Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Demolare zid apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,031
  • Înscris: 09.08.2005
OFF
Spatele puternic îi va folosi la cutremur să țină planșeul...

ON
Chestia cu nu pățești nimic e fix pînă te reclamă careva la ISC și apar ăia - ăsta fiind doar aspectul financiar. Cel cu rezistența se va vedea doar la momentul acțiunii.

#56
MRM30

MRM30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.08.2017
@DJPocaitul , De la cei care se ocupa de asa ceva mi s-a spus ca pot daca zidul este din caramida. Bineinteles dupa ce o sa faca ei un studiu, iar apoi o sa trebuiasca sa platesc suma de 3.000 de lei pt. asta si inca 3.000 pt. un nou cadastru. Dar blocul este din placi de beton si de asta am facut topicul, daca exista cumva o solutie LEGALA ...

@Ion_de_la_Raion , Nu vreau sa fac asa pt. ca ar exista probleme la vinderea apartamentului, in caz ca as vrea asta vreodata ...

P.S. Unii nici dupa 4 pagini vad ca ei nu au inteles ca vreau sa fac totul legal si inca lasa comentarii aiurea ...

Eu caut doar o "chichita" in lege sa pot face asta legal. V-am explicat pe mine ma incurca faptul ca am cadastru si faptul ca zidul e din placi. Daca nu aveam cadastru il puteam sparge chiar daca e din placi. Daca era din caramida il puteam sparge oricum (cu aprobare de la primarie evident). Cum eu am aceste 2 "probleme", nu pot face asta ... Pur si simplu altii in acelasi bloc au putut sparge legal si eu nu.

Din punct de vedere fizic (ceea ce e cel mai important), vreau sa fac acelasi lucru, dar ma lovesc de birocratie, ca vezi doamne eu am deja cadastru ...

Edited by MRM30, 11 August 2017 - 13:24.


#57
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postradunic, on 11 august 2017 - 12:34, said:

Chestia cu nu pățești nimic e fix pînă te reclamă careva la ISC și apar ăia - ăsta fiind doar aspectul financiar. Cel cu rezistența se va vedea doar la momentul acțiunii.

La ISC am reclamat eu. Stii ce au spus ? Nu tine de noi.

#58
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostIon_de_la_Raion, on 11 august 2017 - 13:31, said:


La ISC am reclamat eu. Stii ce au spus ? Nu tine de noi.
la fel zic si cei de la politia locala...

#59
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu, cei de la politia locala (ca acolo a ajuns in final cererea mea) au spus ca "asa a cumparat dom'le apartamentul si ca nu-i trebuie autorizatie pentru asta". Aiurea, inainte a stat o baba de 100 ani acolo, nu era trapa.

#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
chiar si asa daca nu este conform cu proiectul trebuie refacut sau obtinuta autorizatie de contructie si intrat in legalitate.

#61
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,031
  • Înscris: 09.08.2005

View PostMRM30, on 11 august 2017 - 13:23, said:

@DJPocaitul , De la cei care se ocupa de asa ceva mi s-a spus ca pot daca zidul este din caramida. Bineinteles dupa ce o sa faca ei un studiu, iar apoi o sa trebuiasca sa platesc suma de 3.000 de lei pt. asta si inca 3.000 pt. un nou cadastru. Dar blocul este din placi de beton si de asta am facut topicul, daca exista cumva o solutie LEGALA ...

@Ion_de_la_Raion , Nu vreau sa fac asa pt. ca ar exista probleme la vinderea apartamentului, in caz ca as vrea asta vreodata ...

P.S. Unii nici dupa 4 pagini vad ca ei nu au inteles ca vreau sa fac totul legal si inca lasa comentarii aiurea ...

Eu caut doar o "chichita" in lege sa pot face asta legal. V-am explicat pe mine ma incurca faptul ca am cadastru si faptul ca zidul e din placi. Daca nu aveam cadastru il puteam sparge chiar daca e din placi. Daca era din caramida il puteam sparge oricum (cu aprobare de la primarie evident). Cum eu am aceste 2 "probleme", nu pot face asta ... Pur si simplu altii in acelasi bloc au putut sparge legal si eu nu.

Din punct de vedere fizic (ceea ce e cel mai important), vreau sa fac acelasi lucru, dar ma lovesc de birocratie, ca vezi doamne eu am deja cadastru ...

Să sistematizăm o leacă informațiile:
varianta 1 - e zid de rezistență. Că e din cărămidă, din beton, cu cadastru sau fără, e irelevant. Criteriul e "rezistență". Se poate da jos doar după ce se face o expertiză care va spune cu ce și cum îl înlocuiești pentru a nu slăbi clădirea. În cazul unui apartament măsurile care trebuie luate nu merită investiția.
varianta 2 - nu e zid de rezistență. Iarăși nu e relevant materialul sau cadastrul. Oricum trebuie să faci expertiză. Singura diferență față de cazul anterior e că nu va trebui să consolidezi blocul.
Concluzie - nu există chichițe. Chiar dacă nu ai fi avut cadastru nu te-ai fi putut atinge de structură după cum îți trăznește.

#62
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postarg, on 11 august 2017 - 14:21, said:

chiar si asa daca nu este conform cu proiectul trebuie refacut sau obtinuta autorizatie de contructie si intrat in legalitate.

Si daca nu o face, unde mergi mai departe ?

#63
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 11 august 2017 - 16:33, said:


Si daca nu o face, unde mergi mai departe ?
Stiu un caz mai vechi din Bucuresti , unde a fost obligat sa consolideze . prin Titan , acum mai bine de 10 ani ...poate sint si altele .
Mergi la ISC , ca te rup aia si nu scapi.

#64
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Tocmai asta spun. Nu fac nimic, sint corupti.

#65
MRM30

MRM30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.08.2017
@ radunic , Am mai spus de cateva ori si o repet. Atat la primarie cat si la cei care ofera autorizatiile de demolare mi s-a spus ca daca zidul e din placi nu imi vor da aprobare si voi plati cei 3000 de lei de pomana, in schimb daca era de caramida o primeam fara probleme sau tot din placi, dar nu de rezistenta ...

#66
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 11 august 2017 - 19:49, said:

Tocmai asta spun. Nu fac nimic, sint corupti.
Ai tras tu concluzia !?

#67
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cu hartia de la ei in fata, da.

#68
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,031
  • Înscris: 09.08.2005
Autorizațiile le emite doar primăria pe baza proiectului. Dacă proiectul conține o expertiză tehnică din care rezultă că poți demola zidul primăria nu are baza legală să refuze emiterea autorizației indiferent din ce e făcut zidul ăla.
Cetățenii cu care ai vorbit fie sînt pe alături, fie au vrut să scape de tine.

#69
MRM30

MRM30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.08.2017
Pai nu intelegi ca nu am vorbit doar la primarie ? Acea "expertiza tehnica" de care vorbesti va spune ca nu pot demola ...

#70
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,031
  • Înscris: 09.08.2005
Am înțeles că ai discutat cu potențialii viitori experți dar cetățenii în cauză nu pot emite o opinie fundamentată înainte de a face expertiza. Dacă au decis deja doar din vorbe asta se cheamă scoatere din burtă sau nu vor să-și asume răspunderea.
O expertiză făcută profesionist va da un răspuns din cele două  următoare:
- peretele nu se poate demola sub nicio formă dat fiind că ... aici vor fi înșirate motivele care rezultă din calcule.
- peretele se poate demola cu condiția să se execute următoarele ... aici vor fi înșirate măsurile de consolidare care trebuie făcute.

Altfel - îi înțeleg că preferă să zică nu. Legislația îi ține răspunzători pe inginerii proiectanți pe toată durata de viață a clădirii. Dacă pică, ei sînt primii care dau cu subsemnatul.

#71
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
Reclamatie la ISC. Cei care nu au proiect si S-AU ATINS de pereti, de rezistenta sau nu, vor lua amenzi. Au fost reclamati la ISC si s-au linistit baietii din scara care si-au demolat pereti dupa bunul plac, chiar daca nu erau de rezistenta. SI cand au venit baietii de la ISC in control , s-a lasat cu amenzi de la 4000 de lei de fiecare  de vorbeau limbi straine!! Posted Image)) Prin urmare, fara proiect sunteti mancati  iar cei care ati facut-o, asteptati-va ca in viitor sa prindeti un baiat destept pe scara, care sa stie unde sa reclame si pregatiti portofelele.  Ca veti avea nevoie de ele, va garantez!! O simpla reclamatie on line, la ei e de ajuns ;) http://www.isc-web.ro/ si vin in control, e testata treaba!!!

Edited by Silviudeep, 04 September 2017 - 11:59.


#72
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Demolati baieti, demolati, ca vine cutremurul si le rezolva pe toate! Blocurile comuniste sunt facute șvaițer, asa ca ce mai conteaza un perete in minus? Oricum multe se vor prabusi ca un castel din carti de joc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate