Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Thermomix - are cineva, merita 1300 euro ?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,452
  • Înscris: 04.05.2006
Prima mea zacusca ever :).
Făcută la Thermomix :)

Attached Files



#20
serpiko33

serpiko33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 16.05.2005

View Postrichelieu, on 18 august 2017 - 05:12, said:

Prima mea zacusca ever Posted Image.
Făcută la Thermomix Posted Image

Despre TM6 ce parere aveti ? Despre mixerul profesional de la bucatarie Aid stiti ceva ?

#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Te referi la mixerul planetar bucatarieaid?

#22
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,452
  • Înscris: 04.05.2006
Uneori e tare enervant autocorrectul asta al forumului :)

Din specificații, diferențele notabile între TM5 și TM6, sunt funcția de slow cook și cea de sous vide, cântarul cu precizie de 1g și....cam atât. Are mai multe retete incorporate și programe automate, dar alea sunt brizbrizuri de marketing.
Comparația cu mixerul planetar nu se poate face direct. Depinde pentru ce ai nevoie. Fiecare are avantaje și dezavantaje. Acum, după experiența cu thermomix, sincer a doua oară mai degrabă as lua un mixer planetar bun și nu foarte mare și un blender vertical puternic. Și pentru figuri, un stick din ăla pt sousvide, ca îmi scapa numele acum. Se pune pe orice oala și încălzește o baie de apa la temperatura necesară.
Dar pentru cineva care nu gătește mult, are o bucatarie foarte mică (cum aveam eu când am luat thermomixul) și nu face chestii de finețe, thermomixul e ideal. Ocupa puțin loc și poți face cu el foaaaarte multe lucruri.

#23
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
-

Edited by SmurfK, 15 August 2019 - 11:21.


#24
gratiella

gratiella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.03.2006
Eu mi-am luat Thermomix fix în iulie anul trecut, apoi după doar câteva luni de folosire am făcut upgrade la ultimul model, TM6. E gadget, conectat la o platforma cu mii de rețete prin Wi-Fi. Mi-am descoperit latura creativă in bucătărie, încerc mereu rețete noi, am inspirație nelimitată pe www.cookidoo.co.uk și între timp am devenit consultant, de drag. Poți experimenta in toate, de la smoothie-uri la supe fine si cremoase, de la ciocolată la unturi de toate felurile, de la orez la pește :-) https://acasa-cu-the....business.site/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-v1D6ys1e68?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by gratiella, 05 July 2020 - 13:39.


#25
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.06.2018
Ai descoperit deopotriva si ca nu te atrage sa gatesti dar nu ti ai dat seama. Latura creativa nu se poate descoperi decat dupa latura cantitativa, dupa ce ai gatit mult si intelegi bucataria. A, ca vrei sa combini parizer cu ciocolata alba, pentru asta nu ti trebuie creativitate ci un fular pe ochi in fata unei mese de ingrediente.

Dar sa dam tehnologiei ce e al tehnologiei si sa recunoastem ca este precursorul robotilor care vor gati pentru noi in viitor. Initial, ca apoi vor gati pentru ei dupa ce ne vor inlocui.

#26
gratiella

gratiella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.03.2006
Zona "creativă" înseamnă pentru mine că am ieșit din zona în care făceam mereu aceleași chestii și nu prea încercam rețete noi, de teamă că nu îmi ies, de teama unor creme la care nu puteam controla temperatura și timpul. Da, nu sunt foarte inventivă în bucătărie, tocmai de asta mă bazez pe inventivitatea altora mai pricepuți și pe lucruri testate, care ies sigur. Că am făcut zahăr pudră cu lavandă, sorbet de caise cu mentă, parfait de ciocolată, jeleu de fructe de pădure, sushi sau sos de muștar, sau unt de arahide și nutella curată, homemade poate părea floare la ureche pentru mulți, dar pentru mine sunt bucurii noi în fiecare zi. Și tot încerc gusturi pe care nu le-aș fi incercat fără Thermomix în bucătărie.

View Postrichelieu, on 11 august 2017 - 13:49, said:

Il am eu. TM5, luat de vreun an si jumatate. Eu il folosesc destul de mult, pentru ca imi "ia din mana" multe lucruri pe care altfel le-as face eu manual, reducandu-mi astfel timpul de gatit simtitor. Eu sunt foarte multumit de el. Daca merita sau nu.....e o chestie subiectiva. Pentru mine merita. Poate altora li se pare scump. Poate chiar e :).

View Postaudiofidell, on 08 iulie 2020 - 09:01, said:

Ai descoperit deopotriva si ca nu te atrage sa gatesti dar nu ti ai dat seama. Latura creativa nu se poate descoperi decat dupa latura cantitativa, dupa ce ai gatit mult si intelegi bucataria. A, ca vrei sa combini parizer cu ciocolata alba, pentru asta nu ti trebuie creativitate ci un fular pe ochi in fata unei mese de ingrediente.

Dar sa dam tehnologiei ce e al tehnologiei si sa recunoastem ca este precursorul robotilor care vor gati pentru noi in viitor. Initial, ca apoi vor gati pentru ei dupa ce ne vor inlocui.


#27
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.06.2018
Ei, am fost si eu un pic acid dar intr adevar, nu avem ce face, tehnologia intra in vietile noastre mai devreme sau mai tarziu. Ceea ce pentru unii inseamna sacrilegiu, pentru altii inseamna progres, normalitate si uneori simplificarea unei sarcini dificile. Pe mine, personal, nu m ar deranja sa ma hraneasca un robot din asta daca face mancare buna. Si cred ca masinaria trebuie cat mai bine cunoscuta si chiar cumparata, pentru ca daca va avea succes, se va si imbunatati continuu. Am insa o rezerva in privinta pretului, eu nu as da atatia bani pe ea. Dar cu siguranta, intr un timp nu foarte indepartat se va ajunge la democratizarea accesului la acest gen de roboti. Iar daca aparatul va fi  fiabil, modele mai complexe ar putea fi folosite in horeca, spitale, cantine, scoli etc. Sunt multe beneficii pe care le promite.

Edited by audiofidell, 08 July 2020 - 15:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate