Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

[Rezolvat] Usb Ubuntu-cum pot boota si sa salvez fisiere pe USB

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
As dori sa stiu cum pot face un stick cu Ubuntu pe care sa se salveze fisierele cand il folosesc ca sistem de operare.Vreau sa am instalat pe hdd windows si ubuntu sa il folosesc doar de pe usb.Am facut un stick cu ubuntu,dar fisierele nu se salveaza.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
https://wiki.ubuntu....drivePersistent

#3
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Foarte usor de folosit este Linux Live Usb Creator.

#4
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Am reusit sa fac.E normal sa incarce foarte greu?Am un stick hama usb 2.0.Incarca exagerat de greu.

#5
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Depinde si ce PC ai...

#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
PC-ul este irelevant, ca doar nu o fi ceva cu USB1. Problema e stick-ul, am si eu un Hama dar merge ca melcul, sub 20 la citire si 5 la scriere. Macar a fost ieftin :) Un Lexar JumpDrive S25 (se gaseste la emag destul de ieftin) este mult mai rapid, dar tot merge greu Ubuntu pe el, nu se compara cu un hdd.

#7
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 08.02.2004
Ceva mai multa viteza obții cu un stick usb 3.0 la un port usb 3.0 dar chiar și asa rămâne un chin inutil. Degeaba procesor multi-core, cache, giga ram bla bla.

Edited by dane-boy, 11 August 2017 - 15:18.


#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postlucifer76, on 11 august 2017 - 12:56, said:

PC-ul este irelevant, ca doar nu o fi ceva cu USB1

Asta o crezi tu...
Una e sa pui Ubuntu 16.04 pe un intel 478 cu USB 2.0...ca doar nu o avea 1.0....
Dar oricum este irelevant Posted Image

Edited by xxvirusxx, 11 August 2017 - 22:03.


#9
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Am un laptop cu procesor I5 si 8 gb ram,deci nu cred ca e pc-ul...

#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Prin ”încarcă foarte greu” te referi doar la procesul de bootare sau la boot și deschiderea/ încărcarea aplicațiilor? Nu c-ar conta foarte mult, sesiunea live e limitată.
Nu e din cauze hardware, problema e faptul că rulezi Ubuntu în sesiune live (cu sau fără persistență). La boot sistemul de pe usb face o serie de teste de compatibilitate, trebuie să detecteze componentele, să vadă dacă e compatibil cu acestea, toate astea durează. Aplicații: și acestea rulează problematic, viteza de sciere pe usb este mai mică...
Poți încerca unele lucruri, de exemplu dezactivând scrierea datelor pe disc la citirea unui fișier (opțiunea noatime trecută în fstab: ”The noatime option fully disables writing file access times to the drive every time you read a file.”, sau relatime, vezi te rog aici: https://wiki.archlin...index.php/Fstab) , rularea sistemului în RAM (prin adăugarea în setările Grub a opțiunii toram --),sau să dezactivezi jurnalizarea, dar asta poate avea uneori ca efect pierderea datelor...

Eu îți recomand alternative, fie (preferabil zic eu, ai nevoie de 15-20 GB spațiu liber în care să creezi o partiție /) instalezi Linux pe hdd (dual-boot), fie instalezi pe stick usb, exact cum l-ai instala pe hdd, va merge mai rapid, va fi mai sigur, dar nu vei putea folosi stickul pe alte laptopuri/ desktopuri.

#11
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Dupa ce incarca linux,intra in desktop,pana reuseste sa faca un fisier nou dureaza 4 minute.Nu pot aloca loc pe hdd,am nevoie sa fie portabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate