Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

turul exterior al Carpatilor

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Salutare.
Vreau sa fac un tur pe exteriorul Carpatilor, de la Moldova Noua la Campulung Moldovenesc.
Cum e acuma drumul prin defileul Dunarii, stie careva? Era prost acum cativa ani, dar m-am incumetat, cu masina obisnuita. Acum cum e?
Dar cel Comarnic-Tesila-Bertea-Valenii de Munte-Drajna-Cislau?
Dar cel Ramnicu Sarat-Buda-Chiojdeni-Jitia-Nereju-Naruja-Tulnici? Respectiv prin Vrancea, ce mai?
De la Tulnici se poate trece in Covasna prin pasul Musat?
Dar drumul Onesti-Parjol-Tazlau-Roznov cum e?
O sa fie cam complicat dar mie asa-mi place.
Ma incumet la drumuri naspa, numai sa nu-ti rupi masina sau sa ramai suspendat cu ea pe pietre/santuri.
Inca ceva:
Eu am un atlas rutier Cartographia editia 2008, si nu stiu, au scos altul mai nou, actualizat?
Mersi anticipat.

#2
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017
Salut,

Drumul Onesti-Parjol-Tazlau-Roznov e intr-o stare foarte buna, doar ca, sa ai grija la radare, in special pe zona Onesti-Parjol.

Drumuri bune.

Andrei

#3
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 18.03.2009
Pasul Musat?? Adica Gresu - Ojdula? Daca da, drumul e perfect! Nu mai e salbaticia aia prin care trebuia sa mergi doar cu a-ntaia, sa ocolesti damburile si bolovanii plini de ulei, de la cati si-au spart baia pe acolo. In 2013 era jale. A fost asfaltat de vreo 2-3 ani, a mai durat 1 an pana au facut marcajele, iar in ianuarie 2016 inca mai montau parapetii.
Despre restul nu stiu, dar parca zic ca n-am auzit vorbindu-se de bine despre Nereju-Naruja.
Cu ce masina pleci la drum/cate persoane?

#4
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostNumbAnn, on 09 august 2017 - 16:19, said:

Salut,

Drumul Onesti-Parjol-Tazlau-Roznov e intr-o stare foarte buna, doar ca, sa ai grija la radare, in special pe zona Onesti-Parjol.

Drumuri bune.

Andrei
Mersi.

View PostCojocel, on 09 august 2017 - 16:25, said:

1Pasul Musat?? Adica Gresu - Ojdula? Daca da, drumul e perfect! Nu mai e salbaticia aia prin care trebuia sa mergi doar cu a-ntaia, sa ocolesti damburile si bolovanii plini de ulei, de la cati si-au spart baia pe acolo. In 2013 era jale. A fost asfaltat de vreo 2-3 ani, a mai durat 1 an pana au facut marcajele, iar in ianuarie 2016 inca mai montau parapetii.
2Despre restul nu stiu, dar parca zic ca n-am auzit vorbindu-se de bine despre Nereju-Naruja.
Cu ce masina pleci la drum/cate persoane?
1A, excelent.
2In ce sens?
3Nissan Juke.

#5
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 18.03.2009
Nu mai tin minte exact ce mi s-a zis, dar de cativa ani traiesc cu impresia ca drumul ala e prost. Numai ca am dat acum de clipul asta care pare sa infirme cele de mai sus:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nyi2XzkF-SI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Cojocel, 09 August 2017 - 16:51.


#6
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostCojocel, on 09 august 2017 - 16:51, said:

Nu mai tin minte exact ce mi s-a zis, dar de cativa ani traiesc cu impresia ca drumul ala e prost. Numai ca am dat acum de clipul asta care pare sa infirme cele de mai sus:
Hmm, pai s-a oprit in padure. Unde a ajuns?
Si m-ar interesa si Ramnicu Sarat-Nereju cum e.

Are careva atlas rutier Cartographia actualizat? Sau tot la o editie veche au ramas?

Edited by grrrrr, 09 August 2017 - 17:17.


#7
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Valenii de Munte-Drajna-Cislau e Ok. Sunt putine zone cu ceva alunecari de teren si asfalt denivelat, insa nu e ceva de netrecut.

Edited by crstn, 10 August 2017 - 01:02.


#8
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Mersi.

#9
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Defileul Dunarii cum e, a fost careva recent pe tot traseul Moldova Noua-Orsova?
Ah, acuma am vazut in alte topicuri ca e ok.

Bun, dar a fost careva pe drumul Comarnic-Tesila-Bertea-Valenii de Munte?
Dar cel Ramnicu Sarat-Buda-Chiojdeni-Jitia-Nereju-Naruja-Tulnici?

Si de Cartographia stie cineva?

Edited by grrrrr, 16 August 2017 - 08:39.


#10
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
M-am intors.
A fost destul de bine.
Inafara de o ploaie deasa pe Transalpina. E a 3a oara ca merg acolo si a treia oara ca nu vad nimic.
In fine.
Drumul pe valea Dunarii e in sfarsit complet, am mai fost de 2 ori prin hartoape dar acuma a fost fain.
In schimb Banatul rural e dezolant, o impresie de parasire generalizata, oribil.
Orasele au stat pe loc, iar in cazul Lugoj mi se pare c-au dat inapoi fata de anii final de 90-inceput de 2000.
Zona subcarpatica olteano-munteana imi place, nu e semnificativ sub cea transilvana, in schimb fata de datile trecute am observat clar o prezenta mai vizibila a minoritarilor exotici...
In zona Buzau-Vrancea, gandesti ca toata regiunea a luat-o la vale.
Nu mergeai 5km fara sa vezi o alunecare masiva de teren.
Drumul Comarnic-Valea Doftanei e frumos, merita. Nici Comarnic nici Campina nu-s de lepadat.
Buzau, Ramnicu Sarat nu-s semnificativ in urma oraselor minore transilvane.
Thermele Bucuresti e un loc chiar foarte placut, io nu-s cu apa dar acolo chiar m-am simtit bine.
Drumul Tesila-Bertea-Valenii nu e practicabil.
Drumul Ramnicu Sarat-Buda-Chiojdeni-Jitia-Nereju, pentru cine are chef de aventuri, se poate practica dar cu atentie.
Nu e rau cu exceptia alunecarilor. Peisajul e pitoresc, desi satele de minoritari exotici sunt surprinzator de multe.
Peisajul devine foarte frumos spre capat, in munti, sate precum Vintileasa sunt foarte fain plasate, suspendate pe platouri la jumatatea pantei cate unui munte fain.
De la Vintileasa la Nereju drumul e forestier, dar se poate practica. Daca esti atent si o iei pe ruta buna din stanga. In dreapta, dai in niste hartoape in care te impotmolesti.
Drumul Naruja-Targu Secuiesc mi-a facut o impresie foarte buna, peisajele sunt foarte faine, drumul bun...
Moldova subcarpatica, din Vrancea in Suceava, mi-a placut mult.
Sate populate, multe case noi si mari, multe mici initiative vizibile, curatenie...
Orase precum Onesti sau Tg Neamt zic eu ca-s peste media nationala a oraselor mici.
Suceava si Piatra mi s-a parut ca stau chiar foarte bine. Au evoluat mult.
Zona de pe la Campulung pana la Bistrita a evoluat si ea dar mai putin.
Drumul peste Rarau mi s-a parut foarte frumos.

Edited by grrrrr, 31 August 2017 - 10:52.


#11
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postcrstn, on 10 august 2017 - 01:00, said:

Valenii de Munte-Drajna-Cislau e Ok. Sunt putine zone cu ceva alunecari de teren si asfalt denivelat, insa nu e ceva de netrecut.
Da, e bun.
Vulcanii noroiosi bolboroseau voiosi, ca dupa ploaie. Initial m-am speriat ca nu va fi practicabil dar acolo era destul de uscat.
Cartographia are editie din 2016, am observat unele erori raportat la ce-am vazut eu cu ochii mei in diverse locuri dar per total e ok.
Drumul Buzau-Ramnic e interesant prin faptul ca acolo campia nu se opreste brusc in dealuri cum e-n restul tarii ci urca lin pana te trezesti ca esti in deal. E drept ca n-am batut nici pe departe toata Europa dar tipul asta de relief nu l-am prea vazut, decat odata in Slovacia, poalele Tatrei sunt asa, e o vale care urca lin, pe vreo 10km, de la vreo 400 la vreo 800m altitudine. Io ma uitam de pe autostrada din fundul vaii - care o traversa in lungime - si numai nu pricepeam cum dracu' e statiunea de munte tot ... in vale. Cand colo, indata ce parasesti autostrada si mergi spre munte, realizezi ca de fapt urci. Aproape imperceptibil dar urci. Incet-incet se simte aerul de munte, apar brazii etc desi dptdv esti tot in campie. Cand ajungi in statiune si te uiti inspre fundul vaii iti dai seama cat ai urcat.
Cam asa si-n Buzau, Baraganul nu se termina brusc in dealuri cum e de obicei ci tot urca pana ajunge la altitudinea de deal. Acolo nu e ca-n Slovacia, panta e mai abrupta si o vezi, dar e o urcare lina totusi. Un fenomen extrem de tipul asta e-n SUA unde Marile Campii urca lin de la nivelul Mississippi care e la 100-200m sau mai putin, pana unde incep vizibil Stancosii, la Denver, care e la 2200m altitudine desi dupa tine privitorul ai mers numai in campie vreo 1000 km.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate