Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Liviu Alexa, NCN: Vom merge la C.N.A. să cerem licență națională pentru un post de știri. Răzvan Dumitrescu, moderatorul principal

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Nu inghit vrajeala asta cu Digi 24. Dar e bine venit ca post de stiri si sunt de acord cu el legat de Romania TV. Nu stiu cum de inca are licenta de emisie chestia asta.

#20
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Ideea unui post "copiat" dupa Euronews mi se pare excelenta. Am mai scris pe aici ca m-as uita la un asemenea post carte sa prezinte stirile scurt si la obiect, fara bla-bla inutil, si sa ma lase pe mine sa-mi fac o parere despre ce se intampla. Daca le iese chestia asta, ar fi excelent.

Partea proasta e cu Dumitrescu, un personaj anost si soporific. Cred ca doar Mandruta il concureaza :P Dar daca in restul zilei dau stiri scurte si emisiuni la obict, as putea sa arunc cate o privire.

#21
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 30.12.2010
Din punctul meu de vedere, urmatoarea varianta este cea corecta: se apropie alegerile, cineva are nevoie de un post de stiri! In plus, mai sunt unii(le) care au nevoie de un salariu, o maslina. Dupa alegeri, Dumnezeu cu mila...

Edited by danv6, 12 August 2017 - 12:41.


#22
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Exact, e televiziune de partid.
Il cunoastem cu totii pe Liviu Alexa si ce e de capul lui... e o mizerie, care mai departe de maturator de strazi nu ar fi trebuit sa ajunga vreodata, dar cand dai cu limba pe unde apuci in politica se leaga ceva afaceri necurate de tine, asa e in Romania...

Edited by samebo, 14 August 2017 - 19:34.


#23
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Asta nu era recunoscut drept sclavul lui Paszkany de la cluj?

Edited by don_dannielo, 14 August 2017 - 19:38.


#24
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 31.07.2017

View PostYukoto, on 11 august 2017 - 13:11, said:

Orice post nou de stiri este binevenit.
Bine spus, da' nici chiar toate rahaturile no-name sa aibe pretentii de posturi de stiri

#25
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
„Vom merge pe modelul editorial Euronews”, a spus jurnalistul clujean Liviu Alexa, despre viitorul proiect TV de știri, în fața membrilor Consiliului Național al Audiovizualului. Forul a aprobat în ședința de astăzi acordarea unei licențe prin cablu, cu acoperire națională, pentru televiziunea de știri care se va numi NCN.
Liviu Alexa a declarat pentru Paginademedia.ro că plănuiește lansarea NCN la data de 1 decembrie. El a mai spus că are deja un acord de distribuție cu compania Telekom, și că este în discuții și cu alți cabliști.
Publicitate
În fața CNA au susținut proiectul Liviu Alexa, proprietarul televiziunii, și Răzvan Dumitrescu, realizatorul principalului talk-show.
„Ne dorim să ocupăm o zonă pe care noi credem că avem puterea să ne mișcăm mai bine. Ne dorim să facem nu o clonă de Euronews ci să facem un post care să replice ideea postului european de știri, evident adaptat la nivel local. Avem și puterea spă ne finanțăm și din puterea noastră, dar avem și o echipă care să se ocupe de acest proiect”, a spus Liviu Alexa în fața membrilor CNA.
Răzvan Dumitrescu:
„Pentru mine, a fost o experiență foarte utilă să vin din București în Cluj ca să constat ceva ce doar bănuiam: presa din teritoriu practic nu mai există sau există doar formal. (...) De ce vrem să facem televiziunea asta națională. Pentru că într-o țară normală cred că presa locală este cea care furnizează cea mai multă informație pentru cea centrală. Nu mai există legătura asta.
Există niște televiziuni de știri puternice la centru care se ocupă de agenda națională, rupte total de teritoriu. Ele nu pot suplini, prin resurse proprii, acoperirea unui teritoriu precum al României.”
„Am fost la Euronews și am discutat cu Lucian Sârb, care este șeful editorial al Euronews. De la ei am învățat, să spunem, foarte multe secrete despre cum am putea să ne finanțăm postul de televiziune într-un mod elegant.
Am aflat cu stupoare că în afară de buletinul infromativ toate emisiunile sunt sponsorizate. Nu mai există nimic care să rămână neendorsat. Și asta poate fi o bună variantă, pentru noi pe viitor, să putem găsi soluții la nivelul companiilor.”
Televiziunea va avea un talk-show, seara, prezentat de Răzvan Dumitrescu, iar în rest, scurte emisiuni de cinci minute pe diverse tematici.
NCN va fi operată de Pagina Ciudatului SRL, în care acționari sunt Liviu Alexa, cu 95%, și Budean Adriana Liliana, cu 5%.
Date tehnice pentru televiziunea de știri NCN:
Potrivit notei depuse la CNA, postul de știri va avea 85% producție proprie.
Va emite 24 de ore, din care 13 vor fi reluări.
Postul se va finanța din surse proprii sau credite.
Investiția va fi de peste 180.000 de euro.
Licență nouă și pentru NCN Cluj-Napoca
CNA a acordat astăzi societății Pagina Ciudatului SRL și o licență pentru o nouă televiziune locală NCN Cluj. Care este motivul? Actuala licență NCN Cluj va expira la data de 23 septembrie, iar proprietarul nu a reușit să depună documentația la CNA cu o lună înainte, așa cum cere legislația.
Liviu Alexa a decis astfel să aplice pentru o nouă licență TV locală. De ce vrea să continuie și proiectul local? „În ultimele 7, 8 luni am cheltuit foarte mult în marketingul local. Nu vrem să pierdem șansa asta pentru că Clujul este o reședință de județ strategică. Acesta va avea un conținut localizat.”

Sursa: Pagina de media

Ce părere aveți???

#26
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Ăsta omul cui este?

#27
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
Vom avea o nouă mașinărie de manipulare și spălarea creierelor - așa e mai corect.

#28
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
cei care sunt din Cluj stiu ce fel de om este el.

#29
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017

View Postraduors, on 07 septembrie 2017 - 11:59, said:

cei care sunt din Cluj stiu ce fel de om este el.
Vad ca tu esti din Cluj. Cum este Liviu Alexa??

#30
aurel100680

aurel100680

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 26.08.2017

View PostAfrikaner76, on 07 septembrie 2017 - 11:56, said:

Ăsta omul cui este?
Al sistemului Posted Image

View Postraduors, on 07 septembrie 2017 - 11:59, said:

cei care sunt din Cluj stiu ce fel de om este el.
Un om din ClujPosted Image

#31
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
Vad ca pomeneste la greu de EURONEWS. Ce legatura are NCN cu EURONEWS??

#32
aurel100680

aurel100680

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 26.08.2017

View PostCOS_TUG, on 07 septembrie 2017 - 12:02, said:

Vad ca pomeneste la greu de EURONEWS. Ce legatura are NCN cu EURONEWS??
Mai bine pomenea de Comedy Central... ca oricum un canal de caterinca o sa fie. Cine conduc/e din spate Romania nu are nevoie sa "vada" stiri cu ei/el la stiri

Edited by aurel100680, 07 September 2017 - 12:09.


#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostAfrikaner76, on 07 septembrie 2017 - 11:56, said:

Ăsta omul cui este?

Al Ciudatului... ramane de vazut acuma cine e ciudatul...

#34
COS_TUG

COS_TUG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 29.05.2017
Vom vedea ce televiziune va fi. Probabil se lanseaza pe 1 decembrie, dar nu stim a carui an, in grila TELEKOM. Sper sa fie si pe DTH, asa cum au fost incepand de la lansare si NASUL TV, GIGA TV si Romania TV.

#35
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAfrikaner76, on 07 septembrie 2017 - 11:56, said:

Ăsta omul cui este?
Antena 3 & shit.

#36
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Hmm, asta e individul?

https://www.ziardecl...ser/liviu-alexa

http://www.cotidianu...sticons-243657/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate