Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Rentalcars-pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Buna seara, a inchiriat cineva masina cu rentalcars? Eu am un drum de 2 zile in Italia si am inchiriat online o masina (Fiat 500) pentru care mi-au luat din cont 350 lei, dar am vazut in mailul trimis ca vor sa opreasca depozit 800 euro (!!!) de pe card ca garantie. Trecand peste faptul ca nici nu am banii astia pe cardul de salariu, a mai inchiriat cineva de la ei, sunt seriosi, returneaza banii, sunt prompti cu livrarea masinii? Orice detaliu ma ajuta, nu am mai iesit din Romania de 20 de ani si sunt speriata. Multumesc.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. Rentalcars sunt intermediari, nu as recomanda.
2. Daca deja ai dat comanda, vezi de la ce firma primesti masina.
3. Toti iti cer in iltima vreme credit card sau garantie numerar sute de euro.
4. La asigurari e japca.
5. Banii revin automat pe card in 30 de zile.
Mergi pe sixt, hertz, avis

Incearca la fiecare pe site, pana gasesti o oferta ce iti convine.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu stiu cum e cu astia, dar majoritatea firmelor blocheaza o suma pe card, pt "cheltuieli neprevazute". (Accident, amenzi etc). Din acest motiv, multi nu accepta plata cu card de debit, doar de credit. Baniinu sunt luati, raman in contul tau, nu platesti dobanda pt suma blocata, se ating de bani,doar in cazurile enumerate mai sus. Daca dupa un anumit timp nu vin amenzi, masina ai predat-o in regula, suma e deblocata.

#4
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,501
  • Înscris: 25.10.2007
Eu am inchiriat de mai multe ori prin ei pentru ca imi ofera preturi mai bune decat direct. Iti recomand totusi, daca doresti sa iti faci asigurare sa nu o faci la ei ci la compania care inchiriaza masina, o faci atunci cand mergi sa ridici masina, este mult mai bine asa si nu iese cu mult mai scump. Chiar daca scrie 800eur, in general blocheaza mai putini bani pe card, in jur de 100 eur dar probabil depinde de companie si de asigurare.

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,869
  • Înscris: 14.08.2007
Am inchiriat de vreo 4-5 ori prin RentalCars, ei sunt niste intermediari, ca si Booking ... n-am facut niciodata asigurare extra la RentalCars si nici la firma de inchirieri, am lasat firma de inchirieri sa-si retina garantia si sa mi-o returneze dupa 30 de zile. In momentul de fata am 1200 de euro blocati asa pentru ca am fost de curand in concediu, vor fi eliberati saptamanile urmatoare. Pana acum am avut retinute garantii intre 300 si 1200 de euro (in Italia sunt mai mari, intre 800 si 1200 de euro am avut pana acum) si mi-au fost returnate fara probleme dupa 30 de zile. Daca ai descoperire suficient de mare pe credit card nu e neaparat o problema prea mare (eu am mult mai mare decat garantiile asa ca e ok). Daca esti de acord sa platesti asigurare extra, iti vor lua garantii mult mai mici sau deloc, eu n-am vazut un motiv sa le dau bani extra aiurea, astia sunt blocati o luna si gata, nici macar nu sunt luati de tot de pe card ci doar "blocati". Daca nu vrei sa risti, platesti asigurarea extra si gata, dar aia inseamna ca iti creste costul efectiv de inchiriere de obicei cu mai mult de 50%.

Cat despre RentalCars, o data am avut de mutat o rezervare, s-au ocupat ei de anulare si mi-au asigurat suport telefonic (in romana, culmea), din punctul meu de vedere mi se pare ok sa ii folosesc ca intermediari, la fel cum folosesc si Booking. E cumva ca la Booking, nu-si permit firmele de inchirieri sa comita abuzuri pentru ca daca te plangi la RentalCars risca sa fie dati afara si sa piarda o gramada de clienti. E un pic aiurea sa ai banii blocati 30 de zile, dar tocmai de aia mi-am pus limita suficient de mare la credit card incat sa fie ok. Sigur, daca nu ai si venituri pe masura e mai greu sa ai descoperire mare ... deci depinde de fiecare, pentru unii probabil ca e mai acceptabil sa plateasca acea asigurare extra.

Nu stiu daca accepta card de salariu ... in mod normal iti trebuie credit card, pe numele soferului.

Edited by utopium, 09 August 2017 - 22:14.


#6
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Si eu recomand intermediari. Eu am folosit arguscarhire care m-au ajutat cand nu am primit masina de la Avis in Valencia pe motiv ca nu am pasaport (cerut pt bulgari si romani - consider asta un abuz pt ca nu am gasit nicaieri specificat asta). Arguscarhire a vorbit cu doamna de la Avis si vazand ca nu are cu cine discuta mi-a schimbat pe loc rezervarea la o alta firma si a fost pana la urma ok. Daca inchiriam direct la Avis trebuia sa ma descurc singur si pierdeam si banii dati pe rent.

#7
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Eu am inchiriat prin rentalcars cea mai ieftina masina pe care am gasit-o, un Fiat 500, care costa pentru 48 ore cca 161 lei, iar asigurarea aceea extra a fost 180 lei, deci intr-adevar am ajuns cu costul la mai mult de dublu, dar prefer asa si sa imi opreasca garantie mai mica. Nu am decat cadrul de salariu, deci card de debit, nu am card de credit, iar pe cardul de salariu nu am suma respectiva, salariul meu e mai putin de 800 euro cat au zis ei ca imi vor opri garantie. Deci in concluzie voi incerca sa imi fac un card de credit la BCR sa vedem daca il accepta. Va multumesc inca o data pentru raspunsuri!

Edited by Mirela2012, 10 August 2017 - 16:55.


#8
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Cardul prezentat la preluarea masinii trebuie sa fie acelasi card cu care ai facut rezervarea.

Edited by c_alecs, 11 August 2017 - 10:40.


#9
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postc_alecs, on 11 august 2017 - 10:39, said:

Cardul prezentat la preluarea masinii trebuie sa fie acelasi card cu care ai facut rezervarea.


Nu este adevarat.
Conditia este ca atunci cand te prezinti la ghiseu sa ai un card de credit pe numele soferului principal.

#10
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Ai dreptate.

#11
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,074
  • Înscris: 04.03.2014
Vedeti ca in Italia sunt si agentii care inchiriaza fara carte de credit in general cred ca sunt mai scumpe cu vreo 50-100% fata de hertz and co.

#12
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Eu nu inteleg cum sa fie banii blocati 30 zile. De exemplu al vorbit la ING, si mi-au zis ca dupa 2 saptamani in care nu se intampla "nimic" cu suma aia blocata, se deblocheaza automat, si imi revine mie. Asadar, cum sa imi deblocheze firma de inchirieri suma dupa 30 zile? Nu stiu la ce banca stau banii blocati 30 zile.

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,869
  • Înscris: 14.08.2007
Mie fix 30 de zile mi-au stat banii blocati de fiecare data pe cardul de credit (Wizzair Bancpost). Nu stiu daca ING are alte proceduri si daca tine de ei sau nu. Nu imi mai amintesc daca am folosit si alt credit card la rezervari, probabil ca nu (inainte sa fie la Bancpost, am avut cardul asta la BCR, iar celalalt e al sotiei deci putin probabil sa fi rezervat cu el masina).

Edited by utopium, 18 August 2017 - 11:26.


#14
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Daca am card cu cifre embosate, dar totusi e de debit (scrie mic in dreapta jos, "Debit"), pot sa am probleme? E Visa clasic, si am destule fonduri pe el (le pot dovedi)

#15
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Exista riscul sa nu ti-l accepte la unele firme. Ideea e ca pana acum cativa ani cardurile de debit embosate puteau fi confundate cu cele de credit. Mai nou am vazut ca scrie pe spate credit/debit. In cel mai rau caz vei gasi alte firme alaturate care vor accepta cardul. Important e sa ai fonduri pe el.

#16
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
A reusit cineva in Roma sa rezerve o masina fara card de credit? (Am doar card de debit, si mi-as dori sa pot inchiria o masina, cateva zile) Am sunat la Avis si mi-au spus ca In Italia, ei accepta doar card de credit.

#17
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,501
  • Înscris: 25.10.2007

View Postruthless, on 13 noiembrie 2017 - 01:56, said:

A reusit cineva in Roma sa rezerve o masina fara card de credit? (Am doar card de debit, si mi-as dori sa pot inchiria o masina, cateva zile) Am sunat la Avis si mi-au spus ca In Italia, ei accepta doar card de credit.

Ai incercat sa faci rezervare online cu cardul de debit si nu a mers?

#18
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,074
  • Înscris: 04.03.2014
Sunt o gramada de agentii care accepta cash sau debit card. Doar ca e mai scum, te pun sa-ti faci toate asigurarile posibile. Suna la Sicily by Car gara centrala.  Sau vezi pe siteul lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate