Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Demolare zid apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,518
  • Înscris: 16.03.2007
Ba, Nostradamus... daca te simti in mana cu previziunile, joaca la loto.

Edited by laffin, 09 September 2017 - 08:37.


#74
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
Vom vedea noi la cutremur! http://stirileprotv....ta-in-lege.html

#75
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005

View Postleusteanul, on 09 septembrie 2017 - 10:38, said:

Vom vedea noi la cutremur! http://stirileprotv....ta-in-lege.html

Mare dreptate ai, prostia se plateste!! Pacat ca multi oameni nevinovati vor avea de suferit din cauza imbecilitatii unora si a delasarii autoritatilor!!!

#76
adri_claudia

adri_claudia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.10.2018
buna seara,
as avea o intrebare: daca as vrea doar geamurile de lemn sa le scot de la camera si bucatarie pentru a creea un spatiu mai mare cu balconul, insa fara a umbla(sparge ) deloc la constructie ,grinzi, , etc si atunci trebuie autorizatie?

#77
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
Da.

#78
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009

View PostMRM30, on 10 august 2017 - 12:19, said:

Buna ziua. As dori si eu sa renovez apartamentul si nu as vrea sa pastrez toti peretii cum sunt acum ...
Mai exact, as vrea sa demolez o baie (peretii baii nefiind de rezistenta) si un zid care este intre baie si bucatarie. Din ce m-am interesat, acel zid este de rezistenta, iar blocul este din placi (construit in 90-92, dupa revolutie) ...

Din ce am aflat pana acum acel perete (cel dintre baie si bucatarie), fiind de rezistenta, poate fi demolat doar daca este din caramida.
Sunt vreo 5-7 apartamente pe scara mea care deja au spart acel zid. Dar din ce am inteles, eu nu pot face acelasi lucru. Mi-a spus cineva ca ei s-ar putea sa nu fi avut cadastrul facut, ori au facut pe riscul personal ...

Eu am cadastrul facut asa cum sunt peretii acum, blocul e din placi, iar zidul este de rezistenta. Am vreo sansa sa demolez legal acel zid ? Multumesc anticipat !


Asta e de salvat si folosit cand mai lauda cineva rezistenta la cutremur a blocurilor vechi.

#79
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postadri_claudia, on 02 octombrie 2018 - 19:52, said:

buna seara,
as avea o intrebare: daca as vrea doar geamurile de lemn sa le scot de la camera si bucatarie pentru a creea un spatiu mai mare cu balconul, insa fara a umbla(sparge ) deloc la constructie ,grinzi, , etc si atunci trebuie autorizatie?

Nu te poate opri nici naiba sa,ti schimbi geamurile

Le scoti pe alea vechi
Si cand ai bani le pui pe alea noi

Totusi, realizezi ca e o idee extrem de proasta sa,ti extinzi spatiul de locuit on balcon?

Nu ai izolatie, placa balconului nu e gandita la ce incarcaturi pun oamenii in prezent, zidiri, izolari, inchideri termopan, aragaz, caanaapele etc
Alergati dupa cativa 3xtra mp si la sfarsit o sa pagubiti

Complicatii cu infiltrari, condens, lege etc

#80
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Depinde şi de cum e construit balconul. Unele balcoane sunt băgate total sau parţial în interior, astfel încât planşeele pot prelua greutăţi mai mari.
În alte cazuri atârnă slab   :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate