Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Constructie gard

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 gcom61, on 10 august 2017 - 20:49, said:

Stalpii protejati cu galvan se corodeaza f rapid in/la umezeala.
cea mai mare tampenie de pe aici. cum ca elementele cetalice galvanizate corodeaza rapid in umezeala

colegule, elementele zincate la cald rezista zeci de ani in umezeala, fara urma de corodare.

@all
hai sa lamurim gardul din primul post: http://eurofence.pl/.../strong_8_0.jpg
stalpii aia se duc cel putin 80cm in pamant unde au fundatii in toata regula, pe fundatiile stalpilor metalici reazema elementele prefabricate din beton, bordura aia frumoasa din beton lucios.
intre borduri e turnat ciment care inglobeaza baza stalpului, fisurile se vor concentra la interfata dintre betonul prefabricat si betonul turnat pe teren.

Edited by arg, 11 August 2017 - 09:15.


#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 gcom61, on 10 august 2017 - 20:49, said:


Asta ar fi cea mai gresita alegere.Daca mai alege si stalpi galvanizati ,a rezolvato pt 3-5 ani si o ia de la capat.
Stalpii protejati cu galvan se corodeaza f rapid in/la umezeala.
...
Daca taceai , filozof ramaneai ... dar a trebui sa scrii si tu ceva .
P.S. Stii unde a ajuns postarea ta plina de " inteligenta " ?!

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
a vrut sa scrie 30-50ani fara urma de rugina, il intelegem...
se corbonateaza si distruge benonul de la bordurile alea frumoase si stalpii tot nu au nimic.

Edited by arg, 11 August 2017 - 09:32.


#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 11 august 2017 - 09:31, said:

a vrut sa scrie 30-50ani fara urma de rugina, il intelegem...
se corbonateaza si distruge benonul de la bordurile alea frumoase si stalpii tot nu au nimic.
Dupa el , tabla galvanizata din industria auto rugineste mai rapid ca tabla neagra , vopsita .... astia ar trebui limitati sa posteze !

#23
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 gcom61, on 10 august 2017 - 20:49, said:

Stalpii protejati cu galvan se corodeaza f rapid in/la umezeala.

Din seria ''fierul nu mai rugineste in beton''.

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Baxon, on 11 august 2017 - 09:40, said:

.... astia ar trebui limitati sa posteze !
nu, doar luati bine la misto... sunt carne de tun pentru mistocareala...

problema e ca mai intra cate un dorel, citeste din 2 in 3 si gata a citit el undeva ca elementele zincate ruginesc mai repede decat alea vopsite.... si uite asa prostia se propaga...

Edited by arg, 11 August 2017 - 09:47.


#25
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 arg, on 11 august 2017 - 09:45, said:


problema e ca mai intra cate un dorel, citeste din 2 in 3 si gata a citit el undeva ca elementele zincate ruginesc mai repede decat alea vopsite.... si uite asa prostia se propaga...

Culmea...
De 5 ani cumpar numai sarma, teava si fitinguri zincate, nu am vazut pata de rugina pe astea.
Sper ca mesajul cu ''rugineala'' de pe cealalta pagina sa fie doar o gluma.

#26
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Daca nu sunteti doar mari mesteri ce dati sfaturi pe net,atunci va propun un test.
Bateti o teava gavanizata in sol,intr-o zona unde alterneaza uscatura cu umiditatea ar fi bine sa fie inchisa la ambele capete pt nu gasi motive de coroziune.
De ce oare credeti ca traseele de apa potabila construite din teava gavanizata se protejau cu bitum sau smoala si carton asfaltat?
In momentul cand pe acea teava ,pe stratul de galvan apare o zgarietura si mediul este unul umed,este vorba de zeci de zile pana la gaurire,depinzand bineinteles si de grosimea materialului(atat galvanul cat si otelul).
Si inca un sfat pt cei care chiar vor sa construiasca asemenea garduri.Este f indicat ca tevile ingropate/fixate in beton sa fie umplute cu beton.
Am mai mentionat in diverse cazuri....sfaturile pe care le dau ,sunt din experienta proprie,asa ca ii rog pe cei care nu au avut astfel de experiente,nu tocmai placute,sa se abtina de la comentarii si jigniri.
Cautati dupa user-ul meu si veti observa ca nu dau sfaturi de dragul de a face nr de postari.

Edited by gcom61, 11 August 2017 - 17:34.


#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Daca tie ti-a ruginit ceva zincat repede e o problema de curenti eclectrici vagabonzi.
Refa experimentul cu ceva negalvanizat si o vezi diferenta.

#28
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Daca trebuie sa explic reactia de coroziune si de cate tipuri este,ar trebuii sa deschid un subiect nou.
Ai doar jumatate de...dreptate...este coroziune [electrogalvanica] si nu este produsa de ''curenti eclectrici vagabonzi'' ci de diferenta de potential electrochimica dintre cele 2 metale(zinc si fier)foarte activa in mediu umed.
Din cauza asta tot ce este galvanizat rezista ani de zile in aer si mai ales la soare,acolo unde respectivele piese protejate ,daca sunt udate se usuca rapid(ex: fieraria de pe stalpii de tensiune) si o teava galvanizata ingropata in pamant se corodeaza in cativa ani...
Cat despre ''curentii vagabonzi'' chiar exista o metoda de protectie anticoroziva a tevilor ingropate,folosind o tensiune aplicata pe teava...pt a schimba sensul sarcinilor electrochimice de coroziune...

Le:si...ca o paranteza;am avut la serviciu o scoda octavia(cred ca primul model) ce avea tabla galvanizata (pe unde se vedea vopseaua sarita).In zona pragului              spre spate,a fost scrijelita peste bordura ceva...Pur si simplu zona s-a gaurit pt nimeni nu a dat importanta unei zgarieturi,intr-o zona unde cam sta si noroi si zapada cu sare....

Edited by gcom61, 11 August 2017 - 19:23.


#29
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 gcom61, on 11 august 2017 - 19:17, said:

Daca trebuie sa explic reactia de coroziune si de cate tipuri este,ar trebuii sa deschid un subiect nou.
Ai doar jumatate de...dreptate...este coroziune [electrogalvanica] si nu este produsa de ''curenti eclectrici vagabonzi'' ci de diferenta de potential electrochimica dintre cele 2 metale(zinc si fier)foarte activa in mediu umed.
Din cauza asta tot ce este galvanizat rezista ani de zile in aer si mai ales la soare,acolo unde respectivele piese protejate ,daca sunt udate se usuca rapid(ex: fieraria de pe stalpii de tensiune) si o teava galvanizata ingropata in pamant se corodeaza in cativa ani...
Cat despre ''curentii vagabonzi'' chiar exista o metoda de protectie anticoroziva a tevilor ingropate,folosind o tensiune aplicata pe teava...pt a schimba sensul sarcinilor electrochimice de coroziune...
Stiu ca inainte de 89' se foloseau electrozi de 12 V (tevi cu diametru 15 cm ingropate si inconjurate de carbune). Din pacate nu se mai folosesc...

Edited by Erwin_Rommel, 11 August 2017 - 19:22.


#30
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Si...atunci despre care Dorel vorbim???!!!   Haideti sa fim seriosi si sa judecam corect cand cineva face o afirmatie.
Aminteam mai devreme de umplerea tevilor de la stalpii de gard cu beton.Este o alta chestiune de care m-am lovit personal.
Ex:? stalpi sustinere porti ,de 120mmdiametru cu 6mm in carne,s-au corodat in ~8 ani,dinspre interior ,desii aveau capace sudate continuu la partea de sus si erau bagati in beton armat (chiar si intre stalpii portilor).Pt ca nu am mai dorit sa ma complic,am bagat 2 buc de fier beton striat de 18mm si am umplut cu beton ,avand grija sa se vibreze suficient.Am repetat operatia cu ceilalti stalpi...

#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai tu o dai intoarsa rau : daca apare o zgarietura daca sare vopseaua daca si cu parca erau intr-o barca , daca daca nu era parca parca se ineca ...
S-au corodat prin interior => pai au fost galvanizati doar la exterior ? Hmmm eu stiam ca elementele ce urmeaza a fi galvanizate se introduc cu totul intr-o " baie " nu se sufla cu pistolul ! Poate tu stii altfel ?!
Io zic sa te limitezi la ce stii cu certitudine si sa lasi " sfaturile " de Dorel deoparte , e doar parerea mea , nu astept replay !

Edited by Baxon, 11 August 2017 - 19:54.


#32
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Maestre...,nu amesteca lucrurile,ca nimeni nu mai intelege nimic.
Am spus initial ca stalpii galvanizati,ingropati in pamant(chiar si numai 10cm) este o alegere proasta ,si este foarte clar de ce;pt ca galvanul nu rezista din cauza umiditatii.
Am spus ce mi s-a intamplat mie cu stalpii de la porti,fara sa spun ca erau sau nu galvanizati(nu erau),referindu-ma strict la de ce este bine ca tevile(galvanizate sau nu) sa fie umplute cu beton .
Si...inca ceva:ia o bucata de zinc sau doar o bucata de metal galvanizat si ingroapa-l/bate-l in pamant 1/2  ,mai ales sa fie si in zona inierbata bine,tinel sa spunem 6-12luni si apoi scoate-l si observa corodarea existenta.

Edited by gcom61, 11 August 2017 - 20:09.


#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Dupa tine ar trebui sa m-astept sa nu mai scot nimic din pamant ?! Ca s-a corodat ... du-te si taie lemne , pe bune si lasa forumul !

 gcom61, on 11 august 2017 - 19:17, said:

Le:si...ca o paranteza;am avut la serviciu o scoda octavia(cred ca primul model) ce avea tabla galvanizata (pe unde se vedea vopseaua sarita).In zona pragului   spre spate,a fost scrijelita peste bordura ceva...Pur si simplu zona s-a gaurit pt nimeni nu a dat importanta unei zgarieturi,intr-o zona unde cam sta si noroi si zapada cu sare....
Daca iei o bota pe spate , te doare , asa-i ? Dar daca nu o iei pe spate nu te mai doare , asa-i ?

Edited by Baxon, 11 August 2017 - 20:25.


#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@gcom61
Vezi ca la scoda aia confunzi grundul gri cu galvanizarea.

Toate impamantarile se fac din platbanda zincata.

Nu exista protectie anticoroziune mai buna decat zincarea la cald. Zincul se sudeaza de metal in baia de zinc topit.

Te rog lasa prostiile si pune mana pe carte si documenteazate inainte sa scri alte tampenii.

Edited by arg, 11 August 2017 - 21:29.


#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@gcom61
si ca sa revin la problema cu zincul.
galvanizare -> este o acoperire cu zinc in baie electrolitica
zincarea la cald -> obiectele metalice sunt scufundate in zinc topit (~450 grade)

http://www.h-metal.r...ro-galvanizare/

#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Erwin_Rommel, on 11 august 2017 - 12:23, said:

Culmea...
De 5 ani cumpar numai sarma, teava si fitinguri zincate, nu am vazut pata de rugina pe astea.
Sper ca mesajul cu ''rugineala'' de pe cealalta pagina sa fie doar o gluma.
CE zisesi de fitinguri ?
ia aici fitinguri ...
...si-ti spun din experienta , ca ceva mai prost decit fitinguri zincate , nu exista .

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate