Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Achizitie recorder sunete ambientale

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
vice

vice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.12.2004
Salut,
Pentru o aplicatie la care trebuie sa inregistrez sunet ambiental la o fidelitate cat mai buna, am nevoie de un "inregistrator". Am primit pana acum o recomandare pentru Zoom H1. In gama aceasta de pret, stiti altceva ok? Trebuie sa inregistrez sunete ambientale, gen: sunete din padure, de langa o balta, etc). Mai am si o tableta si un notebook la care pot atasa un microfon, dar solutia cu reportofonul mi se pare mult mai portabila. Sunt deschis si la alte solutii.
Merci,
Vicentiu.

#2
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Minidisc cu microfon stereo extern ori un player Creative ZEN V care are mufa de line-In si poate inregistra wma la 160kbps .

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Dexter Dude, on 10 august 2017 - 10:59, said:

wma la 160kbps .
Calitatea audio începe pe la 320 kbps. Ideal ar fi VBR.
La începutul anilor 2000 existau nişte samplere mici, de mărimea unui CD player, care înregistrau absolut orice sunet la calitate de studio, nu se complicau cu WMA-uri şi alte chestii de amatori. Dezavantajul lor era memoria mică de stocare.

La o primă căutare, am găsit aşa ceva. Dar cu siguranţă că nu este singurul exemplu.

Edited by PSC, 10 August 2017 - 11:53.


#4
vice

vice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.12.2004
Ce minidisc / recorder accepta alimentare pt un microfon de calitate?
Bugetul pt intreg kitul este undeva la 4-500 lei.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008
E bun Zoom-ul ala si in plus foarte usor de folosit. Nu te mai chinui cu altceva. Inregistreaza si wav nu doar mp3.
Ca alternativa ai Tascamul asta. E cam acelasi lucru dar pare mai bine lucrat.

#6
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017

 Dexter Dude, on 10 august 2017 - 10:59, said:

Minidisc cu microfon stereo extern ori un player Creative ZEN V care are mufa de line-In si poate inregistra wma la 160kbps .
Si tie asta ti se pare calitate buna ?!
In primul rind, e comprimat WMA.
In al doilea rind 160 e putin.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008
E vorba niste sunete ambientale ,nu trebuie calitate ca la inregistrari de studio cu voci instrumente & stuff. Recorderele alea digitale au microfoane mai mult decat decente de tip condenser .Basca ca inregistreaza si stereo.
Microfonul si interfata de inregistrare conteaza in primul rand la calitatea obtinuta in final. Discutii despre mp3 vs wma vs wav la cerintele unei astfel de inregistrari sunt complet inutile. E vorba doar de o aplicatie ,nu de sunet de studio. Sa tragi sunete amientale in format wav 24/96 e ca si cum ai transporta un televizor cu un TIR.

Edited by edigee, 10 August 2017 - 15:38.


#8
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017

 vice, on 10 august 2017 - 09:58, said:

[...]sunet ambiental la o fidelitate cat mai buna, [...]

 edigee, on 10 august 2017 - 15:37, said:

[...]sunete ambientale ,nu trebuie calitate ca la inregistrari de studio [...]

OK, poate tu stii mai bine decit initiatorul ce doreste el sa faca.... nu zic nu.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,157
  • Înscris: 16.10.2008
O cerinta de acest gen(fidelitate cat mai buna) nu-l costa pe nimeni sa o puna pe hartie. E ceva extrem de generic. Nu te mai chinui cu bold-uitul prin quote!
Cine a lucrat in schimb ani de zile in studio sau sonorizari si  cunoaste aparatura  de pe piata stie exact cum se pune problema .

#10
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Ia uite, chiar pe pagina asta: https://forum.softpe...i-teste-suport/
Il ceri si tu la teste, mai departe te descurci...Posted Image

#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ce fel de sunete ambientale vrei sa inregistrezi, sunete produse de natura: valurile marii, ploaia, vantul sau vocea unuia care marturiseste ceva fara sa stie Posted Image ?

Lasand gluma, de ce nu cumperi un reportofon? Am unul (cred ca am dat cam 300 lei pe el) si este destul de performant, semnificativ peste ce poate un telefon.

Edited by razor01, 17 August 2017 - 20:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate