Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Marche - Riviera del Conero

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
Pentru prima vacanta din toamna acestui an, am ales Italia - regiunea Marche cu plajele de pe Riviera del Conero (tarmul Adriaticii intre Ancona si Porto Potenza) si bineinteles cateva obiective culturale ce vor fi incluse in programul de dupa-amiaza.

Coordonate : transport cu avionul (Otopeni - Pescara cu WizzAir), cazare in Porto Recanati (7 nopti), masina inchiriata (Avis, aeroport Pescara).

Deocamdata, pe lista obiectivelor figureaza :
* plaje : Porto Recanati, Due Sorelle, Senigallia, Sirolo, Mezzavalle, Molo + mai la sud Grottammare si San Benedetto del Tronto
* obiective cultural-turistice in : Loreto, Ancona, San Marino, Urbino, Ascoli Piceno, Assisi, la limita si Perugia + pestera Frasassi.

Din experienta dvs., ce alte locuri interesante mi-ati recomanda ? Va rog sa ne limitam la Marche, Abruzzo, cel mult Umbria (am fost in Toscana si Emilia-Romagna, iar mai departe nu e cazul acum).

Va multumesc anticipat.

#2
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Gradara(100km),Civitanova(15km), Fermo(42km), Macerata(30km). Assisi, Urbino.

In zona Abruzzo, care e recunoscuta ca fiind foarte verde ai asa: Parco Nazionale d’Abruzzo, Lazio e Molise, Parco Nazionale del Gran Sasso e dei Monti della Laga, Parco Nazionale della Majella, Parco Naturale Regionale Sirente-Velino.

Vorba aia, in Italia e totul de vazut, depinde de interesele tale.
https://www.walksofi.../abruzzo-region

#3
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
gubbio- drumul intre perugia si gubbio e f frumos.
spello- e doar un satuc, dar tare frumos
spoleto (insa aici se ajunge f bine si cu trenul, din roma)
norcia  (parcul national monte sibillini)
cortona, arezzo, cascada del marmore- daca nu consideri ca te indepartezi prea mult de baza

#4
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
În afară de cele amintite deja, Gubbio e un "must".
Apoi, ângă San Marino ai şi San Leo şi Sansepolcro (cu Museo Civico)
Lângă Pescara şi cele 3 Parcuri Naţionale ai şi Chieti, San Clemente a Casauria, Râpele Scrimioni etc.
La Fabriano (unde sunt Peşterile Frasassi) este şi un muzeu al Filigranului, iar în Ancona nu rata Galleria Comunale Podesti (cu picturi de Tizian, Lotto, Maratta, Guercino etc.).
La Ascoli, în Palazzo Comunale e organizată altă pinacotecă bogată (Reni, Tizian, Luca Giordano, Maratta etc.)
Şi muzeele arheologice din cele 2 oraşe cu "A" pot fi interesante.

Şi mai sunt şi altele, timpul să-ţi ajungă ...


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 10 August 2017 - 17:22.


#5
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
Va multumesc tuturor, apreciez cum se cuvine toate sugestiile !
Cu cat ma documentez mai mult, cu atat gasesc alte si alte atractii turistice; evident, nici daca as avea posibilitatea sa fac 10 vacante/an, nu as avea suficient timp sa vad tot ...
Italia este cea mai "completa" tara dintre cele pe care le-am vizitat pana cum (app. 25); desi imi doresc mult sa vad cateva locuri spectaculoase din America de Nord, aman in fiecare an - mai am atatea de vazut in Europa, incat nu ma indur sa aloc timp pentru alte destinatii mai indepartate.

Va doresc sanatate si vacante grozave !

#6
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 sdrc, on 11 august 2017 - 09:08, said:

... imi doresc mult sa vad cateva locuri spectaculoase din America de Nord, aman in fiecare an ...

Nu mai amâna, e păcat. Europa e colea, aproape, cât suntem tineri şi în putere ar trebui mers cât mai departe.
Vezi postările mele din 2015, rezumatele începînd de la postul #623, iar pozele începînd de la postul #631.


Sănătate şi tcb !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate