13
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 samebo, on 11 august 2017 - 18:32, said:

Solicita copie dupa contract sa vezi daca e semnatura mamei sau nu si verifica daca nu cumva a fost mama ta a semnat, batranii mai au obiceiul sa nu "isi aduca aminte" prostiile pe care le fac.
Daca intradevar ea nu a semnat nimic niciodata si nici telephonic nu a acceptat vreo oferta atunci obligatoriu te duci la Politie sa faci o plangere, furt de identitate, fals si uz de fals.
Asta indifferent daca Orange va renunta la pretentiile financiare si va accepta rezilierea ceruta de tine.
Cineva a facut niste fapte penale si e treaba companiei Orange si a Politiei sa afle cine din structura Orange a facut asta. S-au mai intamplat cazuri cu parteneri ai operatorilor, care faceau astfel de contracte si prelungiri in fals sa scoata telefoanele si apoi sa le vanda.

Sterge te rog ce am taiat eu acolo !  
Maica-mea nu e batrana si nici senila !
I-ti multumesc frumos pentru sfat ( e cel mai optimist de pana acum) dar fara partea de sus !

 neagu_laurentiu, on 11 august 2017 - 18:34, said:

Si nu ti-am zis sa-i lasi balta sa te dea ei daca au chef (nu vor avea)?
da dar maica-mea o sa fie incadrata la "rau platnic " ...

#14
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Indiferent de ce spune Orange trebuie facuta plangere penala, sa se descopere infractorii.
Nu conteaza doar ca iti recuperezi tu prejudiciul, mai important e sa fie gasiti si pedepsiti vinovatii.

#15
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 samebo, on 11 august 2017 - 18:36, said:

Indiferent de ce spune Orange trebuie facuta plangere penala, sa se descopere infractorii.
Nu conteaza doar ca iti recuperezi tu prejudiciul, mai important e sa fie gasiti si pedepsiti vinovatii.
Asta ziceam si eu !
Cica ar avea si numele angajatului care a incheiat contractul

#16
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 mihaiduban, on 11 august 2017 - 18:36, said:

da dar maica-mea o sa fie incadrata la "rau platnic " ...
samebo a fost mai rapid.

Fa ce te-a si te-am sfatuit si eu. Fix pe asta mizeaza unii, pe faptul ca romanul se sperie de mers in instanta, de plangeri la politie, de cerut explicatii si altii profita.

#17
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 mihaiduban, on 11 august 2017 - 18:36, said:

Sterge te rog ce am taiat eu acolo !  
Maica-mea nu e batrana si nici senila !
I-ti multumesc frumos pentru sfat ( e cel mai optimist de pana acum) dar fara partea de sus ! ...
Nu o lua ca pe o jignire. Am presupus ca e de o varsta inaintata, si am vazut suficiente cazuri in viata de oameni trecuti de 55 ani care se jurau ca nu e asa, dar pusi in fata dovezilor incepeau sa spuna ca parca isi aduc aminte :D
Deaceea am spus sa te asiguri ca nu a fost ea inainte de a purcede pe partea de justitie, sa nu te faci de ras degeaba :D

 mihaiduban, on 11 august 2017 - 18:37, said:

Asta ziceam si eu !
Cica ar avea si numele angajatului care a incheiat contractul
Obligatoriu il au, toate contractele au in evidenta locatia si numele celui ce le-a inregistrat. Tocmai pentru ca in cazuri de genul asta se se poata identifica usor cine e infractorul.

#18
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

 mihaiduban, on 11 august 2017 - 18:37, said:

Cica ar avea si numele angajatului care a incheiat contractul
Faci plângere penala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate