Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Demolare zid apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

 MRM30, on 10 august 2017 - 13:10, said:


@adisz, Apartamentul a fost cumparat de nou in 1992. Orice lucru are o explicatie, nu trebuie sa te ambalezi asa ...

Eu nu ma ambalez,Chiar deloc.Si raman la parerea mea ca nici tu si nici aia care bocaniti si daramati pereti fara nici o noima,doar ca sa aveti cu o buda mai mult sau mai putin,nu meritati sa locuiti in acest blocuri.Pacat ca autoritatile nu-si fac datoria asa cum ar trebui in asemenea cazuri.Si nu-i trebuie sa te superi pe mine.
Te intreb ceva:de ce nu poti lasa aparamentul asa cum este si daca doresti o alta compartimentare,de ce nu-ti cumperi asa ceva?Repet,renovare nu inseamna baros,dalta si moloz dupa cum il taie capul pe fiecare.Inseamna o zugraveala noua,un parchet nou,etc.
Aici ma opresc.
Faci cum vrei si cum te taie capul si cum te lasa constinta.

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Blocul e o ditamai constructia, comuna
Nu afectezi doar patratelul tau, ci intreaga structura.

Sa nu fim mai catolici decat papa.

Daca peretele e de BCA, asa cum erau pe vremuri unii pereti de la baie sau bucatarie, atunci il poti darama fara probleme.
E ca si cum ai da jos un perete de rigips.

Daca peretele e de beton, stai potolit! Toti inconstientii su sparte mai ales trecere dintre bucatarie si balcon.

#21
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Lăsați omul în pace, nu auziți că blocul e indestructibil și nu se dă căzut?

#22
MRM30

MRM30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.08.2017
Renovarea poate insemna ambele la un loc, nu doar schimbarea parchetului ...

Iar de spart vreau pt. ca e genul de apartament cu 3 camere, 2 bai, 2 balcoane in care atunci cand intri te lovesti de acea baie. Parca intri intr-o garsoniera, asa de mic e spatiul la intrare ...

Pe langa asta are si un hol de 7-8 metri lungime, iar latimea e undeva la 1.7 cam asa, deci foarte lung si subtire ...

De vandut as vinde doar daca ar fi vorba sa ne mutam in alt oras, ceea ce nu e cazul acum. Ca zona dupa contruirea mall-ului e mai buna decat centrul din punctul meu de vedere, fiind fix intre, ajungi cam in 5 minute la mall si 8-10 in centru (pe jos), deci nu as vinde ca sa ma mut altundeva in oras ...

Iar de demolat nu voi demola decat daca voi primi autorizatie de demolare, de la oameni care se pricep mai mult decat cei care lasa comentarii rautacioase pe aici. Nu vreau probleme nici cu legea si nici sa nu mai pot vinde niciodata ...

Edited by MRM30, 10 August 2017 - 13:48.


#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 Adm, on 10 august 2017 - 13:40, said:

Daca peretele e de BCA, asa cum erau pe vremuri unii pereti de la baie sau bucatarie, atunci il poti darama fara probleme.
E ca si cum ai da jos un perete de rigips.
repet daca peretele despartitor nou il faci cu 5cm fata de cel  vechi trebuie autorizatie de constructie.

Edited by arg, 10 August 2017 - 13:50.


#24
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 Adm, on 10 august 2017 - 13:40, said:

Daca peretele e de BCA, asa cum erau pe vremuri unii pereti de la baie sau bucatarie, atunci il poti darama fara probleme.
E ca si cum ai da jos un perete de rigips.

Nu e deloc asa. Acei pereti din BCA sau caramida, chiar daca nu sunt de rezistenta, au rol in disiparea energiei la un cutremur. Multe constructii pe cadre au rezistat in 1977 tocmai datorita acelor pereti nestructurali care nu au fost demolati de proprietari. Altfel ar fi fost mult mai multe prabusiri. Si nu vorbesc doar de blocurile interbelice.
Mai multe detalii despre rolul acestor pereti de caramida sau BCA se pot gasi in cartea "Cutremurul de pamant din Romania de la 4 martie 1977", de acolo am in principal aceste informatii.

Edited by sergiu_psc, 10 August 2017 - 13:52.


#25
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Ai luat in viata ta o autorizatie de constructie? Pierzi ani din viata! Bunul simt ajuta.

Noi nu putem trece strada de focul Mercedesului de la semafor!

@sergiu_psc - aveam perete de BCA de cca 10cm latime intre baie si dormitor.
Pt ca de la curent se trantea usa de la baie, acel perete de BCA (ranforsat cu plasa de fier) ajunsese crapat tot.
Se curba la fiecare trantire de usa.

Avand in vedere cate zeci/sute de tone au adaugat fiecare roman cu gresie si faianta/apartament/mobilier, peretii de bca sunt placebo dpdv al rezistentei.

Peste drum era un bloc facut in ultimii ani ai comunismului, si era pe cadre umplut cu BCA.
La ultimul etaj se ajunsese in asa hal, incat din cauza infiltratiei i-a cazut o caramida si se vedea in casa.

Calitate monsieur...

#26
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De ce ai vrea sa demolezi peretele dintre baie si bucatarie? Vrei sa faci open space pe invers?
Nu, nu poti face asta nici 1% legal.

#27
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am inlouit acel perete cu gips-carton pt ca exista riscul sa pice.
La Bucatarie, cam tot blocul a facut open space, unind bucataria cu holul.
Dupa revolutie era la mare moda.
Peretii erau strict de BCA subtire, pt delimitare camere.

#28
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

 Adm, on 10 august 2017 - 14:04, said:

Eu am inlouit acel perete cu gips-carton pt ca exista riscul sa pice.
La Bucatarie, cam tot blocul a facut open space, unind bucataria cu holul.
Dupa revolutie era la mare moda.
Peretii erau strict de BCA subtire, pt delimitare camere.
Peretii mei rup orice burghie :D

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 Adm, on 10 august 2017 - 13:52, said:

Ai luat in viata ta o autorizatie de constructie? Pierzi ani din viata! Bunul simt ajuta.
stiu cat de greu se obtine o autorizatie, dar are rostul ei.
am pereti din fasi de bca (cca 8cm grosime), i-am imbracat in rabiz si multibat, se rupe usa ei tot nu au nimic...

peretele vechi din bca imbracat in multibat cu rabitz pe ambele fete + plasa din fibra de sticla in glet e mult mai rezistent decat rigipsul.

la mine in bloc s-au parat unii pe altii si pentru demolat perete din bca de la bucatarie unul si-a luat amenda, altul nu ca avea autorizatie, iar altul care nu terminase a pus rigips si a scapat de amenda.

Edited by arg, 10 August 2017 - 14:11.


#30
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Defectele care apar sint in grija exclusiva a proprietarului care are obligatia sa intretina/repare  constructia pe toata durata ei .
Modificarile de spatiu de orice natura , se fac numai cu autorizatie de constructie , apoi anuntate la taxe si impozite .
Sau , cum stiu un caz , avea unul o casa " vagon " trei camere . Una trebuia reparata , zugravita ... acum sta in doua . A darimat camera !
....dar asta este o lume nebuna !!!

#31
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
@Adm - Din teorie ai perfecta dreptate, nu ar trebui sa se simta absolut nicio diferenta cu sau fara acele ziduri. Dar practica a aratat ca nu e asa. In cartea pe care am pomenit-o sunt multe informatii interesante pentru cine e pasionat de subiect.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 sergiu_psc, on 10 august 2017 - 14:12, said:

@Adm - Din teorie ai perfecta dreptate, nu ar trebui sa se simta absolut nicio diferenta cu sau fara acele ziduri. Dar practica a aratat ca nu e asa. In cartea pe care am pomenit-o sunt multe informatii interesante pentru cine e pasionat de subiect.
cand ai pereti din beton de 18-20cm grosime, beceaurile alea sunt un kk, nu preiau nimic din contra trebuie sa le ancorezi bine sa nu cada in cap la sobolani.

Edited by arg, 10 August 2017 - 14:15.


#33
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Stan patitu aici,

Am demolat un perete intre debara si bucatarie de 7cm grosime. Cu autorizatie, totul legal. Inceput in martie 2016 si nici acum nu am terminat. Ce e drept, astept ultimul act de edificare a constructiei de la Primarie pentru a putea face cadastru si intabularea. Sincer? Daca stiam de la inceput in ce ma bag, lasam asa cum era. Prea MULT stres, timp si bani cheltuiti.

PS: Este fix aceeasi procedura ca si cum ti-ai face o casa noua. Asta ca sa stii in ce te bagi. Spor...

Edited by wzrdro, 10 August 2017 - 14:20.


#34
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011

 MRM30, on 10 august 2017 - 13:46, said:

.

De vandut as vinde doar daca ar fi vorba sa ne mutam in alt oras, ceea ce nu e cazul acum. Ca zona dupa contruirea mall-ului e mai buna decat centrul din punctul meu de vedere, fiind fix intre, ajungi cam in 5 minute la mall si 8-10 in centru (pe jos), deci nu as vinde ca sa ma mut altundeva in oras ...


Sa nu-mi spui ca stai in zona parklake . Sper ca nu suntem vecini :))

#35
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Tara lu' Stan si Bran. Te pun sa umblii un an si jumatate dupa acte ca sa darami un rahat de paravan (ca ala nu e perete) si apoi tot ei se mira de ce face lumea modificari ilegal.

Stati linistiti, la un cutremur masiv nu o sa se darame blocurile ca au facut oamenii open space. O sa se darame ca multi ani blocurile au stat cu subsolurile inundate si au fierul din structura de rezistenta ruginit deci se va rupe direct de la temelie, ca s-au furat materiale la constructie, ca s-au facut prost (astea rezistente de dupa '77 nu inseamna ca sunt si bune), ca sunt vechi si crapate, ca multe.

Edited by Friskey, 10 August 2017 - 14:34.


#36
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 MRM30, on 10 august 2017 - 13:10, said:

Va garantez eu ca blocul meu e mult peste 80% dintre cele construite in Bucuresti, si poate chiar peste blocul in care locuiti voi acum
Daca zici ca si restul vecinilor au daramat jumatate de bloc,poti zice ca A FOST peste 80% dintre etc....Acum blocul ala se mai tine in plasa de rabitz de pe pereti.Si totusi ce-i cu moda asta de a culca toti peretii?Sigur nu vindeti"ferul" din betoane?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate