Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Structura pentru AC

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
cosmineuz

cosmineuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 25.02.2016
Buna ziua. Locuiesc la o mansarda terminata acum doi ani. Doresc defapt imi este necesar un aer conditionat. Aici incepe problema. Peretele unde il pot monta este de tip framing cu urmatoarea structura de la exterior la interior:
Polistiren 10 cm
Osb 15mm
Vata bazaltica 10cm
Vata minerala 5 cm
Osb 12
Vata minerala 10cm
Rigips

Cum as putea monta unitatea exterioara a aerului? Nu as dori sa decupez din polistirenul de izolatie exterioara ca stric toata tencuiala aia
Va rog. Niste sfaturi.
Ma gandeam sa iau jumatate de coala de osb 15 si sa o prind in 8-10 suruburi de 15-20cm sa se fixeze in osb si poate cu noroc nimeresc o grinda. Pe osb ul ala sa vina consolele. Alta idee?
Multumesc

#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
la un peco aici am văzut unitatea pusă pe trotuar. are 4 piciorușe de 50cm. ca idee usuci și rufele la rapid... dă aer cald...

Edited by sarac.lipit, 10 August 2017 - 20:06.


#3
cosmineuz

cosmineuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 25.02.2016
:)) nu se preteaza. Mentionam de o mansarda. nu am balcon. Pana la trotuar sunt 13-14 metri si la ce vecini am, s-ar pisa pe el si ar baga bete in ventilator

#4
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Osb-ul va ceda la umiditate;Daca peretele este vertical,aseaza intre suportii AC-ului si perete un material cu suprafata cuprinsa sub suporti,eventual putin mai mare,din ceva care nu se deterioreaza de la apa/zapada.Cred ca un policarbonat mai gros este suficient.
Pe un bloc comunist,care a fost izolat cu polistiren de 10cm a fost montat AC ,normal,doar punand suruburi mai lungi.Ma gandesc ca daca dublezi nr suruburilor care vor sustine AC-ul este suficient.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 cosmineuz, on 10 august 2017 - 20:11, said:

Posted Image) nu se preteaza. Mentionam de o mansarda. nu am balcon. Pana la trotuar sunt 13-14 metri si la ce vecini am, s-ar pisa pe el si ar baga bete in ventilator
O poza cu zona unde vrei sa montezi unitatea AC poti sa pui? Posted Image

#6
cosmineuz

cosmineuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 25.02.2016
Din pacate acum nu pot pune poze. Maine daca doriti.
Tego rezista mai bine la umezeala decat un osb grunduit, vopsit si lacuit?

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Tabla striata de aluminiu, poti sa o debitezi de unde o cumperi, e groasa si se pot monta suruburi in ea , rezista la intemperi.
Eventual poti proiecta un "L" intors sa-i faci si protectie la aparat deasupra .
Il prinzi cu holsuruburi Fisher , au sisteme multiple de ancorare , sunt super si-ti confera o liniste de "bine lucrat"
Aluminiu se poate vopsi dupa o grunduire prealabila, formand oxid permanent "arunca" vopseaua de pe el, se cojeste dar tratat cu grund rezista eroic ani buni.

Edited by ldpe, 10 August 2017 - 20:47.


#8
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Ia-ti o unitate de fereastra si un geam glisant vertical.

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Lasa improvizatiile, ia si cauta grinzile din interior. Orice sorcova ai face acolo nu va avea rezistenta necesara. Trebuie sa decupezi local polistirenul pe exterior ca sa prinzi consolele contra osbului de afara si trebuie sa le prinzi in montantii/dulapii verticali.
Va trebui sa dezgolesti inauntru ca sa expui structura in zona unde vrei montata unitatea exterioara si apoi sa consolidezi corespunzator intre ei ca sa ai in ce prinde, daca nu-ti pica pe dulapi pasul consolelor.
Vestea buna e ca desi suna complicat, e mult mai simplu decat pare, iar rigipsul se repara usor ulterior. Vestea proasta e ca daca nu cumva ai un fierastrau sabie la indemana, vei taia totul la mana, si va fi un pic mai incet. Si va iesi praf. Suficient praf.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
O montezi la etajul inferior pe peretele existent (caramida, beton sau ce e acolo)

#11
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Vibratiile acelui perete cand va functiona AC-ul vor fi foarte deranjante!

#12
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 dorin_2k, on 10 august 2017 - 21:36, said:

O montezi la etajul inferior pe peretele existent (caramida, beton sau ce e acolo)

Cred ca e cea mai buna sau simpla varianta, prins in centura eventual, direct pe polistiren cu suruburi tapene si lungi,ar trebui sa nimeresti destul de usor centura.Conductele le bagi prin ceva canal pt mascare, il poti chiar si decora sau crea o forma care sa para din ansablul respectiv.Faci inainte o poza cu telefonul, apoi simulezi pe pc careva forme pt un design placut.

Edited by ionutz_joe2009, 10 August 2017 - 23:55.


#13
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ca o simpla intrebare : Cum vei face in practica montajul ? vei inchiria o schela ? sau o masina speciala sa te ridice pe acea fata a mansardei ?

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008

 Uteib, on 10 august 2017 - 21:48, said:

Vibratiile acelui perete cand va functiona AC-ul vor fi foarte deranjante!
Da, in Antalya am vazut in 2016 la un comerciant un AC montat pe o baraca din panouri de plastic sau ce naiba era, cand functiona compresorul trepidatiile se auzeau ca o huruiala continua de joasa frecventa.

#15
cosmineuz

cosmineuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 25.02.2016
Mansarda este amenajata prin modificarea unui pod deja existent la bloc. Detin apartamentul de la etajul 4 (unde stau parintii) montajul pe peretele respectiv se poate face prin podul vecinului dand cateva tigle jos. Nu e nevoie de schela sau nacela. Cel mai bine fac cateva poze si atasez in cursul zilei. Am ridicat panta de coborare a acoperisului fata de acoperisul vechi pentru a avea posibilitatea de a sta in picioare langa geamuri, pentru a elimina veluxurile. Ac-ul vreau sa il montez in peretele vertical dintre cele 2 acoperisuri. Cel mai simplu si fara bataie de cap AC-ul as putea sa il montez pe un suport, jos, in podul vecinului dar estr un pod inchis, fara tiraj si pe jos e zgura. S ar umple imediat de praf si condensul nu as avea unde sa il duc

#16
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Daca e bloc comunist mansardat, atunci de la podea in sus iese zidul minim 50cm, te-ai incadra la fix sa fie "pe peretele tau" nu pe al vecinului.
Treaba e sa identifici zona unde este zidul si daca e posibil sa faci asta, ca depinde cum au construit si aia, de obicei se practica mansardarea in afara zidului cu mult, sa "se castige spatiu", sa vanda la fraieri mai multi mp Posted Image
O alta varianta ar fi sa il pui pe pervazul de la fereastra, ca de obicei exista un pervaz generos dat fiind unghiul acoperisului. Il pui acolo, il fixezi bine si in podea si pe laterale in "grinzi" si aia e. Iti va ocupa in mare parte fereastra, dar daca alta solutie sigura nu ai...

Ajuta daca puneai o poza.

Edited by samebo, 11 August 2017 - 08:14.


#17
cosmineuz

cosmineuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 25.02.2016
Cam asta ar fi locul: Attached File  20170811_123938.jpg   258.21K   34 downloads
Cu putin zoom : Attached File  20170811_123952.jpg   198.21K   31 downloads
E vorba de spatiul vertical dintre acoperisul nou si cel vechi. Prin acoperisul vechi (podul vecinului) pot da tigla deoparte sa pun o scara si sa fac montajul. Nu trebuie schela sau ceva.
Asta e locul in interior pentru unitatea interna.
Attached File  20170811_080957.jpg   150.36K   28 downloads
I-am prevazut deja priza din timpul constructiei. Pacat ca m am gandit la priza inainte de finisajele interioare si nu am mai avut cum sa fac intariri pe exterior pentru unitatea externa

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,146
  • Înscris: 19.09.2005
in pui langa fereasta de la etaul de jos, cu tevile o sa faci un pic de joglerie prin podul vecinului si cam atat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate