Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce fel de angajat sunteti?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010
Ce fel de job prestezi de nu e nevoie sa raspunzi la telefoane ? Posted image
Ce faci daca lucrezi la un proiect si clientul vrea sa schimbe ceva la proiectul respectiv dar tu nu schimbi nimic pentru ca nu raspunzi la telefon ? Ii predai proiectul neschimbat si-l trimiti pe client la altcineva sa-i faca schimbarile dorite ?

#20
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu m-am contrat cu seful 30de ani,insa doar pe probleme de serviciu si niciodata nu am cedat cand am avut dreptate.In ultimii ani,inainte sa iasa la pensie,seful a realizat ca am avut dreptate si mi-a dat cel mai mare salariu din sectie-cam tarziu totusi....
Dupa mai mult dee 35 ani de munca,in care mi-am facut treaba si am realizat diverse inbunatatiri in instalatie +alte mici inovatii in afara de job,realizez un lucru absolut adevarat
cuprins intr-o vorba romaneasca:''vorba dulce,mult aduce''.
In alta ordine de idei...,seful are dreptate intotdeauna;daca il contrazici,nu o face in public;fii mai maleabil si vei avea de castigat.Personal am pierdut mult prea mult cu personalitatea mea vs personalitatea sefului,mai ales in fata conducerii(dir.general).Am surprins discutie intre ei,in care unul ii spunea celuilalt ca trebuie sa se impuna in fata angajatilor.Am dat raspunsul direct managerului:in fata mea se poate impune doar cineva care cunoaste mai multe decat mine.Daca a fost un +(plus) pt mine in fata managerului,a fost un mare -(minus) in fata sefului...
A fi perfectionist,inseamna de multe ori sa fii vazut mai ciudat de catre colegi si...cu astia lucrezi...Daca nu te poti acomoda cu colegii(colectivul)mai bine alegi alt loc de munca.

Edited by gcom61, 10 August 2017 - 17:32.


#21
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Sa o credeti voi ca doar la romani; Afara bullshit urile astea cu socializare, team-building etc sunt la mare pret :)

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Adevarat va spun, peste 80% din sefii romani sunt prosti de bubuie si aroganti in acelasi timp, motiv pentru care un angajat bun, care are idei diferite nu va rezista mult in firma.

#23
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 mihnearau1, pe 10 august 2017 - 17:26, a scris:

de aia seful e sef
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wDbNyXI8YRI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Octavian_SK, pe 10 august 2017 - 17:32, a scris:

Sa o credeti voi ca doar la romani; Afara bullshit urile astea cu socializare, team-building etc sunt la mare pret Posted image
Dar tot un mare rahat de bou (a.k.a. bullshit) sunt :D

#24
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

 rosix, pe 10 august 2017 - 17:25, a scris:

Da, si eu sunt de acord cu chestia asta, ca atunci cand iti permiti sa te distantezi, sa te doara undeva, poti lasa la o parte socializatul de complezenta cu seful (tzigarile amicale, in care se discuta nimicuri) si sa-ti vezi de treaba. Numai ca, la romani, lipsa acuta de la intrunirile la tzigara sunt luate drept semne de ostilitate, de superioritate de catre sefi....
Asta cu tigarile si cu socialziarea este una, dar sa vezi cum este sa te duci ca sclavul Sambata sau Duminica la patron acasa sa petreci, sa isi cheme ala rudele, cunostintele si partea de salariat sa fie tot ca la munca... adica tot comportament umil, docil. Nu m-am dus si nu o sa ma duc la vreo serbare, nu am fost la restaurant cu nici un sef de pe unde am lucrat.
Si iara sa apara seful cu munca Sambata sau Duminica? Du-te ba de aici ca am familie, cauta vreun copilandru la inceput de drum care nu are ce face Sambata.

Imi place socializarea ca trece timpul, dar daca am ceva de rezolvat si mi-a fost dat pe cap vreun coleg tampit, regulamentar(cat urasc cuvantul asta), care nu intelege ca dupa munca trebuie sa stai oleaca, sa te odihnesti, sa iti clatesti creierul la tv, pe telefon, la un suc, daca vrea cumva sa imi fure timpul asta de odihna... casun pe el, a dat de dracu de poate sa ma spuna si la seful al mare.

Si in rest nu trec in timpul liber pe la munca, nu raspund la sef, la coleg, daca am apucat de am plecat de la munca nu ma intorc nici daca pica un meteorit pe sef.

Edited by MateiEvi, 10 August 2017 - 17:47.


#25
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 Noua_pe_site, pe 10 august 2017 - 17:30, a scris:

Ce fel de job prestezi de nu e nevoie sa raspunzi la telefoane ? Posted image
Ce faci daca lucrezi la un proiect si clientul vrea sa schimbe ceva la proiectul respectiv dar tu nu schimbi nimic pentru ca nu raspunzi la telefon ? Ii predai proiectul neschimbat si-l trimiti pe client la altcineva sa-i faca schimbarile dorite ?
pai poti sa nu ai telefon, te-ai gandit la asta?  :) in vechiul job toata lumea avea propriul telefon pe birou, in noul job doar unii au :)

#26
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

 Noua_pe_site, pe 10 august 2017 - 17:30, a scris:

Ce faci daca lucrezi la un proiect si clientul vrea sa schimbe ceva la proiectul respectiv dar tu nu schimbi nimic pentru ca nu raspunzi la telefon ? Ii predai proiectul neschimbat si-l trimiti pe client la altcineva sa-i faca schimbarile dorite ?
Lasa tu ca ca nu sunt eu genul ala de om sa vorbesc/stabilesc ceva si apoi sa ma frece prin telefon ca este altceva de facut, in loc sa am in minte 1 singur lucru de facut sa il fac calumea... eu sa stau sa retin alte lucruri de parca sunt robot.

 gcom61, pe 10 august 2017 - 17:31, a scris:

Eu m-am contrat cu seful 30de ani,insa doar pe probleme de serviciu si niciodata nu am cedat cand am avut dreptate.In ultimii ani,inainte sa iasa la pensie,seful a realizat ca am avut dreptate si mi-a dat cel mai mare salariu din sectie-cam tarziu totusi....
Dupa mai mult dee 35 ani de munca,in care mi-am facut treaba si am realizat diverse inbunatatiri in instalatie +alte mici inovatii in afara de job,realizez un lucru absolut adevarat
cuprins intr-o vorba romaneasca:''vorba dulce,mult aduce''.
In alta ordine de idei...,seful are dreptate intotdeauna;daca il contrazici,nu o face in public;fii mai maleabil si vei avea de castigat.Personal am pierdut mult prea mult cu personalitatea mea vs personalitatea sefului,mai ales in fata conducerii(dir.general).Am surprins discutie intre ei,in care unul ii spunea celuilalt ca trebuie sa se impuna in fata angajatilor.Am dat raspunsul direct managerului:in fata mea se poate impune doar cineva care cunoaste mai multe decat mine.Daca a fost un +(plus) pt mine in fata managerului,a fost un mare -(minus) in fata sefului...
A fi perfectionist,inseamna de multe ori sa fii vazut mai ciudat de catre colegi si...cu astia lucrezi...Daca nu te poti acomoda cu colegii(colectivul)mai bine alegi alt loc de munca.
Si o chestie, acasa, concediati, pleaca doar lingai, ca sunt asociati doar cu un anumit sef, adica boul pe care il pupau in partea dorsala.

Eu am o chestie mai ciudata, eu nu contrazic seful, eu zic doar ca nu o pot face, atat. Sa o faca cine crede el ca poate sa o faca, doar ca eu nu o fac ca nu pot. De ce sa ma fac de caca ca colegi de pe unde am lucrat care erau angajati pentru un lucru si pe langa incercau sa rezolve orice.

Sunt atent cu seful sa nu il stresez, pe cuvant ca sunt baiat de treaba cu el, dar il observ cum se consuma cu lucruri care nu tin de el.
Si de aici problema... cand seful preia ceva ce nu tine de el(automat de angajat), pai incep problemele ca incearca sa paseze mai departe. Si la mine nu merge cu pasele. Ca la o adica se poate duce la al mare, ala care este dupa lege.

 Octavian_SK, pe 10 august 2017 - 17:32, a scris:

Sa o credeti voi ca doar la romani; Afara bullshit urile astea cu socializare, team-building etc sunt la mare pret Posted image
Sincer inafara sa imi omor seful dupa ce ti-am citit mesajul, chiar nu m-am gandit la altceva.
Ma gandeam la caiac pe vreun fluviu... il aruncam pe sef din barca.
Ma gandeam la saritura cu parasuta sau de pe vreun pod cu coarda... taiam atele.
Deci mare grija care este sef...

De ce sa vreau sa imi petrec timp liber cu seful meu? Cand eu simt ca am prea putin timp liber si cand il vad vrea ceva.
Si apropo... l-am lecuit pe partea de vrut, vrea el ceva... stai ca vreau si eu. Asa ca cum il vad... cum ii cer ceva, de al dracu, stiu ca nu da nimic chitrosul dracu.

 rosix, pe 10 august 2017 - 17:44, a scris:

Adevarat va spun, peste 80% din sefii romani sunt prosti de bubuie si aroganti in acelasi timp, motiv pentru care un angajat bun, care are idei diferite nu va rezista mult in firma.
Aroganta si partea de "eu stiu orice, asa ca ma bag in orice" este la nivel de constitutie pentru seful roman.
Daca angajatul respectiv este pe bune iti acord dreptate, adica daca seful este nenorocit si angajatul este harnic... nu o sa reziste mult.
Dar daca angajatul este mai stai sa imi iau o placinta, stai ca eu am ora fixa de masa, adica eu sincer nu inteleg pe cei care nu iau mancare la ei, care macar nu mananca in oras. Cum dracu sa stau eu cu burta goala atatea ore? Ce dracu ma platesc in aur sau ce rost are sa stau asa de stresat ca nici nu pot manca.

Cei care sunt stresati se cunosc, nu mananca la munca, nu dispar, stau acolo atenti, chiar cauta seful sa vada ce mai vrea. Eu chiar ma uit urat si pe sef cand nervos(Adica mai tot timpul), sa isi aduca aminte ca se termina programul si poate il tupanesc daca ma intelesc cu el prin oras si sunt nervos.

 Hamdoulillah, pe 10 august 2017 - 17:47, a scris:

pai poti sa nu ai telefon, te-ai gandit la asta?  Posted image in vechiul job toata lumea avea propriul telefon pe birou, in noul job doar unii au Posted image
Iauz prietene... sa ma sune al mare si zic ca nu am auzit telefonul, pricepe el sa nu mai ma sune.
Si telefonul fix imi vine sa il arunc la gunoi cand suna. Daca suna telefonul asta este semn ca trebuie sa ma duc la masa, sa ma duc la baie, daca ma cauta sa nu ma gaseasca.

 rosix, pe 10 august 2017 - 17:44, a scris:

Adevarat va spun, peste 80% din sefii romani sunt prosti de bubuie si aroganti in acelasi timp, motiv pentru care un angajat bun, care are idei diferite nu va rezista mult in firma.
Aroganta si partea de "eu stiu orice, asa ca ma bag in orice" este la nivel de constitutie pentru seful roman.
Daca angajatul respectiv este pe bune iti acord dreptate, adica daca seful este nenorocit si angajatul este harnic... nu o sa reziste mult.
Dar daca angajatul este mai stai sa imi iau o placinta, stai ca eu am ora fixa de masa, adica eu sincer nu inteleg pe cei care nu iau mancare la ei, care macar nu mananca in oras. Cum dracu sa stau eu cu burta goala atatea ore? Ce dracu ma platesc in aur sau ce rost are sa stau asa de stresat ca nici nu pot manca.

Cei care sunt stresati se cunosc, nu mananca la munca, nu dispar, stau acolo atenti, chiar cauta seful sa vada ce mai vrea. Eu chiar ma uit urat si pe sef cand nervos(Adica mai tot timpul), sa isi aduca aminte ca se termina programul si poate il tupanesc daca ma intelesc cu el prin oras si sunt nervos.

 Hamdoulillah, pe 10 august 2017 - 17:47, a scris:

pai poti sa nu ai telefon, te-ai gandit la asta?  Posted image in vechiul job toata lumea avea propriul telefon pe birou, in noul job doar unii au Posted image
Iauz prietene... sa ma sune al mare si zic ca nu am auzit telefonul, pricepe el sa nu mai ma sune.
Si telefonul fix imi vine sa il arunc la gunoi cand suna. Daca suna telefonul asta este semn ca trebuie sa ma duc la masa, sa ma duc la baie, daca ma cauta sa nu ma gaseasca.

#27
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Cam are dreptate initiatorul - am ajuns si eu la concluzii asemanatoare.

Angajatul care-si face treaba cu brio, dar in "liniste" -  este vazut ca si cal de bataie. Si din ce face mai mult, dintr-atat i se da mai mult de facut - asta ca sa miste lucrurile si pentru putorile cu gura mare.
Adica - se apreciaza vorba, nu fapta.

Ce fel de angajat sunt eu?

Profesional vorbind, as zice ca bun spre foarte bun - dar nu-mi sta in fire sa dau telefoane si/sau mailuri la sefi, in care sa zic ce am facut, cum am facut...etc. Si asta mi-a daunat.
Dar cand ma calca pe coada - atunci comentez. Adica spun ce e de spus, la modul direct, oricarui sef.

Chiar acu` is in pragul unei schimbari de loc de munca, ca m-am saturat sa imi dicteze un incompetent.

#28
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 rosix, pe 10 august 2017 - 17:44, a scris:

Adevarat va spun, peste 80% din sefii romani sunt prosti de bubuie si aroganti in acelasi timp, motiv pentru care un angajat bun, care are idei diferite nu va rezista mult in firma.
Concurenta il asteapta cu bratele deschise daca are idei banoase.....Posted image

 Octavian_SK, pe 10 august 2017 - 17:32, a scris:

Sa o credeti voi ca doar la romani; Afara bullshit urile astea cu socializare, team-building etc sunt la mare pret Posted image
In Romania la multinationale se organizeaza team building la greu de cateva ori pe an...

La stat se numesc agape....

Edited by xmanyacs77, 10 August 2017 - 18:42.


#29
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
florinel - Nu lasa garda jos prietene, unde am reusit sa imi fac pile, ca asta este adevarul, unde am reusit sa fac o relatie buna am fost om mai direct. Cand esti slab nu vrea nimenea sa iti fie prieten.
Nu imi plac cei care se razgandesc, cei care merg dupa sef ca si-au adus ei aminte ca mai trebuie rezolvat ceva.
Este si maine o zi, si maine intr-o zi o sa fie varsta de pensionare, anticipata, cum ajung la varsta minima de pensionare... am depus dosarul.
Ma intereseaza sa castig ceva pe langa, ma intereseaza sa nu neglijez familia.

In loc sa ma gandesc eu ce am facut astazi gresit, ce trebuia sa fac altfel... sa se gandeasca seful daca mai sta mult la munca ca programul s-a terminat de cateva ore bune.
Nu ma bag unde nu este treaba mea. Am fost si sef si va zic sa nu acceptati in viata asta un asemenea post, stres, te suna si in timpul liber si atunci chiar ca ai raspundere si stres.
Nu mai zic de barfa intre cei care lucreaza impreuna.

#30
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 MateiEvi, pe 10 august 2017 - 16:43, a scris:

Ba asta da, seful este mai stresat. Pe sistemul... unde este seful meu la 17:42? Pai la munca.
Unde sunt eu la 17:42? Pai scriu pe internet si incerc sa aflu daca SUA o sa bombardeze Iran, ca am vazut asta scris pe undeva si verific informatia.

 MateiEvi, pe 10 august 2017 - 17:07, a scris:

chiar mi-au marit si salariul.
Si tot tu il urasti pe el. Ba, tu sa ii pupi mana de fiecare data cand vii si pleci de la birou. El e omul care te tine in spate si nu te lasa sa crapi de foame asa cum ar trebui.

#31
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Termina cu mesajele aiurea, este la munca din cauza ca este un idiot care face ceva ce nu trebuie, nu trebuie el sa faca asa ceva.
Eu nu am treaba cu el, pot sa si il schimbe, eu nu am treaba cu seful direct, eu imi fac treaba mea si imi iau leafa.

Ce nebun esti si tu "sa ii pupi mana"... ce dracu de gandire este asta prietene? Tu iti faci treaba, seful isi primeste leafa din cauza ta si tot tu sa ii pupi mana?

#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 MateiEvi, pe 10 august 2017 - 19:18, a scris:

Termina cu mesajele aiurea, este la munca din cauza ca este un idiot care face ceva ce nu trebuie, nu trebuie el sa faca asa ceva.
Eu nu am treaba cu el, pot sa si il schimbe, eu nu am treaba cu seful direct, eu imi fac treaba mea si imi iau leafa.

Ce nebun esti si tu "sa ii pupi mana"... ce dracu de gandire este asta prietene? Tu iti faci treaba, seful isi primeste leafa din cauza ta si tot tu sa ii pupi mana?
datorita tie

#33
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

 Hamdoulillah, pe 10 august 2017 - 17:47, a scris:

pai poti sa nu ai telefon, te-ai gandit la asta?  Posted image in vechiul job toata lumea avea propriul telefon pe birou, in noul job doar unii au Posted image

Sincer, am incercat sa ma gandesc la ce fel de job iti permite sa NU raspunzi la telefon.
Dupa ce am realizat ca inclusiv femeia de serviciu raspunde la telefon (uneori o sun sa-i spun sa NU atinga biroul meu sau ii las post-it-uri mai nou ) am zis ca o intrebare directa nu strica.

 MateiEvi, pe 10 august 2017 - 18:05, a scris:

Lasa tu ca ca nu sunt eu genul ala de om sa vorbesc/stabilesc ceva si apoi sa ma frece prin telefon ca este altceva de facut, in loc sa am in minte 1 singur lucru de facut sa il fac calumea... eu sa stau sa retin alte lucruri de parca sunt robot.

Pai tu nu esti genul dar ce faci daca clientul e genu care vrea sa schimbe/imbunatateasca ceva la fiecare 2-3 ore.

Nu ca ar fi ceva rau in asta dar atitudinea asta o intalnesc mereu la americani. Ei nu vor sa faca altceva in afara de ce-i in fisa postului dupa care se intreaba cum se face ca nu primesc avansarea pe care o astepau :D

#34
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Inainte de toate te rog eu sa nu mai stresezi ingrijitoarea, lasa femeia sa stearga praful si sa dea linistita cu matura fara sa fie sunata de tine.
Ai gasit metode sa stresezi si femeia care face curatenie... clar te iubeam ca colega.

Si cine mai munceste daca la 2-3 ori ore stai cu cate un tampit in telefon sa incerci sa intelegi ce vrea modificat?
Vrea sa fie gata astazi sau de Craciun? Ca pe mine nu ma deranjeaza, chiar nu ma grabesc.

Ai o fisa postul cu atributii, functii si sarcini, pentru aia este fiecare platit. Eu nu fac treaba ta si tu nu o faci pe a mea ca ma lasi fara treaba.
Nu vreau avansare, nu m-ar deranja sa imi taie si 1000 de lei din salariu, sa am eu programul care imi place si poate muncesc mai cu drag, asta daca poate sa fie posibil sa te duci la munca cu drag.

#35
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Hamdoulillah, pe 10 august 2017 - 17:46, a scris:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wDbNyXI8YRI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Dar tot un mare rahat de bou (a.k.a. bullshit) sunt Posted image
Da da sunt mandrii de asta Posted image ...parerea mea e ca angajatul il "modeleaza" pe sef Posted image

#36
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 Noua_pe_site, pe 10 august 2017 - 20:00, a scris:

Sincer, am incercat sa ma gandesc la ce fel de job iti permite sa NU raspunzi la telefon.
Dupa ce am realizat ca inclusiv femeia de serviciu raspunde la telefon (uneori o sun sa-i spun sa NU atinga biroul meu sau ii las post-it-uri mai nou ) am zis ca o intrebare directa nu strica.



Pai tu nu esti genul dar ce faci daca clientul e genu care vrea sa schimbe/imbunatateasca ceva la fiecare 2-3 ore.

Nu ca ar fi ceva rau in asta dar atitudinea asta o intalnesc mereu la americani. Ei nu vor sa faca altceva in afara de ce-i in fisa postului dupa care se intreaba cum se face ca nu primesc avansarea pe care o astepau Posted image
Repet, am un job in care se considera ca nu e nevoie sa am telefon.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate