Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Diferența imensă contor Enel

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
Zarax

Zarax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2017
Buna seara,

Mă confrunt cu următoarea problema. În urma cu o lună și o săptămână am achiziționat un apartament. M-am apucat de renovări iar contorul Enel și trecerea contractului pe numele meu a fost ultima mea grija. Până când am ajuns sa am nevoie de acces la respectivul contor pentru schimbarea siguranțelor. Și surpriza: ultimul index transmis lor în jur de 29.000. Indexul arătat acum, 90.000. Data fabricației pare a fi 2007. Mi se pare absurd de mult consumul, chiar presupunând că fostul proprietar a transmis greșit. Electricianul a zis că revine mâine să vedem ce facem. Pe de altă parte eu nu am nimic semnat cu Enel iar fostul proprietar a declarată pe proprie răspundere că nu are datorii. Iar eu consumul de 70000 kwh nu aveam cum sa il fac într-o lună, mi se pare fizic imposibil pe rețeaua piblica așa ceva. Mentionez că acum 2 săptămâni a fost curentul căzut iar la revenire contorul a ramas blocat pe valoarea consumului, fără să mai afișeze altceva și fără că acel consum sa se modifice chiar și cu consumatori. După 2 zile, cam așa, și-a revenit. Locuiesc în București, iar modelul de contor este Enerlux M. A, si apare mesajul battery low... Scuzați greșelile, scriu de pe telefon.
În concluzie, ce se poate face?

#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Zarax, on 10 august 2017 - 19:41, said:

.......
În concluzie, ce se poate face?
Prima oara un credit sa platesti , apoi reclamatie . Alta cale nu ai .
Contoarele se schimba la 10 ani ...

Edited by 86-APP, 10 August 2017 - 19:45.


#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Ii faci o poza si ii chemi sa inlocuiasca bateria....
Sau contorul.

Edited by xmanyacs77, 10 August 2017 - 19:46.


#4
Zarax

Zarax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2017
Lăsând gluma la o parte, am mai observat ceva după ceva documentare că ceea ce apare la consumul pe zone de timp, T1 și T2, însumate, nu dau consumul total, T. Nici pe departe.

P.S. și dacă nu plătesc, ce? Facturile nu sunt pe numele meu. Mă deconectează și mă mut la Digi.

Dar as vrea o rezolvare amiabilă.

#5
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
Dar cand ai cumparat nu ai cerut ultimele facturi ca sa vezi daca omul e la zi cu platile si cand s-a facut ultima regularizare?
Oricum, e foarte dubioasa cantitatea asta, trebuia neaparat prinsa in regularizare pana acum. Cel mai probabil contorul ala e defect.

#6
Zarax

Zarax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2017
Revin. Merci pentru ideea cu pozele. Se pare că și ora este complet pe lângă , iar la câmpul datei, apare: 8100.01.10. Waaa, am călătorit 6000 de ani in viitor! Revenind, incep sa cred că e defect.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cand cumperi un apartament verifici toate contoarele si debitele de la asociatia de proprietari. Nu ai facut asta se pare.
Este destul de posibil ca acel index sa fie real.

LE.
Daca nu mai are baterie indicatiile pot fi eronate.

Edited by pasilla, 10 August 2017 - 20:06.


#8
Zarax

Zarax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2017

 pasilla, on 10 august 2017 - 20:04, said:

Cand cumperi un apartament verifici toate contoarele si debitele de la asociatia de proprietari. Nu ai facut asta se pare.
Este destul de posibil ca acel index sa fie real.

LE.
Daca nu mai are baterie indicatiile pot fi eronate.

Adică omul ăla a consumat 600 kWh, luna de lună... Serios? Nu cred. Și încă ceva, cum mă pot trage la răspundere, dacă eu nu am nimic semnat cu Enel?

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Iesi de vreo 10 ori mai ieftin cu un nou bransament , pe numele tau .

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 Zarax, on 10 august 2017 - 20:08, said:

Adică omul ăla a consumat 600 kWh, luna de lună... Serios? Nu cred. Și încă ceva, cum mă pot trage la răspundere, dacă eu nu am nimic semnat cu Enel?
Fii linistit.......contorul are bateria consumata......nu este vina ta ca ei nu au mai trecut sa citeasca indexul!Posted Image

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Zarax, on 10 august 2017 - 20:08, said:

Adică omul ăla a consumat 600 kWh, luna de lună... Serios? Nu cred.
Daca folosesti iarna niste resouri din alea din BCA.....ai caldura "gratis".
Nu cred ca e cazul la tine, dar e un exemplu de cum se pot consuma 3000 kW/luna sau mai mult.

#12
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Cand ati facut contractul de vanzare cumparare se specifica undeva ca se preiau si datoriile vechiului proprietar?
Daca nu atunci il dati in judecata daca vine ceva de plata de la electrica. In mod normal la vanzare se citesc toate indexele la apa, electricitate, gaz, etc. Daca nu s-au citit, puteti motiva ca abia acum ati intrat in posesia cheilor ca v-ati inteles cu vechiul proprietar sa-l lasati sa elibereze apartamentul.
Intre timp declarati-l defect, nu asteptati sa-l descopere ei. Asa aveti avantajul ca puteti sa demonstrati ca e defect. Faceti poze si eventual un filmulet cu desfasurarea ecranului.
Din ce stiu contoarele tin evidenta consumului intr-o memorie nevolatila care poate fi citita de ei la laboratorul electrica dar daca data si ora este incorecta aveti avantajul ca acel consum nu poate fi incadrat intr-o anumita perioada de timp. Depinde ce scrie in memoria aceea. Dv. trebuiie sa demonstrati cu o copie dupa actul de vanzare cumparare ca acum o luna l-ati cumparat. Oricum va fi necesar pentru schimbarea titularului. Dar nu incepeti procedura de schimbare a titularului inainte de a veni cei de la electrica.
De obicei regularizarea se face la 6 luni. Ca nu a venit nimeni sa citeasca este vina electricii sau a angajatului, nu a dv. Cand vine sa citeasca, pentru ca sigur va veni inainte de a veni echipa de la electrica, atentie la ce scrie acolo in hartii. Verificati vizual inainte sa nu fie umblat la sigilii ca sa stati linistit.

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt mai multi furnizori in Bucuresti.
Uzual se trimit oameni la 2 luni sau ceva de genul asta, macar la 6 luni, pt regularizare.
Oamenii vin dotati cu scule cu care fac si poze la contor.

Altfel consumul se poate face.

De ex. AC de 2 x 4 KW adica 8 KW.
In 31 zile ai 744 ore.
744 x 8 = 5952 KW, sau 5, 952 MW...
Desigur AC-ul nu merge non stop, dar compensezi cu o combina frigorifica (care uzual face 60-70 % din consumul unui apartament), plus masina de spalat cu temperatura setata sus, cuptor electric folosit des 2,7 KW, plita electrica 6,6-12 KW maxim, 2,5-3,3-4,5 KW pe ochiul mare, foehn 1,4 KW, aspirator 1,4-2 KW, fier de calcat 1,5 KW, TV niste zeci de W, PC niste sute de W, becuri niste zeci-sute W, centrala/boiler/instant electric de 2- 5 KW, etc.
Si n-am pus si incarcator pt automobil Tesla de 400 V trifazat cu 32 A adica 18,8224 KW care incarca acumulatorul de 100 KWh in peste 5,3 ore ( daca nu ai 32 A sau 400 trifazat, o sa incarce in mult mai mult timp, dar consumul tot ala e....)

Edited by loock, 10 August 2017 - 20:46.


#14
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,436
  • Înscris: 08.06.2005

 86-APP, on 10 august 2017 - 19:45, said:

Contoarele se schimba la 10 ani ...
Daca ar fi asa cum zici tu.

In Timisoara la mine in bloc inca avem contoare din alea vechi pe disc, fabricate in anii '90.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 deathnite, on 10 august 2017 - 20:43, said:

Daca ar fi asa cum zici tu.

In Timisoara la mine in bloc inca avem contoare din alea vechi pe disc, fabricate in anii '90.

Alea erau f. bune.

In Bucuresti, in general pana acum au fost schimbate cele digitale de cel putin doua ori...

Amuzanta faza cu bateria.
Deci e legat la retea non-stop si are nevoie de baterie - tare asta...

Edited by loock, 10 August 2017 - 20:47.


#16
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 loock, on 10 august 2017 - 20:45, said:

Alea erau f. bune.

In Bucuresti, in general pana acum au fost schimbate cele digitale de cel putin doua ori...

Amuzanta faza cu bateria.
Deci e legat la retea non-stop si are nevoie de baterie - tare asta...
Bucuresti, Dr Taberei, pe disc...
Am un coleg caruia i s-a stricat ceva la contoarul asta digital ceva si erau tot afisajul aprins. La consum ii arata 888888888.
A vazut dupa 2 zile si a chemat Enelul si i-au facut o medie, nu a platit nimic in plus.

#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Contorul are un eprom in care raman absolut toate datele, defectiunile, intreruperile de curent etc - daca s-a "imprumutat" cineva cu energie din acel apartament se vede tot, data, ora, consum , sunt foarte dastepte , nu le poti pacali . Contorul va fi dus la laborator pram si se scoate tot, dupa...oricum nu e pe numele tau deocamdata dar era bine sa faci citirea de zero la cumparare la tot ce e contorizat cum s-a mentionat si mai sus.
Sper ca se citeste registrul 180 , acesta intereseaza pe consumatorul casnic.
Alti registrii :
180-indexul sau consumul
181-index de zi
182-index de noapte
160-maximul de consum de varf raportat intr-o perioada/ curba de consum / puterea absobita din retea.
Exista cazuri foarte rare cand o iau pe "ulei" aceste contoare, repet, foarte rare, daca in zona , in apropiere exista radiatii X , le deregleaza - nu cred ca este cazul intr-un bloc de locuite , eventual la institute de cercetare, medicina etc. Si aceste abateri apar in memoria eprom ca si consumuri haotice cu varfuri ce te sperie iar verificand data si ora se poate vedea ca nu a fost nimeni in locuinta (presupunem, vorbeam ca raze x nu sunt in bloc) , imediat se identifica .
Actul emis de laboratorul pram are caracter juridic - nimeni nu se joaca sa umble cu furturi sau dereglari , asta ca sa excluzi cum ca vreun angajat a umblat, daca intra din laptop pe el ramane urma si se vede tot ce a facut .
Odata cu aparitia acestor contoare a ramas doar amintire magnetul de difuzor , filmul dentar sau cel de la pneumo taiat fasi s.a. ...cand se putea fura nu aveai nustiu ce consumatori, plus ca era ieftin acum ai cu ce dar avem contoare ce masoara si consumul ledului de la intrerupatorPosted Image  .

Edited by ldpe, 10 August 2017 - 21:27.


#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ldpe, on 10 august 2017 - 21:12, said:

Contorul are un eprom in care raman absolut toate datele, defectiunile, intreruperile de curent etc - daca s-a "imprumutat" cineva cu energie din acel apartament se vede tot, data, ora, consum , sunt foarte dastepte , nu le poti pacali . Contorul va fi dus la laborator pram si se scoate tot, dupa...oricum nu e pe numele tau deocamdata dar era bine sa faci citirea de zero la cumparare la tot ce e contorizat cum s-a mentionat si mai sus.

Asa credeam si eu. In urma cu cateva luni contorul meu a ramas fara baterie. Am aflat atunci ca nu au cum sa citeasca nimic.
Mi-au recalculat consumul de la ultima citire "oficiala" in functie de consumul pe o luna de la noul contor. Am platit extra fata de ceea ce consumasem efectiv.
Acest extra a provenit de la faptul ca in contabilitate data schimbarii contorului era cu vreo 5 zile diferenta fata de data corecta si atunci media zilnica a consumului devenea mai mare.
Smecherii mioritice. Am inghitit galusca. Nu avea sens sa imi manac nervii si timpul pentru  cateva sute de lei.

Edited by pasilla, 10 August 2017 - 22:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate