Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Info mentenanta Logan MCV?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Vreau sa cumpar un MCV din 2014-2015 cu maxim 50 000 km si maxim 8000 de euro.
Masina va fi varianta de echipare Laureate, iar motorizarea poate fi 0,9 si 90 CP, sau diesel de 1,5 de 75 ori 90 CP.

Ce nu stiu eu e cand trebuie schimbata distributia, daca trebuiesc schimbate si alte lichide inafara de uleiul de la motor.
Daca mai au si alte bube din fabricatie si la ce sa fiu atent cand aleg masina.

Masina va fi cumparata din Belgia pentru Belgia, va avea carnet de intretinere si cred ca va fi cumparata de la un garaj concesionar care e obligat prin lege sa acorde garantie 3 luni sau un an.
Aici masinile nu pot fi vandute fara verificare tehnica care e valabila 2 luni, deci nu sunt manarite, sau asa ar trebui.

Nu vreau alt model sau sau alta marca.

As fi interesat de parerile posesorilor sau utilizatorilor de Logan cu motoarele respective.

#2
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pt ca mor de curiozitate si nu vreau sa deschid un topic, de ce nu vrei alt model sau marca?

La cele de 0.9 stiu ca e pe viata lantul.

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Lantul o fi pe viata dar intinzatorul de lant nu cred ca este ...

#4
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Am eu unul, din 11.2015, Laureate dCi 90 CP si 50.000 km, merge perfect, fara nicio problema pana acum, revizii la 20.000 km. In RO schimbarea distributiei se face la 80.000 km, afara se poate sa fie dupa un interval mai mare. Buna masina, fiabila.

Edited by Klaudio, 10 August 2017 - 10:07.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pretul reviziei (in Romania) pentru un Logan MCV nu trece de 100 E (consumabile+manopera), aici depinzand daca mergi la service-ul din colt sau la reprezentanta (sau service autorizat). Ca sa-ti faci o idee, eu am platit pentru Chevrolet Spark (din 2007, revizie de an, cu cei 15.000km aproape facuti si motor de 1 litru) am platit 350 lei (cu filtre originale, nu compatibile sau no name).

Pentru cele doua motorizari (fiind diesel si otto) trebuie sa te decizi. Preturile (pe aici) sunt similare la revizii, dar vor fi ceva diferente intre ele dupa 3-4 ani (cred ca stii ca sunt piese care se schimba la mai mult de 30.000 km si nu intra in bugetul reviziile "normale" cum sunt filtrele si uleiul)


LE: cand am luat masina (anul trecut) prima revizie m-a cam "cocosat" un pic, deoarece am schimbat (pe langa filtre si ulei), distributie, placute de frana, un tampon de motor, antigel si freon plus un ochi la instalatia electrica (urma sa-mi pun GPL si sa fiu sigur ca rezista). M-a dus la 250 E (aproape 1100 lei). La service mi-a zis ca placutele de frana si tamponul de motor m-ai rezistau 3-4.000 km si mi-a fost recomandat sa le schimb acum (urma sa ma intorc peste 2-3 luni si se mai adauga ceva timp la manopera. Pana la urma a fost siguranta mea

Edited by Pololica, 10 August 2017 - 10:18.


#6
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View PostKlaudio, on 10 august 2017 - 10:05, said:

Am eu unul, din 11.2015, Laureate dCi 90 CP si 50.000 km, merge perfect, fara nicio problema pana acum, revizii la 20.000 km. In RO schimbarea distributiei se face la 80.000 km, afara se poate sa fie dupa un interval mai mare. Buna masina, fiabila.

Nu poti vorbi de fiabilitate la 50 de mii, am si eu masina cu aproape 100 de mii si nu am schimbat nimic.

La 50k as putea vorbi de defect de fabricatie.Ca se sparge o bucsa...o bieleta...de la gropi poate, dar nu sa te apuci de pivoti, rulmenti, capete, caseta sau mai stiu eu ce...

Edited by ionutz_joe2009, 10 August 2017 - 10:30.


#7
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Vreau MCV pentru ca e cel mai nou si mai dotat la banii astia.

Pentru ca masina va fi cumparata pe lndependent, adica un PFA romanesc, toate costurile de reparatie si intretinere se deduc din impozitul care trebuie platit statului. Aici e impozit pe gospodarie. Ba se mai deduce si asigurarea, parcarea si amenda de parcare, combustibilul luat cu factura in % de 85%, daca faci foaie de parcurs si mai sunt si alte deduceri. Plus ca la turism iti deduci tot din impozit, dar pe trei ani 35% din pretul de achizitie.

Deci, costurile nu conteaza prea mult, ca mai scadem din impozit.

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
La mcv parerea mea e sa mergi pe motorul diesel cel mai mare, problema injectoarelor nu mai este actuala .
Motorul 0,9 90cp e un turbo mic ce va fi dus in aproape 98-100% din putere pentru a deplasa greutatea si aerodinamica - rezulta o uzura prematura .
Distributia - 80k km
ulei servo - la 4 ani (daca vrei)
ulei cutie- la 4 ani (daca vrei)
lichid frana - la 2 ani
antigel - la 4 ani odata cu distributia .
curea accesorii- odata cu distributia
Lantul de distributie la 0,9 tce tine in jur de 200.000 km - adica cat motorul...Posted Image, de aia e "for life"

Edited by ldpe, 10 August 2017 - 10:43.


#9
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
https://www.olx.ro/o...ie-ID91FGT.html

Poate ca nu te-ai uitat, poate ca poti face un mic efort.Si asta se inscrie in bugetul de 8000(6900 in link).Nu neaaparat cea din link, sunt variante si mai ieftine si sigute.E ieftina si masina asta.Intretinerea tot pe acolo.Am zis sa-ti mai dau o varianta, alegerea e tot a ta.

Edited by ionutz_joe2009, 10 August 2017 - 11:04.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si i-o duci tu din Bucuresti Roamnia in Belgia .. ?

#11
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu am pus doar ca idee , atat.A fost aleasa rapid dupa ce am dat ordonare dupa pret descrescator pe cuvintele cheie.Am zis sa pun o alternativa, atat doar.

Edited by ionutz_joe2009, 10 August 2017 - 11:17.


#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai citeste de 10 ori primul post si ai sa intelegi ce ai gresit  ( sau nu ) .

#13
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postionutz_joe2009, on 10 august 2017 - 10:54, said:

https://www.olx.ro/o...ie-ID91FGT.html

Poate ca nu te-ai uitat, poate ca poti face un mic efort.Si asta se inscrie in bugetul de 8000(6900 in link).Nu neaaparat cea din link, sunt variante si mai ieftine si sigute.E ieftina si masina asta.Intretinerea tot pe acolo.Am zis sa-ti mai dau o varianta, alegerea e tot a ta.

Nu, nu ma intereseaza,de fapt am spus in primul post ca vreau doar MCV.
La 8000 de euro gasesc masini mult mai bune ca Kia din anunt.

Eu stiu ce vreu, nu stiu ce si cand trebuie schimbat la motorizarile specificate in primul post.

#14
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 04.11.2016
@initiator
Ai intrebat de mentenanta.
Sper sa te ajute cele doua fisiere atasate.

Attached Files


Edited by gabrieln2016, 10 August 2017 - 11:41.


#15
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Mda...eu consider ca-i reclama mascata atat timp cat produsul sau marca sunt batute in cuie inca din titlul topicului si initiatorul nu cunoasc costurile de intretinere.Vor mai fi persoane care vor citi, va ramane indexat in Google,  unii vor spune "e ieftina, intretinere mica, dotari multe" fara a avea minim un concurent.Am considerat ca nu-i corect, am dat si o alternativa pt a avea un concurent pt cei care vor veni din motoarele de cautare.

#16
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postionutz_joe2009, on 10 august 2017 - 11:59, said:

Mda...eu consider ca-i reclama mascata atat timp cat produsul sau marca sunt batute in cuie inca din titlul topicului si initiatorul nu cunoasc costurile de intretinere.Vor mai fi persoane care vor citi, va ramane indexat in Google,  unii vor spune "e ieftina, intretinere mica, dotari multe" fara a avea minim un concurent.Am considerat ca nu-i corect, am dat si o alternativa pt a avea un concurent pt cei care vor veni din motoarele de cautare.

Si eu consider ca nu ai treaba si practici sportul national, adica iti dai cu parerea.
Daca citeai cu atentie, vedeai ca am intrebat ce se face, nu cat costa.
Si nu ma intereseaza altceva

Masina va fi folosita sa care familia cand e de plimbat, sau sa care sculele cand voi amenaja gradini.

View Postgabrieln2016, on 10 august 2017 - 11:38, said:

@initiator
Ai intrebat de mentenanta.
Sper sa te ajute cele doua fisiere atasate.

Multumesc frumos.

#17
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Daca ai citit prin alte parti ca doar Logan MCV poate cara scule si familie...

#18
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
La o masina second hand, atata timp cat nu cunosti posesorul, totul poate fi o loterie. Degeaba a mea e ok si pot spune despre ea ca e fiabila, atat cat se poate spune la doar 50.000 km (ca sa multumim un coleg de pe aici :) ) daca initiatorul cumpara una abuzata si la care incep sa-i cada piesele. El va avea o parere defavorabila in acest caz, ceea ce e si normal!
Strict dp meu de vedere, eu recomand calduros loganul MCV, avand experienta (si posesia) si a altor masini din clasa superioara. Nu-ti poti forma o opinie decat daca conduci masina respectiva o perioada cat mai lunga, exact ceea ce eu am facut de aproape doi ani. Deci da, e ok si pentru mers la munca si pentru mers la plimbare cu familia, de aceea am luat-o si eu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate