Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Info mentenanta Logan MCV?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
In pretul ala , gasesti masini destul de bune pt carat si scule si familie, chiar si in garantie si de la proprietar.Daca ne mai gandim si la siguranta, nu poti sti cand si daca da vreunu cu un tanc in tine si ai familia in ea...vei spune ca n-ai avut noroc in viata.Mie mi-a spus si popa sa-mi iau masina sigura.

Edited by ionutz_joe2009, 10 August 2017 - 13:04.


#20
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ideea e ca omul e in belgia, si probabil, satul de prea mult bine, vrea ceva care sa-i aminteasca de casa...

#21
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 ionutz_joe2009, on 10 august 2017 - 10:54, said:

https://www.olx.ro/o...ie-ID91FGT.html

Poate ca nu te-ai uitat, poate ca poti face un mic efort.Si asta se inscrie in bugetul de 8000(6900 in link).Nu neaaparat cea din link, sunt variante si mai ieftine si sigute.E ieftina si masina asta.Intretinerea tot pe acolo.Am zis sa-ti mai dau o varianta, alegerea e tot a ta.


Poate imi arati tu cu ce e mai buna Kia gasita de tine ca Loganul din anuntul asta https://gocar.be/fr/...-t4brrpkr?src=r

Aici masinile nu pot fi vandute fara o revizie intr-un service care iti spune ce are masina, iar daca are bube la frane, rurale etc nu o poti vinde decat daca le repari. lar manaritul ca in targul din  Vitan intra la penal si se lasa cu mititica. Nu ai Car Pass. nu o vinzi.

Aici am auzit primul claxon dupa 3 luni, nu am vazut masini parcate altfel decat in parcare, iar la trecere pietonul are prioritate intotdeauna.
Acu nu ca sunt astia mai civilizati, ca de-i aduci in Romania se balcanizeaza in 2 luni, ci ca legea e aplicata imediat, iar orasul e plin de camere.


Acasa am un Daihatsu si inainte am mai avut si un Caddy

Edited by trestie-de-balta, 10 August 2017 - 13:20.


#22
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Condu una doar.Vei vedea diferentele chiar si cand stai in drepta sau ce inseamna o masina ieftina,testata bine in diverse conditii, stabila ,manevrabrilitate, ungiuri vizibilitate,sistem de racire/incalzire/dezaburire, antifonare, cu frana buna,cutie buna, bine inchegata, directie electronica, pana si unghiuri oglinzi(pot face o lista uriasa)chiar si la  la 180 km/h.

Edited by ionutz_joe2009, 10 August 2017 - 13:35.


#23
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,871
  • Înscris: 16.04.2007

 ldpe, on 10 august 2017 - 10:37, said:

Distributia - 80k km
Sau 4 ani, conform manualului.

#24
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 trestie-de-balta, on 10 august 2017 - 13:06, said:


Acasa am un Daihatsu si inainte am mai avut si un Caddy

Acel MCV nu va tine 25 de ani ca un Caddy.Ca pe alea, si daca le cojesti de vopsea, tot nu ruginesc. Daca sunt cu motoare simple, pe motorina, merg 300k timp in care schimbi bucsa bascula si bieleta antiruliu doar.Testat personal.

Sa-ti dau un ex mai clar.O cunostinta, Logan , montat subwoofer(de ce oare...), senzori prin bara, full , gaz din fabrica, an 2012 sau 13.Ridica Loganul ala in slavi, asta pana cand a condus o Astra la primul nivel de exchipare,2009,1.3 motorina cu 150k facuti.Dupa 2 km, "hai sa facem schimb" :), l-a luat valul, a realizat care-i diferenta in realitate.Evident ca a ramas cu Loganul, caruia, acum la 150 de mii , ii fierbe motorul daca o calca la 120 km/h desi a schimbat radiator, verificari electrica, termostat schimbat.Pai...sincer, daca ar fi mers cu masina mea, 2006, limuzina, ar fi zis ca-i in Star Treck.Ambele , atat a mea, cat si Opelul, sunt masini ieftine acum(4000 euro Opelul ,sh cumparat, km reali, a mea are unic proprietar).Tu ai bani pt a cumpara o masina decenta...Daca o iei si ai schimbat proprietarul, ai si pierdut la ea la revanzare. Poti lua in pretul ala o masina pe care sa o tii 10-14 ani , esti sigur ca vrei Logan MCV?Punctaj ncap Logan MCV.Caci 50 km/h plus inca 50km/h(accident frontal)= 100 km/h pt fiecare.Legal.


https://www.euroncap.../logan-mcv/7865

Edited by ionutz_joe2009, 10 August 2017 - 17:41.


#25
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 trestie-de-balta, on 10 august 2017 - 13:06, said:




Poate imi arati tu cu ce e mai buna Kia gasita de tine ca Loganul din anuntul asta https://gocar.be/fr/...-t4brrpkr?src=r

Aici masinile nu pot fi vandute fara o revizie intr-un service care iti spune ce are masina, iar daca are bube la frane, rurale etc nu o poti vinde decat daca le repari. lar manaritul ca in targul din  Vitan intra la penal si se lasa cu mititica. Nu ai Car Pass. nu o vinzi.

Aici am auzit primul claxon dupa 3 luni, nu am vazut masini parcate altfel decat in parcare, iar la trecere pietonul are prioritate intotdeauna.
Acu nu ca sunt astia mai civilizati, ca de-i aduci in Romania se balcanizeaza in 2 luni, ci ca legea e aplicata imediat, iar orasul e plin de camere.


Acasa am un Daihatsu si inainte am mai avut si un Caddy

Trestie, ai facut o gramada de bine multor oameni de pe SP. Fa-ti si tie, renunta la logan!

#26
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 maddogg, on 11 august 2017 - 09:30, said:

Astia care se ridica in slavi cazanele obosite de prin germania cred ca toti am vrea sa ne doara capul reparand la ele tot felul de defecte mostenite de la proprietarii vechi. Daca au patit-o ei lasa sa intoxice si pe altii, sa mai moara si capra vecinului, gen :)
Si povesti de tot rasul, in astra din secolul 20 s-a urcat un loganist si dupa 200 metri vrea schimb, lool. De fapt nu ma mira, asta e nivelul inteligentei cumparatorului de cazane care nu mai poate sa scape de el cand vede sumedenia de bube de pe coaja de a luat-o, caci deh, orgoliul de a avea o coaja obosita e mai mare decat ala in care ai o masina autohtona dar cinstita.

Gresit!In banii de Logan , prinzi masina inca in garantie, cu servisare la reprezentanta si de la primul proprietar.Acum, vad ca-s multi batuti in cap pe aici , nu stiu de ex ca un Ceed chelios, care e ma8 dotat d3cat un MCV 2014, a fost 12500 de nou.Ce dracu masina burdusita, cazan, porcarie poti lua dupa 5-6 ani  daca are acte , etc.Sunt muuulti batuti in cap pe aici, la Logan si la carat paie cu el sa stati.

#27
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 ionutz_joe2009, on 10 august 2017 - 13:08, said:

Condu una doar.Vei vedea diferentele chiar si cand stai in drepta sau ce inseamna o masina ieftina,testata bine in diverse conditii, stabila ,manevrabrilitate, ungiuri vizibilitate,sistem de racire/incalzire/dezaburire, antifonare, cu frana buna,cutie buna, bine inchegata, directie electronica, pana si unghiuri oglinzi(pot face o lista uriasa)chiar si la  la 180 km/h.

Hai da-o dracu ca nu-i racheta sau MIG.
Am condus multe masini, ba chiar si o Honda Legend a unui nepot care venise din SUA cu ea si nu se descurca in Bucale, chiar daca acum 17 ani nu era aglomeratia de azi.
Aia masina, nu petardele noastre.

Unii nu tin nevasta 15 ani, daramite masina.
Dupa 3 ani masina ma va costa doar 5200, pentru ca restul vor fi dedusi din impozitul global, o dai la schimb la concesionar cu 4000-4500, mai pui 4-5 mii si cumperi alta mai noua. Asa merge treaba pe aici.

#28
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pe la al treilea MCv, in vreo 10 ani, poate ca il vei putea compara cu o masina rivala ca pret si veche de 4-5 ani.Da-o dracu , sa nu pui tu un maner pt a deschide portbagajul?Asa e toata construita in comparatie cu rivalii pe la acelasi pret, uitate la ncap Ceed sa vezi cam cum sta treaba(are 5 stele si toata e la alt nivel in comparatie cu Logan).

Edited by ionutz_joe2009, 11 August 2017 - 10:25.


#29
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Da onule, e mai ieftina intretinerea cu 20-40 euro pe an decat la altele din acceasi gama de pret.Nu se produce vreo minune, e logic tot, nu apare nici Fecioara Maria ca-n sfantul termopan.Suspect e cum de pe motoarele alea se schimba uleiul la 20 de mii, asta ar fi un semn de intrebare.Au pus francezii pe Logan motor din platina?

Dupa un anumit nr de km,in functie de masina, intretinerea grea tine de fiabilitate.Aici e loc de discutat.

Edited by ionutz_joe2009, 11 August 2017 - 14:02.


#30
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Probabil ca asta va fi masina https://www.2ememain...-367381736.html
Vom merge sambata sa o vedem si, daca e cum a spus vanzatorul in mesajele schimbate intre noi, o vom cumpara.

Da, are peste 50k de km si nu e concesionar ci particular, dar mie imi place.

#31
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Cum masina de saptamana trecuta s-a vandut, nu am mai fost la vizionare pentru ca a trimis mail vineri noaptea si aici nimic nu se poate face fara un rendez-vous prealabil.
Nici la doctor nu te primeste fara programare, poate sa-ti crape fierea sau mori, nu ai rendez-vouz, nu te imbolnavesti.

Sptamana asta e asa
Maine  merg sa o vad pe asta http://www.leparking...XWMR39/0/F.html
si luni sau marti pe asta https://www.2ememain...-373687826.html

La ce sa ma uit la ele?
La cea de 10500 mi-a zis pe mail ca are cauciucurile tocite dupa cca 22000 km si ca cele de iarna au doar 5500 de km
In una dintre poze se vede o remorca si problema nu ar fi un schimb de cauciucuri, ci ambreiajul, planetarele si ce s-o mai duce de la tractat.

Pareri despre ele?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate