Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

BMW X3 xDrive sau Mercedes GLC 250 4matic sau Audi Q5

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
care sa o cumpar ?

- benzina
- transmisie automata, integrala
- SUV sau SAV sau cum ii mai zice
- noua
- AC
- 40-50 mii km / an, masiv cruise control
- asfalt, no offroad (poate cativa km prin zona Valea Calugareasca, dar batatoriti bine)
- comoda de condus
- comoda de urcat si coborat
- 80% cu 2 persoane
- 60% parcata in garaj
- deci dotare strict utilitara
- geamuri electrice
- deschidere de la distanta
- pe cat posibil conducere pe lumina
multumesc

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
Tracțiune integrală pentru asfalt? Poate doar dacă vrei să participi la campionatul national de viteza în coastă.

#3
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Eu unul as merge pe Audi Q5 pt transmisia S-Tronic si pt. tractiunea integrala care cred ca este peste BMW si Mercedes. Interiorul la Mercedes nu e pe gustul meu, BMW-ul arata foarte bine atat interior cat si exterior, insa Audi Q5 cred ca e cea mai completa masina din cele 3. Vrei neaparat benzina?

Edited by shadow_x3x, 10 August 2017 - 14:18.


#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,818
  • Înscris: 13.07.2011
glc este mult superioara q5 si x3. X3 sta cel mai prost.

Te duci si faci un testdrive cu GLCul si o sa vezi diferenta.

#5
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

 avenirv, on 10 august 2017 - 14:05, said:

- 40-50 mii km / an, masiv cruise control
Peste 5-6 ani o poti vinde lejer cu 79,990km! Posted Image
Aviz amatorilor!

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,818
  • Înscris: 13.07.2011
iti pot spune pentru ca m-am urcat in toate trei, Mercedes Benz GLC220C 4Matic, BMW X3 xDrive20d, Audi Q5 2.0TDI Quattro. Trebuie sa mentionez faptul ca erau modelele din 2016, deci noul model facelift nu il pot lua in considerare.

BMW in spate, deoarece a fost ultima generatie a modelului respectiv. La viteze mari sunetul exterior este destul de puternic, materialele sunt slabute, iar design-ul exterior dezamageste.
Audi sta in punctul fonic excelent, poate chiar cel mai bine, calitatea materialelor este superioara BMW dar mai slaba ca in Mercedes. S-Tronic este ok, plus daca iti iei suspensii comfort adaptibile, este tare, dar costa un ban in plus.
Mercedes-ul mi-a placut cel ma mult din punct de vedere interior/exterior, materialele interioare sunt cele mai calitative, cutia schimba incredibil de bine, nu exista masina sa concureze cu o cutie automata Mercedes, plus ca are 9 trepe.

Mercedes-ul este ceva mai mic interior cat si in portbagaj decat concurenta, in schimb comfortul este enorm si calitatea masini superioara.

Edited by business11, 10 August 2017 - 14:42.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
1. Mergi si faci test drive.
2. Configurezi cum vrei masina, cu dealerul.
3. Alegi ce iti place.

Banuiesc ca doresti 2l benzina, dar apoi sa nu te plangi cand vrei sa o vinzi sau la consum.
Eu iti recomand X3 sau GLC diesel, mai ales la 40-50Km/an!

#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 business11, on 10 august 2017 - 14:22, said:

glc este mult superioara q5 si x3. X3 sta cel mai prost.

Te duci si faci un testdrive cu GLCul si o sa vezi diferenta.
Doar ca fapt divers, de unde le scoateti oameni buni? Cum ai constatat tu ca X3 sta cel mai prost? Esti vreo somitate in materie de-ti dai cu parerea atat de convingator? Pari atat de sigur pe tine ca e clar ca nu stii prea multe.

Toate 3 modele sunt masini exceptionale. Fiecare insa are particularitatile ei. Este o prostie sa spui ca aia e mai buna ca cealalta.

#9
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Nu trebuie sa fii somitate. Te urci in ele, pipai, te uiti si iti dai cu parerea. Nu am mers fix cu masinile vizate de initiator, dar am testat destul de mult: BMW M3, Audi S5, Mercedes C63s si dpdv al calitatii la interior fix asta e impresia. La BMW calitatea materialelor e sa zicem decenta, dar designul invechit trage totul in jos. Audi-ul si Mercedes-ul sunt semnificativ mai in fata, cu un plus pentru Audi intre cele doua testate de mine. In rest, la 40-50k km pe an nu vad niciun motiv pentru un motor pe benzina.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,818
  • Înscris: 13.07.2011

 serginho74, on 10 august 2017 - 14:44, said:

Doar ca fapt divers, de unde le scoateti oameni buni? Cum ai constatat tu ca X3 sta cel mai prost? Esti vreo somitate in materie de-ti dai cu parerea atat de convingator? Pari atat de sigur pe tine ca e clar ca nu stii prea multe.

Toate 3 modele sunt masini exceptionale. Fiecare insa are particularitatile ei. Este o prostie sa spui ca aia e mai buna ca cealalta.

comparand intre cele 3, BMW-ul sta cel mai prost, modelul din 2017 nu l-am condus, modelul din 2016 da. La viteze ridicate izolatia fonica este slaba, calitatea materialelor mi se pare scazute in comparatie cu Audi/Mercedes plus design-ul invechit (fiind ultimul model al generatiei). In schimb BMW-ul ofera mai mult loc interior si in spate. Mercedes-ul are o cutie automata incredibila, in spate si in portbagaj mai mic ca si concurenta. Audi are o suspensie pe care o poti seta, costa cateva mii in plus, dar face diferenta.

Si da, cu siguranta ca poti face un top intre cele 3, ar fi o prostie sa afirmam ca toate masinile sunt bune si egale.

Edited by business11, 10 August 2017 - 14:53.


#11
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Adm, on 10 august 2017 - 14:43, said:

1. Mergi si faci test drive.
2. Configurezi cum vrei masina, cu dealerul.
3. Alegi ce iti place.

Banuiesc ca doresti 2l benzina, dar apoi sa nu te plangi cand vrei sa o vinzi sau la consum.
Eu iti recomand X3 sau GLC diesel, mai ales la 40-50Km/an!

multumesc pt sfat.
dar daca se inrautateste cu adevarat viitorul dieselului cum va fii atunci cu vanzarea ?

#12
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Uita-te la modelul nou de X3 si mai vorbim.
Si strict la masinile din comparatia asta, da, toate sunt bune si egale, insa fiecare cu particularitatile ei. Ca tie, subiectiv, iti poate placea mai mult una sau alta, e altceva. Dar daca e sa fii obiectiv, acum dupa ce a iesit noul X3, o sa spui ca arata cel mai bine la interior si exterior, ca iau pus un parbriz special pentru atenuare fonica, ca celelalte sunt mai vechi ca design, etc. Ori cand vorbim de design, e chestie de gust. Mie imi plac toate 3 de exemplu.
S-a vorbit ca suspensia adaptiva pe Merc e cea mai confortabila. Ai testat suspensia adaptiva pe X3? Pai nu... dar na, hai sa ne dam cu parerea (nu ti-o spun la modul personal sau ironic ci ca o constatare).

Pentru mine dinamica (modul cum masina sta pe viraje si ansamblul motor-transmisie) este pe primul loc. Abia dupa aceea urmeaza design, materiale si alte cele.

Doar ca fapt divers:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5GHC4cy-TMA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by serginho74, 10 August 2017 - 15:09.


#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Masina electrica e o utopie inca, pt ca sunt multe probleme de rezolvat.
Pe scurt, inca nu e momentul sa te panichezi. Gandeste.

#14
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Adm, on 10 august 2017 - 14:43, said:

1. Mergi si faci test drive.
2. Configurezi cum vrei masina, cu dealerul.
3. Alegi ce iti place.

Banuiesc ca doresti 2l benzina, dar apoi sa nu te plangi cand vrei sa o vinzi sau la consum.
Eu iti recomand X3 sau GLC diesel, mai ales la 40-50Km/an!

multumesc, dar NU diesel, parca am scris si la conditii.

multumesc tuturor.

- criteriul confortului este foarte important.
- nu se va merge cu 150/h.
- nu diesel.
- automata.
- AC.
- asfalt 99% cu exceptia cum am zis pe la valea calugareasca 40-50 km/luna.
- 80% din timp 2 persoane.

multumesc din nou.
deci parca batalia este intre Mercedes si BMW.

#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Daca nu ar fi problema consumului si eu as lua benzina cu ochii inchisi.
Mai ales sa fie cu turbo. Am si cuplu si rafinament si performanta si orice. Din pacate consuma mult benzinarele, mai ales pe masini mari, grele.

Uita-te la noul X3, o sa-ti placa. In septembrie parca se lanseaza in Romania dar am avut ocazia sa-l butonez deja si e super masina. Ce-i drept, e si scumpa ca naiba.

#16
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
E comic topicul. Pai mai toate se duc spre 50 k euro configurate frumos, si tu vii sa intrebi pe un forum? Adica eu unul merg si fac drivetest, ca trebuie sa imi placa mie. Nu intreb 100 insi  din care probabil 90 nici nu s-au urcat in masinile respective. :))) glumesti, asa-i?


#17
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
GLC cu ochii inchisi. Apropo  GLC 250 4matic e motorul de 2L turbo si eu am reusit la drum lung si consum de 7,9l/100km (in general afara ma duc spre 9 ca nu merg prea linistit). In Bucuresti 12-13 in trafic. Masina merge excelent. Mare grija la oglinzi ca le fura si daca sunt inscriptionate.

#18
andrey_r

andrey_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 20.12.2008
Arunca o privire și la Alfa Stelvio, 2.0 benzina 280cp, e o mașină interesanta și se încadrează perfect în cerintele tale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate