Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

iPhone 6 - Lipsa GPS

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Tony7Y

Tony7Y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 05.12.2012
Salutare,

De o saptamana-doua am observat ca GPS-ul nu mai merge deloc.
Am urmat majoritatea pasilor gasiti pe internet precum resetarea configurarilor pentru retea, locatii, totul cu exceptia full restore pe care il evit si nu cred ca ar rezolva problema.

GPS-ul e precis pe WiFi dar in rest imi arata o locatie apropiata de mine si atat.
Pe Waze de exemplu primesc mesajul "Lipsa GPS. Se arata pozitia aproximativa."

In Privacy setarile sunt cum trebuie de asemenea.
Alte posibile solutii nu mai gasesc si ma gandesc ca poate totusi e o problema hardware.

Pe internet am vazut mai multi cu probleme la GPS dupa update la 10.3.1.
Eu am avut problema la 10.3.2. iar la 10.3.3. inca persista. Imi poate confirma cineva cu iPhone 6 si acelasi iOS daca au sau nu aceeasi problema?

Any ideas?

Multumesc!

Edited by Tony7Y, 11 August 2017 - 17:01.


#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Verificarea ai facut-o afara, cat de cat departe de cladiri?
Ai incercat vreo aplicatie pentru testat GPS-ul, precum UltiMate GPS? (eventual sa ti se recomande alte aplicatii de test)
Spre exemplu in UltiMate GPS, in partea cu satellite number ar trebui sa-ti afiseze macar 1 satelit, afara, daca nu-ti afiseaza nimic, atunci e mai grav.

Documentatie: 4. GPS not locating at all

Quote

This is a strong indication of the fact that either the GPS in your iPhone is completely broken or you have got the location services disabled. The former while more concern causing, the later can be fixed easily.
Solution:
1.Go to Settings and turn location services on.
2.If that doesn't solve the problem switch off your device and then turn it back on to see if the GPS locates now.
3.If it still doesn't work, you probably have a faulty GPS in your iPhone to sort out which, you'll have to visit your nearest Apple store.

completare ulterioara
Hm, am vazut dupa ce-am postat ca ai facut upgrade la firmware (OS), e posibil sa fie un bug in firmware, dar sincer pana nu-l scrii "pe curat" nu o sa stii daca e de la firmware sau de hardware.

Attached Files


Edited by Ciubex, 11 August 2017 - 17:17.


#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Stiu pe cineva fix cu iPhone 6 Plus care pana la urma l-a donat unui copil pentru jocuri. La el nu a mai mers niciodata GPS. A fost la reparatii dar acolo nu s-a gasit o cauza evidenta si s-a propus inlocuirea placii care costa cat nu mai facea telefonul asa ca... merge si in ziua de azi pt jocuri dar fara GPS :)

Poate ai totusi noroc si nu e cazul la tine mai ales ca totusi la tine pare sa mearga cat de cat. La el nu mai mergea deloc.

#4
Tony7Y

Tony7Y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 05.12.2012

View PostCiubex, on 11 august 2017 - 17:02, said:

Verificarea ai facut-o afara, cat de cat departe de cladiri?
Ai incercat vreo aplicatie pentru testat GPS-ul, precum UltiMate GPS? (eventual sa ti se recomande alte aplicatii de test)
Spre exemplu in UltiMate GPS, in partea cu satellite number ar trebui sa-ti afiseze macar 1 satelit, afara, daca nu-ti afiseaza nimic, atunci e mai grav.


Sunt intr-o zona cu case, afara si nimic.
Am descarcat si UltiMate GPS. Conform aplicatiei, ar fi o problema de hardware: "UltiMate GPS Not Found - No matching hardware accessory is attached."
Daca nu e o problema legata de update ma gandesc ca e posibil sa se fi desprins/stricat antena la vreo cazatura. O sa incerc probabil la un service.

Multumesc

#5
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Ma gandesc ca daca s-ar fi desprins antena nu ti-ar fi scris mesaj cum ca "No matching hardware accessory is attached".
Ti-ar fi indicat 0 sateliti, dar din mesaj pare ca nu ar gasi driver-ul pentru modulul GPS sau insusi modulul hardware ar lipsi, ceea ce iar ma duce cu gandul la un bug de firmware.

#6
Tony7Y

Tony7Y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 05.12.2012
https://discussions....rt=120&tstart=0

Aici am observat mai multi cu o problema similara chiar daca la unii pare sa se fi rezolvat dupa schimbarea antenei iar la altii nu.
Un full restore nu stiu daca a rezolvat pe cineva si cam evit sa fac asta daca vad ca sansele de rezolvare sunt minime.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
In cazul meu era un iPhone 6.
Cum sunt dependenta de Waze, iar "reparagiul" a zis ca e trial & Error, am preferat sa fac cadou telefonul fiicei mele.

Poate fi de la antena GPA sau de la cip-ul GPS.

Daca nu merge dupa un hard reset, atunci e clar o problema HW.

#8
Tony7Y

Tony7Y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 05.12.2012
Ce mi se pare ciudat e ca am observat foarte multa lume cu aceeasi problema dupa update-ul la 10.3.1.
Multi au trecut inclusiv la beta 10.3.3. si degeaba.
Altii au schimbat antena si problema s-a rezolvat.

Pare sa fie o problema generala de soft si ma gandesc ca e posibil sa fie doar pentru telefoanele cu o anume antena GPS.

#9
Tony7Y

Tony7Y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 05.12.2012
Sunt la al 3-lea iPhone dupa 4 si 5.
Surprinzator inca le am pe toate. 4 si 5 le-am lasat in familie si merg destul de bine dar problemele de soft cu trecerea timpului incep sa fie foarte enervante. La ambele sunt aplicatii importante care nu mai pot fi descarcate din cauza iOS-ului cu versiune veche si nu ma asteptam sa intampin probleme cu 6-le prea curand. In toamna aveam deja de gand sa vad cum o sa fie noul model in comparatie cu S8 ca sa il inlocuiesc pe asta dar daca ajung sa am in 2 ani probleme din cauza soft-ului nu prea o sa le mai dau vreo sansa.

Edited by Tony7Y, 11 August 2017 - 18:59.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAdm, on 11 august 2017 - 17:56, said:

In cazul meu era un iPhone 6.
Cum sunt dependenta de Waze, iar "reparagiul" a zis ca e trial & Error, am preferat sa fac cadou telefonul fiicei mele.

Demential, :lol:

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTony7Y, on 11 august 2017 - 18:05, said:

Ce mi se pare ciudat e ca am observat foarte multa lume cu aceeasi problema dupa update-ul la 10.3.1.
Multi au trecut inclusiv la beta 10.3.3. si degeaba.
Altii au schimbat antena si problema s-a rezolvat.
Calitate Apple.... :)

#12
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012
Am patit si eu la fel.
GPS rip + semnal wi-fi mult mai slab.
Am facut restore de mai multe ori, fiecare update a fost cu restore facut ( si set up as new ), am incercat diverse metode de pe net cu calibrari, nimic ! Ma arata pe o raza de 1 km, in zilele norocoase,( si pe camp asta ).
In plus, la 2 saptamani dupa a cedat si amprenta ( Touch ID nu poate fi activat ).
Il folosesc asa, pana fac un upgrade. Am primit niste costuri de reparatii imense asa ca prefer sa il dau pe o suma modica si sa imi cumpar altceva.

#13
Tony7Y

Tony7Y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 05.12.2012
Ma indoiesc ca telefonul este de vina. Prea ciudat ca mii de persoane sa aibe aceeasi problama.
E destul de clar ca problema e pentru anumite modele a caror antene GPS nu mai sunt compatibile cu noul sistem de operare.
Problema cu WiFi-ul am avut-o si eu. Stateam langa un router si nu il gasea.

Am trecut la S8 si 6-le l-am lasat parintilor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate