Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Sfat achizitie monitor

Hot spot/tethering fara SIM

Cum repar conducta?
 Prostia (si implicit prostii) si ...

Ajutor coperta

iphone de buget pentru CarPlay si...

'' ... Conturile din DIAS...
 Lumini ambientale din lanterne

Gandaci mici negri

La multi ani @Lesbianu!

Adaptor magnetic cablu se incinge
 Recomandare masina economica (GPL...

Vacanta Suedia - Danemarca sfaturi

Ce cadou ati face amantei voastre...

Recomandare upgrade PC

Vacanta exotica (Safari)

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

Groh

Groh

Senior Member

• Grup: Senior Members
Noi am fost in Sri Lanka.3000 euro,9 zile cu transport si cazare,plimbari pe acolo,ocean,safari...
Sri Lanka inca este ieftina in comparatie cu traditionalele:Thailanda,Bali,de Maldive nu mai vorbesc.

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
STI Lanka nu e mai ieftină decât Thailanda. In rest e mai ieftină decât restul.

Sper ca nu 3000/ persoana pentru 9 zile :D

Groh

Groh

Senior Member

Nu,3000 doua persoane evident.
Si am cheltuit acesti bani ca mancam doar pe plaja,la terasele de turisti,la hoteluri.
Sincer,pe strada nu am putut manca.
Pai Dristor Kebab este super lux fata de cum am vazut acolo ca sta carnea in caldura.
Dar,daca unii au stomacul tare pot manca extrem de ieftin de pe la chiscurile de pe strada si atunci economia este maxima si poti sta si o luna acolo cu putini bani de mancare -)

Lex404

Lex404

Guru Member

Pai de asta ma miram. Ca in strada (sau la restaurantele locale) mănânci cu 400-500 de rupii.

La restaurantele de lux sau de pe plaje cu 3000-5000 (dacă adaugi aia 10%, o băutura), mai ales dacă vrei peste sau meniu complet. Ceea ce nu e foarte mult pentru un vestic (16-27€) dar No.

Deși găsisem pe o plaja in Bentota un loc cu mâncare pe la 500 de rupii dar sincer era mai proasta ca aia de 300 de rupii din oraș.

Apoi am mai găsit in Mirissa un butic pe plaja cu 500Rp open buffet și aveai de ales dintre câteva tipuri de orez, legume și altele. Eu nu am bai, manc orice. Dat la bugetul asta am văzut o grasa ca se oprise din mâncat și a început sa facă scandal. Probabil mișca ceva in farfurie.

In Kandy am mâncat prima oară la un restaurant local. I-am zis șoferului sa ne ducă undeva sa mâncam și după ce am auzit lista de scumpeturi, a zis sa ne ducă unde merge el :)) și o fost chiar foarte bun. Vreo 300Rp pentru o porție mare de orez cu legume și pui + cola. Aka 2€

Sri Lanka poate fi in doua extreme. Poți avea atât o vacanța super ieftină (dacă găsești biletele ieftine) sau una de lux. E loc pentru toată lumea.

Eu am ajuns random. Am luat biletele cu 10 zile înainte sa plecam pe qmiles. Am plătit 60€ dus întors. Și trebuia sa ies urgent undeva ca stăteam peste viza in Liban cam mult :))

Overall mi-a plăcut foarte mult Sri Lanka. In special oamenii. Pana și șoferii de tuktuk au fost ok (am avut norocul ca am un prieten din Ceylon și mi-o zis sa calculez 50Rp/ km și puțin tips).
La un moment dat ma certam cu șoferii de tuktuk ca cu taximetriștii din București pentru o cursa de 1km cereau 400Rp. Am zis ca ma duc pe jos.

Și când mergeam o oprit un tuktuk și o zis ca ne duce gratis ca oricum merge in direcția aia.

Dacă ajuta pe cineva, am câteva numere de telefon :)

Groh

Groh

Senior Member

Noi am fost in Unawatuna la Thaproban Beach.Hotel exact pe plaja oceanului Indian.Am rezervat direct la ei,pe mail,am platit un avans mic si asta a fost.
Mancam seara la ei 4 persoane,platou cu fructe de mare,creveti,languste,ton rosu care avea 1,5 km,bauturi si ce mai era.Ieseam pe la 100 dolari masa de seara in conditiile in care la noi doar tonul ala rosu costa probabil 100 dolari.
Pentru noi era ok ca pret masa.Pentru localnici,sa dai 100 dolari este enorm.
Este frumkasa Sri Lanka,contrast mare saracie-bogatie.
Nu am ajuns in nord insa,in jungla,in munti.
Ei recomanda sa te duci cu grup si ghid organizat deoarece,chiar daca razboiul e terminat de ceva timp,mai bantuie ramasite ale Tigrilor Tamili prin partile alea si e bine sa fi insotit.
Poate alta data -)

Lex404

Lex404

Guru Member

Eu am ajuns de la Anuradhapura spre Sud peste tot de capul meu. In zona Tamil nu am ajuns. Încă

dudesole

dudesole

Junior Member

• Grup: Members
Eu merg in acest an de revlion 3 saptamani mai vine cineva ?
Am.ales 12 nopti Unawatuna si 11 nopti Hikaduwa este ok zona ?

adisz

adisz

Targu Mures

Groh, on 13 august 2017 - 22:33, said:

Noi am fost in Sri Lanka.3000 euro,9 zile cu transport si cazare,plimbari pe acolo,ocean,safari...
Sri Lanka inca este ieftina in comparatie cu traditionalele:Thailanda,Bali,de Maldive nu mai vorbesc.

Eu am stat cu sotia 16 nopti,transport + AI cu 2600 de euro in noiembrie-decembrie 2017.Plimbarile/excursiile n-au fost incluse,bineinteles.

Dar safari de aici nu se poate compara cu safari-ul african.

Groh

Groh

Senior Member

Normal ca nu se compara.Toata Sri Lanka cred ca e cat un safari din Africa-).

honeymik

honeymik

Senior Member

dudesole, on 30 august 2017 - 15:08, said:

Eu merg in acest an de revlion 3 saptamani mai vine cineva ?
Am.ales 12 nopti Unawatuna si 11 nopti Hikaduwa este ok zona ?
Poti sa dai mai multe detalii? (eventual PM)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate