Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Achizitie Skoda Oktavia 2 sh

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
pedro_11

pedro_11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.06.2016
Va salut,
vreau sa cumpar o Skoda Oktavia 2 sh buget alocat cam 5500 euro.. Msina va fi folosita pt drumuri zilnice in bucuresti aproximativ 50 km pe zi. Ma gadesc sa iau un disel 1.9 tdi. Am gasit urmatoare oferta din link-ul de mai jos.. ce parere aveti...
https://www.olx.ro/o...ia-ID91r65.html
multumesc!

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ia 1.6 aspirat pentru oras. Cu GPL daca gasesti. Sau 2.0 benzina dar is rare rau.

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ale naibii masinii cum le vine vremea de vandut tot inainte cu un kilometru de 200.000 in bord

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostdaniMMM, on 09 august 2017 - 19:58, said:

Ale naibii masinii cum le vine vremea de vandut tot inainte cu un kilometru de 200.000 in bord
Haide bre, ce esti rau, ca are distributia si pompa de apa schimbate la 119mii... Are toate alea inlocuite numai cu originale...
Revenind cu picioarele pe pamint, omul o da ca simte ca trebuie sa deschida punga. Stie el ca sunt destui iubitori de nemtesti sehas... Oricum, presimt ca o va da repede. Masina imi pare ok.

Edited by _R_A_D_U, 09 August 2017 - 20:05.


#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Post_R_A_D_U, on 09 august 2017 - 20:01, said:

Haide bre, ce esti rau, ca are distributia si pompa de apa schimbate la 119mii... Are toate alea inlocuite numai cu originale...

La mine in carte scrie ca la 150.000km si nu se specifica de numar de ani,dar pe unii ii mananca sa schimbe distributia asa din senin

#6
pedro_11

pedro_11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.06.2016

View PostdanX, on 09 august 2017 - 19:56, said:

Ia 1.6 aspirat pentru oras. Cu GPL daca gasesti. Sau 2.0 benzina dar is rare rau.

Da.. initial am cautat 1.6 dar nu prea am gasit. Nu stiu care sunt mai bune.. mpi, tsi..

#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Mpi sunt aspirate si fiabile,daca gasesti una in mintile ei te-ai scos,intretinerea e foarte ieftina pe langa tdi.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Verifica bine tabla, in special la pragurile din spate, ca daca a stat afara sunt sanse mari sa fie retusata pe acolo.
Mergi pe TDI, verifica egr, injectoare, turbo, volanta, axa cu came si o proba de drum sa vezi cum trage. Vezi ca si distributia ar trebui schimbata. Nu merita mai mult de 5000euro si ala cu indulgenta. Daca nu iti da jante din aliaj la ea, un 4700 ar fi mai mult decat corect.
Un prieten a vandut una din 2008 cu 120.000km la 5000euro (vara aceasta) echipare elegance.
Lasa 1.6mpi, ca nu e tare fiabil, mai are unele bube, consuma mult pentru ce ofera si pentru anul 2017 si se misca, ca un ... fund daca o incarci Posted Image

Edited by TruculMagic, 09 August 2017 - 20:27.


#9
pedro_11

pedro_11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.06.2016

View PostTruculMagic, on 09 august 2017 - 20:25, said:

Verifica bine tabla, in special la pragurile din spate, ca daca a stat afara sunt sanse mari sa fie retusata pe acolo.
Mergi pe TDI, verifica egr, injectoare, turbo, volanta, axa cu came si o proba de drum sa vezi cum trage. Vezi ca si distributia ar trebui schimbata. Nu merita mai mult de 5000euro si ala cu indulgenta. Daca nu iti da jante din aliaj la ea, un 4700 ar fi mai mult decat corect.
Un prieten a vandut una din 2008 cu 120.000km la 5000euro (vara aceasta) echipare elegance.
Da.. nu aveam de gand sa ii dau mai mult de 5000... intai am sa o duc in service.. apoi vad pretul...

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostdaniMMM, on 09 august 2017 - 20:09, said:

La mine in carte scrie ca la 150.000km si nu se specifica de numar de ani,dar pe unii ii mananca sa schimbe distributia asa din senin


La 1.9tdi din cate stiu este 5 ani sau 120.000km.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010

View PostdanX, on 09 august 2017 - 19:56, said:

Ia 1.6 aspirat pentru oras. Cu GPL daca gasesti. Sau 2.0 benzina dar is rare rau.
1.6 MPI am eu, GPL. Parfum. Diesel este moarte lentă. Puteți să vă supărați, dar diesel ca mașină de familie, a murit. Știți cum este deja în Italia. În plus, ai șanse mari să crape tot felul de chestii. Este un motiv anume pentru care cele diesel sunt mai ieftine. Nu neg că au motoare bune...dar noi. După 150 mii km, riscul e maxim. Toate au 150 mii și peste.
Eu sunt maxim de mulțumit de SO2 a mea, FL. Maxim.

View Postpedro_11, on 09 august 2017 - 20:29, said:

Eu o am din 2015. Sunt familist, merg agale, de plăcere. Mașina mă mulțumește maxim. Despre consum, deduc că nu cunoști mașina. Deloc. 8%, cum conduc eu (vezi mai sus). GPL.

În poza din anunț, ușa față stânga este pusă în altă lumină, sau are ceva?

#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostTruculMagic, on 09 august 2017 - 20:39, said:

La 1.9tdi din cate stiu este 5 ani sau 120.000km.
Cartea Plan de Service s-a dat la toate O2 daca ai luat-o noua,si este pentru toate motorizarile.Eu am cartea si inainte sa scriu m-am uitat.150.000 km,nu exista limita la ani,curelele sunt din kevlar, nu imbatranesc ca alea din cauciuc de la altele.

Edited by daniMMM, 09 August 2017 - 21:09.


#13
pedro_11

pedro_11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.06.2016

View PostYOUR_GOD, on 09 august 2017 - 21:05, said:

1.6 MPI am eu, GPL. Parfum. Diesel este moarte lentă. Puteți să vă supărați, dar diesel ca mașină de familie, a murit. Știți cum este deja în Italia. În plus, ai șanse mari să crape tot felul de chestii. Este un motiv anume pentru care cele diesel sunt mai ieftine. Nu neg că au motoare bune...dar noi. După 150 mii km, riscul e maxim. Toate au 150 mii și peste.
Eu sunt maxim de mulțumit de SO2 a mea, FL. Maxim.


Eu o am din 2015. Sunt familist, merg agale, de plăcere. Mașina mă mulțumește maxim. Despre consum, deduc că nu cunoști mașina. Deloc. 8%, cum conduc eu (vezi mai sus). GPL.

În poza din anunț, ușa față stânga este pusă în altă lumină, sau are ceva?
cred ca este de la lumina..

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostYOUR_GOD, on 09 august 2017 - 21:05, said:

1.6 MPI am eu, GPL. Parfum. Diesel este moarte lentă. Puteți să vă supărați, dar diesel ca mașină de familie, a murit. Știți cum este deja în Italia. În plus, ai șanse mari să crape tot felul de chestii. Este un motiv anume pentru care cele diesel sunt mai ieftine. Nu neg că au motoare bune...dar noi. După 150 mii km, riscul e maxim. Toate au 150 mii și peste.
Eu sunt maxim de mulțumit de SO2 a mea, FL. Maxim.


Eu o am din 2015. Sunt familist, merg agale, de plăcere. Mașina mă mulțumește maxim. Despre consum, deduc că nu cunoști mașina. Deloc. 8%, cum conduc eu (vezi mai sus). GPL.

În poza din anunț, ușa față stânga este pusă în altă lumină, sau are ceva?


Hai sa nu exageram. 8% consum mediu e foarte mult. Ce risc maxim si ce piese pica la diesel dupa 150.000km ? Toate sunt mituri urbane, asa eram si eu pana acum un an cand nu concepeam altceva decat benzinar aspirat, dar sa vezi ce fain e cand ai consum foarte mic, cuplu mare si te bagi in depasire fara sa strangi din buci ca nu trage masina.
Si benzinarul e bun, insa ar fi de preferat diesel. Unde ai vazut dieseluri in stare buna mai ieftine ca benzinarele ? Cand un diesel il gasesti la 250.000km reali, un benzinar in acelasi pret si acelasi model ar trebui sa aibe maxim 120.000km.

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
8% pe gaz este mult?
Eu dacă vreau putere, sau dacă voiam, luam Honda Accord, benzină. Dar, am vrut o mașină pentru mine, ceva simpli și eficient. Din iunie 2015 o conduc, zilnic. Eu sunt mulțumit. Am plătit pe ea 8500E și nu regret nimic. Cat consumă un diesel?


#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De parca Honda Accord pe benzina ar fi ceva racheta cu motorizarea aia de 2.0 aspirata :))
Pe O2, un 1.9tdi consuma in medie 5,5% (fara mers la consum, pe drumuri scurte, etc), iar la drum lung la mers legal pana in 4.5%. In oras nu stiu.

#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Scumpa , rulata , trebuie sa bagi bani ( distributie si transmisie cel putin ) . O2 au fost masini slabe , in special pe articulatii si cutii de viteze . De obicei se merge mult cu volantul cu bataie si la doua volante schimbate schimbi si cutia pentru ca socul de cuplu se duce in axul principal al cutiei . Motoarele de 1.9 au fost bune. Mult mai fiabile decat 2.0. La benzinare nu au fost asa multe probleme cu cutiile . Am avut si m-a gherlit de bani , in conditiile in care era de doua ori mai putin rulata decat cea pe care o vrei tu . Ca sa iti dai seama cu ce sechele am ramas , acum am cumparat o Octavia 1 cu ALH . In rahatul ala de O2 am bagat  cateva mii de euro numai in servisare . Sunt bune ca tinuta de drum s economice la consum ...dar sunt slabe .

Edited by JurasikMan, 09 August 2017 - 22:40.


#18
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
O2 slabe la articulatii?Glumesti?Eu am 110.000 si nu am schimbat absolut nimic,parca a inceput sa bata o bucsa trapez la brat,in dreapta,si am tarait-o de a luat-o dracu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate