Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Demolare zid apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
MRM30

MRM30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.08.2017
Buna ziua. As dori si eu sa renovez apartamentul si nu as vrea sa pastrez toti peretii cum sunt acum ...
Mai exact, as vrea sa demolez o baie (peretii baii nefiind de rezistenta) si un zid care este intre baie si bucatarie. Din ce m-am interesat, acel zid este de rezistenta, iar blocul este din placi (construit in 90-92, dupa revolutie) ...

Din ce am aflat pana acum acel perete (cel dintre baie si bucatarie), fiind de rezistenta, poate fi demolat doar daca este din caramida.
Sunt vreo 5-7 apartamente pe scara mea care deja au spart acel zid. Dar din ce am inteles, eu nu pot face acelasi lucru. Mi-a spus cineva ca ei s-ar putea sa nu fi avut cadastrul facut, ori au facut pe riscul personal ...

Eu am cadastrul facut asa cum sunt peretii acum, blocul e din placi, iar zidul este de rezistenta. Am vreo sansa sa demolez legal acel zid ? Multumesc anticipat !

#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Concentreaza-te:

perete rezistenta - demolez
frana masina - tai conductele.

#3
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Nu. Asa ar fi normal...

#4
adytzoi

adytzoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.06.2010
Da nu-i mai fain daca demolezi din peretii exteriori ? Poti sa iti faci terasa din sufragerie ! Boss de Boss....

#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Eu as lasa asa cum e si i-as actiona in instanta pe vecinii aia pe care si-au demolat zidurile de rezistenta.
Nu m-as simti in siguranta in acel bloc in cazul unui cutremur.
Niciodata nu am inteles de ce tin asa de tare unii sa-si faca din bloc casa. Lasa-l asa in plm. Daca te tine portofelul, i-ati teren si-ti faci casa cum vrei tu.
Sunteti ca aia ce si-au luat Dacia 1310 si apoi o tuneaza in toate directiile avand impresia ca au Mercedes.

#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Ce poate fi mai plăcut să fi la masa și să-l vezi pe unu cum se caca.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Iata ce scrie in legea 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari:
Art. 11. - (1) Proprietarul poate aduce imbunatatiri sau modificari proprietatii sale individuale, cu respectarea prevederilor legale referitoare la autorizarea de catre autoritatea publica locala a modificarilor constructive, fara a pune in pericol integritatea structurala a cladirii sau a altor proprietati individuale.
(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari.

Asadar dv. puteti face orice modificare NUMAI DUPA CE obtineti autorizatia de la primarie fara a avea nevoie de vreo semnatura de la asociatia de proprietari.

Dacă intenţionaţi să faceţi modificări în apartament, să spargeţi sau să construiţi pereţi sau să vă extindeţi locuinţa în spaţiile comune (mansardă, uscătorie), aveţi nevoie de o autorizaţie de construcţie de la primărie. În caz contrar, veţi fi obligat să refaceţi structura iniţială sau riscaţi amenzi usturătoare mai ales ca aveti deja cadastul facut.

Totusi - se pot da autorizaţii de modificare in apatament dacă în condiţiile în care persoana respectivă vine cu un proiect, un atestat, o formă prin care un expert în construcţie spune că acea lucrare nu impetează asupra rezistenţei imobilului. Deci, dacă acel perete este un perete despărţitor, de cele mai multe ori se primesc acele autorizaţii, pentru că nu afectează rezistenţa, dacă este un perete de rezistenţă NU SE PRIMESTE o astfel de autorizaţie.
Mai mult - Dacă lucrarea vizează şi proprietatea comună a scării, de exemplu pereţii comuni cu holul sau cu casa scării, aveţi nevoie şi de aprobare de la conducerea asociaţiei de proprietari.

Bonus - Chiar daca nu vorbim despre pereti de rezistenta, in majoritatea apartamentelor in care se fac modificari, structura devine complet instabila si blocul se subrezeste.
In cazul unui cutremur (mai mititel asa) BYE BYE

#8
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 MRM30, on 10 august 2017 - 12:19, said:

Am vreo sansa sa demolez legal acel zid ? Multumesc anticipat !

NU.

Dar daca esti dragut poti sa ne spui si noua care si unde e blocul ala cu 5 sau 7 pereti de rezistenta daramati?
Asa sa ne ferim sa fim in jurul lui in caz de un cutremur sau si mai rau si doamne fereste sa cumpere cineva un apartament acolo.

#9
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Cum sa fie demolat daca e de rezistenta? Cine ti-a zis ca daca e de caramida poate fi dat jos.
Ce ma bucur ca nu suntem vecini...

Fratilor, LASATI peretii in pace, chiar daca nu sunt de rezistenta, ca si aceea, prin masa pe care o au, isi aduc aportul la momentele de inertie pe cele doua directii ale cladirii.
Si au rostul lor la intretesere.

Iti dai seama ca daca si altii au facut aceeasi greseala, ce carenta grava este acolo? Cat de afectata (slabita) este  strucrtura de rezistenta?
Chiar daca "scapa" si poate "trece" sa zicem de un cutremur major, mult nu va mai avea.
E ca un effect de domino: efectele se induc si cresc. Si la un moment dat: colaps.

Ca sa nu mai zic ca, chiar la tine in casa, trebuie autorizatie sa faci asta! Si cu atat mai mult daca aparatamentul este luat prin Prima Casa de exemplu. Orice modificare treubie anuntata la banca.

Si ca sa nu mai zis si de cadastru. Ca daca vrei sa vinzi, si apartamentul e modificat, trebuie sa apara cum e in realitate.

Concluzie: oricat ti-ar fi de greu, mai gandeste-te inca o data inainte sa te apuci sa faci (o prostie). Sa nu regret pe urma, si sa fie prea tarziu!

#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
---mai bine imi vad de treaba ! ca oricum am constatat ca fiecare sparge ce zid il taie capu' !

Edited by stlk, 10 August 2017 - 13:05.


#11
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

 MRM30, on 10 august 2017 - 12:19, said:

Buna ziua. As dori si eu sa renovez apartamentul si nu as vrea sa pastrez toti peretii cum sunt acum ...
Mai exact, as vrea sa demolez ....
Autorizatie, pt orice demolare expertiza tehnica si autorizatie.Punct

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 MRM30, on 10 august 2017 - 12:19, said:

Eu am cadastrul facut asa cum sunt peretii acum, blocul e din placi, iar zidul este de rezistenta. Am vreo sansa sa demolez legal acel zid ? Multumesc anticipat !
da legal poti, dupa ce faci expertiza blocului + autorizatie de construcite + proiect tehnic verificat si stampilat de catre un expert si un verificator mlptl.
ca va fi nevoie sa consolidezi tot blocul nu e o problema decat din punct de vedere financiar....

Edited by arg, 10 August 2017 - 12:57.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru astia ca voi,cred la Zoo ar fi locul potrivit.
Renovare nu este sinonima cu demolare.
Si daca nu va convine ce ati cumparat,de ce mama dracului ati facut-o?
De ce nu va alegeti apartamente gata demolate?
Stiti sigur ca sunteti in ilegalitate da' tot va indeamna al cu coarne sa demolati bai,bucatarii,samd.Cu totii meritati amenzi usturatoare si pe deasupra interzicerea pe viata sa mai locuiti in apartamente de-a gata.

#14
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 MRM30, on 10 august 2017 - 12:19, said:

Buna ziua. As dori si eu sa renovez apartamentul si nu as vrea sa pastrez toti peretii cum sunt acum ...


Ba ai face bine sa ii pastrezi exact cum sunt. Oricum, pt orice vrei sa faci, iti trebuie autorizatie.  In cel mai bland scenariu , vecinii iti vor face reclamatie si vor venii cei de la Inspectoratul de Stat in Constructii si iti vor da amenda . Iar pe langa asta te vor obliga sa pui peretii la loc.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
culmea este ca daca nu e de rezistenta ci doar despartitor il poti da jos si pune la loc in aceasi pozitie fara sa fie nevoie de autorizatie.

#16
MRM30

MRM30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.08.2017
Topicul vad ca a luat-o complet razna. In primul rand am specificat foarte clar "Daca pot face asta 100% LEGAL", nu sa ma apuc de capul meu. Nu ma bagati in aceiasi oala cu altii care au demolat de capul lor ...

In al doilea rand aveti prejudecati, "nu as vrea sa stau in acel bloc". Va garantez eu ca blocul meu e mult peste 80% dintre cele construite in Bucuresti, si poate chiar peste blocul in care locuiti voi acum. Este un bloc contruit cu ziduri si placi groase, exact dupa modelul comunist, dar terminat in 1992. Nu doar ca nu a prins niciun cutremur, dar este si relativ nou (ca structura de rezistenta vorbind, nu neaparat ca design), fiind ultima generatie de blocuri construite de acel tip ... Eu spun ca e un bloc ideal de locuit, nu invers, nefiind nici din anii 50-70 si nici dintre acestea noi cu ziduri foarte subtiri (am fost prin unul si se auzea ce vorbeau vecinii de parca erau la tine in casa) ...

Legat de cutremur, eu am 25 de ani si nu am prins niciun cutremur cat de mic in zona mea, chiar daca in Bucuresti si in tara au fost aproape in fiecare an cate unul. Iar la cutremurul din 77 desi Bucurestiul a fost la pamant, la noi nu a provocat avarii majore ...

Asta nu e o explicatie pt. daramarea zidului, ci mai mult pt. cei care spun "nu as vrea sa stau in blocul ala". Stati linistiti, nu o sa pice, mai ales daca sunteti din Bucuresti, mai bine v-ati gandi la blocul vostru decat la al meu ...

@colombo2003, Fix cei care se ocupa cu autorizatiile pt. demolare si cei de la primarie. Deci se poate daca e din caramida, trebuie sa platesti 30 de milioane pt. autorizatie + 30 de milioane alt cadastru ...

@adisz, Apartamentul a fost cumparat de nou in 1992. Orice lucru are o explicatie, nu trebuie sa te ambalezi asa ...

Edited by MRM30, 10 August 2017 - 13:17.


#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
fix cand demolezi un zid de rezistenta trebuie sa consolidezi local si poate chiar toata casa.

Edited by arg, 10 August 2017 - 13:14.


#18
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
HOPA ! eu acum am vazut ! Initiator ieri ai  ai postat pe subiectul ACESTA si acum ai deschis un subiect doar pentru tine ? De ce ?
Orice persoana care are chef de spart pereti trebuie sa-si deschida cate un subiect personal ?

Edited by stlk, 10 August 2017 - 13:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate