Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie sistem 2.0 / 2.1 / 3.0

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
id_cstrike

id_cstrike

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2017
Am nevoie de niste sfaturi pentru achizitonarea unor boxe / unui sistem, dupa cum spune si titlul.

O scurta prezentare, detin un televizor LG 55SJ850V, care are 40W.

Doresc ceva mai puternic, pentru filme si consola (ocazional). Nu doresc 4.1 / 5.1 / 6.1 / 7.1 / etc, deoarece nu-mi plac cablurile prin casa si deasemenea nu vreau nici prin "bluetooth", de aceea am specificat in titlu doar acele modele, nu doresc "soundbar" si doresc sa le pozitionez pe podea intr-o sufragerie de 30 mp, am vazut ca unele modele au "Dolby Digital / Dolby Atmos / HDR sound (probabil doar deviza de promovare produs)". Bugetul meu ar fi undeva la 1.000 - 1.200 ron.

As aprecia daca m-ati ajuta, fara nimic constructiv de genul "de ce nu vrei 5.1 / cam mic bugetul... / etc".

Avand in vedere bugetul, ma gandesc la:
A. Care nu necesita amplificator:
1. Boxe Microlab SOLO6C New, 2.0, 100W RMS - pret estimativ 600 ron
2. Boxe Microlab SOLO7C New, 2.0, 110W RMS - pret estimativ 700 ron
3. Boxe Microlab SOLO9C, 2.0, 140W RMS - pret estimativ 1000 ron
4. Boxe 2.0 Edifier R2730DB, Bluetooth, 136W, Black - pret estimativ 950 ron
5. Boxe 2.1 Logitech Powerful THX Sound Z625, Negru - 730 ron

B. Care necesita amplificator:
1. Set 2 boxe de podea MAGNAT Monitor Supreme 1002 culoare negru - pret estimativ 1200 ron
2. Pereche boxe Pioneer CS-7070, Negru - pret estimativ 1050 ron
3. Set 2 boxe de raft MAGNAT Monitor Supreme 202 culoare negru - pret estimativ 500 ron

Stiu ca cele 2 categorii sunt total diferite, nu ma pricep la partea audio (boxe active, pasive, etc).

Astept pareri, din ambele categorii, deasemenea si mici explicatii (ex: daca achizitionez "Set 2 boxe de podea MAGNAT Monitor Supreme 1002 culoare negru", este obligatoriu si un amplificator, le pot folosi momentan si fara amplificator, dar nu la toata puterea lor.


AlexB

#2
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,708
  • Înscris: 31.12.2013

View Postid_cstrike, on 10 august 2017 - 11:38, said:

Am nevoie de niste sfaturi pentru achizitonarea unor boxe / unui sistem, dupa cum spune si titlul.

O scurta prezentare, detin un televizor LG 55SJ850V, care are 40W.

Doresc ceva mai puternic, pentru filme si consola (ocazional). Nu doresc 4.1 / 5.1 / 6.1 / 7.1 / etc, deoarece nu-mi plac cablurile prin casa si deasemenea nu vreau nici prin "bluetooth", de aceea am specificat in titlu doar acele modele, nu doresc "soundbar" si doresc sa le pozitionez pe podea intr-o sufragerie de 30 mp, am vazut ca unele modele au "Dolby Digital / Dolby Atmos / HDR sound (probabil doar deviza de promovare produs)". Bugetul meu ar fi undeva la 1.000 - 1.200 ron.

As aprecia daca m-ati ajuta, fara nimic constructiv de genul "de ce nu vrei 5.1 / cam mic bugetul... / etc".

Avand in vedere bugetul, ma gandesc la:
A. Care nu necesita amplificator:
1. Boxe Microlab SOLO6C New, 2.0, 100W RMS - pret estimativ 600 ron
2. Boxe Microlab SOLO7C New, 2.0, 110W RMS - pret estimativ 700 ron
3. Boxe Microlab SOLO9C, 2.0, 140W RMS - pret estimativ 1000 ron
4. Boxe 2.0 Edifier R2730DB, Bluetooth, 136W, Black - pret estimativ 950 ron
5. Boxe 2.1 Logitech Powerful THX Sound Z625, Negru - 730 ron

B. Care necesita amplificator:
1. Set 2 boxe de podea MAGNAT Monitor Supreme 1002 culoare negru - pret estimativ 1200 ron
2. Pereche boxe Pioneer CS-7070, Negru - pret estimativ 1050 ron
3. Set 2 boxe de raft MAGNAT Monitor Supreme 202 culoare negru - pret estimativ 500 ron

Stiu ca cele 2 categorii sunt total diferite, nu ma pricep la partea audio (boxe active, pasive, etc).

Astept pareri, din ambele categorii, deasemenea si mici explicatii (ex: daca achizitionez "Set 2 boxe de podea MAGNAT Monitor Supreme 1002 culoare negru", este obligatoriu si un amplificator, le pot folosi momentan si fara amplificator, dar nu la toata puterea lor.


AlexB
Eu unul aș alege Edifier R2730DB ! Deși cu un amplificator SH și cu niște boxe MAGNAT Monitor Supreme 1002 ai obține un sunet incoparabil mai bun. (dar doar dacă ai suficient spațiu pentru ele) Dar SH este ceva ce eu personal nu îți recomand...
În plus vor fi probleme cu conectarea TV -ului la un amplificator fără intrări optice/coaxiale.

Edited by cutinastefan, 10 August 2017 - 12:00.


#3
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
De la punctul A, folosesc 3 si 4. Ambele au multiple intrari + telecomanda. Suna bine ambele, 3 putin mai tare. Difera prin dimensiuni, 3 e destul de mare, se preteaza pentru podea.
Ce nu mi-au placut, la ambele, sensibilitate mica la telecomanda, trebuie sa fii destul de aproape ca sa te bage in seama. Le-am "pacalit", intr-un fel, prin folosirea unei telecomenzi cu functia de invatare si am crescut putin distanta. Daca mai vrei detalii despre aceste doua perechi de boxe, te ajut cu placere.
Nu recomand 2.1.

Edited by danyel61, 10 August 2017 - 12:00.


#4
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
http://superocazii.r...LOGITECH-Z-5500

#5
id_cstrike

id_cstrike

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2017
cutinastefan:
-Multumesc pentru sfatul Edifier R2730DB
-Legat de magnat, le pot folosi si fara amplificator? (un amplificator din categoria medie costa intre 1400 - 2000 ron)
-Vreau cateva recomandari pentru amplificatoare cu intrari optice / coaxiale. Ce parere ai despre Amplificator Onkyo A-9010, Negru?

danyel61:
-Multumesc pentru sfaturi, se pare ca si tu esti de parere ca Edifier R2730DB sunt mai bune, eu le voi pozitiona pe podea si am spatiu suficent

diegodanny:
-Multumesc pentru sfat, dar nu vreau nimic mai mult de 3.1, in cazul de fata 5.1 nu se incadreaza in cerintele mele


AlexB

#6
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 24.03.2006
Si eu sunt de parere ca Magnaturile sunt cele mai bune acustic, dar nu le poti folosi fara amplificator! Iar asta creste costurile!

Probabil ca Edifier ar fi cele mai bune pentru tine, dar nu e chiar ideal sa le pui direct pe podea, tweeterul nu ar trebui sa fie atat de jos. O sa se auda infundat si bubuit.
Daca iei boxe dinastea care nu-s inalte, urca-le pe ceva. Ladite de lemn, teancuri de carti, orice suficeint de solid sa le sustina. Numai nu le lasa la nivelul solului!

#7
id_cstrike

id_cstrike

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2017
GUP, imi poti da exemple de cateva amplificatoare cu intrari optice / coaxiale, din categoria de mijloc?

Legat de Edifier, in caz ca ma decid, le pot pozitiona pe comoda, aproximativ 40 cm de podea.


AlexB

#8
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 24.03.2006
Marantz PM6006, Onkyo A-9010, Yamaha R-N301 / 501, Cambridge Audio Topaz SR20 etc.

#9
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,708
  • Înscris: 31.12.2013

View Postid_cstrike, on 10 august 2017 - 12:46, said:

cutinastefan:
-Multumesc pentru sfatul Edifier R2730DB
-Legat de magnat, le pot folosi si fara amplificator? (un amplificator din categoria medie costa intre 1400 - 2000 ron)
-Vreau cateva recomandari pentru amplificatoare cu intrari optice / coaxiale. Ce parere ai despre Amplificator Onkyo A-9010, Negru?

danyel61:
-Multumesc pentru sfaturi, se pare ca si tu esti de parere ca Edifier R2730DB sunt mai bune, eu le voi pozitiona pe podea si am spatiu suficent

diegodanny:
-Multumesc pentru sfat, dar nu vreau nimic mai mult de 3.1, in cazul de fata 5.1 nu se incadreaza in cerintele mele


AlexB
Nu știu cum se aude Onkyo A-9010, la celelalte întrebări au răspuns ceilalți colegi de forum.

#10
id_cstrike

id_cstrike

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2017
Baieti, revin cu cateva nelamuriri, care este diferenta dintre un amplificator (ex: Onkyo A-9010) si un receiver (ex: ONKYO TX-SR444)?

Pentru a merge pe varianta cu receiver / amplificator, cateva boxe voi avea nevoie pentru a beneficia de sistem? 4 boxe sau 4 boxe si un subwoofer?

Daca merg pe ultima varianta alesa va trebui musai sa cresc bugetul doar pentru receiver / amplificator, dar voi incerca sa mentin bugetul de 1200 ron doar pentru boxe si subwoofer daca va fi nevoie.


AlexB

#11
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,708
  • Înscris: 31.12.2013

View Postid_cstrike, on 24 august 2017 - 07:48, said:

Baieti, revin cu cateva nelamuriri, care este diferenta dintre un amplificator (ex: Onkyo A-9010) si un receiver (ex: ONKYO TX-SR444)?

Pentru a merge pe varianta cu receiver / amplificator, cateva boxe voi avea nevoie pentru a beneficia de sistem? 4 boxe sau 4 boxe si un subwoofer?

Daca merg pe ultima varianta alesa va trebui musai sa cresc bugetul doar pentru receiver / amplificator, dar voi incerca sa mentin bugetul de 1200 ron doar pentru boxe si subwoofer daca va fi nevoie.


AlexB

Amplificatorul este HIFI, deci mai bun pentru muzică, și se conectează doar la boxele frontale. Fără subwoofer ! Ca să adaugi un subwoofer cu bune rezultate la un sistem alcătuit dintr-un amplificator și două boxe frontale, este nevoie și de un DSP, plus reglaje făcute de un cunoscător... Deci mai bine nu abordăm subiectul. Dacă cumperi boxe de podea, oricum nu mai ai nevoie de subwoofer.

Avantajul receiverului este că permite adăugarea subwooferului fără bătaie de cap, dar sunetul nu este HIFI... (asta nu înseamnă că nu sună destul de bine)
Poți folosi fără probleme doar boxele frontale și la receiver...

Edited by cutinastefan, 24 August 2017 - 11:29.


#12
id_cstrike

id_cstrike

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2017
Rog inchidere topic, voi dechide unul nou in sectiunea potrivita.


AlexB

Edited by id_cstrike, 03 December 2018 - 11:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate