Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Diferența imensã contor Enel

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Deci ai Tesla sau nu?

#38
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ori e defect, ori fostul proprietar a furat in prostie curent si nimeni nu a verificat in teren daca ce autodeclara el e adevarat. Avand in vedere ca si tu spui ca zona cu contoare era o zona restrictionata si cu acces pe baza de cheie devine din ce in ce mai posibila varianta cu furtul. Si cand veneau baietii la citit periodic nu primeau cheia si plecau fara sa citeasca.

#39
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Poate vechiul proprietar avea tesla.

#40
Zarax

Zarax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2017

View Postsamebo, on 11 august 2017 - 08:04, said:

Ori e defect, ori fostul proprietar a furat in prostie curent si nimeni nu a verificat in teren daca ce autodeclara el e adevarat. Avand in vedere ca si tu spui ca zona cu contoare era o zona restrictionata si cu acces pe baza de cheie devine din ce in ce mai posibila varianta cu furtul. Si cand veneau baietii la citit periodic nu primeau cheia si plecau fara sa citeasca.

Nu știu cum e la București, dar în Ploiești, de unde m-am mutat eu, dacă nu permiți accesul la contor cel puțin o dată pe an, ți se ia curentul.

Și dacă vor face figuri, semnez cu Digi. Fata de Enel nu am nici o obligație in momentul de față. Electricianul vine diseară la 7, atunci incepe tura.

#41
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Si cum taia curentul daca nu are acces la contor?
Stii ca la bloc sunt toate intr-un panou, de obicei unde e celebrul "uscator".

Edited by samebo, 11 August 2017 - 11:52.


#42
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View PostZarax, on 11 august 2017 - 11:43, said:

Nu știu cum e la București, dar în Ploiești, de unde m-am mutat eu, dacă nu permiți accesul la contor cel puțin o dată pe an, ți se ia curentul.

Și dacă vor face figuri, semnez cu Digi. Fata de Enel nu am nici o obligație in momentul de față. Electricianul vine diseară la 7, atunci incepe tura.
Nu asa de procedeaza ,daca enelul constata ca consumul este pe bune nu vei putea face contract nici cu mama lui Digi.
Electricianul nu poate da un verdict,el trebuie sa-ti puna un alt contor sa-l ia pe asta cu probleme sa-l sigileze si sa-l duca la metrologie si in functie de rezultat e defect nu platesti nimic,nu e defect vrei nu vrei vei plati pt a avea curent ,si vezi ce faci cu ala care ti-a vandut.

#43
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008

View PostMr_Who, on 10 august 2017 - 22:35, said:


Pai ce sa-ti mai zic? Consumul mediu anual intr-o locuinta din Romania e undeva pe la 1600 kwh si tu imi zici ca e posibil ca tipul asta sa fi consumat 40000 intr-o luna? Poate daca si-a cumparat o otelarie. Posted Image

Nici atunci, lua foc tot blocul la asemenea consum.

#44
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011

View PostZarax, on 11 august 2017 - 11:43, said:

Electricianul vine diseară la 7, atunci incepe tura.

A venit? ce a zis?

#45
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostMr_Who, on 10 august 2017 - 22:35, said:


Pai ce sa-ti mai zic? Consumul mediu anual intr-o locuinta din Romania e undeva pe la 1600 kwh si tu imi zici ca e posibil ca tipul asta sa fi consumat 40000 intr-o luna? Poate daca si-a cumparat o otelarie. Posted Image
Cine a spus ca e consumul de pe o luna?
Omul a spus in post ca ultimul index autodeclarat de proprietar e 29.000, dar nu a spus si cand a fost asta
In plus e posibil ca fostul proprietar sa fi mers din 2007 cand spune ca e instalat contorul cu consumuri false autodeclarate, iar o citire efectiva sa nu se fi facut niciodata din cine stie ce motive.

#46
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Cum a ramas?

#47
Zarax

Zarax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2017
Revin cu informatii. A revenit electricianul. Intre timp contorul s-a busit si mai rau, de data asta a ramas blocat pe afisajul datei, care este in continuare in anul 8100. Deci si daca vrea sa citeasca indexul, nu are cum. A ramas ca saptamana viitoare sa vina cineva sa il inlocuiasca. Revin cu deznodamanul. Scuze de raspunul intarziat, sunt prins cu restul renovarilor.

#48
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Saptamana viitoare? Pai si daca acel contor ia foc cine e vinovat? E clar ca e defect...

#49
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postdhaneey, on 17 august 2017 - 15:20, said:

Saptamana viitoare? Pai si daca acel contor ia foc cine e vinovat? E clar ca e defect...
stai linistit ca se poate sa stea stricat si cate 6 luni pana vine cititorul si atunci se observa ca "abia de ieri nu mai merge"...Posted Image Daca intelegi unde bat...

#50
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View PostZarax, on 17 august 2017 - 09:53, said:

Revin cu informatii. A revenit electricianul. Intre timp contorul s-a busit si mai rau, de data asta a ramas blocat pe afisajul datei, care este in continuare in anul 8100. Deci si daca vrea sa citeasca indexul, nu are cum. A ramas ca saptamana viitoare sa vina cineva sa il inlocuiasca. Revin cu deznodamanul. Scuze de raspunul intarziat, sunt prins cu restul renovarilor.
Nu poate fi asta procedura,de la inceput trebuia dat jos si inlocuit ceva nu e in regula cu povestirea ta,poti sa ne spui furnizorul sau o poza cu contorul?

#51
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ba da, aia e procedura. Eu am avut contor defect (mort complet, nu aveam energie deloc in locatie), am sunat la ei sa intervina, au venit, au constatat defectiunea, si neputand sa rezolve pe loc m-au legat pe direct, si cateva zile mai tarziu au venit sa instaleze alt contor. Asta de 3 ori pana acum, nu in aceeasi locatie.

Edited by samebo, 17 August 2017 - 20:53.


#52
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Ce vorbesti?Adica aia ti-au dat voie sa consumi energie electrica necontorizata timp de cateva zile?Asta se numeste furt Ei trebuiau pe loc  sa-tii inlocuiasca contorul iar pe cel vechi sa-l sigileze si sa-l duca la verificat asta-i procedura nu bazaconiile facute de ei  sau descrise de tine.
Ca sa nu pierdem timpul cu polemici posteaza procesul verbal de constatare sau orice act doveditor altfel subiectul trebuie mutat la povesti nemuritoare sau la infractiuni comise de lucratori din regii in colaborare cu beneficiarii.

Edited by anaki, 17 August 2017 - 21:41.


#53
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Cum sa fie omule infractiune?
E reteaua lor, pot sa lege pe cine vrea cum vrea. Daca lor le ia 1 luna pana aduc contorul eu ce fac, stau in bezna? Normal si logic ca imi dau acces la retea pana atunci prin orice conditie considera ei optima.
Cu ce te ajuta PV? scrie doar indexul celui vechi si indexul celui nou. Atat.

Stai calm ca nu e mare paguba vreo 10kw acolo, cat sa consumi in cateva zile, doar nu au utilizatorii casnici echipamente industrial sa consume sute de kw per zi :D...

#54
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Posibil a se mentioneze undeva in PV un consum pausal gen media ultimilor luni impartit la perioada dintre declararea contorului vechi defect si instalarea celui nou. Poate nu au contor pe stoc sau il pregatesc pe noul proprietar ca sa-l pricopseasca cu unul "smart".
Scrie in PV ceva de faptul ca exista o problema cu contorul? daca scrie atunci e treaba lor cum rezolva si nu a proprietarului. Proprietarul si-a facut treaba anuntand defectiunea fapt demonstrat de acel PV.
Proprietarul poate sa sune la electrica si sa se intereseze de soarta acelui PV si data introducerii in sistem. Din ce cunosc si aici se aplica regula celor 30 zile daca beneficiarul nu ramane fara alimentare cu energie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate