Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Kaufland Romania ne ofera produse "romanesti"

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Zilele trecute in kaufland raion lactate. Branza FAGARAS 5,6%, 200g
pe capac scrie produs romanesc, pe partea laterala scrie "produs in rep moldova".
Care-i adevarul? Inscrisul de pe capac? Cel cu rep moldova? Ambele?
Nu vreau ca intrebarea mea sa provoace discutii pe teme politice, ma intereseaza doar unde-i produsa/ambalata branza respectiva, motivul inscriptionarii care creaza confuzie. Am fost 2 persoane care absolut intamplator au sesizat aceeasi problema.
Deci va rog inca o data, fara politica. Va multumesc.

#2
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Poate importa materia prima din Moldova, dar o prepara si o ambaleaza in Romania. Zic si eu.

Nu strica sa fi pus poze.

#3
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,328
  • Înscris: 29.07.2013
Pai, probabil ca cei care l-au produs acolo vorbeau romaneste.

Poate fi vorba de o colaborare transfrontaliera, punct de lucru, iar firma mama, cea cu desfacerea,  e in Romania.

Parca Milka era ciocolata "din afara", produsa aici :)

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
produsul este romanesc, adica produs traditional dupa retata romaneasca, dar poate fi produs in Rep. Moldova sau oriunde altundeva.

exista multe produse romanesti (gen haine traditionale, farfurii traditionale si mai stiu eu ce) produse in China sau in diferite tari unde productia este si mai scazuta decat la noi.

In Italia uleiul de masline este produs italienesc, made in UE. Sau produs nemtesc, made in China.
La uleiul asta de masline made in UE este grav, ca in general este produs pe vapor sau intr-o tara nord africana, adus in Italia in port si umplut pe teritoriul italienesc, astfel ca ii se spune ulei italienesc made in UE sau uneori chiar si made in Italy, chiar daca doar ambalarea a avut loc in Italia. La fel si cu produse de bucatarie, gen tigai, care sunt produse in China, aduse in Germania si asamblate acolo, denumirea este Made in Germany.

Edited by business11, 09 August 2017 - 14:42.


#5
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
De la ce firma?

Prin sintagma "produs romanesc" probabil ca au vrut sa se refere la reteta, la tipul de produs, nu la locul de productie.

#6
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
i second that. reteta romaneasca.


produs romanesc nu este= cu produs in Romania.

#7
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Si la megaimage este scris "Gusturi Romanesti" pe laditele de fructe dar sunt din Polonia aduse (ele fructele nu laditele) ... o fi la fel si la ei, adica mere cu gust romanesc dar produs in Polonia?
Sigur exista o explicatie...

"Produsele din gama Gusturi romanesti
Bucura-te de gustul incontestabil al produselor romanesti, fabricate dupa o reteta autentica. Mega Image a lansat in 2009 marca proprie Gusturi romanesti care iti aduce o gama variata de produse traditionale din gama de lactate, carne, paste fainoase si dulciuri. Toate produsele sunt fabricate numai in colaborare cu producatori locali, recunoscuti pentru calitate. Am pus in fiecare produs atentie deosebita, mestesug si am respectat intocmai retete traditionale cu specific zonal." ....deci gust, reteta, traditional, colaborare dar nu neaparat din Romania materia prima ...

Edited by superm, 09 August 2017 - 14:48.


#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011

 superm, on 09 august 2017 - 14:44, said:

Si la megaimage este scris "Gusturi Romanesti" pe laditele de fructe dar sunt din Polonia aduse (ele fructele nu laditele) ... o fi la fel si la ei, adica mere cu gust romanesc dar produs in Polonia?
Sigur exista o explicatie...

"Produsele din gama Gusturi romanesti
Bucura-te de gustul incontestabil al produselor romanesti, fabricate dupa o reteta autentica. Mega Image a lansat in 2009 marca proprie Gusturi romanesti care iti aduce o gama variata de produse traditionale din gama de lactate, carne, paste fainoase si dulciuri. Toate produsele sunt fabricate numai in colaborare cu producatori locali, recunoscuti pentru calitate. Am pus in fiecare produs atentie deosebita, mestesug si am respectat intocmai retete traditionale cu specific zonal." ....deci gust, reteta, traditional, colaborare dar nu neaparat din Romania materia prima ...

Tu ai citat produsele lactate, carne, paste fainoase si dulciuri. Dar au si un text pentru fructe:

Fructe si legume
Sunt cultivate ca odinioara de fermieri romani, pentru ca tu sa te bucuri de gustul specific romanesc autentic.


Asta cu Polonia imi vine greu sa cred pentru ca astia de la Megaimage baga mana in foc ca totul este din Romania, au castigat si premii in legatura. Poate sa fi fost o greseala ceva, altfel este grav ce spui tu. Putem pune si problema asa, produsele sunt cultivate de fermieri romani, dar din alta tara, asa cum romanii cultiva capsuni in Spania.

Edited by business11, 09 August 2017 - 14:54.


#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
E o chestie la nivel de UE (si e de foarte mult timp, de dinainte de a intra Romania): se considera produs UE produsele care au ca pondere valorica mai mare de la un producator UE. De exemplu: sticla de Murano se produce la Arad (daca tin bine minte). Stiu ca la un moment dat scria Fabricat in Romania, dar era sticla de murano.

Asa si cu produs romanesc. Il produc afara, il import, pun eticheta, aplic know-how si gata. Se scutesc destul de multe taxe pe manevra asta (si toate tarile o fac, nu doar noi)

Edited by Pololica, 09 August 2017 - 15:02.


#10
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 niggaru, on 09 august 2017 - 14:40, said:


produs romanesc nu este= cu produs in Romania.

Si daca e produs in Romania nu garanteaza nimeni ca e produs de romani, cu materiale 100% romanesti sau cu profituri care merg la statul roman. Let's face it, suntem o piata de desfacere pentru restul continentului.

#11
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
E fabulos cand vezi cate interpretari se pot gasi pentru o fraza cand sunt bani la mijloc.
Asta e una din minunile captalismului. Poti sa vinzi un mar verde si sa spui ca-i albastru daca ai o armata de avocati in spate

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
E o magarie daca nu e produs in Romania.

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De multe ori din Romania (si nu numai) se transporta materia prima in alta tara, prelucrata acolo si reimportat produsul final inapoi in Ro. Acest lucru se intampla cu mai multe produse lactate, beri, etc. Motivul? Romania e campioana la reglementari si condutii stupide care complica mult prea mult procesul de productie pe teritoriul Ro, in unele cazuri il fac imposibil. In alte tari birocratia si conditiile stupide sunt mult mai putine ceea ce duc la costuri de productie mult mai mici.
De exemplu exista o marca de suc de mere intrata recent pe piata romaneasca, produsa in Olanda din mere in mare parte romanesti sau romanesti 100% (Romania e pe primele locuri in UE la productia de mere).
Merele romanesti sunt transportate in Olanda, prelucrate acolo, sucul e retransportat in Ro cu camioane frigorifice.
Nu mai stiu cum naiba se numeste, Sloop parca.
Olanda e mult mai blanda in birocratie si reglementari si se poate produce mult mai ieftin. Romania e un cosmar de reglementari si legi stupide.
Berea Timisoreana parca e produsa in Germania si importata in Ro.

De asta vedeti pe multe produse genul ala de etichete.

Edited by Friskey, 09 August 2017 - 15:35.


#14
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Se foloseste expresia pentru a da credibilitate, a promova produsul la vanzare
Produs romanesc poate fi orice produs fabricat vreodata in Romania.
Asta nu inseamna produs specific Romanesc, o specialitate romanesca garantata si nici facut neaparat dupa o reteta roamaneasca

Alta este situatia daca este un produs inregistrat ca marca nationala, daca  este marca inregistrata in Europa.

Salamului de Sibiu este recunoscut in Europa ca produs cu Indicatie Geografica,  branza Telemea de Ibanesti, dupa ce, în 2011, Magiunul de Topoloveni fusese inregistrat de asemeni Urmeaza se pare Cascavalul de Saveni si Carnatii de Plescoi.

#15
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 business11, on 09 august 2017 - 14:53, said:

Tu ai citat produsele lactate, carne, paste fainoase si dulciuri. Dar au si un text pentru fructe:

Fructe si legume
Sunt cultivate ca odinioara de fermieri romani, pentru ca tu sa te bucuri de gustul specific romanesc autentic.


Asta cu Polonia imi vine greu sa cred pentru ca astia de la Megaimage baga mana in foc ca totul este din Romania, au castigat si premii in legatura. Poate sa fi fost o greseala ceva, altfel este grav ce spui tu. Putem pune si problema asa, produsele sunt cultivate de fermieri romani, dar din alta tara, asa cum romanii cultiva capsuni in Spania.

Pai subiectul era despre o branza si am luat doar citatul despre lactate. Faza cu fructele este adevarata 100%, evident nu spun ca toate fructele si legumele din laditele Gusturi Romanesti erau din Polonia dar suficiente (tiruri intregi) erau pe zona de fructe... sa fie sanatosi si ei si noi dar sper ca doar nu au mai avut ladite normale si au scris in magazine pe eticheta ca sunt din alta parte.
Oricum textul e vag si aici si lasa loc de interpretari in caz de legalitate cum ai zis si tu ... Sunt cultivate ca odinioara de fermieri romani dar unde ? Pot fi in Polonia si cu angajati romani sau efectiv cultivate ca odinioara, adica reteta este ca cea romaneasca dar atat ...

Edited by superm, 09 August 2017 - 15:49.


#16
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 overseas, on 09 august 2017 - 15:22, said:

E o magarie daca nu e produs in Romania.

Inca odata, poate fi produs in Romania, o familie deschide o afacere de facut magiun sau branza de burduf.
Poate sa o numeasca "Magiunul lui bunicu" sau "branza lui Bunicu"
poate sa fie cu meterie prima romaneasca sau importata.

Nu e nici o minciuna, nici o inselatorie.
Daca se vinde si capata nume, daca devine consacrat, se poate inregistra.
Dar produsul este Romanesc caci este facut pe teritoriul Romaniei...

Cioc....cioc....cioc....va amenajam casa cu produse romanesti....
Ce este asta decat pronovare mascata?

#17
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 vio69a, on 09 august 2017 - 15:56, said:


Dar produsul este Romanesc caci este facut pe teritoriul Romaniei...

Cioc....cioc....cioc....va amenajam casa cu produse romanesti....
Ce este asta decat pronovare mascata?


Deci avem materia prima, mana de lucru, reteta, locatia unde se fabrica, ambalarea, magazinul de unde se cumpara (daca nu are ambalaj si e vrac cine stie de unde este, tu mergi pe ideea ca ai luat de la piata de la romani)...Oricare din ele poate duce la expresia produs romanesc.

Edited by superm, 09 August 2017 - 16:07.


#18
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 28.11.2001
Cauta pe ambalaj o bulina de genul asta
Attached File  1.png   36.27K   4 downloads
si vezi exact tara de provenienta a produsului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate