Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfat achizitie bicicleta hibirid

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006
Salutare,

M-ar ajuta ceva pararei legat de o bicicleta hibrid pentru oras(mers spre lucru 6-7 Km), pentru pista de bicicleta(asfalt)-in Timisoara avem o pista spre Serbia.
Am un MTB, dar nu e util ptr ceea ce am enumerat mai sus. ca atare din analize am renuntat la trekking ptr ca o furca face bicicleta mai grea, furca ar fi de o calitate slaba ptr suma pe care as vrea sa o folosesc 2000-2700ron..
Deci caut un hibrid cu furca rigida, nu trebuie neaparat sa aibe frane pe disc(o sa folosesc bicicleta cand nu ploua).
Am 1, 79 si nu sunt sigur daca marimea L sau 54 e ok. Din pacate nu pot sa incerc aceste biciclete..

Imi place mult canyon roadlite 5..dar sare de buigetul meu: https://www.canyon.c...dlite-al-5.html . Totusi intrebarea ar fi ptr cei care au idee din trecut daca exista perioade de reduceri la canyon si de obicei cam ce presupun aceste reduceri(10%, 20%)?

Pe lista mea ar fi:
1. Felt Verza Speed 40: https://www.emag.ro/...rch-Action=view

2. Cube SL Road black´n´flashblue 2017, https://www.bikexcs....2017-13906.html

3. Bicicleta canondale Quick 5 Disc 28'' NBL 2017 https://www.bikexcs....t_tab_products2

Ce parere aveti depre? In special despre felt? Alte recomandari?

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostSchneider, on 11 august 2017 - 15:39, said:


Am 1, 79 si nu sunt sigur daca marimea L sau 54 e ok. Din pacate nu pot sa incerc aceste biciclete..

Poti sa mergi pana in Iulius Mall in Hervis, Decathlon, sau ce magazine sport mai sunt si sa incerci una, sa vezi cum e cu marimile.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Interesante marimi.
Din cate stiu eu - poate gresesc - cadrul unei biciclete se masoara in inchi iar pentru inaltimea ta se recomanda o bicicleta cu un cadru de la min. 19 inci (1.75 m inaltime ) pina la max. 21 inci (1.85 m inaltime)
Marimile astea in cm nu mi se par OK semn ca bicicletele sunt "originale" facute in China pentru lumea civilizata Romania.
Ce zic ei acolo de 54 cm inseamna 21.25 inch si este posibil sa fie cam mare pentru tine.
Oricum bicicleta NU SE COMANDA PE NET aceasta fiind o greseala pe care multi o regreta intr-un final.

#4
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006

View Postericmario, on 11 august 2017 - 15:47, said:

Poti sa mergi pana in Iulius Mall in Hervis, Decathlon, sau ce magazine sport mai sunt si sa incerci una, sa vezi cum e cu marimile.

Pai de exemplu la modelul felt acolo in pagina la emag la un moment dat este un tabel si ptr mine(1.79m ) se recomanda L...la canyon pe site se recomanda M.
A nu se face confuzia intre modelul bicicletei MTB sau oras sau trekking, unde marimile recomandate difera in functie de model.
De cele mai multe ori suntem fortati sa luam de pe net pentru ca acele modele nu sunt in magazine..

Oricum sa lasam marimea deoparte, ce parere aveti despre acele biciclete de mai sus?

Edited by Schneider, 11 August 2017 - 16:18.


#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Pt ce vrei tu - canondale quick.
Conform geometriei de pe site-ul lor trebuie marimea L.

Felt e prea scumpa, si cube la fel.
3 foi sunt mai potrivite pe aceste biciclete (utilitare), imo angrenajele 50-34 sunt doar pt cursiere.

Edited by sirgoofy, 11 August 2017 - 20:24.


#6
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006

View Postsirgoofy, on 11 august 2017 - 20:00, said:

Pt ce vrei tu - canondale quick.
Conform geometriei de pe site-ul lor trebuie marimea L.

Felt e prea scumpa, si cube la fel.
3 foi sunt mai potrivite pe aceste biciclete (utilitare), imo angrenajele 50-34 sunt doar pt cursiere.

De exemplu Felt ar fi la reducere 2000ron. Spui ca e prea scumpa raportat la dotari, ex v-brake?

#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pentru ca m-a batut gandul si pe mine la o bicla de genul asta ma introbag in discutie.
Principalul motiv care m-a facut sa nu aleg ceva hibrid a fost confortul. As renunta si maine la furca fata cu amortizare in locul uneia fixe si chiar studiez problema dar cu cauciucurile, la denivelarile care sunt la mine in oras, nu m-as impaca deloc. Motiv pentru care si pe actuala am pneuri de asfalt ca profil dar cu balon mare ca de MTB. Sunt multumit de ele ca o solutie de compromis intre rezistenta la inaintare si confort.
Crezi ca un MTB cu pneuri de genul carora spuneam eu si furca fixa fata nu s-ar apropia de un hibrid din asta?

Imi plac biclele din linkurile de mai sus.

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

View PostSchneider, on 11 august 2017 - 20:57, said:

De exemplu Felt ar fi la reducere 2000ron.
Spui ca e prea scumpa raportat la dotari, ex v-brake?
Sunt mai multe diferente, nu doar la frane.
Cadrul la canondale sigur e mai bun, transmisie mai ok, cauciucuri mai calitative cu protectie antipana, mansoane ergo cu lock-on...
imo merita diferenta, dar e alegerea ta.
La o eventuala vanzare iei cu 300-400 mai mult pe canondale... poate consideri important poate nu.

Daca vrei ieftina poftim niste sh din Tm, primele 3 imi par cele mai interesante.
https://www.olx.ro/o...html#36d9745f40
https://www.olx.ro/o...html#03cb5744ee
https://www.olx.ro/o...html#03cb5744ee
https://www.olx.ro/o...html#03cb5744ee

View Postserginho74, on 12 august 2017 - 07:43, said:

   Crezi ca un MTB cu pneuri de genul carora spuneam eu si furca fixa fata nu s-ar apropia de un hibrid din asta?
Imi plac biclele din linkurile de mai sus.
Am mers pe mai multe mtb-uri (inca merg Posted Image), pe cursiera cu ghidon drept, si hibrid.
Personal hibridul mi se pare perfect in oras, pe cursiera simti orice denivelare, ceea ce ma deranja, iar pe mtb = tractor, dai in gropi ca nesimtitul Posted Image dar te oboseste destul de repede si ai viteza redusa... chiar n-as putea sa mai umblu pe mtb prin oras, am mers destul in tinerete.

In ce priveste cauciucurile, sincer 35-38c mi se par destul, oricum multi exagereaza multimea si marimea gropilor, si pana la urma poti sa le eviti pe alea mari.

Depinde si stilul de mers, merg 95% pe sosea, in rest pe pistele de pe trotuar.
Imi place sa merg (cat de cat) in ritm cu traficul, pe mtb demarezi greu si devine periculos.. la giratorii de ex.
Dar daca mergi doar pe piste, fara graba, la plimbare.. atunci merge si mtb-ul, sau o bicicleta de oras.

Edited by sirgoofy, 12 August 2017 - 11:44.


#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pai pe MTB cu cauciucuri cu profil de asfalt nu ai nicio problema de aderenta. Eu sar bordurile cu ea si pe urcare si pe coborare. Am avut si cauciucuri mai innguste pe ea si...
E drept, la demaraj, schimb vitezele ca sa am o plecare dinamica. Dar la semafor, daca nu vine nimic, nu ma intereseaza culoarea :P
E drept, in Galati, poti ocoli gropile sau zonele cu denivelari.
E drept si cu viteza. Mai mult de 25km/h nu te poti duce pe plat. Adica te duci dar cu un efort mare. Dar, cum eu o folosesc doar pentru plimbare, miscare, nu ma deranjeaza treaba asta.

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
@ Schneider
Vezi ca am pus si niste oferte de sh, aveti preturi f bune in Timisoara...

Edited by sirgoofy, 12 August 2017 - 11:47.


#11
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006
Multumesc pentru sfaturi!

Eu am deja un MTB CUbe Acid cu cauciucrui Smart Sam si in general in oras tot timpil blocam furca.
Caut ceva mai spinten si usor ca si bicicleta.

Se pare ca trebuie sa ma orientez spre un Canodale atunci!
Nici nu stiu daca are rost sa mai astept ptr reduceri mai bune acum in toamna*(oricum in 5 zile plec in concediu..deci nu as folosi bicicleta) sau sa comand acum cand are o reducere de 15%...

Edited by Schneider, 12 August 2017 - 11:48.


#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
As mai astepta, nu cred ca le vand pe toate acum.
Am pus si linkuri sh, ce mi se pare interesant..

#13
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006

View Postsirgoofy, on 12 august 2017 - 11:46, said:

@ Schneider
Vezi ca am pus si niste oferte de sh, aveti preturi f bune in Timisoara...

Unde le-ai pus?

Mersi!

View PostSchneider, on 12 august 2017 - 11:50, said:


Unde le-ai pus?

Mersi!

Scuze, acum am vazut, sunt in postul de mai sus..initail nu le-am vazut sau nu erau!

#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
La sh e putin risc, ideal e sa ai ceva experienta, de ex Trekul are furca de carbon, aia nu trebuie sa aiba lovituri/ fisuri.
La cadru la fel, trebuie sa te uiti bine., apoi la roti, la cum functioneaza echiparea.

Edited by sirgoofy, 12 August 2017 - 12:14.


#15
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006
Analizand in continuare am gasit acet model Merida care pare ok: https://www.bikenatu...90-marime-52_cm

#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
F buna

#17
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006

View Postsirgoofy, on 13 august 2017 - 08:13, said:

F buna

Da, asa e, la acea reducere..Dar nu imi place ca are 2 foi..nu are acea foaie a treia de patru zeci si ceva de cm. Care e ideea? Nu am eu experienta, e ok ca are 2 foi?

Edited by Schneider, 13 August 2017 - 12:36.


#18
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
dpmdv e ok, foaie 36 cu pinion 11 inseamna viteza maxima de aproape 40km/h.
Eu merg prin oras cam 95% pe foaie de 32

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate