Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cautare job absolvent automatica

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mychel

mychel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.04.2007
Salutare, am terminat anul trecut Facultatea de Automatica master, specializarea Automatica, cu o nota mai modesta(8.36  media generala, 8.75 lucrarea de diploma), si in prezent de peste un an caut sa ma angajez oriunde ca programator. Am incercat sa ma angajez pe java sau pe php, dar la majoritatea interviurilor mi se spune ca nu am experienta sau "Te sunam noi, la revedere!" Am tot incercat sa invat unele lucrri care se cer, cum ar fi:-pt web developer Php, MySql, Html, Css, Javascript, Jquery, Twitter Bootstrap, iar pt java developer J2EE, Threads, Jsp, Tomcat, etc. Am facut si niste programe in java cum ar fi un chat, transfer de fisiere folosind sockets, sau o pagina jsp de transfer fisiere, upload si download, si un website de  prezentare in bootstrap de la zero, cunosc php astfel incat sa pot sa fac de la zero un magazin virtual. Intrebarea este ce ar trebui sa mai aprofundez sau sa mai fac(proiecte pt portofoliu, etc) ca sa reusesc si eu sa ma angajez undeva? mentionez ca momentan lucrez la un garaj pentru cineva, il tencuiesc, ma pricep si la vopsit acoperisuri, batut tabla, etc. Ma gandesc sa dau si la doctorat daca nu gasesc de munca pentru bursa desi nu cred ca il voi termina vreodata. Orice sfat este binevenit, multumesc!

#2
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010
Cum într-un an n-ai găsit nimic ca și programator? Mai că nu-mi vine sa cred. Anyway, nu-ti irosi timpul cu doctoratul dacă vrei să-l faci doar pentru bursa, caută joburi de la crossover, sunt destul de mari și destul de buni, dar au și cerințe pe măsură, însă sunt convins că pot să te aranjeze aia de la HR-ul lor, dacă nu, încearcă freelancer-ingul, e destul de profitabil, mai ales daca ai skillurile pe care zici că le ai. Sunt aplicații, platforme fel de fel unde găsești astfel de joburi.

#3
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
http://www.zfcorpora...nibili-16689241

Ia uite ce zic astia, Drama angajatorilor: „Oferta de joburi din IT este de trei ori mai mare decât oferta de candidaţi disponibili“

O sa iti gasesti si tu ceva

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Uita de doctorat.
Incearca sa cauti joburi pe la firme din afara.
Adevarul este ca piata este supra-saturata de programatori...adica are balta peste. Deci clar iti trebuie experienta...pentru ca dupa cum vezi diploma nu te ajuta asa de mult, de aia ti-am zis sa uiti de doctorat.

#5
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Incearca sa gasesti firme care ofera internshipuri sau posturi de junior.In functie de cunostiintele tale si de cat de repede acumulezi exeprienta, poti trece la nivel superior dupa o anumita perioada.Zici ca te descurci in php sa faci un magazin online de la zero ? Daca esti din Bucuresti, cei de la ContentSpeed cauta oameni, iar daca stii tot ce se cere in job description, nu-ti ramane decat sa-i contactezi. Au si posturi de internship,
Succes !

#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
De ce ai ales Automatica daca voiai programare prin intermediul unui SO? Domeniul respectiv te pregateste pentru lucrul in industrie, mai precis automatizarea proceselor industriale.

#7
mychel

mychel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.04.2007
@jegmihai, pe vremea cand am dat admiterea nu stiam ca nu se gasesc joburi in industrie, nu stiam nimic. Am dat la Poli ca mi s-a parut interesanta combinatia cu fizica, mi-a placut fizica in liceu.

#8
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Mai acum o luna era pe la televizor un sef de prin Politehnica, spunand ce mare cerere de ingineri este in Romania, ca au emigrat nu stiu cate sute de mii de ingineri si nu are cine le lua locul! Acel domn cred ca uita ca in aceasta tara nu mai exista industrie. Exceptand DACIA, restul este cam istorie! Unde sa invete tinerii ingineri meserie, de la cine?
Acum vad ca si in IT, sunt oarece greutati la angajare! Deci care este situatia reala?

#9
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Poate sunt cerintele tale salariale prea mari, altfel nu imi explic.

#10
mychel

mychel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.04.2007
@diahim Nu cred, am cerut  1600 de lei pe luna. Am multi colegi care au reusit sa se angajeze cu un salariu de inceput de peste 3000 de lei fara experienta.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 mychel, on 10 august 2017 - 11:07, said:

ce ar trebui sa mai aprofundez sau sa mai fac(proiecte pt portofoliu, etc) ca sa reusesc si eu sa ma angajez undeva?
Pai ai vazut la interviuri, pe site-urile cu joburi, ce cauta angajatorii. Acele lucruri aprofundeaza-le, dezvolta aplicatii demo prin care sa intelegi cum functioneaza acele tehnologii etc. Alege-ti un domeniu si nu mai multe pe care vrei sa mergi si spor la studiu si punere in practica. Asa cum altii au ocupat un job poti si tu dar sa te ridici la nivelul profesional al celor care au ocupat. Experienta nu trebuie dovedita doar prin faptul ca ai mai fost angajat ci si prin cunostinte tehnice si proiecte mai ales ca in acest domeniu n-ai nevoie (din fericire) de infrastructura industriala sa le obtii.

Edited by neagu_laurentiu, 10 August 2017 - 12:51.


#12
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Salut, erau niste targuri de locuri de munca (majoritatea in IT) si toate firmele testau candidatii inainte de a avea o discutie cu ei. Poti insista sa dai o testare sa le arati cam ce stii. Si ai cerut foarte putin pentru domeniul asta, stii ca firmele din IT au anumite facilitati fiscale da?
Scutirea de la plata impozitului pe venit pentru angajați - cea mai importanta.

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Intr-un an de zile la cate firme ai aplicat? Una, Doua?

#14
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 talica, on 10 august 2017 - 12:01, said:

Mai acum o luna era pe la televizor un sef de prin Politehnica, spunand ce mare cerere de ingineri este in Romania, ca au emigrat nu stiu cate sute de mii de ingineri si nu are cine le lua locul! Acel domn cred ca uita ca in aceasta tara nu mai exista industrie. Exceptand DACIA, restul este cam istorie! Unde sa invete tinerii ingineri meserie, de la cine?
Acum vad ca si in IT, sunt oarece greutati la angajare! Deci care este situatia reala?

Situatia reala e ca sunt multi absolventi dar nu stiu nimic, am avut si colegi cu master care tot pamant erau.
Unele firme sunt mai dezghetate si ofera chiar si cursuri gratuite dupa care in functie de evolutie te angajeaza. Restul.. cer experienta dar nu angajeaza nimeni.
Stirea cu cererea e reala, ca programator cu 2-3 ani de experienta daca ai linkedin sau vreun CV pe site-urile de joburi te cauta firmele, insistent chiar.
Eu de exemplu am inceput la o firma la care am putut sa discut direct cu CTO care a inteles ca desi nu aveam experienta exact in ce le trebuia lor sunt capabil si dispus sa invat si am fost angajat.

Edited by antiqque, 10 August 2017 - 14:02.


#15
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

 hulk90, on 10 august 2017 - 11:20, said:

caută joburi de la crossover,
Crossover nu recruteaza incepatori.

 jegmihai, on 10 august 2017 - 11:44, said:

De ce ai ales Automatica daca voiai programare prin intermediul unui SO? Domeniul respectiv te pregateste pentru lucrul in industrie, mai precis automatizarea proceselor industriale.
Domeniul respectiv de fapt de pregateste pentru  afi Inginer in Ingineria Sistemelor(de oricare ar fi, cele de Software fiind un caz particular).

#16
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 mychel, on 10 august 2017 - 12:40, said:

@diahim Nu cred, am cerut  1600 de lei pe luna. Am multi colegi care au reusit sa se angajeze cu un salariu de inceput de peste 3000 de lei fara experienta.

Uite un inceput. Altii au reusit, pare ca e deficit de personal in zona IT si totusi TU intr-un an nu ai gasit un loc. Un sfat ar fi inainte, in timpul si dupa o aplicare cu interviu sa vezi de ce nu a mers...
Un motiv este si salariul cerut, in afara de faptul ca ar fi bine sa nu ceri un salariu tu ci sa iti ofere ei. In mod normal e "bugetat" locul si ei stiu ce vor si cat ar plati pentru asta.
Gandestete ca esti un produs, vrei sa te vinzi dar ce te diferentiaza de alte produse ?  Poti sa umpli CV daca nu te descurci la interviu e posibil sa mai primesti refuzuri, pare ca nu vrei sa te angajezi in fata lor si chiar daca tu vrei ei asta simt ...

Succes.

#17
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
https://recrutare.bc...eV79M4Ttoa41A..

Ai o lista lunga! Aplica!

#18
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Pana mea sa termini automatica si sa nu gasesti job, cand le crapa maseaua astora din automotive dupa programatori AutoSar , Embeded Systems etc. Ceva da cu virgula. Cumva initiatorul a terminat facultatea de automatica de la Petrosani, sau de la Tg Jiu ?

Edited by titi_greucean, 11 August 2017 - 04:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate