Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa Poporului: mandrie sau furie ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
343 replies to this topic

#307
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

 titi_greucean, on 14 august 2017 - 07:36, said:

Pai unde sa se duca in USA ?
E o tendinta fireasca a omului sa exagereze spunand altora cat de bine e dincolo, dar asta nu inseamna ca asta era realitatea.



Ceausescu a venit la putere in 1965 nu in 1940. Eu vorbesc de industrializarea ceausista si beneficiile ei. Nu-mi da mie lectii de isorie gratuite pe care nu le-am cerut.

greucene, ceausescu a fost la putere imediat dupa alegerile din 46, ca nu a avut puterea absoluta este alta chestie, dar era la etajele superioare.
Vorbesc de anii 80, BT si discuri de vinil la 33 de turatii se gaseau in Bulgaria si nu le gaseai in Romania, merita sa te duci in excursiile alea de o zi doar pentru asa ceva.
Sa-ti aduc aminte de bancurile din timpul campionatului mondial din 86, cand bulgarii au zis ca ei nu mai calca prin Romania, fiindca au vazut in Bucuresti ca toata lumea umbla cu tevi in mana si tot intreaba: " ai prins bulgarii?"
Deci, da, bulgarii o duceau mai rau ca romanii.

 Karhu, on 14 august 2017 - 16:00, said:

O gramada de tari si-au construit reactoare nucleare, cu consultanta straina. Tot meritul lui Ceasca si acolo?
...insa cu militari in termen
porodici\paradaici
Apropo, si la Cernavoda, tot cu d-aia s-a lucrat.

#308
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ceauşescu era foarte frustrat chiar şi pentru un comunist, de acolo dorinţa lui de a rămâne personal în istorie. Gheorghiu-Dej îl mirosise, dar a murit înainte ca Ceauşescu să poată fi bpgat undeva unde să nu facă pocinoage.

Edited by djl, 16 August 2017 - 08:38.


#309
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Azi am fost ghid pentru niste rubedenii venite in tara. Au ramas doua zile ca sa vada Bucurestiul. Printre alte obiective turistice au tinut sa mergem la Casa Poporului.

Nu intelegeau de ce toata fatada este plina de climatizoare normale.   Impresia a fost jalnica.
Gratie informatiilor postate de Kokos, am putut sa le explic DE CE.

Impresia din afara, fara resentimente, este de "neintretinut".   Ma uitam pe fetele turistilor.  Plin de grupuri cu ghid. Priveau cu mirare. Si nu aveau o morga admirativa.

Un grup de catalani cu ghid la biserica Stavreopoleos.  Li se citea incantarea  pe chip!


#310
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Evident daca bucurestiul vechi ar fi supravietuit ar fi fost mult mai interesant si turistic.
Asa avem o magaoaie plina de aere conditionate de apartment.

#311
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

 vrajitoruldinoz, on 19 august 2017 - 20:06, said:

Evident daca bucurestiul vechi ar fi supravietuit ar fi fost mult mai interesant si turistic.
Asa avem o magaoaie plina de aere conditionate de apartment.
Vechiul complex Arsenalul Armatei transformat in cladiri turistice sau de afaceri ar fi devenit azi un altfel de centru al capitalei. Ar fi avut legaturile de tramvai, metroul si daca s-ar fi pastrat si vechiul tesut social ar fi fost perfect.
Adevarul este ca daca te uiti la ce fel de oameni populeaza vechea calea Rahovei, ce e pe vechea strada a Justitiei incepi sa gandesti ca buldozerul e singura solutie.

#312
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

 Kokoshmare, on 19 august 2017 - 20:30, said:


Vechiul complex Arsenalul Armatei transformat in cladiri turistice sau de afaceri ar fi devenit azi un altfel de centru al capitalei. Ar fi avut legaturile de tramvai, metroul si daca s-ar fi pastrat si vechiul tesut social ar fi fost perfect.
Adevarul este ca daca te uiti la ce fel de oameni populeaza vechea calea Rahovei, ce e pe vechea strada a Justitiei incepi sa gandesti ca buldozerul e singura solutie.

Eu zic ca mai degraba ar fi devenit o mahala plina de cladiri derapanate cum e zona gara de nord - buzesti - calea  grivitei popa tatu - general barthelot etc

 vrajitoruldinoz, on 19 august 2017 - 20:06, said:

Evident daca bucurestiul vechi ar fi supravietuit ar fi fost mult mai interesant si turistic.
Asa avem o magaoaie plina de aere conditionate de apartment.

A supravietuit. Numeri pe degete cladirile de valoare arhitecturala care au fost demolate.

#313
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Nu e vorba de clădiri individuale de valoare, deși sint și alea. E vorba de un cartier frumos cu atmosfera fata de porcăria de-acum. Și ca arhitectura modernă e o porcărie.

#314
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Kokoshmare, on 19 august 2017 - 20:30, said:

incepi sa gandesti ca buldozerul e singura solutie.

[ https://media.giphy.com/media/iSKFtpF2HzneE/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru cel putin jumatate din oras.
Dar nu acum. Mai trebuie asteptat. Ca acum am pune doar jeg in loc.

Edited by shefu_de_combinat, 21 August 2017 - 04:54.


#315
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Ma intreb prin 2300 o sa se plimbe oameni printre vilele din pipera cu gura cascata, o sa zica ca-s misto? :D

#316
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
La cum involuăm, posibil.
Zona Cal. Rahovei "veche" (actuală Str. George Georgescu) a ajuns să fie plină de una dintre cele 2 minorităţi discriminate (aia mai bronzată) pentru că a fost dusă cu un scop în centrul vechi: să facă praf clădirile ca după aia să aibă motiv comuniştii să le demoleze! Şi din păcate noi îi ajutăm în continuarea muncii!

 Kokoshmare, on 14 august 2017 - 16:21, said:

Industrializarea din timpul lui Dej a fost mult mai rationala decat tampeniile optzeciste ale lui Ceausescu.
http://industrializa...ro/2013/01/?m=1

Gheorghiu-Dej fusese totuşi muncitor, era mai conectat cu realitatea şi nu era aşa de frustrat precum Ceauşescu. Dacă mai trăia Dej 1-2 ani poate nu ne alegeam cu Nicolae Ceauşescu.

Edited by djl, 21 August 2017 - 08:33.


#317
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Memeito, on 13 august 2017 - 08:28, said:

  In acelasi timp se actiona pentru perfectionarea mecanismului economico-financiar bazat pe autoconducerea muncitoreasca, pe autogestiune si autofinantare, pentru imbunatatirea organizarii stiintifice a productiei si a muncii, pentru ridicarea nivelului de pregatire profesionala a oamenilor. Suma acestor eforturi, generalizate la scara intregii natiuni, s-a concretizat in faptul ca Romania dispunea de o baza tehnico-materiala care incorpora trasaturi proprii economiilor moderne,  implinind imaginea unui ansamblu economic national a carui vigoare rezulta deopotriva din zestrea sa tehnica noua, din echipamentele de productie cu care a fost dotat, cat si din echilibrul sau, din modul armonios in care el a fost gandit si realizat.
nu cred ca auto-finantarea ca si concept ar fi putut sa existe intr-o economie planificata.
iar organizarea stiintifica a productiei in economia planificata frizeaza absurdul, nu de alta dar fara o competitie reala, nu ai ce sa organizezi.

#318
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 djl, on 21 august 2017 - 08:32, said:

La cum involuăm, posibil.
Zona Cal. Rahovei "veche" (actuală Str. George Georgescu) a ajuns să fie plină de una dintre cele 2 minorităţi discriminate (aia mai bronzată) pentru că a fost dusă cu un scop în centrul vechi: să facă praf clădirile ca după aia să aibă motiv comuniştii să le demoleze! Şi din păcate noi îi ajutăm în continuarea muncii!


Ti-a spus tie comunistii/securistii asta sau ca de obicei ''cica'' si ai mai scris un post? Nu tinere, boldozerul era singura solutie acolo!

#319
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ia spune-i lui "tinere", tu care eşti mai în vârstă şi mai cunuscător de ce buldozerul era singura soluţie pe acolo?

#320
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 ThinkAbout, on 21 august 2017 - 08:42, said:

nu cred ca auto-finantarea ca si concept ar fi putut sa existe intr-o economie planificata.
iar organizarea stiintifica a productiei in economia planificata frizeaza absurdul, nu de alta dar fara o competitie reala, nu ai ce sa organizezi.
As mai baga niste explicatii lamuritoare, complete, dar am primit avertismente repetate de la moderatori si am fost acuzat ca fac propaganda comunista, asa ca mai bine tac...

#321
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

 djl, on 21 august 2017 - 08:32, said:

La cum involuăm, posibil.
Zona Cal. Rahovei "veche" (actuală Str. George Georgescu) a ajuns să fie plină de una dintre cele 2 minorităţi discriminate (aia mai bronzată) pentru că a fost dusă cu un scop ĂŽn centrul vechi: să facă praf clădirile ca după aia să aibă motiv comuniştii să le demoleze! Şi din păcate noi ĂŽi ajutăm ĂŽn continuarea muncii!



Gheorghiu-Dej fusese totuşi muncitor, era mai conectat cu realitatea şi nu era aşa de frustrat precum Ceauşescu. Dacă mai trăia Dej 1-2 ani poate nu ne alegeam cu Nicolae Ceauşescu.

Romania fara Ceausescu ar fi fost astazi o tara mai saraca si cu mult mai putina industrie.

#322
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

 ThinkAbout, on 21 august 2017 - 08:42, said:

nu cred ca auto-finantarea ca si concept ar fi putut sa existe intr-o economie planificata.
iar organizarea stiintifica a productiei in economia planificata frizeaza absurdul, nu de alta dar fara o competitie reala, nu ai ce sa organizezi.
De aia a apărut China de azi.

#323
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 titi_greucean, on 21 august 2017 - 10:53, said:

Romania fara Ceausescu ar fi fost astazi o tara mai saraca si cu mult mai putina industrie.
O laie, am mai dat pe undeva cifrele PIB-ului interbelic vs cel ceausist comparativ cu al altor tari pt aceeasi perioada(se gasesc date si pe net). Comparativ cu tarile vestice, in perioada comunista am pierdut teren, decalajul de dezvoltare s-a adancit...

#324
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Pai n-ai inteles, noua gaselnita este sa comparam comunismul CU Ceasescu vs. comunismul FARA ceausescu. De ce? Dracu stie... Ca sa tulbure apele si sa pescuiasca ceva argumente pentru idolul lor.

Edited by vrajitoruldinoz, 21 August 2017 - 20:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate