Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Mini "pepiniera"

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
maryuss2012

maryuss2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.09.2012
Salut! Am cateva intrebari pentru cei mai bine pregatiti decat mine:mi-au ramas dupa ce am facut gem cateva sute de samburi de caise,visine,cirese,piersici.
1.Este bine sa ii pun acum in pamant? Vor rasari? (ma gandeam ca daca stau toata iarna in pamant,urmeaza ciclul natural de germinare)
2.Samburii ii pun cu tot cu coaja aceea lemnoasa? sau trebuiesc sparti?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
1. da, dar ai grija sa ii tratezi contra mucegaiului (macar spalati foarte bine de pulpa) si contra "mancatorilor" (soareci, etc).
2. obligatoriu asa cum sunt. o mica crapatura poate fi utila, dar mai bine nu, daca nu stii exact ce faci.

Ce vei obtine, daca lucrurile merg normal, nu va tine neaparat cont ce caracteristicile plantei de unde provin "samburiii".

Edited by pasilla, 11 August 2017 - 00:57.


#3
maryuss2012

maryuss2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.09.2012
"Ce vei obtine, daca lucrurile merg normal, nu va tine neaparat cont ce caracteristicile plantei de unde provin "samburiii". "
Multumesc pentru raspunsuri.Nu vreau neaparat sa obtin fructe (daca obtin este si mai bine).Vreau mai mult sa fac teste,sa invat mai multe despre pomicultura.Spre exemplu,acum doi ani am plantat samburi de prune si anul acesta deja puii de prun au 40cm.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Fructe obtii aproape sigur, dar ....prunii fructifica dupa 7-10 ani, iar fructele pot fi mai bune, ori mai "nasoale" decat ceea ce crezi ca o sa fie. Succes.

Caise poate obtii mai devreme, dar depinde de zona. Visinii devin "buruieni" nedorite, daca nu ii controlezi cu rapiditate.

Edited by pasilla, 11 August 2017 - 01:27.


#5
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012

 pasilla, on 11 august 2017 - 01:14, said:

Fructe obtii aproape sigur, dar ....prunii fructifica dupa 7-10 ani, iar fructele pot fi mai bune, ori mai "nasoale" decat ceea ce crezi ca o sa fie. Succes.

Caise poate obtii mai devreme, dar depinde de zona. Visinii devin "buruieni" nedorite, daca nu ii controlezi cu rapiditate.

Cele mai 'de incredere' vor fi piersicile, de regula nu difera foarte mult de 'parinti'...si nici nu sunt prea mofturoase la germinare...nectarinele vor fi tot nectarine, piersicile tot 'paroase' si aplatizatele tot turtite...calitativ insa...orice e posibil
Acceasi metodologie ba chiar mai simpla e la 'semincioase' gen mar/par/gutui...dar cu rezultate si mai 'surprinzatoare'...
La caise vei obtine sigur ceva 'zarzarele' viguroase, mai rau de atat nu...
Oricum sa nu te astepti la ceva rezultate 'spectaculoase' decat daca se intampla o minune binecuvantata, vor germina, frunzis vor avea, umbra iti vor da si daca ai suficienta rabdare si fructicele vei avea...dar totul e ca la loto, nu vei stii daca ai tras lozul castigator...desi e posibil dar de multe ori e 'mai trage odata'...
;)
Exista si tehnici mai speciale dar la cate sute de samburi zici ca ai nu se merits efortul, baga-i in brazda toamna si lasa natura sa-si faca treaba ca tot va rasari ceva...
;)
De fructificat eu prognozez dupa cinci ani si abia atunci te lamuresti ce 'mare branza' ai facut...e posibil si mai tarziu dar deja vor fi niste 'copaci umbrosi' asa ca tine-le tunsoarea scurta, va accelera si fructificarea...

Edited by subway_guru, 11 August 2017 - 01:58.


#6
maryuss2012

maryuss2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.09.2012
Cel mai roditor soi este corcodusul.Are 4 ani si este plin de fructe...Tot asa,rasarit dintr-un sambure

#7
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Ala e buruiana nu pom ;)  lemn de pus pe foc!...e util doar ca portaltoi...daca te pricepi la altoit!!!

Edited by subway_guru, 11 August 2017 - 01:52.


#8
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Dacă vrei să obții puieți franc pentru altoit, se merită să faci o pepinieră cu stratificare,dacă nu atunci nu vei scoate decât fructe pe care nimeni nu prea o să le agreeze la gust, dar bune de țuicărit !Posted Image

#9
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
@subway_guru, pana la urma cu perii nashi din samanta ai tras lozul castigator?
La mine ies in gramada de compost tot felul de chestii gen rosii, ardei, cartofi dar anul asta am surpriza sa vad ceva ce pare a fi gutui. Ma gandesc sa-l scot cu o brazda buna de pamant pe radacini si sa-l pun intr-un ciubar ca preafericitul... Mai am rasariti pe ici pe colo ba vreun cais ba vreun nuc, vita de vie, ciresi...

#10
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Cum "omor" un corcodus? Adica vreau sa ramana tulpina uscata si sa tai restul pt a urca o glicina pe ea. Am cumparat de curand un teren si a venit la pachet cu pomul. Nu mai bag la tuica, am facut un compot din 2% dintre fructe. Restul fac dar mizerie. Am facut gauri de 12mm in tulpina cu bormasina si am bagat sare. Nu pare sa aiba efect.
Scuze, am postat cam aiurea.

Edited by camsonat, 11 August 2017 - 08:43.


#11
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Jupeste scoarta pana la lemn de jur imprejur pe o portiune de cativa cm.

#12
maryuss2012

maryuss2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.09.2012

 camsonat, on 11 august 2017 - 08:42, said:

Cum "omor" un corcodus
motorina/benzina la radacina?

#13
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012

 cotzi, on 11 august 2017 - 07:43, said:

@subway_guru, pana la urma cu perii nashi din samanta ai tras lozul castigator?
La mine ies in gramada de compost tot felul de chestii gen rosii, ardei, cartofi dar anul asta am surpriza sa vad ceva ce pare a fi gutui. Ma gandesc sa-l scot cu o brazda buna de pamant pe radacini si sa-l pun intr-un ciubar ca preafericitul... Mai am rasariti pe ici pe colo ba vreun cais ba vreun nuc, vita de vie, ciresi...
Din cinci exemplare am doua pe rod, primul relativ ok asemanator cu 'parintii chinezi, al doilea ce a rodit prima data anul acesta mult mai promitator!...pare a fi un 'loz castigator'!
Iar in gradina abunda de nuci si corcodusi din astia spontani ce nu apuc sa-i starpesc 'de mici' si ma trezesc urgent cu ditamai 'baobabii'...
Gutui din samanta n-am observat in schimb gutuii mei lastaresc adesea din radacina dar nu-i transplantez fiind sigur de calitate inferioara din portaltoi...

 camsonat, on 11 august 2017 - 08:42, said:

Cum "omor" un corcodus? Adica vreau sa ramana tulpina uscata si sa tai restul pt a urca o glicina pe ea. Am cumparat de curand un teren si a venit la pachet cu pomul. Nu mai bag la tuica, am facut un compot din 2% dintre fructe. Restul fac dar mizerie. Am facut gauri de 12mm in tulpina cu bormasina si am bagat sare. Nu pare sa aiba efect.
Scuze, am postat cam aiurea.
Roundup pe frunze, garantat

 cotzi, on 11 august 2017 - 09:09, said:

Jupeste scoarta pana la lemn de jur imprejur pe o portiune de cativa cm.
Si va lastarii sub cojeala si mai abitir...

 maryuss2012, on 11 august 2017 - 14:19, said:


motorina/benzina la radacina?
No way, iti distrugi 'averea' pe care ai dat banii, adica pamantul

Edited by subway_guru, 11 August 2017 - 16:43.


#14
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012

 Viorelsolar, on 11 august 2017 - 07:38, said:

Dacă vrei să obții puieți franc pentru altoit, se merită să faci o pepinieră cu stratificare,dacă nu atunci nu vei scoate decât fructe pe care nimeni nu prea o să le agreeze la gust, dar bune de țuicărit !Posted Image
Doar ca in ziua de azi mai nimeni nu mai altoieste pe franc din cauza ca obtii pomi pentru livezi 'clasice', plante cu vigoare mult prea mare pentru ceea ce se practica mai nou

Edited by subway_guru, 11 August 2017 - 16:54.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 camsonat, on 11 august 2017 - 08:42, said:

Cum "omor" un corcodus?
Baga in gaurile alea amestec de benzina cu ulei [de motor].

#16
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Nu vreau sa otravesc pamantul. Nici macar un chistoc nu arunc pe pamat din motivul asta. Incerc cu glifosat. Trebuia sa fac asta cand corcodusele erau verzi. Acum am si un milion de samburi care posibil se vor ingropa si imi vor face probleme.
Multumesc pt idei.

#17
maryuss2012

maryuss2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.09.2012
Astazi am pregatit pamantul,iar maine seman samburii...Are cineva idee cam la cati cm departare sa seman samburii unul de altul?

#18
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Eu am semanat cum vrei tu sa faci dar in octombrie. Cam la 10 cm distanta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate